Προς το περιεχόμενο

Aids..αληθεια ή ψεμματα?


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου Lucifer.

Η αλήθεια είναι δυστυχώς ότι κανένας και ποτέ δεν έχει απομονώσει τον ιό HIV. Σε παραπέμπω στην κυριότερη ομάδα αρνητών της θεωρίας του AIDS το Perth Group του οποίου ηγείται η ομογενής Ελένη Παπαδοπούλου - Ελεοπούλου για περισσότερες πληροφορίες.

 

Και εγώ σε παραπέμπω εδώ

 

http://www.niaid.nih.gov/factsheets/evidhiv.htm

 

"modern culture techniques have allowed the isolation of HIV in virtually all AIDS patients, as well as in almost all HIV-seropositive individuals with both early- and late-stage disease. In addition, the polymerase chain (PCR) and other sophisticated molecular techniques have enabled researchers to document the presence of HIV genes in virtually all patients with AIDS, as well as in individuals in earlier stages of HIV disease."

 

Όσο για την τοξικότητα του σπέρματος.... προσωπικά μου φαίνεται σαν τη μεγαλύτερη πατάτα που άκουσα ποτε...

Η κατάποση σπέρματος ήταν common practice πάντοτε, από το 81 και μετά άρχισε να προκαλεί AIDS?

 

Το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να προκαλέσουν αυτές οι θεωρίες συνομωσίας, δεν είναι να πείσουν κάποιους να μη χρησιμοποιούν προφυλακτικό, αφού πρέπει να είσαι πραγματικά βλάκας για να μην ξέρεις ότι υπάρχουν άλλες αλλά και κάποιες χειρώτερες ασθένειες από το AIDS εκεί έξω (ηπατίτιδα Γ) από τις οποίες σε προστατεύει το προφυλακτικό,

αλλά να πείσουν φορείς ότι το να παίρνουν φάρμακα είναι ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτα απ' όλα καλώς ήρθες στο φόρουμ. Διαισθάνομαι πως η παρουσία σου θα προσθέσει ενδιαφέρον στην έτσι και αλλιώς ζωντανή κοινότητα του insomnia.

 

 

Ευχαριστώ πολύ..

 

Νομίζω πως μιλώντας για "εξυπνάκηδες" κλπ είχες στο νου σου το δικό μου μήνυμα.

 

Για την ακρίβεια αναφερόμουν στο κείμενο #45 απο τον firefiles

 

Το σχόλιο σου για το απολύτηριο λυκείου είναι άστοχο. Αναρωτιέμαι, αν έχω μόνο τελειώσει το λύκειο, όσα λέω είναι λάθος, και αν έχω τελειώσει πανεπιστήμιο, είναι ορθά;

 

Μίλησα γι'αυτό ήδη, μπορείς αν κοιτάξεις προσεκτικά να το βρεις. Το θέμα δεν είναι τι χαρτί έχεις, γιατί μικρό ρόλο παίζει στο θέμα του aids. Το θέμα έιναι κατά πόσον ενημερώνεσαι πέρα από το λύκειο για πέντε πράγματα, ποιες είναι οι πηγές σου και πόσο καλά μάτια έχεις για να βλέπεις τι διαβάζεις πριν μπεις σε μια συζήτηση και πολύ περισσότερο πριν συμμετάσχεις σε αυτή

 

Επί της ουσίας, αστοχείς, γιατί είσαι βιαστικός αναγνώστης.

