Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ενα gouda (αν θυμαμαι καλα) που πουλα το discount markt. Την επομενη φορα που θα παω θα το βγαλω φωτο και θα το ανεβασω.

Αυτα ειναι υποκαταστατα ,και το γραφουν πανω.εδω και χρονια τα βλεπω.ειναι για καμια πιτσα τοστ κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω παράθεση αλλά κάποιοι μου φαίνεται ότι ζουν σε γιάλα.

Έχετε βγεί έξω από το καβούκι σας.Έχετε δει κόσμο να πεινάει γιατί δεν έχει να αγοράσει 1 κιλό

ψωμί και μου μιλάτε για γάλα με 1,60 και 1,70 για θυμαρίο μέλι με 15 ευρώ το κιλό για αλαντικά και

τυριά με 10 και 12 ευρώ;;;;;;

 

Ξέρετε ότι κάποιοι δουλεύουν με 200 -300 και 400 ευρώ μισθό;;;;

Οπότε αφήστε τις εξυπνάδες του τύπου όσοι τρώτε φτηνά από το lidl τρώτε καρκίνο.

Μην γίνεστε παπαγαλάκια του κάθε ενός που θέλει να κατευθύνει τους αφελείς από που να ψωνίζουν.

 

Ο καθένας ψωνίζει πρώτον από εκεί που γουστάρει και δεύτερο από εκεί που αντέχει η τσέπη του.


 

 

 


 

 

Θέλει κανείς φθηνό και καλό γάλα; Υπάρχουν πλέον επιλογές το γάλα του Θες Γάλα. Ειδικά το πλήρες υπέροχο.

 

 

 


 

Ναι ξύπνιοι οι Καμπίσιοι έμαθαν από τις επιδοτήσεις του πασοκ.

 

1,10 το κιλό το γάλα 0,30 το ΠΛΑΣΤΙΚΟ μπουκάλι σύνολο 1,40.............................................................................

 

Και από το πλαστικό να κονομήσουν δηλαδή του οποίου η αξία δεν ξεπερνά τα 5 λεπτά (6άδα νερό 1 ευρώ).Και μη 

μου πεις πλύντο και ξαναχρησιμοποίησέ το γιατί ως γνωστό το πλαστικό για γάλα είναι μία χρήσης.

Ας το έκαναν χάρτινο και να το έδιναν τζάμπα αν τους ενδιέφερε να μαζέψουν κόσμο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ξύπνιοι οι Καμπίσιοι έμαθαν από τις επιδοτήσεις του πασοκ.

 

1,10 το κιλό το γάλα 0,30 το ΠΛΑΣΤΙΚΟ μπουκάλι σύνολο 1,40.............................................................................

 

Και από το πλαστικό να κονομήσουν δηλαδή του οποίου η αξία δεν ξεπερνά τα 5 λεπτά (6άδα νερό 1 ευρώ).Και μη 

μου πεις πλύντο και ξαναχρησιμοποίησέ το γιατί ως γνωστό το πλαστικό για γάλα είναι μία χρήσης.

Ας το έκαναν χάρτινο και να το έδιναν τζάμπα αν τους ενδιέφερε να μαζέψουν κόσμο.

Αγοράζεις μία φορά το γυάλινο από το μηχάνημα και το επαναχρησιμοποιείς ξανά και ξανά

Δεν θες ούτε αυτό γιατί έχεις μπει σε mode βασιλάκης Καίλας;

Πας με δικό σου γυάλινο μπουκάλι από το σπίτι

 

Την τρίχα τριχιά το ξέρεις ; 

 

Ήδη είναι εξαιρετικά πετυχημένο εγχείρημα και χωρίς καμία άμεση διαφήμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το 0,30 στο πλαστικό μπουκάλι το βλέπεις ορθό;;;;;;;.

 

Όχι περνώντας από το μηχάνημα δεν θα πάω στο σπίτι να πλύνω το μπουκάλι και να γυρίσω πίσω γιατί δεν είναι

και στη γειτονιά μου.

Θα περάσω από ένα s/m και θα πάρω γάλα.

