Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι δεν μπορεις τον αλλο μηνα παλι και αρχη αρχη για να προλάβεις.

Δηλαδη εκτος από ατομικό οριο εμβασμάτων υπάρχει και όριο συνολικά για κάθε τραπεζα?Ξερουμε -πληροφοριακά- ποιό είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη εκτος από ατομικό οριο εμβασμάτων υπάρχει και όριο συνολικά για κάθε τραπεζα?Ξερουμε -πληροφοριακά- ποιό είναι?

Ας πουμε οτι ειναι 10.000.000 σε τι μας διαφωτίζει αυτη η πληροφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χτες το βραδυ δεν μπορω να ανοίξω (νεο)  λογαριασμό στο pp.

Στο πρωτο βημα βάζω mail/pass , με πάει στο δευτερο για τα πληρη στοιχεία μου, και οταν φτανω στο "Αgree & Continue" μου βγάζει μην "We are not able to process your request. Please try again later".

 Άλλο περίεργο είναι οτι μερικές φορές(όχι πάντα!) στο "Αgree & Continue" μου βγάζει και κωδ captcha, και οτι κι αν δοκίμασα πάντα η ίδια κατάληξη, και όχι οτι πχ "ήταν λάθος η επαλήθευση του captcha"  , για να ξέρω τι έφταιξε...

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει?

 

τελικά δούλεψε με τον ξεχασμένο ...firefox. Mε chrome συνεχίζει να κάνει διάφορα περίεργα.

Πάρε τηλέφωνο. Εδώ και πάρα πολύ καιρό (>2 μήνες) είχα προσπαθήσει με την άλλη διαδικασία κι εγώ και ποτέ δεν συνδέθηκε ο λογαριασμός που ζήτησα.

 

 

 

 

Κι όμως, απάντησαν στο mail 5 εργάσιμες μετά...

Moυ έγραφαν οτι είδαν τα χαρτιά που τους έστειλα, και όλα ΟΚ, σύνδεσαν οι ίδιοι τον ΙΒΑΝ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να στείλω ένα πολύ μικρό ποσό μέσω paypal ~0.25$ σε έναν γνωστό μου, επιλέγω αποστολή χρημάτων σε φίλο και όταν βάζω το ποσό μου βγάζει αυτό:

 

v8juo1.jpg

 

Αυτό σημαίνει οτι θα λάβει και τα 0.25$ χωρίς κάποιο φόρο, ή οτι εγώ δεν πληρώνω φόρο, αλλά αυτός θα λάβει λιγότερα?

 

Φυσικά το ποσό δεν είναι το θέμα αν θα στείλω 0.25$ ή 5$, πληροφοριακά ρωτάω για να ξέρω για το μέλλον, απλά το παιδί θέλει κάπου 0.23$ ακόμα για αγορά από Humble Bundle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να στείλω ένα πολύ μικρό ποσό μέσω paypal ~0.25$ σε έναν γνωστό μου, επιλέγω αποστολή χρημάτων σε φίλο και όταν βάζω το ποσό μου βγάζει αυτό:

 

v8juo1.jpg

 

Αυτό σημαίνει οτι θα λάβει και τα 0.25$ χωρίς κάποιο φόρο, ή οτι εγώ δεν πληρώνω φόρο, αλλά αυτός θα λάβει λιγότερα?

 

Φυσικά το ποσό δεν είναι το θέμα αν θα στείλω 0.25$ ή 5$, πληροφοριακά ρωτάω για να ξέρω για το μέλλον, απλά το παιδί θέλει κάπου 0.23$ ακόμα για αγορά από Humble Bundle

 

Αν τα διαθέτεις ήδη στο balance σου αυτά τα 0,25$ δεν πληρώνεις προμήθεια (δεν υπάρχει "φόρος" στο Paypal). Αν πρόκειται να τραβήξεις από συνδεδεμένη κάρτα που έχεις στο Paypal έχει προμήθεια 3,4%+0,35€ τα οποία νομίζω ότι θα έπρεπε να αφαιρεθούν από το ποσό που στέλνεις, άρα μάλλον η αποστολή θα απορριφθεί γιατί το ποσό που προσπαθείς να στείλεις είναι πολύ μικρότερο ακόμα και από την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να στείλω ένα πολύ μικρό ποσό μέσω paypal ~0.25$ σε έναν γνωστό μου, επιλέγω αποστολή χρημάτων σε φίλο και όταν βάζω το ποσό μου βγάζει αυτό:

 

v8juo1.jpg

 

Αυτό σημαίνει οτι θα λάβει και τα 0.25$ χωρίς κάποιο φόρο, ή οτι εγώ δεν πληρώνω φόρο, αλλά αυτός θα λάβει λιγότερα?