 

Έχει πλάκα αυτό. Είμαι ο μόνος που μπήκα στον κόπο πριν συμμετάσχω στη συζήτηση να έχω μελετήσει τις βασικές αρχές της άλλης θεωρίας κ παρ' όλα αυτά με χαρακτηρίζεις τοιουτοτρόπως. Βιαστικοί αναγνώστες είναι όσοι επισκέπτονται ενα site για παράδειγμα, βλέπουν τις επικεφαλίδες και μετά εξοργίζονται και παίρνουν μέρος σε fora έχοντας άποψη για ένα ζήτημα που τους αφορά δυνάμει μόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, η ίδια η συγγραφέας που φρόντισε να μας τιμήσει με την παρουσία της

 

Δεν είμαι εγώ φίλε. Άρρεν, μη οροθετικός ετεροφυλόφιλος, 20 ετών

 

Η αμφιβολία είναι ωραίο πράγμα, αρκεί να έχει τον τρόπο να πασάρει τον εαυτό της μέσω στοιχείων

 

Έχεις δίκαιο να παραπονιέσαι αλλα επειδή δεν έιναι δυνατόν να παραθέσω όλους τους επιστημονικούς τόμους και τις δημοσιεύσεις σε ιατρικά περιοδικά ανα τον κόσμο προς επιρρωση των όσω λέω, μπορείς να επισκευτείς το παρακάτω link και να βρεις κάποια στοιχεια: http://www.theperthgroup.com/index.shtml .

 

Έχουμε πήξει στους αυτόκλητους σωτήρες που είναι διατεθειμένοι να ξεσκεπάσουν σκευωρίες παγκόσμιες και ξυπνάνε τα πρωινά με τη γεύση του Matrix και του X-Files στο στόμα.

 

Αν και πάλι αναφέρεσαι σε μένα, το πρωί το στόμα μου μυρίζει άθλια και όντως μπορεί να σου θυμίσει x-files, αλλά πέρα από αυτό , το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να φέρω την άλλη άποψη στο προσκήνιο. Ό,τι και να επισημαίνει αυτή, είναι μία άποψη εκφρασμένη από ιατρούς, και λοιπούς ακαδημαϊκούς επιστήμονες που ασχολούνται χρόνια με την υπόθεση του ιού. Έχουν στοιχεία τα οποία μπορεί να σε πείσουν όσον αφορά στην ελλειπή θεωρία για τον HIV. Δεν έχουν όμως καλό αντίλογο.

 

Ωραίο το μήνυμά σου, βαρύγδουπο, αλλά πριν φιλοσοφήσεις - και καλά κάνεις - να είσαι σίγουρος για τον συνομιλητή σου. Δεν υποστηρίζω εξ'ολοκλήρου καμία άποψη. Δεν έχω όμως καμία άρνηση απέναντι σε καμία πιθανή θεωρία που υπάρχουν επιστήμονες για να την τεκμηριώσουν. Προβάλλω απλά τον σκεπτικισμό ως μορφή φιλοσοφικής θεώρησης των πραγμάτων για τα οποία δεν γίνεται να είμαστε ποτέ σίγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα αυτό. Είμαι ο μόνος που μπήκα στον κόπο πριν συμμετάσχω στη συζήτηση να έχω μελετήσει τις βασικές αρχές της άλλης θεωρίας κ παρ' όλα αυτά με χαρακτηρίζεις τοιουτοτρόπως.

 

Υποθέτεις πως είσαι ο μόνος, αλλά δεν είσαι.

 

Βιαστικοί αναγνώστες είναι όσοι επισκέπτονται ενα site για παράδειγμα, βλέπουν τις επικεφαλίδες και μετά εξοργίζονται και παίρνουν μέρος σε fora έχοντας άποψη για ένα ζήτημα που τους αφορά δυνάμει μόνο..

 

Ενδιαφέρουσα η ανασημασιοδότηση του χαρακτηρισμού "βιαστικός", αλλά κάπως εξεζητημένη. Αλήθεια, για σένα άποψη και δικαίωμα λόγου για ένα ζήτημα έχει μόνο όποιος είναι εμπλεκόμενος σε αυτό; Για το ρατσισμό έχουν λόγο μόνο οι ρατσιστές; Για τους βιασμούς μόνο οι βιαστές; Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε μια τέτοια λογική.

