Προς το περιεχόμενο

αξιόπιστα dvd δισκάκια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσα χρόνια χρησιμοποιώ TDK δεν μου έχει καεί ποτέ κανένα ούτε έχει χαλάσει με τον καιρό. Μή[ως τα ΤΥ είναι καλά για overburn και έχετε λυσάξει όλοι;Πείτε τους λόγους που είναι καλύτερα για να ξέρουμε...

 

ακου να σου πω επειδη εχω αγαναχτιση που τα περισσοτερα 4 χρονων ντιβιντι που εχω γραψει δεν διαβαζονται πλεον:

 

οι λογοι που τα ΤΥ και τα Verbatim είναι στην κορυφή είναι απλα η συνθεση του βασικου layer τους και η επικάλυψη τους.

 

τα TDK ειναι σαφως χειροτερα διοτι τα περισσοτερα απο αυτα μου εχουν βγει σκάρτι ενω ΤΥ κανένα αυτο τα λεει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re Pedia Ti Einai Ayta Ta Taiyo Yuden? Oxi Kai Toso Thapsimo Sta Tdk Mexri Tora Kamia 10aria Xronakia Den Mou Ebgalan Problima.toso Kala Einai Kai Ta Ty? H Mana Toys Ta Kserei?

 

BOING!!!! :? :? :?

 

Το οτι δεν γνωρίζεις τα δισκάκια TY (Tayo Yuden) δεν σημαίνει ότι "δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους" αλλά οτι εσύ δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOING!!!! :? :? :?

 

Το οτι δεν γνωρίζεις τα δισκάκια TY (Tayo Yuden) δεν σημαίνει ότι "δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους" αλλά οτι εσύ δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο.

 

 

τι ειναι αυτά τα BOING δεν τα ξέρει ουτε η μάνα τους τα Airbus ειναι καλύτερα!:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω με κάλυψες fragment_

Η αλήθεια είναι πως γράφω σε DVD απλά για να αποθηκεύσω και τα χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Ίσως άμα διάβαζα συνεχώς μέσα από αυτά να φθειρόντουσταν γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τωρα να συμφωνησω με τον SKODAKIASSS, τα TDK DVD-R 16x & TDK DVD-R 8X Scratch Proof, δεν μου εχουνε βγαλει προβλημα, και λέμε για 6 μηνες συνεχομενα Backup, και για ποσοτητα ανω των 700 τεμαχιων. Να μην αναφερθω σε Imation, Creation, Traxdata, που απλα το 1 στα 6-7 χτυπανε. Γράφω μέχρι και 8πλη, οχι πιο πανω. Απο εκει και περα τα συμπερασματα δικα σας. Μηπως φταινε και τα προγραμματα εγγραφης η οι συσκευες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Πριν ενα περιπου χρονο ερωτισα που στιν Ελλαδα εβρισκω τα ΤΥ, και συστυσετε το Diskimpex διοτι εδω στην Κυπρο δεν υπαρχουνε. Παραπονεθηκα τοτε πως δεν εστελαν παραγγελιες στο εξωτερικο. Το προβλημα το ελησα οποτε παει ενας φιλος στην Αθηνα η στο Ηρακλειον και μου φερνουν οσα ΤΥ/Τhats θελω. Προβλημα ληθηκε και εχω εκατονταδες ΤΥ stock φυλαμενα. Ολοι οι φιλοι μου κανουν το ιδιο, και εχω στειλη πολους στο Discimpex η μεταπολητες στο Ηρακλειον. Μου αναφερνουν πως ειναι καλοι και εξηπηρετικοι, και ολοι πληρως ικανοποιημενοι με της τιμες, το service, και τα ΤΥ. Αγορασα προσφατα και το Plextor burner με τα 50 δωρεα ΤΥ. Ηθελα να ρωτησω, ιδιος εσενα Gary-Kokkin που τα γνωριζεις, τα THATS TY tygo2, και τα αμαρκε' ΤΥ 'made for discimpex' tygo2 που ειναι λιγο πιο φθηνα, ειναι τα ιδια πιοτικα, η ειναι μηπως Β κατηγοριας/value line ?

 

Σε οσους εχουν εχουν ακομη αμφιβολια, τα TY ειναι τα κοριφεα στον κοσμο. Αν εχετε ευκαιρια να τα παρετε, μην δυσταζετε.

