Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Δες πού τερματίζει η γραμμή σου (κατέβασε από έναν γρήγορο server, π.χ. nVidia, AMD) και όρισε ως μέγιστη ταχύτητα στο torrent περίπου το 90% αυτής.

Αν έχεις μόνο ένα ενεργό torrent, θα σερφάρεις σα να μην κατεβάζεις τίποτα. Αν όμως έχεις περισσότερα, θα μπουκώσει η γραμμή. Κάπου εκεί αρχίζει να παίζει ρόλο ο αριθμός των connections (peers).

 

2. Αν κατεβάζεις από private trackers όπου εκεί είναι πιο συγκεκριμένος ο κόσμος και από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει ζήτηση αφού όσοι ήταν να κατεβάσουν ένα αρχείο το έχουν κατεβάσει και δεν υπάρχει πολλή ζήτηση, λογικό είναι να μην ανεβάζεις.

Τώρα αν υπάρχει ζήτηση αλλά υπάρχουν και ένα σωρό seeders, πάλι λογικό να μην ανεβάζεις και πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Δες πού τερματίζει η γραμμή σου (κατέβασε από έναν γρήγορο server, π.χ. nVidia, AMD) και όρισε ως μέγιστη ταχύτητα στο torrent περίπου το 90% αυτής.

Αν έχεις μόνο ένα ενεργό torrent, θα σερφάρεις σα να μην κατεβάζεις τίποτα. Αν όμως έχεις περισσότερα, θα μπουκώσει η γραμμή. Κάπου εκεί αρχίζει να παίζει ρόλο ο αριθμός των connections (peers).

 

2. Αν κατεβάζεις από private trackers όπου εκεί είναι πιο συγκεκριμένος ο κόσμος και από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει ζήτηση αφού όσοι ήταν να κατεβάσουν ένα αρχείο το έχουν κατεβάσει και δεν υπάρχει πολλή ζήτηση, λογικό είναι να μην ανεβάζεις.

Τώρα αν υπάρχει ζήτηση αλλά υπάρχουν και ένα σωρό seeders, πάλι λογικό να μην ανεβάζεις και πολύ.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τι ρολο παιζει ο αριθμος των connections(peers);

Για το 2 ναι, κατανοητο . Δεν ειναι ομως περιεργο στα 10 torrents να μην κατεβαζει κανεις τιποτα και στα 20 να δουλευουν μετα ολα εναλλαξ; Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι εγώ δεν τα ξέρω καλά, αλλά νομίζω ότι το κάθε modem/router «αντέχει» μέχρι έναν αριθμό από connections κι ότι σιγά-σιγά αρχίζει να μπουκώνει και να μη μπορεί να τα βγάλει πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαινω με απομακρυσμενη συνδεση μεσω no-ip, και βλέπω το προγραμμα να κατεβάζει με τρελες ταχυτητες 1,5-3,5MB, ενω κανονικα τερματιζει στα 1000Κ.

 

Ειναι πλασματικό αυτο, και που οφειλεται?

Επεξ/σία από ppetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Θέλω να κατεβάσω ένα Torrent αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

 

"Σφάλμα: WriteToDisk: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα το μTorrent με δικαιώματα διαχειριστή.

 

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Θέλω να κατεβάσω ένα Torrent αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

 

"Σφάλμα: WriteToDisk: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και δύο μέρες έχω παρατηρήσει ότι το utorrent (3.2 έκδοση) δεν συνδέεται με τους trackers. Βγάζει συνέχεια connection time out/Offline/Δεν είναι δυνατή η δημιουργία σύνδεσης σε όλους τους trackers εκτός από fr33dom και exodus και οι συνδέσεις μέσω peer exchange.. Το πράσινο check είναι ΟΚ και βγαίνει αμέσως.

Και σε αυτούς κάνει αρκετή ώρα να συνδεθεί, μπορεί και 1 ώρα. Μετά που θα συνδεθεί κατεβάζει με πλήρη ταχύτητα, οπότε δεν είναι θέμα σύνδεσης (που είναι cyta 4Mbps upl).

Έβαλα και linux να δοκιμάσω, το backtrack και συνδέθηκε μόνο στον δικό του tracker, όλοι οι άλλοι caput.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι τέτοιο; Μήπως μας έδωσαν PIPA και μας είπαν SOPA και ACTA;

 

Θα δοκιμάσω και με άλλο client αλλά επειδή τώρα έπιασε καλά δεν το σταματάω, θα το κάνω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω για την έκδοση. Την 3.2 έχω απ´ όταν βγήκε. Με παραξένεψε που δεν συνδέετε με κανέναν tracker πέρα από τους δύο που ανέφερα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ δοκιμασα με τον bitcommet σε dekstop με 7άρια (το προηγούμενο ήταν laptop με vista), στο ίδιο δίκτυο και πάλι τα ίδια. Μόνο σε exodus και fr33dom trackers συνδόταν συν ότι πήρε από Local peer discovery και dht.

 

Πριν από λίγο έκανα μια επανεκκίνηση στο router και συνδέθηκε κανονικά με όλου τους trackers (τυχαίο; δεν γνωρίζω! ).

 

Πάνω που ετοιμαζόμουν μόλις γύρισα από την δουλειά να ρίξω μερικά καντήλια στην cyta... Μου χάλασε την φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από που αλλάζω την ρύθμιση για το πόσα torrent κάνω seed/leach γιατί μου βγάζει συνεχώς ότι έχω πιάσει το μέγιστο αριθμό και δεν μπορώ να κατεβάσω αν δεν σβήσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι θεμα site αν καταλαβα καλα και οχι μtorrent.Τεςπα,θα πας στο preferrences---->Queueing οπου καθοριζεις τον αριθμο των ενεργων torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...