Ο gtsamour παραπάνω παρέθεσε ένα link, το κοίταξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε παραπέμπω εδώ

 

http://www.niaid.nih.gov/factsheets/evidhiv.htm

 

"modern culture techniques have allowed the isolation of HIV in virtually all AIDS patients, as well as in almost all HIV-seropositive individuals with both early- and late-stage disease. In addition, the polymerase chain (PCR) and other sophisticated molecular techniques have enabled researchers to document the presence of HIV genes in virtually all patients with AIDS, as well as in individuals in earlier stages of HIV disease."

 

Όσο για την τοξικότητα του σπέρματος.... προσωπικά μου φαίνεται σαν τη μεγαλύτερη πατάτα που άκουσα ποτε...

Η κατάποση σπέρματος ήταν common practice πάντοτε, από το 81 και μετά άρχισε να προκαλεί AIDS?

 

Το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να προκαλέσουν αυτές οι θεωρίες συνομωσίας, δεν είναι να πείσουν κάποιους να μη χρησιμοποιούν προφυλακτικό, αφού πρέπει να είσαι πραγματικά βλάκας για να μην ξέρεις ότι υπάρχουν άλλες αλλά και κάποιες χειρώτερες ασθένειες από το AIDS εκεί έξω (ηπατίτιδα Γ) από τις οποίες σε προστατεύει το προφυλακτικό,

αλλά να πείσουν φορείς ότι το να παίρνουν φάρμακα είναι ανούσιο.

 

 

Για άλλη μια φορά (τελευταία όμως) θα σου πω ότι κανείς δεν μίλησε για μη αναγκαιότητα της χρήσης του προφυλακτικού. Είναι δεδομένο για όλους εκτός ίσως από τον σύζυγο της κας Μαίρης. Μην επαναφέρεις τα ίδια θέματα αν δεν έχεις απλώς κάτι να προσθέσεις. Για τα φάρμακα θα σ πω πιο κάτω σε άλλη παράγραφο.

 

Το link και όλα τα συναφή που παραθέτεις τα έχω μελετήσει κατά καιρούς. Αλλά έχεις δίκαιο να τα παραθέτεις γιατι δεν εξήγησα ολοκληρωμένα τι εννοούσα. HIV ονομάστηκαν 2-3 πρωτεϊνες που βρέθηκαν στο αίμα και εκτελούσαν αντίστροφη μεταγραφή με την βοήθεια κάποιων κυττάρων. Οι κύριοι που τη δεκαετία του 80 ασχολήθηκαν με το θέμα και έβγαλαν την ανακοίνωση ότι ανακαλύφθηκε ο HIV, στην βιασύνη τους να ανακαλύψουν την αιτία του aids θεώρησαν πως αυτές οι πρωτεϊνες είναι ένας καινούριος ρετροϊός, o HIV. Αντίστροφη μεταγραφή όμως εκτελούν και κάποιοι μηχανισμοί του ίδιου του ανθρώπινου σώματος και επιπρόσθετα ο hiv δεν πληροί τις επιστημονικές προδιαγραφές για να είναι ρετροϊός. Υπάρχουν επιστημονικές ορολογίες που πρέπει να γνωρίζει κάποιος όταν ανατρέχει σε εργαστηριακές έρευνες. Η απομόνωση ενός μικροοργανισμού μπορει να γίνει ποικιλλοτρόπως, αλλά μόνο μία μπορεί να αποδείξει ότι είναι ιός (για παράδειγμα) και επιβλαβής. Τάδε έφη εν ολίγοις η κα Papadopulos - Eleopoulos. Εγώ δεν ξέρω πολλά από ιατρική και κάποια είναι πολύ πιθανόν να τα παρερμήνευσα, μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα: http://www.theperthgroup.com/paperspublished.html

 

Ό,τι αναφέρεις για το σπέρμα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το ίδιο είπα κι εγώ στο πρώτο μήνυμά μου. Ή δεν διαβάζεις προσεκτικά, ή κανεις την ηχώ μου.

