Προς το περιεχόμενο

αξιόπιστα dvd δισκάκια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συμβατα μεχρι 16χ παιζεται.Εγω πηρα την 50αδα τα μπλε και περα απο το οπτικο προβλημα που προανεφερα το nec 4551 μου τα γραφει στα 12χ οπως και τα χρυσα(που λεει σκετο 8χ).ΚΑι κατι cd TY που πηρα(10αδα χρυσα) ενω λεει 48χ μου τα γραφει στα 40χ?Τι εγινε ρε παιδια μηπως δεν τα θελει το DVD mου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συμβατα μεχρι 16χ παιζεται.Εγω πηρα την 50αδα τα μπλε και περα απο το οπτικο προβλημα που προανεφερα το nec 4551 μου τα γραφει στα 12χ
Πάνω στο dvd αναγράφεται πως οι ταχύτητες εγγραφής είναι certified 1-8x και compatible 1-16x. Αυτό σημαίνει πως το δισκάκι είναι σίγουρα ταχύτητας 8x. Από εκεί και πέρα αν το DVD-Recorder σε συνδυασμό με το firmware και το πρόγραμμα εγγραφής το υποστηρίζουν, τότε το πιθανότερο είναι πως το δισκάκι θα αναγνωριστεί και θα γραφτεί με ταχύτητες έως και 16x (συμπεριλαμβανομένου και το 12x). :)

 

Στο NEC 4551 αν κάνεις ένα firmware update πιθανόν να στο δει μέχρι και 16x.

 

Αλλά και πάλι, γνώμη μου είναι πως, οι καλύτερες εγγραφές γίνονται με ταχύτητα εγγραφής 8x. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Αλλά και πάλι, γνώμη μου είναι πως, οι καλύτερες εγγραφές γίνονται με ταχύτητα εγγραφής 8x. :)

 

Τι εννοεις?οτι πανω απο 8χ μπορει να μου το καψει?

Και αντε να το δεκτω αυτο για το dvd για το cd πως το εξηγεις(Γραφει 48χ και το γραφει στα 40χ).Δικαιολογειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 8ema ths megistis taxititas einai sxetiko, an o kataskeyastis toy drive soy 8eorise oti prepei na grafonte sta 40x ekei to afise, p.x. to palio nec mou (3520) ta ty cd-r 48x ta egrafe sta 32x eno kati mapa sta 48x,ala ayto exei na kanei me to frimware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις?οτι πανω απο 8χ μπορει να μου το καψει?

Και αντε να το δεκτω αυτο για το dvd για το cd πως το εξηγεις(Γραφει 48χ και το γραφει στα 40χ).Δικαιολογειται?

Εννοώ πως όταν ο κατασκευαστής αναφέρει πως το DVD είναι certified ταχύτητας εγγραφής 8x, τότε οι εγγραφές που γίνονται σε αυτή την ταχύτητα είναι περισσότερο αξιόπιστες από αυτές που γίνονται σε υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής (λιγότερα λάθη). Φυσικά, και ειδικά όταν μιλάμε για Taiyo Yuden δισκάκια, μπορείς να γράψεις το ίδιο DVD και σε υψηλότερες ταχύτητες (12x, 16x), εφόσον στο επιτρέπει το DVD-Recorder σου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα έχεις σημαντική διαφορά στον αριθμό των λαθών.

Απλά η διαφόρα στον χρόνο εγγραφής μεταξύ 8x και 12x ή 16x δεν είναι τόσο σημαντική, οπότε επιλέγω το 8x. Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη. :)

 

Όσο για τα CD, θα συμφωνήσω με τον blackstar: μάλλον θέμα firmware. :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θα αμφισβητησω οτι ειναι θεμα firmware για πολλους λογους.Τα TDk dvds πχ (τα μπλε )μου τα γραφει 16χ και τα cds 52χ κανονικα.Ισως να υπαρχει ασυμβατοτητα αναμεσα στο recorder kai ta disks δεν ξερω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipame ala einai 8ema firmware, p.x. sto cen moy 4570 gia na grapsi sosta ena dvd eprepena na ginei cav @ 12x asxeta an to dvd htan 16x, to idio einai kai me ta cd-r.

 

μαιμου ειναι το recorder σου κανονικα θα επρεπε να ειναι nec :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Maxell κυκλοφορούν ανακατεμένα-Εχουν τις ίδιες συσκευασίες,και δεν λένε made in-Aν βρεί κανείς Maxell DVD-R με ΜID MXL-RG03 (8x),MXL-RG04 (16x) να τα προτιμήσει σε σχέση με ΤΥ-Η Μaxell είναι πρωτοπόρος στα DVD-R ενώ η ΤΥ στα DVD+R αν ψάξει κανείς ιστορικά.

Φυσικά τα υπόλοιπα εξαρτάται από το αντιγραφικό μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...