Προς το περιεχόμενο

αξιόπιστα dvd δισκάκια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

louben, den boro na katalabo giati mou ebales quote. den milisa gia TY, alla gia RiDisc. Anyway, prin paro to PS2 slim eixa to kanoniko to megalo kai apo ta xronia i kefali tou eixe kl@sei.... kai epaizan mono ta games pou eixa grapsei se RiDisc, ola ta alla (akoma kai ta verbatim) den epaizan! lol...

 

sorry my mistake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρε το μάτι μου ξανά σε διάφορα μαγαζιά,περιορισμένη εισαγωγή Verbatim ΤΥ 16x DVD+R και DVD-R καθώς και CDR σε 50αδες περίπου 16ευρώ τα DVD,και 13ευρώ τα CDR

 

Eπίσης βρήκα μερικά από τα γνωστά gold Μaxell DVD-R σε 50αδα να λένε Μade in Japan,ίδια τιμή ,και όπως είχα αναφέρει είναι μάλλον TY http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1478378&postcount=172

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tα Verbatim είναι άψογα και τα TY είχα πάρει μια 10άδα κάποτε, μια χαρά είχαν βγει...Αφού είστε τόσο ενθουσιώδεις θα τα ξαναδοκιμάσω...Τα TDK,Philips και SONY που έχω επίσης δοκιμάσει με απογοήτευσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta TDK einai metria, kai poles fore mporei na petixi kai tpt apo metries etairies,

gia ta PHILIPS, den 8a po pola, ta -R 16x poy exw, einai madi in India, kai einai

se xeiroteri poiotita apo ta Inda ths Verbatim, telos ta SONY, mporeis na einai

SONY h TY egw exw petixei mono SONY, kai ola grafonta mia xara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποιά είναι η διαφορά μεταξύ αυτών:

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0028

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0042

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0010.

Εννοώ από άποψη ποιότητας.

Και κάτι ακόμη...

Τί είναι καλύτερα να προτιμούμε +R ή -R;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gary_Kokkin ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, αλλά ρώτησα ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δισκάκια. Λογικό είναι να είναι καλύτερα τα ακριβότερα, αλλά θα ήθελα να μάθω τον λόγο. Δηλαδή είναι β' ας πούμε διαλογής και πόσο μεγάλη διαφορά παρουσιάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γράφω καμιά 100αριά DVD το μήνα και παίρνω από το e-shop τα πιο φτηνά 16x TY που έχει σε 100άδα με 27 ευρώ. Είναι μακράν τα καλύτερα DVD που έχω γράψει ποτέ. Δηλαδή πραγματικά αισθάνθηκα επιτέλους την ίδια ασφάλεια που αισθανόμουν παλιότερα με τα CD που τα έκανες φρισμπι και δε πάθαιναν τίποτα. Γράφονται με maximum 15,2x απο το NEC 4551 που έχω και διαβάζονται με τις ίδιες ταχύτητες. Δε μου έχει κάνει κανείς κανένα παράπονο για ασυμβατότητα με επιτραπέζια DVD players και τέλος αντέχουν στο χρόνο αρκεί να είσαι φυσιολογικά προσεκτικός μαζί τους. Αυτό δε σημαίνει να τα βάλεις σε πλαστικό αποστειρωμένο κουτάκι και να μη τα ξαναβγάλεις απο εκεί εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο. Όλα τα DVD που έχω πάνω από χρόνο είναι διαλυμένα εκτός απο τα TY. Και δεν είναι μόνο Ritek και Princo αλλά και καλές μάρκες όπως TDK, Philips, Verbatim.

 

Προσωπικό συμπέρασμα: Το χειρότερο ΤΥ είναι πολύ καλύτερο απο οποιοδήποτε άλλης μάρκας DVD και δεν είναι μονοπωλιακό το ζήτημα όπως διάβασα κάπου παρα πίσω. Αν ήταν μάγκες και δε κοίταζαν τα φράγκα θα έφτιαχναν και οι άλλοι φτηνό και καλό. Όταν όμως πάω να σκουπίσω TDK με μαντηλάκι με μικροΐνες για τα γυαλιά και γρατσουνιέται τότε τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε μερικές σελίδεs πρίν ,εχουμε πολλές φορές πεί ότι τα φθηνά ΤΥ εξαρτάται από την παρτίδα να τύχουν καλά. Είναι σειράς Value line σε αντίθεση με τα retail ίδια δισκάκια που είναι πιό ελεγμένα σε ποιοτικό έλεγχο.-Αυτό ισχύει σε όλες τις φίρμες.

 

Τα ίδια έχουμε πεί για τις παρτίδες σε φίρμες TDK, Philips, Verbatim που μπορεί να είναι οτιδήποτε (ακόμα και TY retail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε μερικές σελίδεs πρίν ,εχουμε πολλές φορές πεί ότι τα φθηνά ΤΥ εξαρτάται από την παρτίδα να τύχουν καλά. Είναι σειράς Value line σε αντίθεση με τα retail ίδια δισκάκια που είναι πιό ελεγμένα σε ποιοτικό έλεγχο.-Αυτό ισχύει σε όλες τις φίρμες.

 

Τα ίδια έχουμε πεί για τις παρτίδες σε φίρμες TDK, Philips, Verbatim που μπορεί να είναι οτιδήποτε (ακόμα και TY retail)

 

Το παρατήρησα κι αυτό με την παρτίδα που αγόρασα χτες. Τα πρώτα τρία είχαν μια κηλίδα στην επιφάνεια εγγραφής. Μετα από ένα γρήγορο έλεγχο που έκανα στα επόμενα 25 είδα οτι όλα ήταν ΟΚ. Δεν είναι κατα τη γνώμη μου κάτι σημαντικό. Απλά χρειάζεται να ρίξεις μια ματιά στο δισκάκι πριν το γράψεις. Και νομίζω οτι για το τόσο μικρό ποσοστό των ελαττωματικών αξίζει και πάλι να πάρεις ΤΥ και ας είναι και τα φτηνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γράφω καμιά 100αριά DVD το μήνα και παίρνω από το e-shop τα πιο φτηνά 16x TY που έχει σε 100άδα με 27 ευρώ. Είναι μακράν τα καλύτερα DVD που έχω γράψει ποτέ. .

 

Αυτα εννοεις??

 

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0057

 

Γιατι εγω απο τα αντιστοιχα 8χ ουτε κρυο ουτε ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όντως τα ΤΥ είναι τα καλύτερα. Και τα TDK τα βρίσκω ικανοποιητικά. Πάντως τώρα τελευταία δοκίμασα και κάτι άλλα BUDGET και είναι η πιο μάπα μάρκα που είδα ποτέ μου...Μετά από 2-3 διαβάσματα αρχίζουν και χαλάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα ΤΥ είναι τα καλύτερα. Και τα TDK τα βρίσκω ικανοποιητικά. Πάντως τώρα τελευταία δοκίμασα και κάτι άλλα BUDGET και είναι η πιο μάπα μάρκα που είδα ποτέ μου...Μετά από 2-3 διαβάσματα αρχίζουν και χαλάνε...

 

otan les budget τι εννοεις ακριβως????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...