Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ Νίκο ,δηλαδή να μην το κάνω .Με ποια δικαιολογία όμως μπορεί να ζήτηση επιστροφή χρημάτων αφού δεν θα είναι αγορά αντικειμένου απλως ένα εμβασμα.

Σκέφτομαι τώρα.

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να ζητηθούν πίσω τα λεφτά αν έχει επιλεγεί "send to friends and family" (όπως εννοείται ότι πρέπει να κάνετε) και αυτό γίνεται μόνο αν επιλέξεις "goods or services". Δεν είμαι σίγουρος. Ψάξ' το λίγο το θέμα θα σου έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να ζητηθούν πίσω τα λεφτά αν έχει επιλεγεί "send to friends and family" (όπως εννοείται ότι πρέπει να κάνετε) και αυτό γίνεται μόνο αν επιλέξεις "goods or services". Δεν είμαι σίγουρος. Ψάξ' το λίγο το θέμα θα σου έλεγα.

Εχεις δικιο αλλα αυτός που τα στέλνει τα λεφτά ειναι "αλλος" δεν είναι φίλος σου, εγω πχ δεν εχω στειλει ποτε λεφτα σε αλλον με τον παραπάνω τρόπο

 

Για να στείλεις ετσι λεφτα πρπει να ειναι αδερφο σου ...και αν

 

 

@gkarabid  Αν το πείσεις  παντως να στα στείλει σαν "friends and family" δεν διατρέχεις κανενα κίνδυνο για refund

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο αλλα αυτός που τα στέλνει τα λεφτά ειναι "αλλος" δεν είναι φίλος σου, εγω πχ δεν εχω στειλει ποτε λεφτα σε αλλον με τον παραπάνω τρόπο

 

Για να στείλεις ετσι λεφτα πρπει να ειναι αδερφο σου ...και αν

 

 

@gkarabid Αν το πείσεις παντως να στα στείλει σαν "friends and family" δεν διατρέχεις κανενα κίνδυνο για refund

Έτσι πιστεύω και εγώ.

Από την στιγμή που φαίνεται σαν ΔΩΡΕΑ τα χρηματα δεν υπάρχει φόβος για refund.

Άσε που άμεσα θα φύγουν σε αγορές από εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πιστεύω και εγώ.

Από την στιγμή που φαίνεται σαν ΔΩΡΕΑ τα χρηματα δεν υπάρχει φόβος για refund.

Άσε που άμεσα θα φύγουν σε αγορές από εξωτερικο

To oτι θα φύγουν μην σε αναπαύει, το ππ ...αν ...και εφόσον, θα στην έχει στημένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο αλλα αυτός που τα στέλνει τα λεφτά ειναι "αλλος" δεν είναι φίλος σου, εγω πχ δεν εχω στειλει ποτε λεφτα σε αλλον με τον παραπάνω τρόπο

 

Για να στείλεις ετσι λεφτα πρπει να ειναι αδερφο σου ...και αν

 

 

@gkarabid  Αν το πείσεις  παντως να στα στείλει σαν "friends and family" δεν διατρέχεις κανενα κίνδυνο για refund

 

Μα θα βρεθούν δίπλα-δίπλα από όσο κατάλαβα, θα του κάνει τη μεταφορά και θα πάρει τα μετρητά χέρι με χέρι. Προφανώς και δεν στέλνουμε σαν "friends or family" εξ' αποστάσεως (είναι "ρίσκο" για τον αποστολέα μόνο αν έχω καταλάβει καλά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το γραφει ρε παιδια φατσα φορα οταν πας να στειλεις....το friend and family payments δεν καλυπτονται απο buyers/sellers protection...ποσο πιο λιανα να το κανει  B) ειναι μεσα σε τεραστιο μπλε πλαισιο

 

Αν προκειται για συνναλαγη με αποδεδειγμενα  αξιοπιστο ατομο δεν εχεις θεμα να στειλεις ετσι.

πχ σε αγγελιες σε αξιοπιστους πωλητες θα φοβηθειτε να στειλετε εμβασμα ;; οχι γιατι παντα ειναι σωστοι στις αποστολες τους (μιλαω για ατομα με υψηλο αριθμο αξιολογησεων)..εξαλλου οι περισσοτεροι πωλητες  ζητανε καταθεση και μετα αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα ότι μπορείς να στείλεις λεφτά στο paypal και από λογαριασμό που δεν είναι primary

 

O primary ειναι για να βγάλεις λεφτά μόνο.

Οταν στέλνεις δε τους νοιάζει

 

Εχω την εντύπωση όμως ότι ο λογαριασμός πρέπει να είναι στους δηλωμένους που έχεις (primary or not)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντύπωση όμως ότι ο λογαριασμός πρέπει να είναι στους δηλωμένους που έχεις (primary or not)

 

Εντελώς λάθος εντύπωση έχεις. Άπαξ και συνδέσεις έναν λογαριασμό ώστε να μπορείς να δεις τα στοιχεία του εμβάσματος, μπορείς να στείλεις στη συνέχεια από οποιονδήποτε άλλον λογαριασμό είναι στο όνομά σου και το έμβασμα θα φορτίσει το balance κανονικά. Και ο λογαριασμός αυτός θα συνδεθεί μετά το έμβασμα αυτόματα στο Paypal. Διαπιστωμένα 100%.

