Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέσα στον φάκελο του uttorent είναι αποθηκευμένα όλα τα Torrent αρχεία που έχω κατεβάσει με το πρόγραμμα. Μπορώ να τα διαγράψω ή χρησιμεύουν σε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο δεν ειναι οτι το σωζει αλλα οτι το διατηρει πολυ καιρο αφοτου εχεις τελειωσει το κατεβασμα του.

Καποιες φορες βεβαια αυτο μπορει να φανει χρησιμο, εαν χρειαστει να αναζητησεις το συγκεκριμενο τορεντ

Παντως μπορεις να πας στο φακελο και να τα σβησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό θα κάνω. Απλά για να διατηρώ το ratio σε κάποιους trackers κρατάω κάποια τορεντ και κάθε φορά θα πρέπει να προσέχω να μην σβηστούν αυτά. Αν γινόταν από το πρόγραμμα θα ήταν ευκολότερο.

 

Πάντως μεγάλος ρουφιάνος το mTorrent...βρήκα ότι κατέβασα από το 2007 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μη τα σβησεις δε τρεχει τιποτα.

 

Ποσο καιρο κρατας τα τελειωμενα τορεντς για το ratio? μηνες? Καλο ειναι να κατεβαζεις τα πολυ δημοφιλη τορεντς και να αφηνεις αυτα για αυξηση του ratio σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον tracker. Σε άλλους είσαι υποχρεωμένος να κρατήσεις το αρχείο που κατέβασες για κάποιο χρονικό διάστημα. Σε άλλους και μόνο που φαίνεσαι να seedareis παίρνεις πόντους που τους ανταλλάσεις με Mb κτλ.

 

Ναι δεν τρέχει τίποτα και να τα αφήσω...απλά είχαν μαζευτεί αρκετά μικρά αρχειάκια απο το 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισα το utorrent με το αρχικο ποστ στο θεμα.

Η εκδοση που χρησιμοποιω εδω και αρκετα χρονια ειναι η 1.8 ( και δεν θελω να την αλλαξω, κολλημα πειτε το, δεν ξερω! )

Το μονο που δεν εχω πειραξει ειναι το speed guide, ο λογος ειναι οτι δεν ηξερα τι να βαλω.

Στη σελιδα του thompson tg 585 που χρησιμοποιω λεει:

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.732

 

Εχω βαλει limit download στα 300 kb/s και upload στα 50 kb/s .

Το internet λειτουργει μια χαρα, σερφαρω κανονικα σε "βαριες" σελιδες, παιζει κανονικα παιχνιδια στο facebook και τα video στο youtube δεν κολλανε καθολου.

Η αποριες μου ειναι οι εξης:

 

1) Στο speed guide τι να βαλω ωστε να μπορω να σερφαρω κανονικα αλλα να μπορω να κατεβαζω και να ανεβαζω στο επακρον; Η γραμμη το πολυ να συγχρονισει στα 9,500, παραπανω δεν το εχω δει ποτε.

 

2) Εχω ολοκληρωσει περιπου 30 torrents. Απο αυτα τα περισσοτερα κυμαινονται στο ratio απο 0,100 εως 0,500. Θελω να ανεβασω τα torrents τουλαχιστον 1,500 . Αφηνω να κανει seed π.χ τα 10 απο αυτα, ενω στην καρτελα peers εχει 1(285) δεν τραβαει καθολου, μπορει μετα απο μιση ωρα να "πιασει" 0,1 kb/s και αυτο με το ζορι, αν δεν σταματησει. Το ιδιο και με τα υπολοιπα torrents, αν κανω seed αλλα 10 (συνολο 20 ) τραβαει μεχρι 50 kb/s αλλα με τυχαια σειρα. Μπορω αυτο να το διορθωσω με καποιον τροπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...