 

Φυσικά το ποσό δεν είναι το θέμα αν θα στείλω 0.25$ ή 5$, πληροφοριακά ρωτάω για να ξέρω για το μέλλον, απλά το παιδί θέλει κάπου 0.23$ ακόμα για αγορά από Humble Bundle

Oπως το βλεπεις στο report αυτο και θα παει στο φιλο σου, τίποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ψωνίσω κάποια πράγματα από fasstech.com (Κίνα) και λόγω του προβλήματος της Πειραιώς, δεν μπορώ να φορτώσω revolut.

 

Αν βάλω 140€ μέσω Paypal balance θα χρεωθώ 1,9% + 0,35, aka 2,66 + 0,35 = 3,01€ 3,4% + 0,35€ aka 4,76 + 0,35€ = 5,11?

 

 

Και επειδή θα πρέπει να γίνει και μετατροπή, καθότι κινέζικο, τι προμήθεια θα πληρώσω για την αγορά?

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα διαθέτεις ήδη στο balance σου αυτά τα 0,25$ δεν πληρώνεις προμήθεια (δεν υπάρχει "φόρος" στο Paypal). Αν πρόκειται να τραβήξεις από συνδεδεμένη κάρτα που έχεις στο Paypal έχει προμήθεια 3,4%+0,35€ τα οποία νομίζω ότι θα έπρεπε να αφαιρεθούν από το ποσό που στέλνεις, άρα μάλλον η αποστολή θα απορριφθεί γιατί το ποσό που προσπαθείς να στείλεις είναι πολύ μικρότερο ακόμα και από την προμήθεια.

 

 

Oπως το βλεπεις στο report αυτο και θα παει στο φιλο σου, τίποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο

 

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ψωνίσω κάποια πράγματα από fasstech.com (Κίνα) και λόγω του προβλήματος της Πειραιώς, δεν μπορώ να φορτώσω revolut.

 

Αν βάλω 140€ μέσω Paypal balance θα χρεωθώ 1,9% + 0,35, aka 2,66 + 0,35 = 3,01€ 3,4% + 0,35€ aka 4,76 + 0,35€ = 5,11?

 

 

Και επειδή θα πρέπει να γίνει και μετατροπή, καθότι κινέζικο, τι προμήθεια θα πληρώσω για την αγορά?

 

Πληρωμές από Paypal balance δεν έχουν προμήθεια. Ψάξε στο Paypal να βρεις τι fee (αν έχει) και τι ισοτιμία EUR/USD τη μέρα που θα κάνεις την αγορά. Όσα κι αν είναι πάντως δεν μπορείς να τα αποφύγεις, οπότε... Δεν θα είναι και κανένα τρελό ποσό πάντως. Εγώ ποτέ δεν είχα δώσει σημασία σε τέτοια πράγματα τον παλιό καιρό (προ cc) και δεν θυμάμαι να είχα χάσει και κανένα αξιόλογο ποσό. Τώρα επειδή το "ψάξαμε" καθόμαστε κι ασχολούμαστε με τα 2 και τα 3 Ευρώ λες κι έχει καμία σημασία όταν γλυτώνεις 40-50% ψωνίζοντας απέξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες, λοιπον θελω να μαθω αν τωρα που μιλαμε 22/04/2016 με τα capital controls υπαρχει προβλημα σχετικα με την PayPal. Πηγα να βαλω νεα τραπεζα λογαριασμο και μου ελεγε οτι δεν μπορω προσπαθηστε αργοτερα και κατι τετοια. Η πραγματικη μου ερωτηση ειναι αυτη, μπορω να παιρνω λεφτα μεσω PayPal για συναλλαγες στο διαδυκτιο για τις υπηρεσιες μου και μετα να τα μεταφερω σε μια τραπεζα ωστε να μπορω να τα χρησιμοποιησω προφανως? 

