Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Επειδη εκανα format στο pc μπορει καποιος να μου πει ή να μου δωσει εναν οδηγο για το ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις για το μΤορρεντ και την εκδοση 1.8.3 γιατι δεν θυμαμαι καθολου πως το ειχα κανει παλια και τι ρυθμισεις ειχα?

 

2.Για τον ιδιο λογο κι επειδη εβαλα τα windows 7 και δεν μπορω να τα συνηθισω δεν θυμαμαι πως ειχα κανει portforward για το router(αν το λεω σωστα γιατι δεν ειμαι και γνωστης του αντικειμενου) και κατι αλλο που δεν θυμαμαι που εχει σχεση με το firewall οτι πρεπει ν'απενεργοποιησω?

 

Σορυ αν δεν καταλαβαινω κατι αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις επι του θεματος.Την προηγουμενη φορα τα ειχα κανει ολα μονος μου αλλα μου πηρε πολυ χρονο θυμαμαι και τωρα εχω ξεχασει(ειδικα τωρα που εβαλα και τα windows 7)τι πρεπει να κανω και με ποιο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα ππαιδια εδω και μερικες ημερες αντιμετωπιζω καποιο περιεργο προβλημα με την ταχυτητα του mtorrent εχω κατεβασει αρκετες εκδοσεις και τωρα εχω την σχετικα ποιο αξιοπιστη 2.2.1 καιοχι Beta .. οταν κατεβαζω καποιο αρχειο η ταχυτητα παει στο full και μετα απο λιγο σερνεται και επαναλαμβανεται συνεχει χωρις να εχει καποια σταθερη ταχυτητα ,μπορει καποιος να βοηθησει τι φταιει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ππαιδια εδω και μερικες ημερες αντιμετωπιζω καποιο περιεργο προβλημα με την ταχυτητα του mtorrent εχω κατεβασει αρκετες εκδοσεις και τωρα εχω την σχετικα ποιο αξιοπιστη 2.2.1 καιοχι Beta .. οταν κατεβαζω καποιο αρχειο η ταχυτητα παει στο full και μετα απο λιγο σερνεται και επαναλαμβανεται συνεχει χωρις να εχει καποια σταθερη ταχυτητα ,μπορει καποιος να βοηθησει τι φταιει ?

 

Καλημέρα,

 

έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις (για τον αριθμό των συνδέσεων) του μTorrent? Αν όχι, πιθανές αιτίες μπορεί να είναι το modem/router (δεν αντέχει μεγάλο αριθμό συνδέσεων) ή ο ISP που μπλοκάρει τα torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις (για τον αριθμό των συνδέσεων) του μTorrent? Αν όχι, πιθανές αιτίες μπορεί να είναι το modem/router (δεν αντέχει μεγάλο αριθμό συνδέσεων) ή ο ISP που μπλοκάρει τα torrents.

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση ,αλλα οχι δεν εχω πηραξει τιποτα .οσο για το μοντεμ εχω δοκιμασει και με ενα αλλο αλα και παλι τα ιδια ..να πω πως αυτο συνεβη οταν ειχα εγκαταστημενα παραλληλα σε διαφορετικο Partition ubuntu kai xp οταν πριν μερικες ημερες εκανα φορματ και εκανα ξεχωριστο partition χωρις ubuntu αυτη την φορα τοτε μου δημιουργει αυτο το προβλημα δεν ξερω αν φταιει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση ,αλλα οχι δεν εχω πηραξει τιποτα .οσο για το μοντεμ εχω δοκιμασει και με ενα αλλο αλα και παλι τα ιδια ..να πω πως αυτο συνεβη οταν ειχα εγκαταστημενα παραλληλα σε διαφορετικο Partition ubuntu kai xp οταν πριν μερικες ημερες εκανα φορματ και εκανα ξεχωριστο partition χωρις ubuntu αυτη την φορα τοτε μου δημιουργει αυτο το προβλημα δεν ξερω αν φταιει αυτο

 

Δεν έχει σχέση το αν έχεις partitions με/χωρίς ubuntu/xp. Αν αποκλείσουμε το modem/router, το φαινόμενο αυτό, δλδ να ξεκινά το μtorrent με μεγάλη ταχύτητα και μετά να γονατίζει, συνήθως οφείλεται στη "σιωπηλή" παρέμβαση του isp (ποιόν έχεις?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

connex εχω αλλα τι εννοεις σιωπηλη παρεμβαση ?

 

Εννοώ ότι ο isp κανει throttling στη σύνδεση (δλδ περιορίζει την ταχύτητα) όταν αντιληφθεί ότι δουλεύεις torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι ο isp κανει throttling στη σύνδεση (δλδ περιορίζει την ταχύτητα) όταν αντιληφθεί ότι δουλεύεις torrent.

 

και τι μπορω να κανω? γιατη ομως το κανει αυτο ?

 

απο οτι παρατηρησα πριν λιγο αυτο το πραγμα γινεται μονο σε magnet απο γνωστο ξενο τρακερ ,με torent τρεχει κανονικα ομως ,υπαρχει καποια λυση για αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι μπορω να κανω? γιατη ομως το κανει αυτο ?

 

απο οτι παρατηρησα πριν λιγο αυτο το πραγμα γινεται μονο σε magnet απο γνωστο ξενο τρακερ ,με torent τρεχει κανονικα ομως ,υπαρχει καποια λυση για αυτο ?

 

Δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα... Δοκίμασε στα preferences -> BitTorrent να επιλέξεις forced στην ενότητα protocol encryption και να ξετσεκάρεις το allow incoming legacy connections. Με αυτές τις ρυθμίσεις περιορίζεις πολύ τα hosts που θα συνδέεται το μtorrent σε αυτά που χρησιμοποιούν κρυπτογράφιση - ο isp δε θα μπορεί να σνιφάρει τα p2p πακέτα και έτσι δε θα σου κόβει την ταχύτητα. Στον αντίποδα, είναι ελάχιστοι οι χρήστες που ρυθμίζουν το μtorrent να χρησιμοποιεί κρυπτογράφηση οπότε και δε θα έχεις πολλά hosts για κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητούμενο είναι το εξής:

 

στο μTorrent (έκδοση 3.1.3 - προφανώς είναι η τελευταία μετα το update που έκανα το πρωί -) θέλω να αλλάξω theme. Όχι μόνο skin (τα κουμπιά δηλαδή στο επάνω μέρος).

 

Απ' όσο έψαξα στο Google και στο ίδιο το site του μTorrent, η διαδικασία που βρήκα αναφέρει για αλλαγή skin. Το κάνω αυτό σωστά, αλλά εγώ θέλω αλλαγή όλου του theme.

 

Δε μπορεί. Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να αλλάζει όλη η ατμόσφαιρα.

 

Κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να δωσω καθολου upload στο μTorrent μπορει καποιος να βοηθησει μηπως εχω κανει τιποτα ρυθμισεις λαθος στις επιλογες?

Download κανω κανονικα και με το σηματακι κατω να ειναι πρασινο.

Εχω το 1.8.3 αν αυτο βοηθαει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...