Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kάνετε κανονικά αγορές με paypal;;

 

Τις μισές φορές περνάνε κανονικά οι αγορές, τις άλλες μισές με money request... Και επειδή ελάχιστες φορές δεν λειτουργεί ούτε και αυτό, ρωτάω πιο πάνω για έμβασμα κατευθείαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η χρέωση του 1 ευρώ ισχύει σε όλες τις τράπεζες; Ρωτάω γιατί πριν απο κανένα-δύο χρόνια που είχα στείλει έμβασμα στο εξωτερικό το πάγιο έξοδο του εμβάσματος ήταν πολύ μεγαλύτερο. Τώρα βέβαια πολλά λογικά θα έχουν αλλάξει στις χρεώσεις. Απο το ebanking της Alpha έχω σκοπό να το στείλω.

Η χρέωση του εμβάσματος είναι σταθερή στο 1 ευρώ, από οποιαδήποτε από τις 4 τράπεζες, όταν το στέλνεις μέσω web banking και επιλέγεις πάντα στην καρτέλα των εξόδων να επιμερίζονται (SHA).

 

Αν πας να το στείλεις από τα γκισέ της τράπεζας, τότε αυξάνεται κατά πολύ η χρέωση.

 

Εφόσον όμως θα χρησιμοποιήσεις το web banking της Alpha, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην ξεχάσεις το (SHA) στην καρτέλα των εξόδων, όπως ήδη σου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του εμβάσματος είναι σταθερή στο 1 ευρώ, από οποιαδήποτε από τις 4 τράπεζες, όταν το στέλνεις μέσω web banking και επιλέγεις πάντα στην καρτέλα των εξόδων να επιμερίζονται (SHA).

 

Αν πας να το στείλεις από τα γκισέ της τράπεζας, τότε αυξάνεται κατά πολύ η χρέωση.

 

Εφόσον όμως θα χρησιμοποιήσεις το web banking της Alpha, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην ξεχάσεις το (SHA) στην καρτέλα των εξόδων, όπως ήδη σου έγραψα.

 

Ωραία, έτσι θα το κάνω! Και κάτι ακόμα. Σε ποιον απο τους λογαριασμούς του PayPal θα πρέπει να στείλω το έμβασμα; Επίσης, θα πρέπει να επιλέξω κάποια επιλογή μέσα απο το account μου ώστε να τον συσχετίσουν με το έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, έτσι θα το κάνω! Και κάτι ακόμα. Σε ποιον απο τους λογαριασμούς του PayPal θα πρέπει να στείλω το έμβασμα; Επίσης, θα πρέπει να επιλέξω κάποια επιλογή μέσα απο το account μου ώστε να τον συσχετίσουν με το έμβασμα;

Εχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο ππ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο ππ ?

 

Όχι, είχα ρωτήσει στο παρελθόν και κάποιος εδώ είχε αναφέρει πως είναι για να δεχτείς μονάχα χρήματα απο το balance και δεν το είχα κάνει. Είναι απαραίτητο τώρα με το έμβασμα; Αν όχι, θα προτιμούσα να το αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεχτείς/στείλεις χρήματα από balance σε balance, δεν χρειάζεται λογαριασμός τράπεζας, μόνο to e-mail.

Για το έμβασμα όμως επιβάλλεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό, ώστε να σου δοθούν τα στοιχεία του PP, τα οποία θα χρειαστείς για να συμπληρώσεις στις αντίχτοιχες καρτέλες του web banking.

Μέσα στα στοιχεία αυτά είναι και το προσωπικό σου IBAN (έτσι γίνεται η συσχέτιση που είχες ρωτήσει νωρίτερα).

Τώρα όμως δεν γίνεται να προσθέσεις αυτόματα ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό στο PP, λόγω CC. Θα πρέπει, είτε να τους στείλεις e-mail με τα στοιχεία του λογαριασμού σου για να σου τον προσθέσουν χειροκίνητα είτε να τους πάρεις τηλ. στο αντίστοιχο τμήμα τους που είναι στην Ιρλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεχτείς/στείλεις χρήματα από balance σε balance, δεν χρειάζεται λογαριασμός τράπεζας, μόνο to e-mail.

Για το έμβασμα όμως επιβάλλεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό, ώστε να σου δοθούν τα στοιχεία του PP, τα οποία θα χρειαστείς για να συμπληρώσεις στις αντίχτοιχες καρτέλες του web banking.

Μέσα στα στοιχεία αυτά είναι και το προσωπικό σου IBAN (έτσι γίνεται η συσχέτιση που είχες ρωτήσει νωρίτερα).

