Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους, μετά απο αποτυχημένη αγορά στο ebay η οποία δεν έφτασε ποτέ, συμφώνησα με τον πωλητή για επιστροφή και μου ζητάει το παρακάτω....

 

sorry,it failed to send the refund here, so could you tell me your paypal? i need to confirm it,and then i will send refund directly to the paypal,ok? pls forgive,and sorry for making any inconvenience.

 

εγώ όμως θέλω τα λεφτά να επιστραφούν στην κάρτα μου και όχι σε balance, αρκεί να του δώσω το transaction id για να μου κάνει την επιστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα λεφτα πρωτα επιστρεφονται στον paypal λογαριασμο σου και μετα απο μερικες μερες στην καρτα απο την οποια πληρωσες. Ετσι γινεται παντα

καλησπέρα σε όλους, μετά απο αποτυχημένη αγορά στο ebay η οποία δεν έφτασε ποτέ, συμφώνησα με τον πωλητή για επιστροφή και μου ζητάει το παρακάτω....

 

sorry,it failed to send the refund here, so could you tell me your paypal? i need to confirm it,and then i will send refund directly to the paypal,ok? pls forgive,and sorry for making any inconvenience.

 

εγώ όμως θέλω τα λεφτά να επιστραφούν στην κάρτα μου και όχι σε balance, αρκεί να του δώσω το transaction id για να μου κάνει την επιστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα πρωτα επιστρεφονται στον paypal λογαριασμο σου και μετα απο μερικες μερες στην καρτα απο την οποια πληρωσες. Ετσι γινεται παντα

 

Όχι. Σε καμία περίπτωση δεν περνάνε τα λεφτά του refund με ενδιάμεσο σταθμό το paypal balance πριν πάνε στην κάρτα. Σε ειδοποιεί μεν το paypal ότι έγινε το refund, αλλά τα βλέπεις κατευθείαν στην κάρτα/λογαριασμό από την οποία πλήρωσες. Αν τα δεις στο paypal balance, εκεί θα παραμείνουν τελικά. Και σημαίνει ότι δεν σου έκανε στην πραγματικότητα refund ο πωλητής, παρά σου μετέφερε απλά το ποσό από το balance του στο δικό σου. Και αυτό είναι που ζητάει ουσιαστικά ο συγκεκριμένος πωλητής από τον xatzi13 (για κάποιους λόγους που μάλλον έχουν να κάνουν με αποφυγή προμηθειών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Σε καμία περίπτωση δεν περνάνε τα λεφτά του refund με ενδιάμεσο σταθμό το paypal balance πριν πάνε στην κάρτα. Σε ειδοποιεί μεν το paypal ότι έγινε το refund, αλλά τα βλέπεις κατευθείαν στην κάρτα/λογαριασμό από την οποία πλήρωσες. Αν τα δεις στο paypal balance, εκεί θα παραμείνουν τελικά. Και σημαίνει ότι δεν σου έκανε στην πραγματικότητα refund ο πωλητής, παρά σου μετέφερε απλά το ποσό από το balance του στο δικό σου. Και αυτό είναι που ζητάει ουσιαστικά ο συγκεκριμένος πωλητής από τον xatzi13 (για κάποιους λόγους που μάλλον έχουν να κάνουν με αποφυγή προμηθειών).

 

Συνεπώς εγώ τι πρέπει να του δώσω, transaction id ή το μειλ που έχω συνεδεμένο με το Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς εγώ τι πρέπει να του δώσω, transaction id ή το μειλ που έχω συνεδεμένο με το Paypal?

Τίποτα από τα 2. Μέχρι πριν λίγο καιρό θα έπρεπε να του δώσεις το εμαιλ σου αλλά πλέον άλλαξε ο τρόπος και πρέπει να φτιάξεις ένα paypal.me link:

https://www.paypal.me/

το οποίο θα έιναι το λινκ που θα δίνεις σε όποιον θέλει να σου στείλει χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε τι λέει ο πωλητής ή απαντάτε στη τύχη, ο πωλητής ζητα το παυπαλ id για να του στείλει εκεί τα χρήματα βγάζοντας εκτός την διαδικασία που προβλέπεται

 

Συνεπώς εγώ τι πρέπει να του δώσω, transaction id ή το μειλ που έχω συνεδεμένο με το Paypal?

