Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

θα ψάξω να δω αν γράφει κάπου στους όρους το ότι αφού έχω όλα σου τα στοιχεία κάρτες τηλέφωνα διευθύνσεις κλπ εδώ και 15 χρόνια
και σου ζητήσω νέα ταυτότητα και δεν μου τη στείλεις μέσα σε 2 μέρες σου δεσμεύω τα λεφτά σου και δε δέχομαι καμία συζήτηση 

Μην ψαξεις αδικα, θα σου βγουν τα ματια και στο τελος θα διαβάσεις οτι εισαι υποχρεωμένος κάθε τόσο να κάνεις επικαιροποιηση των στοιχείων σου.

Στην νομοθεσια του ππ δεν υπαρχει τιποτα που να έχεις σκεφτεί εσυ και εγω και να μην περιέχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το PayPal στην Ευρώπη έχει άδεια λειτουργίας σαν τράπεζα (για την ακρίβεια σαν “credit institution”) στο Λουξεμβούργο και ελέγχεται από τις τοπικές αρχές και στγκεκριμένα από "Commission de Surveillance du Secteur Financier or CSSF"

Στο Λουξεμβούργο, όπως και τις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ, υπάρχει ο θεσμός του "Τραπεζικού Διαμεσολαβητη" που μπορεί να μεσολαβήσει για λογαρισμό σου και να δώσει εξωδικαστική λύση.
Πάνε https://reclamations.apps.cssf.lu/index.html?language=en και ξεκίνα την καταγγελία σου...
Δεν διάβασα προσεκτικά όλο το μίτο και δεν μπορώ να εκτιμήσω αν έχεις δίκιο ή όχι. Αν πιστεύεις οτι έχεις δίκιο δεν χάνεις τίποτα, ούτε πληρώνεις τίποτα.
Πάνω από το 50% των "όρων χρήσεις" όλων των επιχειρήσεων είναι καταχραστικοί και αντίθετη με εθνική και ευρωπαϊκή νπομοθεσία. Το τελευταίο πράγμα που θέλουν αυτές οι εταιρίες (και το PayPal) είναι να τους τα "σκοτίζει" η επιβλέπουσα αρχή.
Αν δεν είσαι μπλεγμένος σε κάτι παράνομο, το αργότερο σε 3 εβδομάδες θα έχεις τα χρήματα σου ελεύθερα.
Απλά ξεκίνα σήμερα την καταγγελία...
Άλλη λύση δεν υπάρχει...
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα, πήγα να στείλω σε φιλο ποσό απο το balance όπως πάντα,  και ξαφνικά μου έβγαλε "έχετε υπερβεί το όριο αποστολής χρημάτων, για να το αυξήσετε πατήστε ΕΔΩ".

Πάτησα και με πάει σε σελίδα όπου απλά λέει να συνδέσω τραπ λογαριασμό ή κάρτα. Καμιά επιλογή δεν εχει  για όριο αποστολής.

Τι παίζει;  Υπάρχει κάπου αλλού η επιλογή στο μενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kounga είπε

Τι παίζει;  Υπάρχει κάπου αλλού η επιλογή στο μενου;

Είναι unverified ο λογαριασμός σου? Τότε έχεις αρκετά χαμηλά μηνιαία όρια λήψης/αποστολής χρημάτων.

Η σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή με κάρτα είναι οι τρόποι με τους οποίους κάνεις επαλήθευση του λογαριασμού σου, δηλαδή δείχνεις ότι πράγματι τα στοιχεία που έχεις δώσει (ονοματεπώνυμο) συμφωνούν με κάποιο επίσημο φορέα (κάρτα/τράπεζα). Ουσιαστικά σου ζητάει κάτι πιο "εύκολο" αντί για π.χ. ταυτότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Engimek είπε

Είναι unverified ο λογαριασμός σου? Τότε έχεις αρκετά χαμηλά μηνιαία όρια λήψης/αποστολής χρημάτων.