Στην αρχή πήγαινα με την έννοια να στηρίξω τους παραγωγούς.Αλλά όταν πλήρωσα 5-6 πλαστικά μπουκάλια και 

κατάλαβα την κοροϊδία δεν ξαναπήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το 0,30 στο πλαστικό μπουκάλι το βλέπεις ορθό;;;;;;;.

 

Όχι περνώντας από το μηχάνημα δεν θα πάω στο σπίτι να πλύνω το μπουκάλι και να γυρίσω πίσω γιατί δεν είναι

και στη γειτονιά μου.

Θα περάσω από ένα s/m και θα πάρω γάλα.

Στην αρχή πήγαινα με την έννοια να στηρίξω τους παραγωγούς.Αλλά όταν πλήρωσα 5-6 πλαστικά μπουκάλια και 

κατάλαβα την κοροϊδία δεν ξαναπήγα.

εξαρτάται την ιεράρχηση που έχει κανείς, την προσωπική εννοώ 

 

Εγώ έχω εθισμό με το καλό γάλα και τα εξαιρετικά τυριά, αυτά που θεωρώ εγώ εξαιρετικά για την γεύση μου

 

Και αν κάτι δεν με ικανοποιεί απλά σταματώ να το αγοράζω έτσι πχ έκανα με την φέτα που δεν βρίσκω πλέον πουθενά πικάντική και σκληρή και την κατάργησα από την διατροφή μου και μία στο τόσο μου φέρνουν σφέλα κάτω από το αυλάκι

 

Όμοια και για το γάλα 

Έχω περισσότερα από όσα χρειαζομαι γυάλινα μπουκάλια στο σπίτι και στο αμάξι. Όποτε περνώ λοιπόν τροφοδοτούμαι 

Για το πλαστικό σου απάντησα

Δεν είναι ανάγκη καν να πάρεις από αυτούς χώρια που είναι αντιοικολογικό. Μπουκάλι γυάλινο από σπίτι σου επαναχρησιμοποιημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζει να πηγαίνει καλά το θες γάλα; Έχω την εντύπωση ότι έχει ξεφουσκώσει κάπως, αλλά μπορεί να είναι και λάθος εντύπωση.

 

 

Δεν θέλω να κάνω παράθεση αλλά κάποιοι μου φαίνεται ότι ζουν σε γιάλα.

Έχετε βγεί έξω από το καβούκι σας.Έχετε δει κόσμο να πεινάει γιατί δεν έχει να αγοράσει 1 κιλό

ψωμί και μου μιλάτε για γάλα με 1,60 και 1,70 για θυμαρίο μέλι με 15 ευρώ το κιλό για αλαντικά και

τυριά με 10 και 12 ευρώ;;;;;;

 

Ξέρετε ότι κάποιοι δουλεύουν με 200 -300 και 400 ευρώ μισθό;;;;

Οπότε αφήστε τις εξυπνάδες του τύπου όσοι τρώτε φτηνά από το lidl τρώτε καρκίνο.

Μην γίνεστε παπαγαλάκια του κάθε ενός που θέλει να κατευθύνει τους αφελείς από που να ψωνίζουν.

 

Ο καθένας ψωνίζει πρώτον από εκεί που γουστάρει και δεύτερο από εκεί που αντέχει η τσέπη του.


 

Δεν είναι παράλογα αυτά που λες, το αντίθετο. Υπάρχει όμως και η λύση να μη παίρνει κανείς τα πιο φτηνά από όλα τα τρόφιμα αλλά να μην παίρνει κάποια καθόλου! Ίσως είναι και καλύτερο. Δηλαδή από το να πάρεις ένα αμφιβόλου προέλευσης μέλι, τυρί, αλλαντικό, σοκολάτα κλπ μήπως καλύτερα κάποια να μη τα πάρεις καθόλου;

 

Δε λέω να μη το κάνεις, το κάνω κι εγώ πολλές φορές, απλά μια ιδέα είναι που αφορά κι εμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 φορές που πέρασα τελευταία και πήρα από ένα μπουκάλι ξυνόγαλο για λίγη δροσιά γιατί τα έχει παίξει

και το αιρκοντίσιον στο αυτοκίνητο (πανάκριβο τόχει έχει κόψει ταρίφα 1,10 ευτυχώς τόχει σε χάρτινο και δεν

ΘΕΣ και 30 λεπτά για το μπουκάλι)  ερημιά τόσο στο Χαλάνδρι όσο και στην Αγία Παρασκευή.

