Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο πότε το refund επιστρέφεται κατευθείαν στην κάρτα; Μέχρι πριν μια βδομάδα αργούσε τουλάχιστον μια βδομάδα να επιστραφεί στην κάρτα μου,ύστερα από την ειδοποίηση του paypal

 

Από πάντα. "Κατευθείαν" σημαίνει ότι δεν κάνουν ενδιάμεση στάση στο paypal balance, παρά πιστώνονται στο μέσο από το έφυγαν εξαρχής. Το πόσο χρόνο κάνουν είναι άσχετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο balance θα πήγαιναν τα χρήματα αν στα επέστρεφε όπως αυτός σου ζήτησε, επιστροφή που αφού γίνει μετα μπορεί να ανοίξει αυτός case και να πάρει τα χρήματα πίσω, για αυτό ο πωλητής αυτός θέλει προσοχή

 

 

 

Τα χρήματα απο κανονικό refund (μέσω της διαδικασίας του dispute) επιστρέφουν εκεί ακριβώς απο οπου έφυγαν χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς, αν αυτό το μέσον είναι η καρτα σου απλα μεσολαβούν κάποιες μέρες απο την στιγμή που θα παρεις το μαιλ του refund μέχρι να φανούν στην κάρτα σου

Τέλεια, ήσουν ξεκάθαρος σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης ποσες πωλησεις και τι ποσοστο εχει που πατε να τον βγαλετε μαιμου;

Ευχαριστώ πολύ! Από την αρχή μου φάνηκε παραμύθι και μου έκανε εντύπωση πως δεν μπορούσε να βρει τη συναλλαγή. Άνοιξα case και αναμένω. Διορθώστε με, αλλά είχα την εντύπωση πως αν μου τα επιστρέψει στο balance μένουν εκεί και δεν επιστρέφονται στην κάρτα σου. Εγώ θέλω αποκλειστικά να επιστραφούν στην κάρτα και δεν θέλω προς το παρόν να έχω χρήματα στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης ποσες πωλησεις και τι ποσοστο εχει που πατε να τον βγαλετε μαιμου;

 

Τα ποσοστά του είναι καλά , 98,7% σε περίπου 107.000 πωλήσεις ωστόσο στην περίπτωση μου πρόκειται για παραγγελία που δεν έχει έρθει 2 1/2 μήνες στην αλληλογραφία μας όλο το τρενάρει συν ότι θέλει να δώσει «λύση», εκτός πλατφόρμας του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ανοιξε case μεσω paypal.Το πιο πιθανο ειναι να σου ερθει παντως καποια στιγμη.Εκτος αν οντως χαθηκε αν δεν ηταν συστημενο μη το αποκλειουμε και αυτο

Τα ποσοστά του είναι καλά , 98,7% σε περίπου 107.000 πωλήσεις ωστόσο στην περίπτωση μου πρόκειται για παραγγελία που δεν έχει έρθει 2 1/2 μήνες στην αλληλογραφία μας όλο το τρενάρει συν ότι θέλει να δώσει «λύση», εκτός πλατφόρμας του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να τραβήξει το υπόλοιπο της αγοράς σου απο την κάρτα πρέπει, το νόμισμα της αγοράς σου, το balance σου και η Καρτά σου να είναι στο ίδιο νόμισμα.

 

Ενημερώνω ότι το τελευταίο τουλάχιστον δεν ίσχυσε στην περίπτωσή μου (έχω δύο κάρτες δηλωμένες και μου πήρε από αυτήν με το διαφορετικό νόμισμα χωρίς να μου δώσει επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω ότι το τελευταίο τουλάχιστον δεν ίσχυσε στην περίπτωσή μου (έχω δύο κάρτες δηλωμένες και μου πήρε από αυτήν με το διαφορετικό νόμισμα χωρίς να μου δώσει επιλογή).

Πηρε δηλαδη και απο την καρτα και απο το balance και ηταν σε διαφορετικό νομισμα ενα απο τα τρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είχα balance 50£ από έναν Άγγλο που του πούλησα κάτι στο ebay και αγόρασα αυτό που ήθελα από το microsoft store UK για να είναι πάλι λίρες.

 

Στο paypal άλλαξα νόμισμα σε £ και πρόσθεσα μια αγγλική κάρτα. Πήρε το balance και συμπλήρωσε 3€ από την ελληνική κάρτα (τα οποία τα έκανε μετατροπή δική του σε λίρες - 2,50£ ήταν το υπόλοιπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είχα balance 50£ από έναν Άγγλο που του πούλησα κάτι στο ebay και αγόρασα αυτό που ήθελα από το microsoft store UK για να είναι πάλι λίρες.