Το έχω ξαναγράψει νομίζω και εδώ, ο ευκολότερος τρόπος να στείλει κάποιος έμβασμα και να φορτίσει το balance του Paypal είναι ο εξής:

Ανοίγει ένα account στη Leupay που δίνει ΙΒΑΝ (μπορεί να υπάρχουν κι άλλες που δίνουν ΙΒΑΝ εύκολα-δεν το έχω ψάξει), παίρνει τον αριθμό ΙΒΑΝ (δεν είναι ανάγκη να ασχοληθεί ούτε με αποστολή εγγράφων για ταυτοποίηση ούτε παραγγελία της κάρτας αν δεν τη θέλει τη Leupay) μόνο και μόνο για να συνδέσει αυτόν τον Μαλτέζικο ΙΒΑΝ σε δευτερόλεπτα στο Paypal ώστε απλά να εμφανιστούν τα στοιχεία του εμβάσματος που βγάζει το Paypal. Κάτω από 10 λεπτά όλη η διαδικασία. Και στη συνέχεια στέλνει λεφτά από όποιον ασύνδετο στο Paypal, Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό θέλει, ο οποίος στη συνέχεια θα συνδεθεί κιόλας. Αφού επιμένουν σε αυτή τη γελοιότητα με τα τηλέφωνα εκεί στο Paypal, να ο τρόπος να παρακάμψουμε τις ανοησίες τους χωρίς ταλαιπωρία. Ούτε τηλέφωνα, όύτε e-mail, ούτε "παρακάλια" ούτε τίποτα...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σημασία δεν έχει. Στο λογαριασμό της Paypal μπορείς να περάσεις οποιαδήποτε κάρτα, από οποιονδήποτε, αρκεί να έχεις ότι στοιχεία χρειάζονται και η εκάστοτε κάρτα να έχει 1.5 δολάριο (τουλάχιστον) που θα τραβήξει η Paypal. Αφού περάσεις την κάρτα και έχει γίνει confirmed κανονικά, όταν θα πας να παραγγείλεις από οπουδήποτε απλώς επιλέγεις εκείνη της Revolut (σε περίπτωση που έχεις κι άλλες στο Paypal). Τσέκαρε μόνο τη ρύθμιση για το Paypal που αναφέρει ο Parsifal απ' το hyperlink της 1ης σελίδας.

Αν μια καρτα την εχουμε προσθεσει σε εναν λογαριασμό paypal μπορουμε να την προσθεσουμε και σε δευτερο αλλου ατομου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια καρτα την εχουμε προσθεσει σε εναν λογαριασμό paypal μπορουμε να την προσθεσουμε και σε δευτερο αλλου ατομου ;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια καρτα την εχουμε προσθεσει σε εναν λογαριασμό paypal μπορουμε να την προσθεσουμε και σε δευτερο αλλου ατομου ;

 

Όχι αδερφέ. Μια κάρτα συνδέεται σε έναν μόνο λογαριασμό Paypal (δεν τη δέχεται αν έχει συνδεθεί σε άλλον λογαριασμό Paypal) και πρέπει τα στοιχεία της να ταυτίζονται με αυτά του λογαριασμού Paypal. Δε νοείται (απαγορεύεται ρητά από τους όρους του Paypal άλλωστε) η ύπαρξη 2ου λογαριασμού για το ίδιο άτομο. Από αυτά τα δυο γεγονότα, συνεπάγεται ότι και κάρτα που δεν ανήκει στον κάτοχο του λογαριασμού Paypal, απαγορεύεται να συνδεθεί. Έχει αναφερθεί ότι την δέχεται αρχικά (εφόσον το επώνυμο του κατόχου είναι ίδιο π.χ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Αντώνιος στο Paypal μπορεί να συνδέσει μια κάρτα με το όνομα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Γεώργιος αν είναι άλλο επώνυμο δεν γίνεται δεκτή καν) όμως έχει αναφερθεί ότι με το που παρουσιάστηκε κάποια εμπλοκή (refund ας πούμε) κλειδώθηκαν λογαριασμοί. Μην παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Είναι σαν να λέμε ότι θα πάρω την debit της μάνας μου για να πάω να κάνω ανάληψη στο ΑΤΜ, θα μου την κρατήσει το ΑΤΜ επειδή ας πούμε έβαλα πολλές φορές λάθος PIN και θα πάω να τη ζητήσω εγώ μετά από το κατάστημα όπου κρατήθηκε,με τη δικαιολογία "μα μου είχε δώσει το ΡΙΝ απλά το ξέχασα". Όχι απλά δεν θα μου τη δώσουν, αλλά παίζει και να μου περάσουν και χειροπέδες... Μην ακούς διάφορους κλαρινογαμπρούς τι λένε. Paypal=τράπεζα.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη συνέχεια στέλνει λεφτά από όποιον ασύνδετο στο Paypal, Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό θέλει, ο οποίος στη συνέχεια θα συνδεθεί κιόλας. Αφού επιμένουν σε αυτή τη γελοιότητα με τα τηλέφωνα εκεί στο Paypal, να ο τρόπος να παρακάμψουμε τις ανοησίες τους χωρίς ταλαιπωρία. Ούτε τηλέφωνα, όύτε e-mail, ούτε "παρακάλια" ούτε τίποτα...

 

Καθε αποστολη εμβασματος στο Paypal δεν ειναι μοναδικη?

Μου εμφανιζει τα στοιχεια της παραληπτριας τραπεζας (Deutsche Bank) αλλα δεν μου δινει καποιο reference number να βαλω στα σχολια για να ξερουν ποιος στελνει τα λεφτα..

πως το καταλαβαινουν? αρκει το ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...