Η σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή με κάρτα είναι οι τρόποι με τους οποίους κάνεις επαλήθευση του λογαριασμού σου, δηλαδή δείχνεις ότι πράγματι τα στοιχεία που έχεις δώσει (ονοματεπώνυμο) συμφωνούν με κάποιο επίσημο φορέα (κάρτα/τράπεζα). Ουσιαστικά σου ζητάει κάτι πιο "εύκολο" αντί για π.χ. ταυτότητα

Εγω πήγα να στείλω 1100€ .Δηλαδή μπορώ να τα μοιράσω  καθε μήνα λιγότερα;  Πόσο είναι το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να στείλεις κάτω από 500. Δεν θυμάμαι αν το όριο αποστολής χρηματων είναι ημερήσιο ή μηνιαίο (το όριο αναληψης είναι μηνιαίο αλλα αυτό δεν σε ενδιαφερει).

Κάποια στιγμή πάντως να ξερεις ότι μπορεί να σε μπλοκάρει τελείως και να ζητά επαληθευση οπωσδήποτε.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kounga είπε

Εγω πήγα να στείλω 1100€ .Δηλαδή μπορώ να τα μοιράσω  καθε μήνα λιγότερα;  Πόσο είναι το όριο;

Το όριο ειναι μηνιαίο, πρόσεχε γιατι μπορεί να σε μπλοκάρουν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το όριο ειναι μηνιαίο, πρόσεχε γιατι μπορεί να σε μπλοκάρουν 

Ποσο ειναι?

Αν καποιος φιλος σου στελνει καθε μηνα πχ 2000ε δεν ειναι επιτρεπτο?

Πρεπει να κανεις επαγγελματικο λογαριασμο ή κατι αλλο?

Αλλος τροπος εκτος paypal χωρις εξοδα υπαρχει (απο εξωτερικο προς Ελλαδα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Αλλος τροπος εκτος paypal χωρις εξοδα υπαρχει (απο εξωτερικο προς Ελλαδα)?

Revolut αλλα και εκει πρέπει να είσαι ταυτοποιημένος με αφμ κλπ

...και δεν γνωριζω και εκει τα ορια, γιατι εσυ μιλάς για πολλά λεφτά και σε μόνιμη βάση.

Καλο είναι να μιλήσεις με το σαπορτ, στην ρεβο είναι πολύ εξυπηρετικοί και πιστεύω θα βρεις άκρη 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2023 στις 6:58 ΜΜ, Engimek είπε

Είναι unverified ο λογαριασμός σου? Τότε έχεις αρκετά χαμηλά μηνιαία όρια λήψης/αποστολής χρημάτων.

Η σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή με κάρτα είναι οι τρόποι με τους οποίους κάνεις επαλήθευση του λογαριασμού σου, δηλαδή δείχνεις ότι πράγματι τα στοιχεία που έχεις δώσει (ονοματεπώνυμο) συμφωνούν με κάποιο επίσημο φορέα (κάρτα/τράπεζα). Ουσιαστικά σου ζητάει κάτι πιο "εύκολο" αντί για π.χ. ταυτότητα.

Κι αν το όνομα του pp ήταν "οτι νάναι"? Το έκανα πριν πολλά χρόνια και η αλήθεια είναι οτι είχα ενα χρόνο να στείλω/λάβω χρήματα,  και παλιά δεν μου ζητούσε τπτ, ούτε είχε όρια.  

Τωρα λοιπόν τι γίνεται που η πιστωτική μου δεν θάναι το ιδιο ακριβώς με το όνομα του pp?  Θα δεχτεί το verification?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι πρεπει να κρινονται για τις υπηρεσιες που προσφερουν, ο καθενας εχει και μια αποψη εξαλλου.

Αλλα αυτη η μοδα που εχω δει τελευταια, με το παραμικρο να ριχνουν κραξιμο στο paypal, τι ακριβως ειναι;

Ολοι πρεπει να κρινονται για τις υπηρεσιες που προσφερουν, ο καθενας εχει και μια αποψη εξαλλου.