 

Δεν υπήρχε ψυχή ούτε καν τα παιδάκια που είχε προσλάβει στην αρχή για βοήθεια.

Όσο για την ποιότητα φίλε zio10 νομίζω ότι στην Ελλάδα των 4 ήδη μνημονίων έχει πάει περίπατο.

 

Το βλέπεις και στο Σκλαβενίτη αν πηγαίνεις με εκωφαντικό τρόπο.

Θα δεις στο ράφι 200 γάλατα αμφιβόλου ποιότητας όπως τα λέτε κάποιοι (εγώ τα πίνω) των 80 λεπτών και από 

καμιά 10αριά το πολύ Κουκάκη  Όλυμπος κ.λ.π με 1,60.

 

Οπότε ας σκεφτούν λίγο διαφορετικά κάποιοι εδώ μέσα να μιλάνε συνεχώς για ποιότητα και ποιότητα γιατί στο 

σπίτι του κρεμασμένου (στην Ελλάδα αναφέρομαι) δεν μιλάνε για σκοινί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππού1 παρακολουθώ ανελλιπώς τα ποσταρισματα σου σε καταναλωτικά ζητήματα με ενδιαφέρον, αλλα εδω διαφωνούμε

 

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι πιο ποιοτικό, το θεμα ειναι οτι ειναι πιο ποιοτικό απο ίδιας ή υψηλοτερης τιμής, των 20 λεπτών και οχι 30 όπως λανθασμενα γράφεις , συμπεριλαμβανομενων

Και για να κυριολεκτουμε, διαισθητικα πιο ποιοτικό με κριτήριο την γεύση, μπορει αν κάποιος κανει εργαστηριακους ελέγχους να με διαψευσει

 

Προσωπικά, εχω μερικά μπουκάλια παντα στο πορτ μπαγκαζ και περνάω παντα βραδυνη ωρα και εχω βολευτεί

Χαίρομαι που βρισκω ενα προϊόν το οποιο καταναλωνω καθημερινα που είχε φιξαρισμενη τιμη -κάποιοι κακεντρεχεις θα το έλεγαν και καρτελ σε ελαφρώς καλύτερη τιμή. Δεν θα εκανα την παραπάνω διαδικασία πχ για ενα λιγότερο σημαντικό προϊόν όπως τα ντονατσακια λογου χάριν που έβλεπες κατι αστείες ουρές πριν ξεφουσκωσει και αυτο.

 

Προτιμώ τα γυάλινα μπουκάλια, τα πλένω και τα αλλάζω ανα κάποιο διάστημα. Για καιρό δεν είχα πατήσει γιατι σιχαίνομαι τον τρόπο που γίνεται κατι μόδα αλλα άλλαξα γνώμη όταν παρατήρησα μείωση ή συχνοτερες προσφορές στα σουπερμάρκετ. Τωρα εχω βρει ενα μαγαζι που πουλάει γάλα 0,95 το λίτρο και με συσκευασία, θα το δοκιμάσω οσονουπω αν και νομίζω οτι δεν ειναι τόσο γευστικό αν θυμάμαι καλα την μάρκα

 

Φυσικά αναρωτιέμαι πώς φορολογούνται για τον αυτόματο πωλητή γιαουρτιων, μπουκαλιών, καθώς και πόσοι απο αυτους που παίρνουν γάλα ζητάνε έκδοση απόδειξης

 

Επίσης αν ο πακιστανός με το μαύρο πανί και αζαξ που εχω δει να καθαριζει στο θες ειναι ενα σκαλι πιο κάτω απο την υγιεινή των σούπερ μαρκετ

Επίσης νομιζω οτι τα γιαούρτια εχουνε ρίξει επίπεδο γευσης

Τους υπαλλήλους ειναι λογικό να μην τους βλέπεις, υποτίθεται οτι εξοικειωνονται σιγα σιγα οι καταναλωτες και δεν χρειάζονται βοήθεια

Βεβαια μια φορά που είχε μια κρεβατογεμιστρα κοκκινομάλλα φοιτητριουλα, εκανα οτι παω πρώτη φορα και με εξήγησε αναλυτικά πώς κατεβαζει γάλα - και εκείνη την ωρα και στο σπιτι της

Τεσπα, παω να πιώ το γαλατακι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ksenaki δεν θέλω να κατηγορήσω κάποιους που αποζητούν την ποιότητα.

