Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην τα βάζετε με τα καταστήματα, για παράδειγμα οι χρεωστικές της Τράπεζας Πειραιώς αυτές τις μέρες δεν περνάνε από POS στις περισσότερες συναλλαγές.

Μιας και μιλάμε για τα Lidl, τί το ξεχωριστό έχουν τα ζυμαρικά του και έχουν εξαφανιστεί αυτές τις μέρες από τα ράφια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει ας αφήσουν τα σάπια οι βενζινάδες, οι συναλλαγές >5000ε γίνονται υποχρεωτικά μόνο μέσω τραπέζης. Ολοι ηλεκτρονική μεταφορά κάνουν, σιγά μη τα πάνε σε χαρτοσακούλα.

Και πως μπορεί ο βενζινάς να πάει να καταθέσει χρήματα στην κλειστή τράπεζα ώστε να πληρώσει τον προμηθευτή του μέσω τραπέζης?

Μιας και μιλάμε για τα Lidl, τί το ξεχωριστό έχουν τα ζυμαρικά του και έχουν εξαφανιστεί αυτές τις μέρες από τα ράφια?

Εκτός από το ότι είναι σχετικά φτηνά δεν έχουν κάτι ξεχωριστό, επίσης γενικώς στα s/m αυτές τις μέρες έχουν εξαφανιστεί τα μακαρόνια το ρύζι τα φασόλια και παρόμοια είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................Αν ερθω να παρω κατι και δεν εχω λεφτα παρα μονο καρτα πως θα μου αρνηθεις , η τραπεζα σου δινει το pos για να διευκολύνεις τον κοσμο 

 

Ναι ακριβώς έτσι. Η τράπεζα έχει σαν μόνο γνώμονα το καλό και την διευκόλυνση του κόσμου.

Ρε θέλετε και τα λέτε ή σας ξεφεύγουν;

Εν έτη 2015 και ακόμα δεν ξέρετε (ή δεν "ξέρετε") πως λειτουργούν οι τράπεζες ή οι πιστωτικές;

Η τράπεζα σου "δίνει" το μηχάνημα για να αυξήσει τον τζίρο της και να περνάνε περισσότερα φράγκα μέσα από τους λογαριασμούς της.

Άσε που έχει και κρατήσεις, τουλάχιστον από το κατάστημα, από τα ποσά που διακινούνται μέσω καρτών (δηλαδή η "διεκόλυνση" είναι με το αζημίωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Και πως μπορεί ο βενζινάς να πάει να καταθέσει χρήματα στην κλειστή τράπεζα ώστε να πληρώσει τον προμηθευτή του μέσω τραπέζης?

Το ίδιο λέμε, με ebanking και μεταφορά χρημάτων στον προμηθευτή, όπως κάνουν οι περισσότεροι επαγγελματίες με μεγάλο τζίρο. Αρα βολεύει η κάρτα εκτός αν πληρώνει χέρι-χέρι γιατί δεν θέλει να πάρει ..εχμ... τιμολόγιο. ;)


Άσε που έχει και κρατήσεις, τουλάχιστον από το κατάστημα, από τα ποσά που διακινούνται μέσω καρτών

 

Αλλιώς χάνεις την πώληση, διαλέγεις και παίρνεις ;) Εν έτει 2015 συζητάμε ακόμα αν το κατάστημα δέχεται χρεωστική; Τώρα θα μου πεις τι ψάχνεις, ορισμένοι στραβώνουν αν πας να ψωνίσεις και δεν έχεις ακριβώς το αντίτιμο μέχρι τελευταίου κέρματος (όχι περίπτερο).

 

 

 

Εντός θέματος, υπάρχει επίσημη τοποθέτηση του lidl στο θέμα των καρτών:

Μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι παρατηρήθηκε στα καταστήματά μας αυξημένη προσέλευση πελατών τις τελευταίες μέρες. Τα καταστήματά μας στην Ελλάδα παραμένουν ανοιχτά τις συνήθεις ώρες λειτουργίας και φυσικά υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με πιστωτική και χρεωστική κάρτα.

Η Lidl Hellas αριθμεί περισσότερα από 220 καταστήματα και απασχολεί περισσότερους από 4.000 εργαζόμενους. Σαφής μας στόχος είναι να παραμείνουμε στην Ελλάδα και να συνεχίσουμε έτσι να συμβάλουμε στην οικονομική ανάπτυξη της χώρας

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................Αλλιώς χάνεις την πώληση, διαλέγεις και παίρνεις ;) Εν έτει 2015 που λες κι εσύ, μιλάμε ακόμα αν το κατάστημα δέχεται χρεωστική; Τώρα θα μου πεις τι ψάχνεις, ορισμένοι στραβώνουν αν πας να ψωνίσεις και δεν έχεις ακριβώς το αντίτιμο μέχρι τελευταίου κέρματος (όχι περίπτερο).

 

Ίσως δεν με κατάλαβες.

Δεν σχολίασα το αν παίρνουν κάρτες ή αν έχουν κρατήσεις.

Απλά την αφελή (αφελέστατη) "θέση" ότι οι τράπεζες (η επιτομή του "κέρδος at all cost") κάνουν κάτι με μόνο γνώμονα την διευκόλυνση του κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν με κατάλαβες. Δεν σχολίασα το αν παίρνουν κάρτες ή αν έχουν κρατήσεις. Απλά την αφελή (αφελέστατη) "θέση" ότι οι τράπεζες (η επιτομή του "κέρδος at all cost") κάνουν κάτι με μόνο γνώμονα την διευκόλυνση του κοινού.