Αλλα αυτη η μοδα που εχω δει τελευταια, με το παραμικρο να ριχνουν κραξιμο στο paypal, τι ακριβως ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2023 στις 4:28 ΜΜ, kounga είπε

Κι αν το όνομα του pp ήταν "οτι νάναι"

Δεν είμαι σίγουρος για να πω την αλήθεια. Δοκίμασε, δεν χάνεις κάτι. Παίζει να είναι και λίγο ελαστικοί με τα ονόματα των καρτών (γιατί πχ αν λέγομαι George Bob και η κάρτα μου έχει ως όνομα G. Bob θα πρέπει να το δεχτούν).

Στη δική μου περίπτωση είχα βάλει φυσικά το όνομα που φαίνεται στην ταυτότητα για να είμαι κατοχυρωμένος αν ποτέ μου ζητούσαν έγγραφο. Αλλά μέχρι σήμερα δεν μου έχουν ζητήσει εφόσον έχω κάνει verification.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Ολοι πρεπει να κρινονται για τις υπηρεσιες που προσφερουν, ο καθενας εχει και μια αποψη εξαλλου.

Αλλα αυτη η μοδα που εχω δει τελευταια, με το παραμικρο να ριχνουν κραξιμο στο paypal, τι ακριβως ειναι;

Ολοι πρεπει να κρινονται για τις υπηρεσιες που προσφερουν, ο καθενας εχει και μια αποψη εξαλλου.

Αλλα αυτη η μοδα που εχω δει τελευταια, με το παραμικρο να ριχνουν κραξιμο στο paypal, τι ακριβως ειναι;

Δεν ειναι θεμα μοδας 

Αν ενα πρωι σου ζητησουν να βαλεις την ταυτοτητα και εχεις πιο παλια και την απορριψουν και βαλεις το διπλωμα και το απορριψουν και σου πουν στον κλεινουμε το λογαριασμο και σου κραταμε οτι λεφτα εχεις για 6 μηνες τι θα πεις ?

Του λες ειμαι διακοπες οταν γυρισω σας στελνω το διαβατηριο και νεα ταυτοτητα και δε σου απαντανε καν 

Τους παιρνεις τηλ και οταν βαλεις τα στοιχεια σου, σου κλεινουν το τηλεφωνο 

Στελνεις στο messenger και σου απανταει καποιος μετα απο μερες και σου λεει αυτη ειναι η αποφαση και δεν αλλαζει με τιποτα 

Εχω βαλει και το νεο διαβατηριο και δεν απανταει κανεις πλεον

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Engimek είπε

Δεν είμαι σίγουρος για να πω την αλήθεια. Δοκίμασε, δεν χάνεις κάτι. Παίζει να είναι και λίγο ελαστικοί με τα ονόματα των καρτών (γιατί πχ αν λέγομαι George Bob και η κάρτα μου έχει ως όνομα G. Bob θα πρέπει να το δεχτούν).

Στη δική μου περίπτωση είχα βάλει φυσικά το όνομα που φαίνεται στην ταυτότητα για να είμαι κατοχυρωμένος αν ποτέ μου ζητούσαν έγγραφο. Αλλά μέχρι σήμερα δεν μου έχουν ζητήσει εφόσον έχω κάνει verification.

Update:   Δοκίμασα κι έστειλα 450€ σε  φίλο και τα έστειλε, όπως παλιά χωρίς να ζητήσει τπτ άλλο.   Πάμε λοιπόν για τον επόμενο μήνα...    Που σημαίνει, ο μήνας αυτός είναι ημερολογιακός ή  συμπληρωμένες  30 μερες απο την τελευταία αποστολή;

Όσο για το όνομα, προφανώς έθεσα το θέμα γιατί η διαφορά είναι απο George Bob σε  Παπατρέχας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...