Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sellers εγω παντως το Eraserhead δε καταφερα να το δω ολοκληρο. Μου φανηκε πως επρεπε να το 'χα βαλει μαστουρωμενος για να τα καταφερω. Θα προσπαθησω να το ξαναδω καποτε, κι ισως ελλειψει της αρχικης παραλειψης.

 

ΥΓ. Δε κανω πλακα. Ειχε σιγουρα ενδιαφερον η ατμοσφαιρα αλλα μου φανηκε απιστευτα αργο (αν και το Begotten το 'χει ανετα) και σε πολλες περιπτωσεις αχρειαστα ασυναρτητο, που μπορει και να μην ειναι αλλα ετσι το πηρα με την πρωτη γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχε σιγουρα ενδιαφερον η ατμοσφαιρα αλλα μου φανηκε απιστευτα αργο και σε πολλες περιπτωσεις αχρειαστα ασυναρτητο

 

Σαν το Carnivale δηλαδη ε Σελλερς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πέμπτη φορά που το βλέπω και ανάθεμα και αν έχω καταλάβει έστω και το 10% απο αυτό που σκεφτόταν ο Λιντς. Αλλά δεν νομίζω ότι το θέμα είναι εκεί. Αυτού του είδους οι ταινίες είναι οι μοναδικές που καταφέρνουν να με ''τρομάξουν''. Απο μια ηλικία και μετά δύσκολα να βρεις ταινία που να σε φέρνει σε κατάσταση φόβου. Οι σπλατεριές συνήθως προκαλούν γέλιο, τα θριλεράκια με τις απότομες σκηνές και τους απότομους θορύβους πλέον έχουν γίνει προβλεπόμενα και οι ταινίες με τέρατα... ασχολίαστες. Η ατμόσφαιρα των ταινιών του Λυντς, τα μέρη που χρησιμοποιεί και ο κλειστοφοβικός τρόπος που γυρίζει τα έργα του μου δημιουργούν ένα πνίξιμο, που ο παραλογισμός της εκάστοτε ταινίας τα αυξάνουν και με φτάνουν σε ένα ωραίο συναίσθημα.

 

---------- Προσθήκη στις 03:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:39 ----------

 

Σαν το Carnivale δηλαδη ε Σελλερς

 

Ήθελα να το σχολιάσω αλλά βαρέθηκα, τώρα με τσιγκλάς όμως. Αντέχω την αργή πλοκή σε ταινία, αλλά όχι σε σειρά. Ανωμαλία το ξέρω αλλά τι να κάνω, δεν την παλεύω. Στη πρώτη σεζόν του κάρνιβαλ, σε fast forward οι ηθοποιοί περπατάν κανονικά.

 

Άσχετο: Τι ώρα είναι εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναι, σε ταινια ειναι πολυ ποιο υποφερτο μιας και διαρκει 1.30-2.30 ωρες. Σε σειρα πεφτει ποιο βαρυ σιγουρα.

 

8.45 το βραδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα του Eraserhead εχει να κανει με την "τρομακτικη" πλευρα της σεξουαλικης ζωης ενος αντρα,οπου Eraserhead = thinking with your d..k.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρός να επαναφέρουμε τους samurai στο προσκήνιο!

 

harakiri-poster.jpg

 

Harakiri

 

μια ταινία του 1962, επίκαιρη όμως (βλέπε οικονομική και ηθική κρίση).

 

άλλη μια επιβεβαίωση ότι οι Γιαπωνέζοι διδάσκουν cinema.

 

να ρίξω μπηχτή για κάτι ακριβά σκουπίδια του χόλιχουντ που δεν πιάνουν μια μπροστά σε τέτοιες παλιές ταινίες; τη ρίχνω. :P

 

Την είχε προτείνει ο φίλος ScarletK μερικά post πιο πίσω...και μόλις την τελείωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diary of the dead, δεν άντεξα να το δω όλο, κάνα 20λεπτο πριν τελειώσει έκανα jump στην τελευταία σκηνή. Διάλογοι ότι να'ναι, σκηνές μεταξύ σοβαρού κι αστείου και μια αφήγηση που είναι για κουτουλιές. Καλά για fight scenes τι να πω, όποιος έχει όρεξη ας κάτσει να την δει να συζητήσουμε την σκηνή με το δρεπάνι :-).

Δεν έχω και τρομερές απαιτήσεις από ταινίες με ζόμπι, κανένα περίεργο frag, λίγη κλάψα, ταμπούρωμα και θα με κερδίσει η ταινία, αλλά δυστυχώς...

Επίσης είδα και το Quarantine (πάλι με ζόμπι) που είναι σαφώς καλύτερο, αλλά κι αυτό λίγο meh. Για άλλη μια φορά με ξάφνιασε ευχάριστα η Jennifer Carpenter που η άτιμη ξέρει να παίζει τις υστερίες και τα κλάματα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το ποστ σου έκατσα και το ξαναείδα. Το χώσιμο που πέφτει είναι πραγματικά μαγικό. Και ας γουστάρουμε να παραμυθιαζόμαστε με επικούρες, ιππότες, φαντασίες και σπαθιά. Υπάρχει πάντα ένα χαρακίρι για να μας δείχνει ότι όλα αυτά δεν σημαίνουν μία, όταν δεν φροντίζεις την ανθρώπινη ζωή, παρά την νανουρίζεις με ιστοριούλες και rituals :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Near Dark : Με αφορμη το Hurt Locker, αποφασισα να κανω ενα ψαξιμο στην προτερη φιλμογραφια της Καθριν Μπιγκελοου. Με εντυπωσιασε το οτι η συνολικη της προτερη φιλμογραφια ειναι περιπου λιγο πανω λιγο κατω απο τη μετριοτητα. Η καλυτερη της ταινια μεχρι και το Hurt Locker, απο οτι ειδα ηταν το Near Dark εδω και καμια 20αρια χρονια χρονια. Αποφασισα να το δω σημερα. Θαυμασιο και σουπερ εξυπνο φιλμακι τρομου με βαμπιρ. Ειναι πολυ καλο ταλεντο η Μπιγκελοου.

 

8

 

near-dark-800-75.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το Avatar (σε blu-ray). Ωραια εικονα εννοειται, το CGI στα καλυτερα του, αν και δε φαινοταν παντα ρεαλιστικο/φυσικο. Η υποθεση δε με εντυπωσιασε. Μου αρεσε η αλληγορια αποικιοκρατες-γηγενεις Αμερικανοι (Στρατιωτες-Επιστημονες δηλαδη της ταινιας και μπιγκερ στρουμφς αντιστοιχα) αλλα δεν ειχε σωστη εκμεταλλευση και επεκταση αφου φυσικα προκειται για μπλοκμπαστερ. Οχι υπερβολικα διασκεδαστικο (μαλλον υπερτιμημενο) αλλα εκανε τη δουλεια του. Θα του εβαζα ενα 7/10.

 

edit: Εχετε προσεξει οτι ολα τα Αμερικανικα Μπλοκμπαστερς, ακομη και πολλα που δεν ειναι μπλοκμπαστερς αλλα σιγουρα Αμερικανικα με ολη την εννοια που εχει αποκτησει η λεξη στο σινεμα, εχουν ακριβως το ιδιο soundtrack? Ακριβως την ιδια μουσικη υποκρουση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...