Τώρα όμως δεν γίνεται να προσθέσεις αυτόματα ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό στο PP, λόγω CC. Θα πρέπει, είτε να τους στείλεις e-mail με τα στοιχεία του λογαριασμού σου για να σου τον προσθέσουν χειροκίνητα είτε να τους πάρεις τηλ. στο αντίστοιχο τμήμα τους που είναι στην Ιρλανδία.

 

Δηλαδή ξεκινάω την διαδικασία μέσω του λογαριασμού μου στο PayPal "Link a Bank account" και τη συνεχίζω μέσω mail; Κάπου θα κολλήσει;

 

Το request με email εχει ~3,5% έσοδα φόρτισης

 

Αυτό πάει στην περίπτωση μου; Δηλαδή στην σύνδεση του λογαριασμού μου στο PayPal  και στην αποστολή εμβάσματος σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ξεκινάω την διαδικασία μέσω του λογαριασμού μου στο PayPal "Link a Bank account" και τη συνεχίζω μέσω mail; Κάπου θα κολλήσει;

Αμέσως θα κολλήσει. Μόλις βάλεις στην καρτέλα το IBAN της ελληνικής τράπεζας και πατήσεις αποδοχή, θα σου βγάλει μήνυμα λάθους.

Οπότε, στείλε καλύτερα απευθείας email με τα στοιχεία του λογαριασμού σου και ζήτησέ τους να τον περάσουν χειροκίνητα ή να σου ανοίξουν το σύστημα για να τον βάλεις μετά εσύ από μόνος σου μέσω του "Link a Bank account". Ενδέχεται να σε πάρουν και οι ίδιοι τηλ. για επιβεβαίωση των στοιχείων.

 

Δεν θυμάμαι με ακριβείς λεπτομέρειες τη διαδικασία αυτή τη στιγμή, αλλά όλα αυτά έχουν γραφτεί αναλυτικά και πολλές φορές εδώ μέσα, κυρίως από τον φίλο makfil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεχτείς/στείλεις χρήματα από balance σε balance, δεν χρειάζεται λογαριασμός τράπεζας, μόνο to e-mail.

Για το έμβασμα όμως επιβάλλεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό, ώστε να σου δοθούν τα στοιχεία του PP, τα οποία θα χρειαστείς για να συμπληρώσεις στις αντίχτοιχες καρτέλες του web banking.

Μέσα στα στοιχεία αυτά είναι και το προσωπικό σου IBAN (έτσι γίνεται η συσχέτιση που είχες ρωτήσει νωρίτερα).

Τώρα όμως δεν γίνεται να προσθέσεις αυτόματα ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό στο PP, λόγω CC. Θα πρέπει, είτε να τους στείλεις e-mail με τα στοιχεία του λογαριασμού σου για να σου τον προσθέσουν χειροκίνητα είτε να τους πάρεις τηλ. στο αντίστοιχο τμήμα τους που είναι στην Ιρλανδία.

Το request με email εχει ~3,5% έσοδα φόρτισης

Αυτό πάει στην περίπτωση μου; Δηλαδή στην σύνδεση του λογαριασμού μου στο PayPal  και στην αποστολή εμβάσματος σε αυτό;

Οχι αυτο παει στην παράγραφο με τα κοκκινα

 

Οσο για την συνδεση λογαριασμου, σου ειπα αν δεν παρεις τηλέφωνο δεν κανει τιποτα, δεν υπαρχει κάποια διαδικασία για να ακολουθήσεις

 

Το εμβασμα στο ιβαν το ππ δεν εχει εξοδα, μονο ενα ευρω χρεώνεσαι απο την τραπεζα σου σαν εξερχόμενο έμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αγοράσω μια θήκη για το κινητό από ebay με paypal αλλά μου πετάει το εξής error:

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Mastercard x-xxxx. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

To pay right now, link a debit or credit card to your Paypal account.

 

 

Τι να κάνω;; Γιατί δεν την δέχεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αγοράσω μια θήκη για το κινητό από ebay με paypal αλλά μου πετάει το εξής error:

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Mastercard x-xxxx. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

To pay right now, link a debit or credit card to your Paypal account.

 

 

Τι να κάνω;; Γιατί δεν την δέχεται;;

capital controls. Μπορείς να βγαλεις μια κάρτα εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει μεγάλη διαδιακασία για να βγάλω κάρτα εξωτερικού;;

Εξαρτάται τι εννοείς διαδικασία. Μπορείς να δεις τα αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ για τη revolut, τη Number26 kαι τη Leupay. Εκει θα βρεις πληροφορίες για το πως βγάζεις κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...