Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Με ενοχλει η ειρωνεια απο ολους, οχι εναν. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε, οχι να μετραμε ποιος την εχει μεγαλυτερη.

- Δεν κατακρινω την οικονομικη αδυναμια οποιουδηποτε. Κι εγω τα φερνω βολτα δυσκολα. Γι' αυτο ζηταω να μοιραστουμε τις εμπειριες των προϊοντων. Οχι ανουσιες συγκρισεις.

- Κι εγω με το υφος (του) εχω προβλημα. Οχι με το γαλα.

 

Τελος απο εμενα, εγραψα ο,τι ειχα να γραψω. Δεν θα ασχοληθω παραπανω με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος μπαίνει στο θρεντ για ένα συγκεκριμένο μάρκετ και αρχίζει τις ειρωνείες για το περί ου ο λόγος μαγαζί και τους πελάτες του, ΜΕΤΑ αυτός που θ' απαντήσει απλώνοντας την μεγαλύτερη ή μικρότερή του ειρωνεία, είναι, νομίζω, ο τελευταίος που πρέπει να κατακριθεί (ας κατακριθεί, αλλά τελευταίος. Εσύ πάλι, περιέργως ξεκίνησες απο αυτόν. Όπως επίσης έδειξες να πειράχτηκες για τον θεσσαλικό συνεταιρισμό και έγραψες, αγνοώντας την πρότερη γενική εικόνα και εστιάζοντας μόνο στον παπ, δακτυλοδείχνοντάς τον μάλιστα -και μόνο αυτόν- ως "προσβλητικό". Άδικο αυτό, και μάλλον μεροληπτικό θα έλεγα...).

 

Θα σε δικαιολογούσα μόνο αν μου έλεγες "ναι, κοίταξε όμως και εδώ, και εκεί, και παραπέρα", υποδεικνύοντάς μου θρεντ για άλλα μάρκετ όπου ο παπ μπαίνει και κράζει/προκαλεί κτλ, επειδεικνύοντας μεροληπτικό λιντλοφανμποϊσμό.

 

Τέλος, δεν μπορεί για εμένα πχ ο παπ να είναι μια καλοκάγαθη/ευχάριστη παρουσία (ασχέτως από πού ψωνίζει), και εσύ στον αντίποδα να έχεις πειραχτεί τόσο πολύ. Πιθανώς να έχουμε λοιπόν και οι δυο "άδικο" στον τρόπο που τον βλέπουμε, αλλά αυτό ακριβώς είναι που σημαίνει ότι πρέπει να το προσέξεις γιατί είσαι επίσης άδικος.

Αυτά κι από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν κάτι δεν με ικανοποιεί απλά σταματώ να το αγοράζω έτσι πχ έκανα με την φέτα που δεν βρίσκω πλέον πουθενά πικάντική και σκληρή και την κατάργησα από την διατροφή μου και μία στο τόσο μου φέρνουν σφέλα κάτω από το αυλάκι

 

Αν έχεις Σκλαβενίτη κοντά, δοκίμασε την Καλαβρύτων, την βαρελίσια όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Σκλαβενίτη κοντά, δοκίμασε την Καλαβρύτων, την βαρελίσια όμως.

Είναι καλή δεν είναι αυτή που ψάχνω όμως 

Πριν κλείσει το carrefour έφερνε μια πάρα πολύ καλή που την ονόμαζε "ποιοτική οδός"

Περιστασιακά βρίσκω πάρα πολύ καλή φέτα σε αυτά τα μοιράσματα χωρίς μεσάζοντες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Σκλαβενίτη κοντά, δοκίμασε την Καλαβρύτων, την βαρελίσια όμως.

Νομιζω οτι και στα αλλα sm ειναι καλη αυτη, παντου.

δεν με τρελανε η πιτσα,εχει πολυ πραμα πανω και αφηνει ωμο το ζυμαρι απο κατω.αξιζει αν βαριεσαι να κανεις κανα μακαρονι η ομελετα......

Αν δεν ψυθηκε καλα το ζυμαρι φταιει ή ο φουρνος :) ποια λες την καρδις; τελικα δεν καταλαβα λεει ή δεν λεει με μπερδεψες.

Επαιρνα μπουγατσα καρδις. Καλη ηταν ολες της φορες ολα καλα εκτος μια φορα εγινε κατι σαν μπαλα απο αψητη ζημη στον φουρνο και την πεταξα. Σαν ασβεστης που δεν μαγειρευοταν.