 

Τα φάρμακα είναι μεγάλη κουβέντα φίλε μου. Οι αντιρετροϊκές θεραπείες, δεν φαντάζεσαι τι κακό κάνουν. Είναι πολύ υψηλής τοξικότητας. Προκαλούν βλάβες στον εγκέφαλο, στους νεφρούς και σε άλλα βασικά όργανα. Μέχρι και καρδιακή ανακοπή μπορεί να προκαλέσουν. Πολύς κόσμος πέθανε από τις σχετιζόμενες με το aids ασθένεις, αλλά και πολύς κόσμος πέθανε και από την κατανάλωση σε καθημερινή βάση 20 δισκίων αφάνταστης τοξικότητας. Αν κάνουν ένα καλό αυτά τα χάπια, το αναιρούν την ίδια στιγμή. Δεν συμφέρει φαρμακοβιομηχάνους και ιατρούς όμως να αναφέρουν τα θύματα των σκευασμάτων τους γιατί θα γίνει παγκόσμιο συλλαλητήριο οροθετικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr φίλε μου,

 

Έχεις δίκαιο, δυσκολεύομαι να δώσω την διάσταση που θέλω στα όσα λέω με τον γραπτό λόγο, θα προσπαθήσω όμως.

 

Όταν μιλάει κανείς για ένα θέμα που τον αφορά δυνάμει, είναι πολύ πιθανό να ξεσκονίζει 2 πηγές και να πιστεύει ότι τα γνωρίζει όλα. Μιλάω κυρίως για την εύκολη κριτική μας σε έναν άνθρωπο που ζει με αυτό το πρόβλημα και που κόντεψε πολλές φορές να πεθάνει από αυτό. Εμείς εδώ έχουμε την υγειά μας καθόμαστε στον υπολογιστή μας κ εκσφενδονίζουμε ό,τι μας κατέβει.

 

Υγιής η Δημοκρατία, καλή η ελευθεροστομία και η ελευθεροτυπία αλλά κάπου σταματάει αυτό και αρχίζει η ανοησία. Και αναφερόμουν σε εκείνους που το θέμα δεν τους αφορά άμεσα και εξαιτίας αυτού δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν και να μελετήσουν τις παραμέτρους του. Μπαίνουν όμως πολύ εύκολα στον κόπο να έχουν άποψη για το εν λόγω θέμα. Είναι επικριτικοί, ειρωνικοί και πολλές φορές εριστικοί. όχι μόνον εδω αλλά γενικά σε παρόμοια fora στο διαδίκτυο. Απλά πολλές φορές εδώ στην Ελλάδα συναντά κανείς ανθρώπους που θα το εύρισκαν προσβλητικό αν κάποιος τους έλεγε ότι απλά δεν γνωρίζουν καλά ένα θέμα. Θα γύριζαν ανάποδα τον κόσμο προσπαθώντας να του αποδείξουν ότι έχει άδικο.

 

Τέλος, να σου πω πως θεωρώ δεδομένο ότι είμαι ο μόνος που πήρα μέρος σε αυτή τη συζήτησει έχοντας μελετήσει (όχι ξεσκονίσει, το τονίζω) όλες τις θεωρίες. Είναι μία έρευνα που διαξάγω μήνες τώρα κι έχω περάσει από πάρα πολλά sites για το aids. Προς το παρόν δεν μου αποδεικνύει κανείς ότι έχει διαβάσει κ έχει προβληματιστεί με την θεωρία των rethinkers όσο εγώ. Κι όταν λέω να προβληματιστεί ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι εννοώ να πάρει τα υγιή στοιχεία μιας επιστημονικής έρευνας. Η αλήθεια για μένα βρίσκεται κάπου στη μέση των δύο κύριων θεωριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι εγώ φίλε. Άρρεν, μη οροθετικός ετεροφυλόφιλος, 20 ετών

 

 

 

Έχεις δίκαιο να παραπονιέσαι αλλα επειδή δεν έιναι δυνατόν να παραθέσω όλους τους επιστημονικούς τόμους και τις δημοσιεύσεις σε ιατρικά περιοδικά ανα τον κόσμο προς επιρρωση των όσω λέω, μπορείς να επισκευτείς το παρακάτω link και να βρεις κάποια στοιχεια: http://www.theperthgroup.com/index.shtml .