Και ενας λογος γιατι τα ΤΥ ειναι καλα διοτι τα κατασκευαζοθν οι ιδιοι, αυτοι εφευρεσαν τα CD-R, ειναι Γιαπονεζικα, εχουν ψιλο επιπεδο/standard, τα TDK ακουσα πως δεν τα κατασκευαζουν οι ιδιοι πλεον. ΗΤΑΝ καλα, αλλα τωπα που τα κατασκευαζει οπιος και οπιος με το packaging της Tdk, νομιζεις πως θα ειναι η ιδια πιοτητα ? Βεβαιως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενας λογος γιατι τα ΤΥ ειναι καλα διοτι τα κατασκευαζοθν οι ιδιοι, αυτοι εφευρεσαν τα CD-R, ειναι Γιαπονεζικα, εχουν ψιλο επιπεδο/standard, τα TDK ακουσα πως δεν τα κατασκευαζουν οι ιδιοι πλεον. ΗΤΑΝ καλα, αλλα τωπα που τα κατασκευαζει οπιος και οπιος με το packaging της Tdk, νομιζεις πως θα ειναι η ιδια πιοτητα ? Βεβαιως οχι.

 

Sta cd-r apla htan h (an 8yamem kala) h proti etairia poy peire to ok apo thn philips, kai einai logiko na exei megelaiteri texnognosia (sta cd-r).

 

Ta tdk einai pikri istoria...... apo cmc/TY mexri mbi kai tdk, ante na bgaleis akri, kai an sou katsi sou alazi thn zwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ηθελα να ρωτησω, ιδιος εσενα Gary-Kokkin που τα γνωριζεις, τα THATS TY tygo2, και τα αμαρκε' ΤΥ 'made for discimpex' tygo2 που ειναι λιγο πιο φθηνα, ειναι τα ιδια πιοτικα, η ειναι μηπως Β κατηγοριας/value line ?

 

 

Tα ΤΥ χωρίς φίρμα ή με το λογότυπο Diskimpex είναι Value line,εξαρτάται από την παρτίδα και γενικά τα μη επώνυμα ΤΥ 16x rated media είναι πολύ πιό χάλια σε ποιότητα από τα ίδια 8x.-Επίσης αρκετά Τhat's 16x δισκάκια παρουσιάζουν προβλήματα ίσως λόγω παρτίδας,δεν δικαιολογούν την ακριβή τιμή τους ,οπότε σ'αυτή την περίπτωση ευτυχώς υπάρχουν ακόμα TY retail σαν Verbatim,στην αγορά,και φθηνότερα άμα ψάξει κανείς.

 

Γενικά στα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς για την Diskimpex,φαίνεται πια οριστικά ότι προτεραιότητα στην διαθεσιμότητα δίνεται στα φθηνά προιόντα ΤΥ,και προωθούν τα Ricoh σε σχέση με τα That's στα επώνυμα,οπότε θέλει μεγαλύτερη προσοχή τι αγοράζουμε,γιατί στα 16x media υπάρχουν καλές εναλλακτικές λύσεις στην αγορά,όπως Sony-Taiwan ,Verbatim-Taiwan και Japan,πολλές φορές φθηνότερα.:neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

nai ok ta taiyo yuden einai kala....mi to parakanoume omos...

VERBATIM Advanced azo..korifaia kai ti kaluteri timi exo vrei

sto Apothiki Anastopoulos stoa likourgou 14 athina kai piraios 1....

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

ta ceramic taiyo nai ola ta alla einai ...:oops::? asta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RiDisc, pote den eixa mexri stigmis kapoio problima edo kai 3-4 isos kai 5 xronia. Se games PS2, XBOX, PC. PC download backups... pote kanena problima! :)

 

εμενα αντιθετως στο PS2 τα μπλε ΤΥ ζοριζονται.Ασε που εχω παρει 3 50αδες μπλε απο τα οποια οι 2 ειχαν εμφανη οπτικα προβληματα(αλλα επαιζαν κανονικα)αρα β διαλογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia me kanate kai eniwsa asxhma.

poia einai telospantwn auta ta TY???

prwth fora t'akouw re seis kai den ta exw dei pote kai pou8ena (isws den ta proseksa , ti na pw)

egw pantws edw kai 5-6 xronia mono tdk xrhsimopoiw se cdr kai dvdr kai pote den eixa problhma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louben, den boro na katalabo giati mou ebales quote. den milisa gia TY, alla gia RiDisc. Anyway, prin paro to PS2 slim eixa to kanoniko to megalo kai apo ta xronia i kefali tou eixe kl@sei.... kai epaizan mono ta games pou eixa grapsei se RiDisc, ola ta alla (akoma kai ta verbatim) den epaizan! lol...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...