 

Η πιτσα αν ειναι καλη να την παρω....αλλος γνωμη/αποψη για τις πιτσες καρδις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας περιγράψω στο περίπου τι εννοώ. Αν την έχετε φάει με την περιγραφή θα την θυμηθείτε

 

Σκληρή φέτα, πολύ σκληρή που κατά τόπους όπως την τρως έχει σημεία που είναι ακόμα σκληρότερα και πικάντικη σχεδόν πιπεράτη για τόση ένταση μιλάω

 

Οι παραγωγοί/εταιρίες έχουν κάνει μλκια και έχουν μπασταρδέψει τα μείγματα γάλακτος ή/και την προέλευση τους, γιαυτό η φέτα (βαρέλι πάντα, τα δοχεία είναι για τα σκουπίδια έτσι κι αλλιώς) έχει χάσει πλέον την ΠΟΠ προστασία της και μπορεί να παράξει με τέτοια ονομασία ο οποιοσδήποτε σε όλο τον κόσμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιντλ εχει πολλες τετοιες αρχισε να δοκιμαζεις :)

επειδή με τα τυριά και γάλα έχω μανία έχω πάρει σχεδόν από παντού

Συνεπώς ΄και από εκεί που λες 

 

Σ-Τ-Ο-Κ-Ο-Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με τα τυριά και γάλα έχω μανία έχω πάρει σχεδόν από παντού

Συνεπώς ΄και από εκεί που λες

 

Σ-Τ-Ο-Κ-Ο-Σ

Λαδοτηρι μυτηληνης Lesvigal σε κιτρινο τυρι το προτεινω για ολους. Ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα sm.

Η φετα που σου προτειναν 5 ποστ πανω πολυ καλη, και δεν χανεις κατι να δοκιμασεις αυτη http://www.lesvigal.gr/el/56/φέτα/ αλλα με pop.

Ή αυτη http://www.lesvigal.gr/el/57/φέτα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κίτρινα τυριά έχω καταλήξει 

Έμενταλ Ελβετίας σε φέτες

Leerdammer  

Αυτά τα δύο τίποτα σε ελληνικό κίτρινο τυρί δεν μπορεί να τα συναγωνιστεί σε επίγευση. Η πλειοψηφία των ελληνικών είναι απλά βουτυράτα/λιπαρά. Άλλο γεύση άλλο λιπαρότητα

Μετά είναι μια εξαιρετική γραβιέρα Κρήτης (μόνο συσκευασμένη υπάρχει) με την ονομασία μπαλαντινός. Υπάρχει και σε κομμάτι και τριμμένη και σε flakes

Σε στυλ φέτας αυτό που έγραψα παραπάνω. Σφέλα από την Πελοπόννησο. Πάλι από αιγοπρόβειο γάλα αλλά περισσότερο καιρό ωριμασμένη  

 

Αυτά είναι για everyday use. Αν μια στο τόσο βρω αρσενικό Νάξου η γραβιέρα Νάξου από παραγωγό όχι αυτά που πουλάνε στα sm από τον συνεταιρισμό, εννοείται πως τρώω ακόμα και το χαρτί περιτυλίγματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω τα παντα εδω, παροτι υπαρχουν μερικοι κουραστικοι φανμποϊδες. Εχει το χαβαλε του οταν καποιος γραφει σεντονι και πεταει ενδιαμεσα μια παραγραφο (ασχετη στην πραγματικοτητα, αλλα φαινομενικα σχετικη με το νημα) για καποιο προϊον του Λιντλ. Παρ' ολα αυτα, θεωρω οτι εισαι προσβλητικος με το μπολνταρισμενο κειμενο. Συγκρινεις μια εξαιρετικη προσπαθεια και μια καλη μαρκα γαλακτος (ΘΕΣ) με ενα νο-νειμ στο χαρτοκουτι, για το οποιο αρκετοι (εγω δεν το ξερω) εχουν ενστασεις ως προς την ποιοτητα.

 

 

Προσωπικά δεν κατηγόρησα την ποιότητα του ΘΕΣ γάλα όπως κάποιοι την ποιότητα του ΓΑΛΠΟ.

 

Απεναντίας είπα ότι από την αρχή το στήριξα αλλά μου την έδωσε η τακτική να θέλει να μας τα παίρνει και από τα

πλαστικά μπουκάλια τα οποία για αυτούς έχουν μηδενική αξία και έτσι σταμάτησα να αγοράζω.

 

Κάποιοι είπαν πάρε γιαλινα και πλύντα αλλά αυτό που είπα εγώ δεν έχει να κάνει με πλυμένα και άπλυτα και 

όποιος θέλει ας το  καταλάβει και για αυτούς ήταν η σπόντα μου.

