Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

asmilon οκ τα διόρθωσα...για ρίξε μια ματιά και πες αν κάνω λάθος,:-?

 

διορθώση βήμα 1-->Σημείωση 1

προσθήκη βήμα 1-->Σημείωση 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για ποιο λόγο βάζετε όριο στο upload; εγώ δε βάζω κανένα όριο κι ανεβάζω και κατεβάζω full. άλλωστε το νόημα των torrents είναι όσο παίρνεις να δίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ φιλε μου. Θα μπορουσες να βαλεις και τα αντιστοιχα εικονιδια για την καθε κατασταση greennetworkmk2.png yellownetworkwz1.png rednetworkwq8.png για να ειναι πιο παραστατικο.

 

Επισης θα σου προτεινα να αντικαταστησεις το προηγουμενο link σου για το Portfoward με αυτο, το οποιο εχει προεπιλεγμενο το utorrent ως προγραμμα, οποτε χρειαζεται μονο την επιλογη του αντιστοιχου router:

http://www.portforward.com/english/applications/port_forwarding/Utor/Utorindex.htm

 

Επισης προσθεσε και τα παρακατω ως παραστατικες οδηγιες για το ανοιγμα των ports σε διαφορα δημοφιλη firewall, ωστε να δουλευουν ολα καλα:

@pao132003 εννοειται πως πρεπει να δινεις, αλλα το προβλημα τις ADSL μας ειναι οτι αν δινουμε στο μεγιστο θα σερνεται ολο το ιντερνετ, οποτε του βαζουμε ενα 80% και ειμαστε ενταξει ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ φιλε μου. Θα μπορουσες να βαλεις και τα αντιστοιχα εικονιδια για την καθε κατασταση greennetworkmk2.png yellownetworkwz1.png rednetworkwq8.png για να ειναι πιο παραστατικο.

 

Επισης θα σου προτεινα να αντικαταστησεις το προηγουμενο link σου για το Portfoward με αυτο, το οποιο εχει προεπιλεγμενο το utorrent ως προγραμμα, οποτε χρειαζεται μονο την επιλογη του αντιστοιχου router:

http://www.portforward.com/english/applications/port_forwarding/Utor/Utorindex.htm

 

Επισης προσθεσε και τα παρακατω ως παραστατικες οδηγιες για το ανοιγμα των ports σε διαφορα δημοφιλη firewall, ωστε να δουλευουν ολα καλα:

@pao132003 εννοειται πως πρεπει να δινεις, αλλα το προβλημα τις ADSL μας ειναι οτι αν δινουμε στο μεγιστο θα σερνεται ολο το ιντερνετ, οποτε του βαζουμε ενα 80% και ειμαστε ενταξει ;-)

 

Για kaspersky internet security τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι γελοίο δηλαδή...έχω ανεβάσει απίστευτα πολύ το ratio μου όπου μοιράζω ότι κατεβάζω και υπάρχουν στιγμές που έχω full upload 22-25 kb kai download 2-5 kb...Και μιλάω από ιδιωτικό tracker που το χουν πολοί το αρχείο,οπότε δεν είναι θέμα torrent...Τι θα γίνει με τον ΟΤΕ?

Πότε θα αρχίσουμε να δηλώνουμε βλάβες?Το Νοέμβρη που θα φτάσει το ratio μου στο 2 με 3 έτσι όπως πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο βάζετε όριο στο upload; εγώ δε βάζω κανένα όριο κι ανεβάζω και κατεβάζω full. άλλωστε το νόημα των torrents είναι όσο παίρνεις να δίνεις!

 

Pro[/url]

@pao132003 εννοειται πως πρεπει να δινεις, αλλα το προβλημα τις ADSL μας ειναι οτι αν δινουμε στο μεγιστο θα σερνεται ολο το ιντερνετ, οποτε του βαζουμε ενα 80% και ειμαστε ενταξει ;-)

 

Εγώ pao και asmilon πιστεύω ότι άμα έχεις απεριόριστο upload μπορεί να πάρει και slots από το download, έτσι μπορεί να καταλήξεις να δίνεις περισσότερα από όσα παίρνεις!

 

asmilon τα πρόσθεσα,αλλά πεδεύομαι μια ώρα με τις μορφοποιήσεις μαμώτο μου τι κάνω λάθος!!!!!!!!??????:evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παιδευεσαι? Βαλτα σε λιστα οπως τα ειχα πανω και θα ειναι ενταξει.... Ασε που αν τα εχεις ολα μαζι ετσι ειναι πιο μπερδεμενα, ενω στην λιστα ειναι ξεκαθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PFConfig το εχεις δοκιμασει ShAd0w_z0nE? Δεν ειναι freeware και για να δουλεψει και να προωθησει σωστα τις πορτες πρεπει να πληρωσεις, οποτε στην ουσια ειναι δωρο αδωρο...

 

Επισης σε εκεινο το σημειο ειναι καλο να ειναι πιο διακριτα τα 2 βηματα για να αναψει η πρασινη ενδειξη στο utorrent

 

a. Σωστο port foward της port του utorrent, απο τον ρουτερ μας στην στατικη IP του υπολογιστη μας

 

b. Ανοιγμα της αντιστοιχης port στο firewall του συστηματος μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα εγκαταστήσει αλλά επειδή δεν έχω router δεν είχα και την ευκαιρία να το

δοκιμάσω... τέσπα για ρίξε μια ματιά τώρα πρέπει να ναι πιο ξεκάθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ pao και asmilon πιστεύω ότι άμα έχεις απεριόριστο upload μπορεί να πάρει και slots από το download, έτσι μπορεί να καταλήξεις να δίνεις περισσότερα από όσα παίρνεις!
δεν κατάλαβα τι εννοείς..

έχω 1024/256 και κατεβάζω με >100 τη στιγμή που ανεβάζω >25kBps. ίσως να βοηθάει και το fritz σε αυτό, αλλά και το web browsing είναι μια χαρά με απεριόριστο upload!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα τι εννοείς..

έχω 1024/256 και κατεβάζω με >100 τη στιγμή που ανεβάζω >25kBps. ίσως να βοηθάει και το fritz σε αυτό, αλλά και το web browsing είναι μια χαρά με απεριόριστο upload!

 

Φίλε μου είναι απλό:

 

Άμα τα έχεις και τα 2 μηδέν λες στο μTorrent ότι δεν υπάρχουν προκαθορισμένα slots για κατέβασμα και ανέβασμα έτσι μπορεί να καταλήξουν να γίνουν πιο πολλά upload από τα download. Ενώ άμα τα κάνεις συγκεκριμένα από την αρχή δηλ θέσεις όριο στο upload θα ξέρεις ότι σε καμία περίπτωση το upload δε θα ''κλέψει'' slot από το download.κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχουν προκαθορισμένα slots(ούτε ρυθμίσεις για download&upload slots στο μtorrent-μόνο για slots/torrent) για download και upload, αλλά η συμμετοχή μου στο θέμα τελειώνει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχουν προκαθορισμένα slots(ούτε ρυθμίσεις για download&upload slots στο μtorrent-μόνο για slots/torrent) για download και upload, αλλά η συμμετοχή μου στο θέμα τελειώνει εδώ.

 

Εγώ ο μ@λ@κ@ς φταίω που κάθομαι και στα εξηγώ:evil: , αυτός είναι ο οδηγός και άμα γουστάρεις αλλιώς αντε γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...