Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως μ έστειλαν 50€ στο paypal και μ ήρθαν 47.90€

 

Έλεος δηλαδή.

 

Και τώρα που θα τα βάλω στον τραπεζικό λογαριασμό (withdraw) που εχω συνδεδεμένο θα μου κρατήσουν πάλι κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως μ έστειλαν 50€ στο paypal και μ ήρθαν 47.90€

 

Έλεος δηλαδή.

 

Και τώρα που θα τα βάλω στον τραπεζικό λογαριασμό (withdraw) που εχω συνδεδεμένο θα μου κρατήσουν πάλι κάτι;

 

Θα σου κρατήσει η τράπεζα (3€) και όχι το Paypal. Σπάστα σε 4 withdraw 3Χ15€ και άλλο ένα 2,90€ εκτός αν έχεις κάποιο ξένο λογαριασμό (θα έπρεπε) που δεν έχει προμήθεια για τα εισερχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο ευρωπαικο καταστημα μεσω paypal σε ευρω στα 29,99 αλλα η Πειραιως χρεωσε 30,08. Υπαρχει προμηθεια και στο ιδιο νομισμα πλεον; Αλλαζει καπως αυτο;

Εδω εγω σημερα πηγα να στειλω λεφτα απο balance σε ιδιο νομισμα και εβαλε προμηθεια...

 

Καταντησε αηδια... Πρεπει να βρεθει αλλη λυση... Το χει ξεφτιλησει στις προμηθειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εγω σημερα πηγα να στειλω λεφτα απο balance σε ιδιο νομισμα και εβαλε προμηθεια...

 

Καταντησε αηδια... Πρεπει να βρεθει αλλη λυση... Το χει ξεφτιλησει στις προμηθειες

 

Αναφερεσαι στην ιδια τραπεζα ή συμβαινει σε ολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο paypal σε αλλο paypal

 

Δεν είναι καινούργιο αυτό. Έτσι ήταν πάντα. Μόνο σε μεταφορές balance μεταξύ λογαρισμών δηλωμένων στην ίδια χώρα ήταν χωρίς προμήθεια. Προφανώς έστειλες σε Paypal δηλωμένο σε άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν πρέπει να το ποστάρω εδώ ή στο thread του ebay. Πάω να κάνω μια αγορά ebay και όταν πάω στο checkout και ανοίγει το πεδίο του paypal μου έχει τις 3 κάρτες να επιλέξω και παρατήρησα ότι στην τρίτη κάρτα που αναφέρει και το exchange rate. H συγκεκριμένη κάρτα είναι της Εθνικής. Οι άλλες δύο είναι Πειραιως και Revolut.

 

https://s12.postimg.org/oscm2li71/2017-03-26_16-52-57.png

 

Και όταν επιλέξω την κάρτα τότε μου βγάζει δίπλα και το ποσό πληρωμής σε ευρώ (ο πωλητής πουλάει σε λίρες).

 

https://s27.postimg.org/i38c0bt4z/2017-03-26_16-53-34.png

 

Έχει προσέξει κανείς κάτι παρόμοιο? Μoυ κάνει εντύπωση που αναφέρει το exchange rate και το ποσό χρεωσης μόνο σε αυτή τη κάρτα και όχι στις άλλες, ούτε καν στην άλλη που είναι επίσης mastercard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταλαιπωρία την εκανες μονος σου, dispute ανοίγουμε μετα απο δυο μήνες

 

Αν ήταν συστημένο και δει ότι παρέλαβε μπορεί να σου κάνει αναφορά στο ππ. Αλλιώς οχι δεν τρέχει τίποτα.

Θα το είχε κάνει ήδη ο πωλητής όταν άνοιξε για μη παραλαβή.

 

Έχασε το dispute γιατί έδωσε τρακινγκ που δεν φαινόταν κάτι ή δεν έδωσε τρακινγκ. Μετά αποκλείεται να έχει τρακινγκ παραλαβής για να κάνει αναφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το dispute που άνοιξα  γιιτι ενώ ειχε δοθεί κωδικός  αποστολής DHL από την DHL μου ειπαν  ότι εχει ανοικτει κωδικος μονο με Shipping Info και ότι δεν παρeλαβαν κανενα αντικειμενο    και αυτό συνέβαινε για 20 ημερες αφοτου εκανα την παραγγελια.

 

Το dispute σε cliam to εκανα αφου ένα μηνα μετα την παραγγελία ακόμα από την DHL μου έλεγαν ότι δεν εχουν παραλαβει ακομα τιποτα

 

Στο claim δεν μου απαντησε ποτέ  o πωλητής.

 

Το cliam το έκλεισα μολις μου εκανε refund στις 3/3/2017 με την αιτιολογία ότι πήρα refund

 

5 ημερες μετα το refund το αντικειμενο εφυγε από Αγγλια με DHL

 

Απο τοτε εχουν περασει 24 ημερολογιακες ημερες.

 

Ο πωλητης εχει δικαιωμα να κανει appeal μεσα σε 10 ημερολογιακες ημερες.

 

Αρα δεν μπορει να κανει πλεον appeal.

Επεξ/σία από niva97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο paypal είχα κάνει εγγραφή με ένα εμαιλτο οποίο στην πορεία άλλαξα και πλέον κάνω login με το νέο. Για να μου στείλει κάποιος χρήματα στο paypal θα πρέπει να του δώσω το νέο mail ή μήπως το αρχικό με το οποίo έκανα εγγραφή? Λογικά το νέο αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση αν ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο paypal είχα κάνει εγγραφή με ένα εμαιλτο οποίο στην πορεία άλλαξα και πλέον κάνω login με το νέο. Για να μου στείλει κάποιος χρήματα στο paypal θα πρέπει να του δώσω το νέο mail ή μήπως το αρχικό με το οποίo έκανα εγγραφή? Λογικά το νέο αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση αν ξέρει κανείς.

 

Δεν δίνουμε πλέον e-mail για να μας στείλουν λεφτά. Να πας στο "send & request payments" και να πατήσεις στο τέρμα δεξιά πλαίσιο που λέει "Get your paypal.me link" για να ορίσεις τη διεύθυνση της μορφής "paypal.me/xyz" όπου θα μπορείς να τη δίνεις σε οποιονδήποτε από εδώ και πέρα για να σε πληρώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά

Μιας και ειμαι νέος στο ππ και μέσα στη βδομάδα εκανα επιβεβαίωση της κάρτας και σύντομα θα αγοράσω κατι για πρωτη φορα, μπορείς να κου εξηγήσεις αυτο που λες; περί αγοράς σε ξένο νόμισμα και προμήθειας ;

Επίσης το όνομα στην κάρτα ειναι του πατέρα μου και στο paypal το δικο μου, δεν το ειχα σκεφτεί καθώς ειχα έναν λογαριασμό στο PayPal για χρόνια χωρίς να εχω ενεργοποιημένη καποια κάρτα θα πρέπει να αλλάξω το όνομα η δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα ;; (το επίθετο ειναι ίδιο)

Ευχαριστω αν των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...