Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook με Intel Core 2 Duo


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! πάλι έχω ένα προβληματάκι...

έχω το macbook core2duo black και έχς κάνει μέσω του bootcamp parition και έχω και vista μέσα...

μέχρι εδώ καλά...

αγόρασα ένα wireless router sagem pstn(αυτό που δίνει η otenet)διότι το linksys που είχα(και ήταν αψογο) είναι για isdn, και εγω πλέον δεν έχω isdn γραμμή...στα vista λοιπόν το wireless router δουλεύει άψογα, και στα xp που έχω στο macmini coreduo μου,ΑΛΛΑ όταν τα δουλεύω στο macos X κανένα από τα δύο μηχανήματα δεν μου "ανοίγει" to wireless... μου ζητάνε κωδικούς πρόσβασης και εγώ τους βάζω κανονικότατα (όπως και στα vista αλλά και στα xp)αλλά δεν συνδεέται ποτε...

any ideas???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλημέρες κι από μένα.

 

Έχετε ένα ωραίο θεματάκι για τα MB εδώ και επειδή έχω αποφασίσει την αγορά ενός... εδώ και 1 χρόνο (άτιμο πορτοφόλι με τις διαρροές σου) θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος έχει τέτοιο σε 3 ερωτησούλες:

 

# 1GB RAM vs. 2GB RAM Τι διαφορά στην απόδοση έχει (αν ξέρει κάποιος). Αξίζει τον κόπο να τα σκάσω στη Rainbow (μπαααα), αν όχι από πού να πάρω μνήμη και πόσο εύκολο είναι να τη βάλω (έχω φτιάξει 50+ PCια απλά δε θέλω να κάνω καμιά ζημιά στο ΜΒ).

 

# Discolouration. Το έχει πάθει κανείς σας; Να ξεβάφει το μηχανάκι στα πλάγια του trackpad όπου ακουμπάν (και ιδρώνουν) οι καρποί μας;

 

# RSS (Random Shutdown Syndrome). Το γνωστό πρόβλημα με τα MB όπου το heatsink της CPU διαστέλλεται και ακουμπάει το καλώδιο του thermal sensor προκαλλώντας βραχυκύκλωμα και σβήσιμο του μηχανήματος. Σας έχει παρουσιαστεί; Σε όποιον έχει αγοράσει πρόσφατα εννοώ. Γιατί αν πάρω και μου βγάλει πρόβλημα θα τρέχω με τη Rainbow και στο τέλος θα καταλήξω με μολότωφ στο Ν. Κόσμο...

 

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω από που αγοράζετε τα Mac σας και τι εμπειρίες έχετε. H Rainbow αποκλείεται καθώς αν κρίνω από το γεγονός ότι από τις 13 Ιαν. περιμένω τον κωδικό για το applestore.gr το απεύχομαι σε οποιονδήποτε to do business with these guys.

Ίσως θα ήταν καλό να μπουν και σε sticky στο subsection για να έχουμε μια ιδέα.

 

Peace friends...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

# 1GB RAM vs. 2GB RAM

Εξαρτάται από την δουλειά που θα κάνεις.

 

Το δικό μου το πήρα με 1Gb και μπορώ να πω πως με 2Gb τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Δουλεύω συνεχώς όμως με Eclipse, PostgreSQL και Tomcat.

 

Για απλό office use το 1Gb πιστεύω είναι μια χαρά. Βέβαια αν θες να αναβαθμίσεις αύριο μεθαύριο θα πρέπει πρώτα να πουλήσεις τα 2x512Mb.

 

Μνήμη μπορείς να πάρεις online από την Crucial. Η εγκατάσταση είναι πολύ απλή αρκεί να έχεις torque κατσαβιδάκι.

 

# Discolouration.

Κανένα whatsoever και το έχω 6 μήνες.

 

# RSS (Random Shutdown Syndrome).

Κανένα επίσης. Macbook Core Duo, Week 39.

 

Προσωπικά το πήρα από US. Για την Apple Piraeus ακούω καλά λόγια από δω και από κει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To discoloration αφορούσε κάποια αρχικά μοντέλα και εξάλλου η apple τελικά αναγνώρισε το πρόβλημα και τα αντικατιστούσε. Δεν υπάρχει πια τέτοιο θέμα.

 

Για το RSS δε μου έχει τύχει και δεν είχε ιδέα. Λογικά και αυτό θα αφορούσε αρχικά μοντέλα.

 

Για RAM προτείνω τα 2GB που θα σου πάει περίπου 200 ευρώ εδώ και λιγότερο αν ψάξεις στο διαδίκτυο. Εγώ πήρα από ebay.

 

Εγώ που είχα τα παλιά με τους 60άρηδες σκληρούς μόλις τώρα αλλάζω σκληρό (τα 160GB@5400rpm έχουν πέσει στα 115-120 ευρώ περίπου) αλλά πιστεύω ότι τώρα με τους μεγαλύτερους σκληρούς είστε πιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το videάκι. Αυτά γίνονται ακυρώνοντας την εγγύηση όμως, ετσί;

 

Το μηχανάκι θα παίξει desktop media χρήση (να φτιάξω κανένα home dvd που και που και να παίζω μουσική με το iTunes) αλλά κυρίως web, προγραμματιστικά εκτός πρίζας. Από vim/gcc μέχρι XCode κ.τ.λ.