 

Μπράβο τους πολύ καλά κάνουν.Και εγώ για το εγγονάκι μου το κάνω πάντα και ας στερώ από κάτι τον εαυτό μου

και για μένα όποτε μπορώ. Μακάρι να μπορούσα να το έκανα πάντα.

 

Μου τη δίνει όμως που κάποιοι βγαίνουν και μιλούν με ειρωνικά σχόλια για κάποιους που ψωνίζουν από τα lidl ή και 

από αλλού αδιαφορώντας για την ποιότητα,αν και στα lidl σε αρκετά πράγματα υπάρχει εφάμιλλη ποιότητα με των 

άλλων s/m.

Τους ρωτάει κανείς μέχρι που φτάνει η τσέπη τους;;;;.

Ξέρει κανείς αν τρώνε κοτόπουλο της προσφοράς γιατί δεν έχουν να αγοράσουν μοσχάρι;;;;

 

Και να το κάνουν κάποιοι απονήρευτα σκεπτόμενοι έχει καλώς.

Μου τη δίνει ksenaki που κάποιοι το κάνουν και κάνουν μπαμ ότι είναι παπαγαλάκια.

 

Καλημέρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαγαλάκια ή οχι δεν ξερω αλλα σε ολα χρειάζεται σκέψη, συμφωνώ μαζι σου

Πλην όμως μην ξεχνάς οτι κάποιος που εξαιρει την ποιότητα σε ενα

Αγαθό μπορει να κανει οικονομία απο αλλα δεκα που εσύ δεν κανεις ή δεν ξερεις οτι κανει ο "προκλητικός"

Τωρα σαφώς και το να πω οτι δεν τρώγεται πχ το μακαρόνι του λιντλ και κολλήσω και δέκα θαυμαστικά ειναι ύβρις και ίσως προσβάλλω αυτόν που μπαίνει να ψωνίσει για μηνα με ενα εικοσάρικο πχ

 

Αλλα λαβε υπόψιν και το πλαίσιο της δήλωσης. Αν λογου χάριν ανοίξω ενα τοπικ που θα βρω καλο παγωτό στην αθηνα, μου κανεις μια πρόταση και στο αποκαλεσω μάπα και προσβληθεις, μάλλον δεν ειναι ύβρις αλλα αναμενόμενη εξέλιξη. Άλλωστε ο προαναφερομενος βιοπαλαιστης που μετράει και τα πενταλεπτα, πιθανότατα χεσμενους μας εχει και εμάς και τα τοπικ μας , αφού προεχουν άλλες ανάγκες για αυτόν

 

Επί του θέματος τωρα, φρονω οτι αυτο που μένει σαν συμπέρασμα απο τις τοποθετήσεις σας εδω ειναι να μην είμαστε απολυτοι. Ε δύσκολα θα με πείσει κάποιος οτι η ιδια μάρκα χαρτικών ειναι πιο κακια στο λιντλ επειδή δεν εχει ωραίο φεγκ σουι ο χώρος ή οτι οι οδοντόπαστες δεν ειναι όλες ίδιες με διαφορετικά χρωματακια και τηλεοπτικό χρονο απλως

 

Σέβομαι αυτόν που συμπιεζει λόγω εργασίας ή οικογένειας την αγοραστικη του έρευνα ή την διαθεση για δοκιμες αλλα ο κανονας ειναι να ακολουθούμε την μάζα ή την διαφημισθεισα πεπατημενη για να αυξήσουμε τον χρονο για καφεδακι\καυλαντισμα

 

Για καιρό αγοραζα συσκευασμενο αλλαντικο που έγραφε ας πούμε 0,3 έκπτωση

Ε λεω η έκπτωση θα ειναι επι της τιμής ανα κιλό που θα εχει σε φέτες νωπό

Μια φορα περνάω απο τον χώρο κοπής και η τιμή ειναι πολυ χαμηλότερη, δλδ η μονιμη έκπτωση ήτανε επι μιας πολυ μεγαλυτερης τιμής για το ίδιο πράγμα που υποτίθεται ειναι και λιγότερο φρέσκο. Η μονη άμυνα που έχουμε λοιπόν σε αυτους τους νομοταγεις απατεώνες ειναι το συνεχές ψαξιμο

