Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τύπος λέει να κανω το utorrent να κατεβάζει τα torrents στον C:\, μα πώς γίνεται να το κάνω αυτό? Από τις ρυθμίσεις? Δεν το βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι έχω βάλει μόνο ένα torrent να κατεβαίνει και στον φάκελο λήψεις δεν έχει τπτ άλλο

 

Τελικά το έφτιαξα! Βρήκα πώς να το βάλω να κάνει λήψη στον C:\ και τώρα τα torrents κατεβαίνουν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι είχε γίνει πάντως για κάποιο λόγο τα windows δεν το άφηναν να κατεβάσει στο φάκελο Λήψεις. Οπότε όπως είπα και παραπάνω το ρύθμισα να κατεβάζει στο C:\ και τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να κάνω μία ερώτηση και ελπίζω να μην ακουστεί χαζή.

 

Στο utorrent, στις πληροφορίες ενός torrent, λέει στην αρχή "Time Elapsed". Ο χρόνος που αναφέρεται σε αυτό το πεδίο, είναι ο real time χρόνος από την στιγμή που πρόσθεσα το εν λόγω torrent στον client ή ο χρόνος που το torrent αυτό βρίσκεται στον client και ταυτόχρονα ο client είναι ανοιχτός;

 

Πιστεύω το δεύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος, γιαυτό παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. :-D

 

 

Για να μην μπερδέψω κάποιον επειδή ίσως δεν το διατύπωσα καλά, θα φέρω ένα παράδειγμα.

 

Έστω το torrent "Χ", το οποίο εγώ πρέπει να seedάρω για τουλάχιστον 72hours = 3 days, πριν το σβήσω από τον client.

Στις πληροφορίες βλέπω "Time elapsed: 3d 4h".

  • Αν ισχύει το πρώτο, σημαίνει ότι το torrent βρίσκεται στον client 3d 4h, χωρίς να ξέρω πόση ώρα συνολικά το έχω κάνει seed.
  • Αν ισχύει το δεύτερο σημαίνει πως το έχω κάνει seed για 3d τουλάχιστον που θέλω, και τότε μπορώ να το σβήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μTorrent εχει μια ενδειξη για το χρονο που απομενει για τη ληξη κατεβασματος του αρχειου, σωστα?

Δε τη βρισκω ομως. Τρεχω μια παλια εκδοση του προγραμματος, μηπως δεν υπηρχε τοτε αυτη η ενδειξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μία ερώτηση και ελπίζω να μην ακουστεί χαζή.

 

Στο utorrent, στις πληροφορίες ενός torrent, λέει στην αρχή "Time Elapsed". Ο χρόνος που αναφέρεται σε αυτό το πεδίο, είναι ο real time χρόνος από την στιγμή που πρόσθεσα το εν λόγω torrent στον client ή ο χρόνος που το torrent αυτό βρίσκεται στον client και ταυτόχρονα ο client είναι ανοιχτός;

 

Πιστεύω το δεύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος, γιαυτό παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. :-D

 

 

Για να μην μπερδέψω κάποιον επειδή ίσως δεν το διατύπωσα καλά, θα φέρω ένα παράδειγμα.

 

Έστω το torrent "Χ", το οποίο εγώ πρέπει να seedάρω για τουλάχιστον 72hours = 3 days, πριν το σβήσω από τον client.

Στις πληροφορίες βλέπω "Time elapsed: 3d 4h".

  • Αν ισχύει το πρώτο, σημαίνει ότι το torrent βρίσκεται στον client 3d 4h, χωρίς να ξέρω πόση ώρα συνολικά το έχω κάνει seed.
  • Αν ισχύει το δεύτερο σημαίνει πως το έχω κάνει seed για 3d τουλάχιστον που θέλω, και τότε μπορώ να το σβήσω.

Time Elapsed είναι ο χρόνος από τη στιγμή που πρόσθεσες το torrent ...Δηλαδή σου λέει πόση ώρα το τορρεντ σου είναι ενεργό.Όταν ολοκληρωθεί και αρχίσει το seed τότε συνεχίζει να αυξάνεται αυτός ο χρόνος κανονικά.

 

Tο μTorrent εχει μια ενδειξη για το χρονο που απομενει για τη ληξη κατεβασματος του αρχειου, σωστα?

Δε τη βρισκω ομως. Τρεχω μια παλια εκδοση του προγραμματος, μηπως δεν υπηρχε τοτε αυτη η ενδειξη?

Ψάξε για το κουμπάκι "Περαίωση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που λέει όνομα, μέγεθος, ταχ.λήψης κλπ, αν πατήσεις δεξί κλικ οπουδήποτε θα σου εμφανίσει μία αναδυόμενη λίστα.Τικάρισε το "Περαίωση σε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον δε το βρισκω...

Υπαρχει το "Remaining" αλλα αυτο σου λεει ποσα ΜΒ υπολειπονται, οχι το χρονο που υπολειπεται.

 

Tα "Avail." και "Label" γνωριζεις τι ειναι? Το "Selected Size"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλεγμένο μέγεθος (Selected size):

όταν προσθέσεις ένα τόρρεντ στον utorrent, σου λέει ποιο από τα αρχεία που περιέχει το τορρεντ επιθυμείς να κατεβάσεις.

π.χ θέλω να κατεβάσω μία σειρά, το Game of Thrones, το επεισόδιο 1 από την σαισόν 1.

έστω ότι κάθε επεισόδιο είναι 350MB επί 10 που είναι τα επεισόδια = 3,5GB.Αν επιλέξω μόνο το πρώτο επεισόδιο, τότε το επιλεγμένο μέγεθος (Selected Size) θα είναι 350MB.

 

Ετικέτα (Label):

Είναι ένα όνομα που μπορείς να δώσεις σε κάθε τορρεντ για να το αναγνωρίζεις.

 

Availability (Διαθεσιμότητα,υγεία):

Σου δείχνει πόσα αντίγραφα του αρχείου που κατεβάζεις έχει κατεβάσει ο υπόλοιπος κόσμος.Πχ αν ο αριθμός αυτός είναι 200, σημαίνει ότι έχουν κατεβάσει αυτό το αρχείο 200 φορές, ολοκληρωμένο, στο 100%.

 

Για πες μου, ποια έκδοση utorrent έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Selected size, απ οτι καταλαβα ειναι υπενθυνιση στη περιπτωση που εχεις επιλεξει να κατεβασεις μονο καποια μερη του τορεντ? (οταν βεβαια το τορεντ υποστηριζει επιλεκτικο κατεβασμα)

 

Σχετικα με το Availability, εχω αριθμους οπως 4.918 ή 12.999(φανταζομαι οτι θα μεταβαλλονται οπως παιρνουν οι μερες), εχω ομως και 0.000... Μαλιστα αυτα τα 0.000 εμφανιζουν peers. Δεν εχει κατεβει τιποτα απο δαυτα ως τωρα, αρα να τα αφαιρεσω απο τη λιστα?

Ο Προμηθεας που μολις τελειωσα εχει 52.000, ε ρε διαφυγοντα κερδη:)

 

Η εκδοση ειναι η 1.8.5(2009). Ειχα περασει πολλες φορες τη τελευταια εκδοση που μου ζητουσε το pop παραθυρακι αλλα ειχα καποιες παρενεργειες οποτε αποφασισα να παραμεινω με αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, αυτό είναι το selected size.

 

Όσων αφορά την έκδοση 1.8.5, το κουμπάκι που σου λέει πόσος χρόνος απομένει για να ολοκληρωθεί το τορρεντ, λέγεται ETA (Estimated Time of Arrival).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...