Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook με Intel Core 2 Duo


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vrethan , με τη Rainbow κάνει η νονά μου δουλείες 14 χρόνια. Όταν παίρνει τηλ. και λέει το όνομά της λένε "ωχ, πάλι αυτή" - κυριολεκτικά.

 

Θα ήθελα να ακούσω και από άλλους περί Systemgraph αλλά και για αγορές από eBay & εξωτερικό - τι να προσέξουμε κ.λπ.

 

Πάντως απ' όσο ξέρω τα προβλήματα που ανέφερα ήταν του MB όχι του Pro.

 

Κατά τη γνώμη μου καλέ μου φίλε,

θα μπορούσες να πας στην Systemgraph (Μπαϊρακτάρη 15, Αμπελόκηποι) εάν και εφόσον ζεις στην Αθήνα. Διαφορετικά μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο (σε αυτή την περίπτωση δεν θυμάμαι το νούμερο). Επίσης, παρέχουν τεχνική κάλυψη.

Όχι δεν κάνω διαφήμιση, αλλά προσπαθώ να βοηθήσω όσο γίνεται καλύτερα.

Τέλος, βασικό στοιχείο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου σε αυτήν την εταιρία, ήταν η άμεση διαθεσιμότητα που είχαν σε όλα σχεδόν τα προϊόντα, από τη στιγμή που οι άλλες (Multirama και Applepiraeus) εκείνη την περίοδο δεν είχαν ούτε για δείγμα κυρίως το μοντέλο που ενδιαφερόμουνα και, κατ' επέκταση, είχαν και έχουν εξάρτηση με την Rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μηπως ειναι ευκολο σε καποιον να μου απαντησει σε καποιον για τα macbook?

 

Ενδιαφερομουν για αυτο (την εκδοση με τα 930e) και ως ασχετος με τα μακ - ελεω xp ως τωρα (μετανιωσα, θελω να αλλαξω ζωη :P ) θελω να μου απαντησετε σε καποια πραγματα.

 

 

1. Τον φορητο τον θελω για κειμενα και email. Σαν λογισμικο το tiger(?) περιεχει ενα πληρη κειμενογραφο με ελληνικη διορθωση και καποιο pop mail retrieval προγραμμα;

 

2. Παιζουν οι γνωστες open source εφαρμογες σε tiger? Δηλαδη opera, openoffice, thunderbird?

 

3. Η οθονη του φοβαμαι πως ειναι μικροτερη απο αυτη που θα ηθελα να εχει. Εσεις που την εχετε δουλεψει, ειναι κουραστικη, για τη δουλεια που τη θελω;

 

4. Η μπαταρια σε ποση ωρα φορτιζει; Εχει καλη αυτονομια;

 

5. Η μνημη του κρινεται ως μικρη ή ως επαρκης;

 

6. Τελος επειδη αποφευγω τις αγορες απο το εξωτερικο, απο οπου και να το αγορασω απο την Ελλαδα το ιδιο θα ειναι; Γιατι απο οτι εχω καταλαβει πολλα μεμονωμενα καταστηματα δε λειτουργουν με βαση την Rainbow, αλλα αυτονομα;

 

Αυτα.

 

Και ενα τελευταιο. Ειναι καταλληλος καιρος τωρα για αγορα ενος macbook ή εχει ακουστει τιποτα για αποσυρση-αλλαγη-αναβαθμιση για το επομενο τριμηνο; (μεσα στο τριμηνο θα αγοραστει ο υπολογιστης, αν ειναι, να περιμενω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πρόγραμμα για email έχει και μάλιστα πολύ καλό. Πλήρη κειμενογράφο δεν περιλαμβάνει. Ελληνική διόρθωση για (σχεδόν) όλες τις εφαρμογές μπορείς να βρεις δωρεάν εδώ: CocoAspell

 

2. Ναι, παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ανάμεσα σε glossy και ματ οθόνη!

δεν έχω αποφασίσει ακόμα πια να βάλω! εσείς τι λέτε;

 

 

Δεν ξέρω αν στα MB αλλάζει η οθόνη. Νομίζω αυτό γίνεται μόνο στα MBP. Επίσης και να γίνεται δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται στη μαμά πατρίδα. Επίσης ακόμα και να γίνεται στη μαμά πατρίδα δεν ξέρω πόσα χρόνια θα πρέπει να περιμένεις αν θελήσεις διαφορετική οθόνη.

 

Τώρα στο ποιά είναι καλύτερη υπάρχουν χιλιάδες συζητήσεις σε δεκάδες φόρουμ και δεν καταλήγουν πουθενά. Απλά είναι προσωπικό γούστο του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μην κάνετε τη βλακεία να αγοράσετε μνήμη για τα MB/MBPs σας απο τη Rainbow... Ζητάνε πάνω απο 350 ευρώ για 2GB αν θυμάμαι καλά.

 

Πάτε στο Πλαίσιο και παίρνετε 2 SODIMM DDR2 της Transcend με τα μισά λεφτά και ειστε κομπλέ... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλημερα και χρονια πολλα.

 

θελω να αγορασω ενα macbook 2ghz και βλεπω οτι ebay εχει καλες τιμες σε σχετικα ελαφρως μεταχειρισμενα (1000 ευρ αντι 1300 που κανει εδω καινουριο). βρηκα το παρακατω και ηθελα επιπλεον να ρωτησοω τους πιο macειδικους:

 

1. θα εχω προβλημα σε αγορα απο UK σε σχεση με ρευμα/τασεις/πριζες κτλπ?

 

2. εφοσον το πληκτρολογιο ειναι UK θα μπορω καποια στιγμη να το αλλαξω με καποιο ελληνικο που να εχει δηλαδη ΚΑΙ λατιν και ελληνικους χαρακτηρες?

 

http://cgi.ebay.co.uk/APPLE-MACBOOK-2GHZ_W0QQitemZ320100071849QQcategoryZ141177QQrdZ1QQcmdZViewItem

και

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Apple-MacBook-Core-Duo-13-2Ghz-SD-512Mb-Adobe-CS2_W0QQitemZ120105769759QQcategoryZ141177QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για το ρεύμα δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

2. Για το πληκτρολόγιο δεν νομίζω να μπορέσεις να το κάνεις αυτό αλλα δεν βρίσκω και τον λόγο.

 

Σε περιμένουμε στην παρέα μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για το ρεύμα δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

2. Για το πληκτρολόγιο δεν νομίζω να μπορέσεις να το κάνεις αυτό αλλα δεν βρίσκω και τον λόγο.

 

Σε περιμένουμε στην παρέα μας :)

 

thanx αλλη μια ερωτηση: επειδη με διχασε λιγο η αποφαση σε σχεση με macbook ή pro σε σχεση με την καρτα γραφικων (δηλαδη ενσωματωμενη vs. ATI) τι μπορει να πει κανεις απο εμπειρια για την ενσωματομενη καρτα των macbook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...