Τις καλημερες μου επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καιρό αγοραζα συσκευασμενο αλλαντικο που έγραφε ας πούμε 0,3 έκπτωση

Ε λεω η έκπτωση θα ειναι επι της τιμή ανα κιλό που θα εχει σε φέτες νωπό

Μια φορα περνάω απο τον χώρο κοπής και η τιμή ειναι πολυ χαμηλότερη, δλδ η μονιμη έκπτωση ήτανε επι μιας πολυ μεγαλυτερης τιμής για το ίδιο πράγμα που υποτίθεται ειναι και λιγότερο φρέσκο. Η μονη άμυνα που έχουμε λοιπόν σε αυτους τους νομοταγεις απατεώνες ειναι το συνεχές ψαξιμο

Τις καλημερες μου επισης

λογική η διαφορά τιμής 

περισσότερα τα στάδια επεξεργασίας, συσκευασία, διάρκεια ζωής στην συντήρηση 

Μου τη δίνει ksenaki που κάποιοι το κάνουν και κάνουν μπαμ ότι είναι παπαγαλάκια.

 

Καλημέρα.

 

να σου θυμίσω μόνο από που ξεκίνησε η "κόντρα" μας

Από την τοποθέτηση σου πως οι μίξεις μελιών που πουλούν τα sm (μέσα στις μίξεις και μέλια από την Κίνα!!!! ) είναι καλύτερα από τα μέλια που πωλούνται στην Ελλάδα γιατί και τα δεύτερα είναι προιόν κοροιδίας του παραγωγού.

Έβαλες δηλαδή στην ίδια κατηγορία μίξεις που ακόμα και από την ρευστότητα τους καταλαβαίνει και ο πλέον αδαής πως κάτι τρέχει γιατί είναι σαν νερό και άοσμα με την κορυφαία ποιότητα που έχει η Ελλάδα και ο Έλληνας παραγωγός στα μέλια του. Την όλη δήλωση την έκανε ακόμα χειρότερη η γνώση σου πως κομμάτι αυτών των μίξεων είναι και μέλια από την Κίνα, την νούμερο ενα χώρα σε παραγωγή διατροφικών σκανδάλων  

Συνεχίζει να πηγαίνει καλά το θες γάλα; Έχω την εντύπωση ότι έχει ξεφουσκώσει κάπως, αλλά μπορεί να είναι και λάθος εντύπωση.

 

παίρνω γάλα από 2 καταστήματα του θεςγαλα

τις περισσότερες φορές από τα 2 μηχανήματα πλήρους γάλακτος το ένα είναι άδειο

Αυτό κάτι λέει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου θυμίσω μόνο από που ξεκίνησε η "κόντρα" μας

Από την τοποθέτηση σου πως οι μίξεις μελιών που πουλούν τα sm (μέσα στις μίξεις και μέλια από την Κίνα!!!! ) είναι καλύτερα από τα μέλια που πωλούνται στην Ελλάδα γιατί και τα δεύτερα είναι προιόν κοροιδίας του παραγωγού.

Έβαλες δηλαδή στην ίδια κατηγορία μίξεις που ακόμα και από την ρευστότητα τους καταλαβαίνει και ο πλέον αδαής πως κάτι τρέχει γιατί είναι σαν νερό και άοσμα με την κορυφαία ποιότητα που έχει η Ελλάδα και ο Έλληνας παραγωγός στα μέλια του. Την όλη δήλωση την έκανε ακόμα χειρότερη η γνώση σου πως κομμάτι αυτών των μίξεων είναι και μέλια από την Κίνα, την νούμερο ενα χώρα σε παραγωγή διατροφικών σκανδάλων  

 

Μα δεν είπα πουθενά ότι οι μίξεις μελιών των s/m είναι καλιτερες από τα μέλια των πραγματικών Ελλήνων παραγωγών.