Έτσι όπως έχει η κατασταση, η συμφωνία που έκανες με τον πωλητή παει στράφι, αυτό που πρεπει να κάνεις τώρα είναι να ανοίξεις case-dispute.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε το refund επιστρέφεται κατευθείαν στην κάρτα; Μέχρι πριν μια βδομάδα αργούσε τουλάχιστον μια βδομάδα να επιστραφεί στην κάρτα μου,ύστερα από την ειδοποίηση του paypal

Όχι. Σε καμία περίπτωση δεν περνάνε τα λεφτά του refund με ενδιάμεσο σταθμό το paypal balance πριν πάνε στην κάρτα. Σε ειδοποιεί μεν το paypal ότι έγινε το refund, αλλά τα βλέπεις κατευθείαν στην κάρτα/λογαριασμό από την οποία πλήρωσες. Αν τα δεις στο paypal balance, εκεί θα παραμείνουν τελικά. Και σημαίνει ότι δεν σου έκανε στην πραγματικότητα refund ο πωλητής, παρά σου μετέφερε απλά το ποσό από το balance του στο δικό σου. Και αυτό είναι που ζητάει ουσιαστικά ο συγκεκριμένος πωλητής από τον xatzi13 (για κάποιους λόγους που μάλλον έχουν να κάνουν με αποφυγή προμηθειών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε τι λέει ο πωλητής ή απαντάτε στη τύχη, ο πωλητής ζητα το παυπαλ id για να του στείλει εκεί τα χρήματα βγάζοντας εκτός την διαδικασία που προβλέπεται

 

Έτσι όπως έχει η κατασταση, η συμφωνία που έκανες με τον πωλητή παει στράφι, αυτό που πρεπει να κάνεις τώρα είναι να ανοίξεις case-dispute.

 

επειδή είμαι άσχετος, είναι και το πρώτο case-dispute που θα ανοίξω πως το κάνω? από την πλατφόρμα του paypal πηγαίνω στη συναλλαγή εκεί που λέει «If it's still not resolved, go to the eBay Resolution Center. ?» να σημειώσω ότι δεν με καλύπτει η ασφάλεια του ebay καθώς έχει περάσει 2μηνο και από την αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαυ δεν τo γνωρίζω και δεν έχω ανοίξει ποτε case, πάντα ανοίγω στο παυπαλ, το οποίο σου δίνει προθεσμία 6 μήνες, άνοιξε λοιπόν case στο PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαυ δεν τo γνωρίζω και δεν έχω ανοίξει ποτε case, πάντα ανοίγω στο παυπαλ, το οποίο σου δίνει προθεσμία 6 μήνες, άνοιξε λοιπόν case στο PayPal

 αυτό εννοούσα, πως το ανοίγω μέσω Paypal, μιας και δεν μπορώ μέσω ebay πλεον... σε ποια επιλογή πάω στο paypal για να ανοίξω το case?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε τι λέει ο πωλητής ή απαντάτε στη τύχη, ο πωλητής ζητα το παυπαλ id για να του στείλει εκεί τα χρήματα βγάζοντας εκτός την διαδικασία που προβλέπεται

 

Έτσι όπως έχει η κατασταση, η συμφωνία που έκανες με τον πωλητή παει στράφι, αυτό που πρεπει να κάνεις τώρα είναι να ανοίξεις case-dispute.

Που ζητάει paypal id? "Τell me your paypal" λέει. Γιατί να μη δώσει το paypal.me να του βάλει τα χρήματα να τελειώνει? Εκτός αν δεν θέλει με τίποτα να πάνε στο balance αλλά δεν κατάλαβα να είναι τόσο αρνητικός σε αυτό ο xatzi13.