 

Στο paypal άλλαξα νόμισμα σε £ και πρόσθεσα μια αγγλική κάρτα. Πήρε το balance και συμπλήρωσε 3€ από την ελληνική κάρτα (τα οποία τα έκανε μετατροπή δική του σε λίρες - 2,50£ ήταν το υπόλοιπο).

Για ποια καρτα μιλας?

 

Περαν αυτου το ππ δεν γνωρίζει αν εσυ σε Αγγλικη καρτα ειχες μεσα ευρω, θεωρεί οτι εχεις λιρες, για αυτο και εγινε η πληρωμή, και η μετατροπή απο την ιδια την ΚΑΡΤΑ. Δηλαδη το ππ πηρε λιρες και απο την κάρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγλέζικη κάρτα είναι από εγγλέζικη τράπεζα και έχει ως νόμισμα λίρες Αγγλίας. Παρόλαυτά, το PP πήρε ευρώ από την κάρτα της Εθνικής (έκανε την μετατροπή με την ισοτιμία την δική του και κατέβαλε λίρες στον έμπορο αφού σε λίρες έγινε η συναλλαγή με τον έμπορο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε printscreen της συναλλαγής του ππ


Η εγγλέζικη κάρτα είναι από εγγλέζικη τράπεζα και έχει ως νόμισμα λίρες Αγγλίας. Παρόλαυτά, το PP πήρε ευρώ από την κάρτα της Εθνικής (έκανε την μετατροπή με την ισοτιμία την δική του και κατέβαλε λίρες στον έμπορο αφού σε λίρες έγινε η συναλλαγή με τον έμπορο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσπιστο σε βρίσκω :P

 

 

 

Είμαι γιατί έχουν γίνει άπειρες απορρίψεις απο το ππ για τέτοιου είδους συναλλαγές, τωρα με εσενα και την αγγλική κάρτα σου δεν ξέρω τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delete την παλια

Και μετα προσθεση νεας καρτας

Οχι edit

Και να εχει η καρτα γυρω στα 3€ μεσα

Φιλε μου ειχες δικιο τελικα.Εβαλα ενα 20ρικο μεσα(για να εχω κ μια μικρη καβατζα),και τελικα περαστηκε η καρτα.

2 παραξενα πραγματα συμβαινουν μονο.Ο ταμιας της πειραιως μου ειπε οτι πλην της προμηθειας της πειραιως(1 ευρω!!!),αφαιρεθηκαν και αλλα 5 ευρω,τα οποια δε μπορεσα να καταλαβω για πιο λογο 'χαθηκαν'.Ουτε αυτος ξερει το λογο οπως μου ειπε..

Και το δευτερο ειναι,οτι ενω τη περασα τη καρτα στο πευπαλ,μου δειχνει οτι εχει μεσα 1,5 ευρω,ενω το ελεγξα και εχει 14 ευρω υπολοιπο(η καρτα).

Εχει κανεις υποψην τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειχες δικιο τελικα.Εβαλα ενα 20ρικο μεσα(για να εχω κ μια μικρη καβατζα),και τελικα περαστηκε η καρτα.

2 παραξενα πραγματα συμβαινουν μονο.Ο ταμιας της πειραιως μου ειπε οτι πλην της προμηθειας της πειραιως(1 ευρω!!!),αφαιρεθηκαν και αλλα 5 ευρω,τα οποια δε μπορεσα να καταλαβω για πιο λογο 'χαθηκαν'.Ουτε αυτος ξερει το λογο οπως μου ειπε..

Και το δευτερο ειναι,οτι ενω τη περασα τη καρτα στο πευπαλ,μου δειχνει οτι εχει μεσα 1,5 ευρω,ενω το ελεγξα και εχει 14 ευρω υπολοιπο(η καρτα).

Εχει κανεις υποψην τι μπορει να φταιει?

 

Δεν πολυβγάζουν νόημα αυτά που γράφεις. Ποιός σου δείχνει ότι έχει η κάρτα μέσα 1,5 ευρώ; Το Paypal δεν μπορεί αν δείξει ποτέ τα υπόλοιπα καμίας από τις συνδεδεμένες σε αυτό κάρτες.

Όσο για τον ταμία πες του ότι πρέπει να σου αιτιολογήσει με ακρίβεια τι είναι αυτή η χρέωση των 5€ (από ποιόν ακριβώς έγινε και πότε), αλλιώς αμφισβητείς τη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...