 

 

 

Αν και πάλι αναφέρεσαι σε μένα, το πρωί το στόμα μου μυρίζει άθλια και όντως μπορεί να σου θυμίσει x-files, αλλά πέρα από αυτό , το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να φέρω την άλλη άποψη στο προσκήνιο. Ό,τι και να επισημαίνει αυτή, είναι μία άποψη εκφρασμένη από ιατρούς, και λοιπούς ακαδημαϊκούς επιστήμονες που ασχολούνται χρόνια με την υπόθεση του ιού. Έχουν στοιχεία τα οποία μπορεί να σε πείσουν όσον αφορά στην ελλειπή θεωρία για τον HIV. Δεν έχουν όμως καλό αντίλογο.

 

Ωραίο το μήνυμά σου, βαρύγδουπο, αλλά πριν φιλοσοφήσεις - και καλά κάνεις - να είσαι σίγουρος για τον συνομιλητή σου. Δεν υποστηρίζω εξ'ολοκλήρου καμία άποψη. Δεν έχω όμως καμία άρνηση απέναντι σε καμία πιθανή θεωρία που υπάρχουν επιστήμονες για να την τεκμηριώσουν. Προβάλλω απλά τον σκεπτικισμό ως μορφή φιλοσοφικής θεώρησης των πραγμάτων για τα οποία δεν γίνεται να είμαστε ποτέ σίγουροι.

 

Ο blueviper δεν αναφερόταν σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι εγώ φίλε. Άρρεν, μη οροθετικός ετεροφυλόφιλος, 20 ετών

 

Η αναφορά μου δε σε αφορούσε. Είναι γνωστό πως η συγγραφέας πράγματι έδωσε το παρόν στο thread με 2 συνολικά post. Κανένα επί της ουσίας και με διάθεση επεξήγησης, για να κυλήσει η συζήτηση. Πρέπει να πουλήσει κι ένα βιβλίο και δεν επαρκεί ο χρόνος.

 

Edit: Πριν γράψω το αρχικό μήνυμα, δεν είχα διαβάσει τα 2-3 τελευταία post. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να συνεχιστεί και κάτι επ' αυτών. Κρατάω μονάχα την πρώτη επισήμανση κι αλλάζω το post με κάτι σχετικότερο. Thanks Cromb για την τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απομόνωση ενός μικροοργανισμού μπορει να γίνει ποικιλλοτρόπως, αλλά μόνο μία μπορεί να αποδείξει ότι είναι ιός (για παράδειγμα) και επιβλαβής. Τάδε έφη εν ολίγοις η κα Papadopulos - Eleopoulos. Εγώ δεν ξέρω πολλά από ιατρική και κάποια είναι πολύ πιθανόν να τα παρερμήνευσα, μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα: http://www.theperthgroup.com/paperspublished.html

 

Τα φάρμακα είναι μεγάλη κουβέντα φίλε μου. Οι αντιρετροϊκές θεραπείες, δεν φαντάζεσαι τι κακό κάνουν. Είναι πολύ υψηλής τοξικότητας. Προκαλούν βλάβες στον εγκέφαλο, στους νεφρούς και σε άλλα βασικά όργανα. Μέχρι και καρδιακή ανακοπή μπορεί να προκαλέσουν. Πολύς κόσμος πέθανε από τις σχετιζόμενες με το aids ασθένεις, αλλά και πολύς κόσμος πέθανε και από την κατανάλωση σε καθημερινή βάση 20 δισκίων αφάνταστης τοξικότητας. Αν κάνουν ένα καλό αυτά τα χάπια, το αναιρούν την ίδια στιγμή. Δεν συμφέρει φαρμακοβιομηχάνους και ιατρούς όμως να αναφέρουν τα θύματα των σκευασμάτων τους γιατί θα γίνει παγκόσμιο συλλαλητήριο οροθετικών.