 

Απο πότε το refund επιστρέφεται κατευθείαν στην κάρτα; Μέχρι πριν μια βδομάδα αργούσε τουλάχιστον μια βδομάδα να επιστραφεί στην κάρτα μου,ύστερα από την ειδοποίηση του paypal

Εμένα αυτή τη βδομάδα Δευτέρα μου έκανε refund ένας πωλητής, Τετάρτη ήρθε ειδοποίηση από paypal, Παρασκευή μπήκαν τα χρήματα πίσω στην κάρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.Οχι κατευθειαν οπως λεει ο φιλος πιο πανω!

Που ζητάει paypal id? "Τell me your paypal" λέει. Γιατί να μη δώσει το paypal.me να του βάλει τα χρήματα να τελειώνει? Εκτός αν δεν θέλει με τίποτα να πάνε στο balance αλλά δεν κατάλαβα να είναι τόσο αρνητικός σε αυτό ο xatzi13.

 

Εμένα αυτή τη βδομάδα Δευτέρα μου έκανε refund ένας πωλητής, Τετάρτη ήρθε ειδοποίηση από paypal, Παρασκευή μπήκαν τα χρήματα πίσω στην κάρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ζητάει paypal id? "Τell me your paypal" λέει. Γιατί να μη δώσει το paypal.me να του βάλει τα χρήματα να τελειώνει? Εκτός αν δεν θέλει με τίποτα να πάνε στο balance αλλά δεν κατάλαβα να είναι τόσο αρνητικός σε αυτό ο xatzi13.

 

 

Εμένα αυτή τη βδομάδα Δευτέρα μου έκανε refund ένας πωλητής, Τετάρτη ήρθε ειδοποίηση από paypal, Παρασκευή μπήκαν τα χρήματα πίσω στην κάρτα!

Γιατί η όλη φαση με αυτον τον ωλητη είναι μαϊμού, το παυπαλ το φίλου το γνωρίζει ο πωλητής, μετα λέει προσπαθεί να στείλει και του βγάζει λάθος, παραμύθι στο παραμύθι.

 

 

 

@Xatzi πας εδω

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_complaint-view

 

Πατάς dispute, επιλέγεις την αγορά σου και ανοιγεις case

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η όλη φαση με αυτον τον ωλητη είναι μαϊμού, το παυπαλ το φίλου το γνωρίζει ο πωλητής, μετα λέει προσπαθεί να στείλει και του βγάζει λάθος, παραμύθι στο παραμύθι.

 

 

 

@Xatzi πας εδω

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_complaint-view

 

Πατάς dispute, επιλέγεις την αγορά σου και ανοιγεις case

 

Ευχαριστώ πολύ! Από την αρχή μου φάνηκε  παραμύθι και μου έκανε εντύπωση πως δεν μπορούσε να βρει τη συναλλαγή. Άνοιξα case και αναμένω. Διορθώστε με, αλλά είχα την εντύπωση πως αν μου τα επιστρέψει στο balance μένουν εκεί και δεν επιστρέφονται στην κάρτα σου. Εγώ θέλω αποκλειστικά να επιστραφούν στην κάρτα και δεν θέλω προς το παρόν να έχω χρήματα στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο balance θα πήγαιναν τα χρήματα αν στα επέστρεφε όπως αυτός σου ζήτησε, επιστροφή που αφού γίνει μετα μπορεί να ανοίξει αυτός case και να πάρει τα χρήματα πίσω, για αυτό ο πωλητής αυτός θέλει προσοχή

 

 

 

Τα χρήματα απο κανονικό refund (μέσω της διαδικασίας του dispute) επιστρέφουν εκεί ακριβώς απο οπου έφυγαν χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς, αν αυτό το μέσον είναι η καρτα σου απλα μεσολαβούν κάποιες μέρες απο την στιγμή που θα παρεις το μαιλ του refund μέχρι να φανούν στην κάρτα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...