Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά λύστε μου μια απορία...

Πως στο καλό γίνεται να κατεβάζω ένα torrent από public tracker από 1-3 seeders (σε slow speed δυστυχώς) απ' τη στιγμή που ο tracker δείχνει πως είναι συνδεδεμένοι 36 seeders?Γιατί δηλαδή δεν εκμεταλεύομαι όλους αυτούς τους seeders;Τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά λύστε μου μια απορία...

Πως στο καλό γίνεται να κατεβάζω ένα torrent από public tracker από 1-3 seeders (σε slow speed δυστυχώς) απ' τη στιγμή που ο tracker δείχνει πως είναι συνδεδεμένοι 36 seeders?Γιατί δηλαδή δεν εκμεταλεύομαι όλους αυτούς τους seeders;Τι γίνεται;

 

Διότι οι 36 έχουν περιορισμένο upstream και περιορισμένα upload slots. Και πρέπει να δώσουν και σε άλλους. Δεν υπάρχεις μόνο εσύ.

 

Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα δίκτυα P2P, όχι μόνο στα τόρρεντ.

 

Απλή αριθμητική είναι.

 

Μην προσεγγίζετε το P2P με τη λογική του Rapidshare ή των διακομιστών FTP. To P2P είναι ανταλλαγή αρχείων. Ο καθένας διαθέτει το upstream που έχει (η, εν πάση περιπτώσει, το μέρος που μπορεί να διαθέσει από το upstream που έχει) και αυτό είναι. Δεν υπάρχει πουθενά κανείς σέρβερ ή κανένα δίκτυο από σέρβερ να δίνουν αβέρτα.

 

Γενικά, μην το πολυβασανίζετε το θέμα με τα τόρρεντ. Απλό είναι:

 

1. Κάνουμε εγκατάσταση

2. Ανοίγουμε τις πόρτες αν έχουμε ρούτερ (ή τα αφήνουμε όλα στο UPnP)

3. Βάζουμε κόφτη στο up ανάλογα με τη γραμμή μας

4. Αν θέλουμε, δοκιμάζουμε κι ένα καλό τόρρεντ να βεβαιωθούμε

5. Είμαστε έτοιμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα αυτό συμβαίνει μόνο σε public tracker.Οι ρυθμίσεις μου είναι σωστές.Φίλε μου Eusebius το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά το utorrent δε τους εμφανίζει καν τους 36.Δείχνει 1-4, πολλές φορές καθόλου seeders και γενικά μου ''τσακίζει'' τη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορεί να φταίει ο τράκερ. Π.χ., μπορεί να μην κρατάει σωστά λογαριασμό.

 

Υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα που μπορώ να σκεφτώ, αλλά δεν ξέρω σε τί βαθμό ισχύουν στην πράξη:

 

1. Κόβεις πολύ κόσμο με κανένα PeerGuardian

2. Σε κόβει εσένα πολύς κόσμος με κανένα PeerGuardian

3. Κόβεις πολύ κόσμο λόγω αυστηρών ρυθμίσεων κρυπτογράφησης

4. Σε κόβουν εσένα λόγω αυστηρών ρυθμίσεων κρυπτογράφησης (αν δεν έχεις κρυπτογράφηση)

 

Για το utorrent που σου τσακίζει τη σύνδεση, δεν ξέρω να πω κάτι. Δεν χρησιμοποιώ utorrent: Azureus ή Halite στα win, Azureus ή Transmission στο Linux. :-) Μόνο open-source για p2p!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια βοηθεια

εχω το kaspersky internet security 7 και οταν το εχω ανοιχτο μου κλεινει τα Ports και δεν μπορω να κατεβασω με το μtorrent. τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Port foward δυστυχως ειναι πολυ πονεμενη ιστορια για να σου πω κατι συγκερκριμενο. Εξαρταται αν ο καθε χρηστης εχει router και ποιο καθως και αν εχει firewall και ποιο. Ο απολυτος οδηγος για το port foward στα router βρισκεται εδω:

http://www.portforward.com/routers.htm

 

 

Για τις ports εδωσα την προταση μου πιο πανω, δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη που να ειναι καλυτερη, απλα καλο ειναι να μην συγκρουεται με καποια που χρησιμοποιειται ηδη απο καποια προγραμματα...

 

 

Πως υπολογισες το 10,5 για τα 192kbits/sec? Για να σε βοηθησω, ως γνωστον 1 byte ειναι 8 bit, οποτε 192kbits/sec / 8 = 24 kbyte/sec.

 

Το 24 ομως ειναι θεωρητικο μεγιστο και δε προκειται να πιασεις με τις γραμμες που εχουμε οποτε υπολογισε ενα πρακτικο μεγιστο στα 18-20 kbyte/sec.

 

Βαζοντας μεχρι το 80% της μεγιστης upload ταχυτητας σου εχεις την καλυτερη αποδοση στις γραμμες ADSL, οποτε στα 18-20 kbyte/sec η καλυτερη ρυθμιση για μεγιστο Upload ειναι 14-15 kbyte/sec

 

Ε δεν είναι και ο απόλυτος οδηγός. Δεν είναι ενημερωμένος αφού δεν έχει στοιχεία για το ESET Smart Security...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...