Ετσι είναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Ακόμα και τώρα κοιτάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι κι ας τους έχουμε στάξει κάμποσα δις ευρώ από τα 2 bailouts. Σε καθεστώς ελέγχου κεφαλαίων να πληρώνουμε προμήθεια για διατραπεζική μεταφορά εντός Ελλάδας; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ετσι είναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Ακόμα και τώρα κοιτάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι κι ας τους έχουμε στάξει κάμποσα δις ευρώ από τα 2 bailouts. Σε καθεστώς ελέγχου κεφαλαίων να πληρώνουμε προμήθεια για διατραπεζική μεταφορά εντός Ελλάδας; :-(

επιχειρηση ειναι δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα. Λες και εσεις αν ειχατε μαγαζι/επιχειρηση θα δινατε τσαμπα στο κοσμο!

 

ΥΓ: δεν ειμαι υπερ των τραπεζω κτλ αλλα μη λεμε και οτι θελουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε, με ebanking και μεταφορά χρημάτων στον προμηθευτή, όπως κάνουν οι περισσότεροι επαγγελματίες με μεγάλο τζίρο. Αρα βολεύει η κάρτα εκτός αν πληρώνει χέρι-χέρι γιατί δεν θέλει να πάρει ..εχμ... τιμολόγιο. ;)

Δεν λέμε καθόλου το ίδιο. Για να κάνεις μεταφορά χρημάτων με ebanking πρέπει να έχεις το ανάλογο ποσό στον τραπεζικό λογαριασμό σου... Όταν από τους πελάτες σου μόλις ο ένας στους δέκα σε πληρώνει με κάρτα(και αν), πως θα φτάσει το υπόλοιπο που έχεις στην τράπεζα για να πληρώσεις τον ανεφοδιασμό του καταστήματος σου?

 

Επίσης είσαι σίγουρος πως όλοι οι προμηθευτές αυτές τις ημέρες δέχονται πληρωμή με οτιδήποτε άλλο εκτός από μετρητά?

 

Επίσης μήπως μερικοί καταστηματάρχες φοβούνται μήπως χάσουν τα λεφτά από κάρτες(κατά συνέπεια αυτά που μπαίνουν στις τράπεζες)? Αυτό που φοβάται η πλειοψηφία των Ελλήνων δλδ, το οποίο οδήγησε στο capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι παρανομο απο που προκυπτει? ρωταω γιατι δεν ξερω δεν ειρωνευομαι

Η αποδοχή από όλους τους συναλλασσόμενους των πιστωτικών και χρεωστικών καρτών για πληρωμές στο εσωτερικό της χώρας είναι υποχρεωτική για όσο διάστημα είναι κλειστές οι τράπεζες. Η άρνηση της πληρωμής τιμωρείται με φυλάκιση, πρόστιμο και άλλες κυρώσεις, όπως διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης, σύμφωνα με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου  (ΦΕΚ 66 Α’/30.6.2015).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελληνες να ειναι δεν παιζει ρολο ειναι παρανομο καντε καταγγελια να τους κοψουν τον κωλο

Ξαναρώτησα, όσοι έχετε μαγαζιά ή αν είχατε μαγαζιά θα παίρνατε τώρα κάρτες; Εγώ δεν θα έπαιρνα πάντως....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πουμε και σε αυτό το θέμα ότι αυτή η μπουρδα περι μη αποδοχής καρτών ήταν παραπληροφόρηση σελιδων με αναλογα συμφεροντα (και η μια μάλιστα εχει και αναλογες διαφημίσεις); ας το πουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Είναι υποχρεωτική η αποδοχή καρτών (ΦΕΚ 66Α' 30.5.2015) - ευχαριστούμε chrisde!

2ον Η παραπληροφόρηση -κυρίως για το lidl- καλά κρατεί όπως βλέπω στα σοσιαλμύδια.. :-(

 

 

 

επιχειρηση ειναι δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα. Λες και εσεις αν ειχατε μαγαζι/επιχειρηση θα δινατε τσαμπα στο κοσμο!

ΥΓ: δεν ειμαι υπερ των τραπεζω κτλ αλλα μη λεμε και οτι θελουμε

Μη λέμε κι ότι θέλουμε. Εχουν "έξοδα" για διατραπεζική μεταφορά κεφαλαίων, με κλειστά καταστήματα και σε καθεστώς ελέγχου κεφαλαίων; Και μάλιστα 5ε-8ε ανά συναλλαγή; Αν είναι "μαγαζί" όπως λες γιατί έπρεπε να χρηματοδοτηθεί από το δικό μου bailout με τόσα δις ευρώ; Ας έκλεινε...

 

btw, ας κλείσουμε το offtopic

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα παραπανω σου για το χρηματοπιστωτικο συστημα στους αρμοδιους! Οι τραπεζες παντα ετσι ηταν και ετσι θα ναι! Εγω αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω λεφτα στην τραπεζα και οσο μπορω τις αποφευγω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Είναι υποχρεωτική η αποδοχή καρτών (ΦΕΚ 66Α' 30.5.2015) - ευχαριστούμε chrisde!

Εκεί λέει: "Όποιος, κατά το διάστημα της τραπεζικής αργίας, αρνείται την πληρωμή με τα μέσα που προβλέπονται στις περιπτώσεις β), γ) και δ) της παραγράφου 2 του άρθρου πρώτου της παρούσας τιμωρείται... [...]"

 

Αλλά σε αυτό το pdf δεν αναγράφονται τα β γ και δ. (Εκτός αν είμαι τυφλός...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...