 

Να σου πω ακόμη ότι το χαρτοκούτι του lidl που λες έχει όνομα λέγεται ΓΑΛΠΟ είναι πλήρες γάλα από Έλληνες

παραγωγούς με την Ελληνική σημαία ζωγραφισμένη πάνω του.Αν δεν το έχεις πάρει ποτέ σου μπορείς να πας

να το δεις και να διαβάσεις τι γράφει.

Το αγοράζουν πολλοί και το πίνουν για αυτό θα σου έλεγα να προσέχεις τις εκφράσεις σου.

 

Όσο για τους φανμπόϊδες ας το κρίνουν άλλοι που μας διαβάζουν και όχι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με τρελανε η πιτσα,εχει πολυ πραμα πανω και αφηνει ωμο το ζυμαρι απο κατω.

 

...δεν είναι για να σε τρελλάνει. Όπως όλα σχεδόν τα προϊόντα του Λιντλ, που ΔΕΝ αποτελούν γευστική πανδαισία, αλλά απλά με ΠΡΩΤΟ κριτήριο την ΤΙΜΗ τους, έχουν "αξιοπρεπή γεύση/ποιότητα". Κι εγώ γουστάρω να τρώω πίτσα-Φαν, είναι σκάλες καλύτερη από την λιντλίσια, αλλά όταν η 2η βγαίνει όπως χθες με κάτω από 2Ε/κιλό, θα πάρω 10... (ή όπως εχθές, τα αρχίδια μου, καθώς πήγα γύρω στις εφτάμιση και δνε είχε ούτε κοκκαλάκι πίτσας).

Όσο για το "ωμό ζυμάρι", πέραν από του ότι κατά βάση αυτός είναι ο τύπος της πίτσας της συγκεκριμένης, οι εναλλακτικές είναι λάδωμα από κάτω και επιλογή να καίει περισσότερο η κάτω αντίσταση (ή και σκέπασμα με αλουμινόχαρτο από πάνω). ΔΕΝ θα γίνει όπως οι από πιτσαρία, αλλά βοηθάν τα παραπάνω.

 

 

Η πιτσα αν ειναι καλη να την παρω....αλλος γνωμη/αποψη για τις πιτσες καρδις;

 

...επανάληψη : ΔΕΝ είναι πιτσάρα. Είναι όμως σκάλες καλύτερη -από διάφορες απόψεις- από τις λοιπές φθηνές των λοιπών μάρκετ.

"Καλή", όμως, ΕΙΝΑΙ για τα λεφτά της. Αλλά ό,τι και να σου πούμε εμείς, αν δεν πάρεις έστω μία φορά (έχει και σε συσκευασίες της μίας, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις το πακέτο των 2) να την δοκιμάσεις, πώς θα γίνει; Αφού εσύ ο ίδιος είσαι αυτός που θα βγάλει το τελικό συμπέρασμα με βάση τα δικά σου κριτήρια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε μονοι σας πιτσα ρε παιδια, καθαρη και φρεσκια με υλικα απο λιντλ. Αλευρακι, αλλαντικα, τυρι, σαλτσα. Με 5-6€ κανω ενα τεραστιο τετραγωνο ταψι. Για τη ζυμη ψαξτε συνταγη της Μπαρμπαριγου ή του Πετρετζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε μονοι σας πιτσα ρε παιδια, καθαρη και φρεσκια με υλικα απο λιντλ. Αλευρακι, αλλαντικα, τυρι, σαλτσα. Με 5-6€ κανω ενα τεραστιο τετραγωνο ταψι. Για τη ζυμη ψαξτε συνταγη της Μπαρμπαριγου ή του Πετρετζικη.

αυτό

εναλλακτικά είναι αξιοπρεπείς οι ζύμες τις πιλσμπουρι που υπάρχουν σε μασούρι στα ψυγεία των sm 

Άσε που κάποιες φορές έχω κάνει μια χαρά thin & crispy pizza με αραβική πίτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλές οι σάλτες του lidl , νομίζω Ιταλικές σε γιάλινο βαζάκι  κάπου στο 1,30.

 

Ιδανικές για πίτσα - μακαρονάδα αντί για τις κέτσαπ με ζάχαρες κ.λ.π.

 

Τις πήρα μία φορά που τις είχε προσφορά 1 ευρώ ύστερα από παρότρυνση πελάτισσας που είχε βάλει καμιά

30αριά σε ένα καρότσι και από τότε δεν τις αλλάζω

Έχει σε 3-4 διαφορετικές γεύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...