 

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς με το μόνο ένας τρόπος μπορεί να αποδείξει ότι είναι ιός, μια και είχα διαβάσει το ανάλογο άρθρο.

Όμως το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και με ακόμα μια ασθένεια (αν θυμάμαι καλά ευλογιά αλλά δεν είμαι σίγουρος, πάει καιρός που το είχα διαβάσει, μπορεί να είναι και κάποια άλλη).

Δηλαδή κανείς δεν είχε καταφέρει να τον απομονώσει με τον τρόπο που αναφέρεις αλλά και κανείς δεν αρνείται ότι πρόκειται για ιό. Η συγκεκριμένη ασθένεια έχει πια πλήρη ίαση με αγωγή αλλά ακόμα και σήμερα δεν έχει απομονωθεί ο ιός και δεν πληρούνται όλα τα κριτήρια για την κατάταξη της ασθένειας στις προκαλούμενες από ιό. Δεν υποστήριξε όμως ποτέ κανείς ότι δεν πρόκειται για ιό αφού τα πάντα δείχνουν αυτό.

 

Όσο για τις αντιρρετροϊκές θεραπείες και τα 20 χάπια την ημέρα που αναφέρεις.... δεν ξέρω σε πια εποχή έχεις μείνει από άποψη ενημέρωσης σε αυτό το θέμα...

Τα σημερινά δεδομένα είναι 3 χάπια την ημέρα και η θεραπεία κρατά λίγο, μετά σταματά και ξαναρχίζει όταν το CD4 count πέσει χαμηλά. Ο έλεγχος για τα CD4 λεμφοκύτταρα γίνεται κάθε 3 μήνες.

Με τη θεραπεία που εφαρμώζεται σήμερα, η τοξικότητα είναι χαμηλή, ενώ σε λίγους μήνες αναμένεται να κυκλοφορήσει το Atripla που θα περιορίσει τη θεραπεία σε ένα μόνο χάπι την ημέρα (για όσο διαρκεί η θεραπεία, 1-2 μήνες το χρόνο συνήθως).

Επίσης να αναφέρω ότι πια σήμερα δεν πεθαίνεις από aids (με ελάχιστες εξαιρέσεις ατόμων που δεν ανταποκρίνονται στη θεραπεία), απλά μένεις ασυμπτωματικός φορέας.

 

Τώρα αν εσύ θέλεις να συζητάμε για την τοξικότητα που είχε το AZT το 1988 και τα φάρμακα που δίδονταν 10 χρόνια πρίν... τί να πω.

Πάντως δε δίνεις την εντύπωση να έχεις μελετήσει αρκετά όπως λές, τουλάχιστον το πως αντιμετωπίζει το θέμα aids η σοβαρή ιατρική (και όχι οι rethinkers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

 

Τώρα αν εσύ θέλεις να συζητάμε για την τοξικότητα που είχε το AZT το 1988 και τα φάρμακα που δίδονταν 10 χρόνια πρίν... τί να πω.

Πάντως δε δίνεις την εντύπωση να έχεις μελετήσει αρκετά όπως λές, τουλάχιστον το πως αντιμετωπίζει το θέμα aids η σοβαρή ιατρική (και όχι οι rethinkers)

 

Bingo.

Πάνω που πήγαινα να αναρωτηθώ ποιος είναι ο σκοπός της συζήτησης.

Από τη στιγμή που -ακόμα και- ο ραδιοβξορκ δέχεται την αναγκαιότητα χρησιμοποίησης προφυλακτικού λόγω της μη αμφισβητούμενης ύπαρξης του συνδρόμου, τότε ποιο είναι το θέμα μας? Ότι πρέπει όλοι να ξυπνήσουμε και να δούμε την παγκόσμια σκευωρία?

Κάποιος ας elabolate παρακαλώ, γιατί δεν έχω καταλάβει τι διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για δύο πράγματα μας εγκαλεί.

