Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι είδος λογαριασμού χρεώνει 4 ευρώ το εισερχόμενο έμβασμα η Πειραιώς? Στον winbank direct που έχω εγώ δεν έχω χρεωθεί ποτέ τίποτα από εισερχόμενα εμβάσματα.

αν και θα μαστε εκτος θεματος, μπορεις να περιγραψεις με οσο πιο απλα λογια γινεται- μιας και δεν εχω ιδεα απο τραπεζες- τι διαφορες εχει αυτος απο εναν απλο ταμιευτηριου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τι είδος λογαριασμού χρεώνει 4 ευρώ το εισερχόμενο έμβασμα η Πειραιώς? Στον winbank direct που έχω εγώ δεν έχω χρεωθεί ποτέ τίποτα από εισερχόμενα εμβάσματα.

 

Μιλάς για PayPal ή για άλλα νομικά ή φυσικά πρόσωπα που σου έχουν στείλει εμβάσματα στο παρελθόν; Μήπως αυτός που σου έστειλε το έμβασμα επέλεγε να αναλάβει εξολοκλήρου αυτός τα διαχειριστικά έξοδα του εμβάσματος ("OUR");

 

What are BEN, SHA, OUR payment instructions?

 

Υποπτεύομαι πως το PayPal στην εντολή πληρωμής του εμβάσματος ΔΕΝ επιλέγει το "OUR"... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal

Μιλάω για εισερχόμενα εμβάσματα από άλλες ελληνικές τράπεζες (από φυσικά πρόσωπα). Παλιότερα υπήρχε επιλογή BEN, SHA, OUR αλλα τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω παρατηρήσει ότι όταν στέλνεις έμβασμα δεν μπορείς να βάλεις ΒΕΝ. Στην καλύτερη είναι SHA, δηλαδή χρεώνεται ο καθένας τα της τράπεζάς του. Πχ στέλνω ένα ποσό από ΕΤΕ στην Πειραιώς με επιλογή SHA, η ΕΤΕ με χρεώνει 1 ευρώ για το εξερχόμενο έμβασμα και η Πειραιώς 0 ευρώ για το εισερχόμενο.

 

@mary1

Ανοίγει μέσω ίντερνετ, κάνεις εγγραφή και σε 1 λεπτό παίρνεις τον αριθμό λογαριασμού και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Έχεις πλήρη πρόσβαση σε όλα μέσω ebanking, μπορείς να βάλεις ένα μέρος των χρημάτων σε προθεσμιακή κατάθεση ("κλειστά" που λέμε) από το πισί σου, αν στέλνεις μια φορά το μήνα από άλλη τράπεζα ένα έμβασμα 200 ευρώ και άνω στον winbank τότε έχεις ιδιαίτερα υψηλό επιτόκιο που συγκρίνεται μόνο με τα προθεσμιακά των άλλων τραπεζών μόνο που στον winbank direct δεν έχεις τους συνήθεις περιορισμούς. Έχεις δηλαδή επιτόκιο προθεσμιακής κατάθεσης με χαρακτηριστικά τρεχούμενου λογαριασμού. Αν δεν πολυκαταλαβαίνεις τι είναι αυτά, κράτα μόνο ότι έχει με διαφορά το καλύτερο ebanking. Αυτό από μόνο του είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση έχω: Έχω αρχίσει να πουλάω στο ebay. Όταν μαζεψω ενα ικανοποιητικό ποσό, μπορώ να βγάλω τα χρήματα στη χρεωστική κάρτα του αδερφού μου μιας και εγώ έχω προπληρωμένη αλλά όχι χρεωστική κάρτα; Το λέω αυτό επειδή είδα πως για να κάνεις ανάληψη πρέπει να έχεις κάρτα με ΙΒΑΝ και η δικιά μου δεν έχει. Δηλαδή ρωτάω εάν μπορώ να συνδέσω δεύτερη κάρτα στο Paypal μου (του αδερφού μου) και να βγάζω χρήματα εκεί χρησιμοποιόντας το ΙΒΑΝ του. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να τραβήξεις χρήματα απο το ΠΠ σε οποιαδηποτε καρτα, για να πάρεις χρήματα πρέπει να συνδέσεις στο ππ ενα τραπεζικό λογαριασμό(iban) και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να εχει και το ιδιο όνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να τραβήξεις χρήματα απο το ΠΠ σε οποιαδηποτε καρτα, για να πάρεις χρήματα πρέπει να συνδέσεις στο ππ ενα τραπεζικό λογαριασμό(iban) και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να εχει και το ιδιο όνομα

 

Πως το κανω αυτο θελω να βγαλω κατι λεφτα απο το paypal.

Επισης γινεται με ολες τις τραπεζες πχ εθνικη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε σεις, πήγα να κάνω μια αγορά από μια ιστοσελίδα, αλλά το ποσό που έπρεπε να δώσω ήταν μεγαλύτερο από αυτό που είχα μέσα στην κάρτα. Το αποτέλεσμα είναι να έχω δυο ίδιες παραγγελίες (ναι το ξαναδοκίμασα και είναι σαν να μπήκε δυο φορές η ίδια παραγγελία) που είναι σε κατάσταση Pending. Η κάρτα μέσα έχει τα λεφτά αλλά στο Paypal λέει Balance 0.00 ευρώ. Πως γίνεται να ακυρώσω αυτές τις δύο παραγγελίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο email τους στέλνω 

Order (Unique Transaction ID #O-.....) ή το 

Invoice ID:   .......

 

τον κωδικο παραγγελιας απο το μαγαζι κ το Unique Transaction ID απο το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κωδικό παραγγελίας από το μαγαζί δεν το έχω.

Σου ρθε στο μεηλ σου. Δε γινεται να μη το χεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...