 

Πιθανότατα θα πλησιάζει τη χρήση του Cue οπότε υποθέτω ότι η RAM θα με γλιτώσει και από το πολύ paging και θα βελτιώσει ελαφρώς τη διάρκεια της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το videάκι. Αυτά γίνονται ακυρώνοντας την εγγύηση όμως, ετσί;

 

Όχι. :)

 

Όπως θα είδες στο video δεν υπάρχει κάποια "ασφάλεια" που να σκίζεται ή να σπάει όταν πας να αλλάξεις τη μνήμη ή το δίσκο, και να ακυρώνεται έτσι η εγγύηση.

 

Εξ' άλλου και η μνήμη και ο δίσκος βγαίνουν χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κομμάτια όλο το φορητό, έτσι ώστε να μην χρειάζεται εξειδικευμένος τεχνικός και εργαλεία για να τα αλλάξει. Το ίδιο βέβαια ισχύει σε όλα τα laptops της αγοράς, όχι μόνο στα Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, πάει και καιρός από τότε που αγόρασα φορητό μηχανάκι.

 

Πάντως αν κρίνω από τις τιμές δεν κερδίζω και τίποτα από το να τη βάλω μόνος μου --πέρα από το übergeek status του να έχεις βάλει χέρι ακόμα και στο Mac σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. :)

 

Όπως θα είδες στο video δεν υπάρχει κάποια "ασφάλεια" που να σκίζεται ή να σπάει όταν πας να αλλάξεις τη μνήμη ή το δίσκο, και να ακυρώνεται έτσι η εγγύηση.

 

Εξ' άλλου και η μνήμη και ο δίσκος βγαίνουν χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κομμάτια όλο το φορητό, έτσι ώστε να μην χρειάζεται εξειδικευμένος τεχνικός και εργαλεία για να τα αλλάξει. Το ίδιο βέβαια ισχύει σε όλα τα laptops της αγοράς, όχι μόνο στα Apple.

 

 

Αλλαζει ο δισκος στα Apple φορητα ευκολα και χωρις να χανεται η εγγυηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες κι από μένα.

 

Έχετε ένα ωραίο θεματάκι για τα MB εδώ και επειδή έχω αποφασίσει την αγορά ενός... εδώ και 1 χρόνο (άτιμο πορτοφόλι με τις διαρροές σου) θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος έχει τέτοιο σε 3 ερωτησούλες:

 

# 1GB RAM vs. 2GB RAM Τι διαφορά στην απόδοση έχει (αν ξέρει κάποιος). Αξίζει τον κόπο να τα σκάσω στη Rainbow (μπαααα), αν όχι από πού να πάρω μνήμη και πόσο εύκολο είναι να τη βάλω (έχω φτιάξει 50+ PCια απλά δε θέλω να κάνω καμιά ζημιά στο ΜΒ).

 

# Discolouration. Το έχει πάθει κανείς σας; Να ξεβάφει το μηχανάκι στα πλάγια του trackpad όπου ακουμπάν (και ιδρώνουν) οι καρποί μας;

 

# RSS (Random Shutdown Syndrome). Το γνωστό πρόβλημα με τα MB όπου το heatsink της CPU διαστέλλεται και ακουμπάει το καλώδιο του thermal sensor προκαλλώντας βραχυκύκλωμα και σβήσιμο του μηχανήματος. Σας έχει παρουσιαστεί; Σε όποιον έχει αγοράσει πρόσφατα εννοώ. Γιατί αν πάρω και μου βγάλει πρόβλημα θα τρέχω με τη Rainbow και στο τέλος θα καταλήξω με μολότωφ στο Ν. Κόσμο...

 

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω από που αγοράζετε τα Mac σας και τι εμπειρίες έχετε. H Rainbow αποκλείεται καθώς αν κρίνω από το γεγονός ότι από τις 13 Ιαν. περιμένω τον κωδικό για το applestore.gr το απεύχομαι σε οποιονδήποτε to do business with these guys.

Ίσως θα ήταν καλό να μπουν και σε sticky στο subsection για να έχουμε μια ιδέα.

 

Peace friends...

 

Καλέ μου φίλε sugoruyo,

κανένα από δύο τελευταία προβλήματα που ανέφερες δε μου παρουσιάστηκαν, μέχρι στιγμής, μετά από ένα μήνα χρήσης του MacBook Pro 17" (βλ. http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=182701). Όσον αφορά δε για το πρώτο ερώτημα πιστεύω πως είναι καλύτερο να έχεις 2Gb μνήμης για το ενδεχόμενο κάλυψης πρόσθετων αναγκών, όπως είναι για παράδειγμα η επεξεργασία βίντεο.

Τέλος, το σύστημα το αγόρασα από την Systemgraph κι αυτό διότι αφενός ο θόρυβος γύρω από την Rainbow με φόβισε αρκετά δεδομένου ότι μένω στην επαρχία και αφετέρου δε διότι η Systemgraph είχε άμεσα διαθέσιμο κομμάτι και κατ' επέκταση μου φέρθηκαν πολύ επαγγελματικά κι αυτό μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει ο δισκος στα Apple φορητα ευκολα και χωρις να χανεται η εγγυηση??

 

Βεβαίως, ρίξε και μια ματιά στο βιντεάκι:

Ορίστε και videάκι για την αλλαγή Ram (και σκληρού δίσκου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vrethan , με τη Rainbow κάνει η νονά μου δουλείες 14 χρόνια. Όταν παίρνει τηλ. και λέει το όνομά της λένε "ωχ, πάλι αυτή" - κυριολεκτικά.

 

Θα ήθελα να ακούσω και από άλλους περί Systemgraph αλλά και για αγορές από eBay & εξωτερικό - τι να προσέξουμε κ.λπ.

 

Πάντως απ' όσο ξέρω τα προβλήματα που ανέφερα ήταν του MB όχι του Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...