Πρώτον, πως υπήρξαμε αγενείς και στήσαμε στον τοίχο την Μαρία.

Δεύτερον, πως δεν έχουμε μελετήσει αρκετά τη θεωρία των aids rethinkers και εκφέρουμε επιπόλαια γνώμη.

Προσωπικά δε νιώθω πως υπήρξα αγενής.

Δε θα υποκριθώ πως αντιλαμβάνομαι πλήρως τη διαφορά φωτογράφησης σε ΜΔ με πυκνότητα 1,15 από τη φωτογράφηση σε πυκνότητα 1,16 ή σε μη καθαρή καλλιέργεια. Οι θεωρίες (και όχι η θεωρία) των rethinkers δεν έχουν καταφέρει να πείσουν την ιατρική κοινότητα. Έχουν θέσει ερωτήματα και έχουν αμφισβητήσει, αλλά δεν έχουν πείσει. Επομένως, επιλέγω καλή τη πίστει να εμπιστεύομαι την επικρατούσα ερμηνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σου εξηγήσω εγώ, αλλά δεν είμαι καλός στα λόγια.

 

Επίσης θέλω να συνοψίσω την ιστορία αυτού του thread.

Μπαίνει κάποιος και ποστάρει ένα link για να το σχολιάσουμε.

Κάνουμε κλικ πάνω σε αυτό το link κάποιοι.

Δεν σταθήκαμε στη λεζάντα. Διαβάζουμε όλο το κείμενο.

Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι εννοεί και αρχίζουμε να αναρωτιόμαστε.

Κείμενο που δεν ήταν καθόλου καλογραμένο ή επεξηγηματικό.

Κάπου εκεί σκάει μύτη και η συγγραφέας του.

Το ενδιαφέρον μας για να μας εξηγήσει καλύτερα, βρίσκει ως απάντηση το "αγοράστε το βιβλίο ή μείνετε στην άγνοιά σας.".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr και πάνκι, κάτι τέτοια είχα καταλάβει κι εγώ, γι'αυτό αναρωτήθηκα για τις καλές προθέσεις του ραδιοβξορκ (μα το γράφω σωστά επιτέλους?) και τη γενικότερη χρησιμότητα της συζήτησης.

Θα της αναγνωρίσω ωστόσο ένα κέρδος. Μέχρι την εμφάνιση του ραδιοβξορκ, δεν πίστευα ότι υπάρχει δεύτερος άνθρωπος προσκείμενος στη θεωρία της συγγραφέως. Δεν ειρωνεύομαι, απλώς σε όλες τις revisionism θεωρίες πάντα έχω την απορία ποιοι είναι αυτοί που τις ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr και πάνκι

Μπορείς σε παρακαλώ να με βάζεις πρώτο στη σειρά από τους άλλους άντρες;

Είμαι κάργα κυριαρχικός και κάτι τέτοιες λεπτομέρειες μου χαλάνε τη μέρα.

 

ραδιοβξορκ (μα το γράφω σωστά επιτέλους?)

 

Μην αγχώνεσαι. Είμαι σίγουρος ότι από τη φούρια του να ποστάρει, έκανε σαρδάμ στο registration ο ίδιος.

 

Μέχρι την εμφάνιση του ραδιοβξορκ, δεν πίστευα ότι υπάρχει δεύτερος άνθρωπος προσκείμενος στη θεωρία της συγγραφέως.

 

Θα συμφωνήσω εδώ. Αν και πάλι δεν έχω καταλάβει αν ο φίλος μας έχει αποδεχθεί πλήρως τη θεωρία ή αν απλά υποστηρίζει ότι αξίζει τον κόπο να της ρίξουμε μια ματιά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω την κουβέντα όταν γίνεται πολύ ιατρική. Αρχίζω και χασμουριέμαι. Περιμένω κάποιον Βολταίρο του φόρουμ να μου εκλαϊκεύσει την επιστήμη για να σκαμπάσω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...