 

Η δευτερη ερωτηση ειναι, μπορω να εχω 2 ας πουμε τραπεζες συνδεδεμενες με τον ιδιο λογαριασμο PayPal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες, λοιπον θελω να μαθω αν τωρα που μιλαμε 22/04/2016 με τα capital controls υπαρχει προβλημα σχετικα με την PayPal. Πηγα να βαλω νεα τραπεζα λογαριασμο και μου ελεγε οτι δεν μπορω προσπαθηστε αργοτερα και κατι τετοια. Η πραγματικη μου ερωτηση ειναι αυτη, μπορω να παιρνω λεφτα μεσω PayPal για συναλλαγες στο διαδυκτιο για τις υπηρεσιες μου και μετα να τα μεταφερω σε μια τραπεζα ωστε να μπορω να τα χρησιμοποιησω προφανως? 

 

Η δευτερη ερωτηση ειναι, μπορω να εχω 2 ας πουμε τραπεζες συνδεδεμενες με τον ιδιο λογαριασμο PayPal? 

 

Από τον περασμένο Ιούλιο υπάρχει αυτό το πρόβλημα της αδυναμίας σύνδεσης λογαριασμού στο PP. Απλά τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ. Μπορείς να συνδέσεις Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό μόνο αν πάρεις τηλέφωνο και το ζητήσεις. Δεν σε συμφέρει κατά τη γνώμη μου όμως να εγκλωβίσεις τα λεφτά που βγάζεις σε οποιαδήποτε από τις ξοφλημένες Ελληνικές τράπεζες. Ψάξε τα σχετικά topics που υπάρχουν εδώ στο forum με τις λέξεις Leupay και Number26 και άνοιξε κάποια από αυτές για να πάρεις ΙΒΑΝ εξωτερικού το οποίο θα συνδεθεί άμεσα και απροβλημάτιστα στο paypal και θα μπορείς να τραβάς τα λεφτά σου εκεί και να τα έχεις και διαθέσιμα χωρίς περιορισμούς. Και αν έχεις και "περίεργα" βίτσια και θέλεις σώνει και καλά να στέλνεις και σε Ελληνική τράπεζα, μπορείς να το κάνεις στη συνέχεια μέσω αυτών με εμβάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο theopan μπορείς να συνδέσεις όποιο λογαριασμό τραπέζης θέλεις στο paypal σου.

Μπορείς να συνδέσεις και 2 και 3 λογαριασμούς που θα ανήκουν στην ίδια ή σε διαφορετικές τράπεζες

πάντα όμως θα πρέπει να είσαι δικαιούχος του λογαριασμού.

 

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:

Κάθε φορά που μεταφέρεις χρήματα από το εξωτερικό σε ελληνική τράπεζα,

ενημερώνεται αυτόματα και το υπουργείο οικονομικών.

Δεν ξέρω αν κάποιος από τους φωστήρες εκεί μέσα θα ενδιαφερθεί για κάποιον που μεταφέρει

μικροποσά αλλά ανά πάσα στιγμή έχουν το δικαίωμα να σε καλέσουν για το "πόθεν έσχες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δυστυχώς έκανα μια παραγγελία και ο κινέζος μου έστειλε άλλο προϊόν. Με ποιο τρόπο θα διεκδικήσω full refund και επιστροφή του προϊόντος; Να ξεκινήσω την διαδικασία απο το "eligible for Buyer Protection." ή απο το "Contact seller through PayPal";

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα επικοινωνείς με τον κινέζο και αν δεις ότι δεν απαντάει ή σου τα "μασάει" προχώρα σε dispute.

 

Αν θες επικοινώνησε μαζί του μέσω του paypal ώστε να υπάρχει καταγεγραμμένο το ιστορικό συνομιλιών.

 

 

ΥΓ.

Δεν είναι όλοι οι πωλητές κλέφτες που προσπαθούν να μας φάνε τα χρήματα μας μπορεί απλα να έχει γίνει ένα λάθος

και να θέλει να το διορθώσει.

Πρώτα επικοινωνούμε με τον πωλητή και αν δεν μας ικανοποιήσει τότε παίρνουμε πιο δραστικά μέτρα.

 

Λύσεις όπως dispute/αρνητικές είναι ακραίες που μπορεί να έχουν επίπτωση στη δουλειά του άλλου και καλό

είναι να τις χρησιμοποιούμε μόνο όταν βλέπουμε ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με τον πωλητή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...