 

Απλά είπα ότι κάποιοι παραγωγοί (όχι το σύνολο βέβαια) εισάγουν μέλι από Βουλγαρια - Αλβανία κ.λ.π. το

συσκευάζουν σε δικά τους κουτιά και το πουλάνε για ντόπιο.

 

Ξέρεις τι άδειο κουτί κυκλοφορεί στο μοναστηράκι και στις γύρω περιοχές με στάμπες πάνω Ελληνικό μέλι το

οποίο μπορεί να αγοράσει ο καθένας να βάλει ότι μέλι γουστάρει μέσα και να το πουλάει για Ελληνικό.Ξέρεις 

πόσα μέλια από αυτά που έφυγαν από τα lidl την ημέρα της προσφοράς με 2,50 ευρώ το κιλό και τα πήραν 

κάποιοι ανά 100 και 200 κιλά  κατέληξαν σε τέτοια κουτιά και πωλούνται σε αφελείς για ντόπια με 8 και 10

ευρώ το κιλό.

 

https://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%B1+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9&rlz=1C1XBRQ_enGR738GR738&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjx_pHHodvVAhUKtRQKHTnoCbUQsAQIKg&biw=1680&bih=940

 

 

Ξέρεις ότι σε πολλά χωριά περιδιαβαίνουν "ντόπιοι παραγωγοί" και πουλάνε ντόπιο μέλι με 5 και 6 ευρώ το κιλό

πράγμα αδύνατο αν πραγματικά μιλάμε για ντόπιο μέλι.

Πήγα στην πεθερά μου σε μακρινό χωριό και μου έδινε ένα τέτοιο των δύο κιλών το οποίο  όπως μου 

είπε αγόρασε από περαστικό Έλληνα  παραγωγό με 8 ευρώ (4 ευρώ το κιλό) και νόμιζε ότι τον γέλασε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε το νεο φυλλαδιο και μου φανηκε τουμπανακι.

Πολυ εργαλείο βρε παιδι μου και απειρα καρυδακια και bits. Λαθος για μενα, τοσες πολλες παραλλαγες απο το ιδιο προιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχει πάρει μέλι από συνεταιρισμό Χαλκιδικής ή Θάσου ή και από τοπικούς της Καβάλας έχει βρει σε καλές τιμές και σε καλή ποιότητα, γύρω στα 6 ευρώ/κιλό. Ολα μου φάνηκαν καλής ποιότητας.

 

Προφανώς βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω, κάποιοι τοπικοί παραγωγοί που στην πραγματικότητα απλά τα συσκευάζουν.

 

Ακόμη και στο σουπερ, αν πάρεις το καλό μέλι κάνει από 9 ευρώ/κιλό και πάνω. Υπάρχει και η επιλογή του φθηνού, οπότε δεν είναι πρόβλημα του σουπερμαρκετ απαραίτητα.

Υπάρχουν και τα θύματα του μάρκετινγκ που θέλουν να δώσουν 20ευρώ/κίλο για πιο σπάνιο μέλι που δεν γνωρίζεις με σιγουριά και αν είναι 100% θυμαρίσιο-ελάτης κλπ.

 

Η τιμή ενός προιόντος δεν είναι πάντα ανάλογη της ποιότητας.

Μπορεί κάποιος να πουλάει φθηνά γιατί αγοράζει μαζικά σε καλές τιμές... άλλος μπορεί να τα πουλάει μαύρα και αφορολόγητα ως τοπικός παραγωγός σε συγγενείς-φίλους-γνωστούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα πουθενά ότι οι μίξεις μελιών των s/m είναι καλιτερες από τα μέλια των πραγματικών Ελλήνων παραγωγών.

 

Απλά είπα ότι κάποιοι παραγωγοί (όχι το σύνολο βέβαια) εισάγουν μέλι από Βουλγαρια - Αλβανία κ.λ.π. το

συσκευάζουν σε δικά τους κουτιά και το πουλάνε για ντόπιο.

 

Ξέρεις τι άδειο κουτί κυκλοφορεί στο μοναστηράκι και στις γύρω περιοχές με στάμπες πάνω Ελληνικό μέλι το

οποίο μπορεί να αγοράσει ο καθένας να βάλει ότι μέλι γουστάρει μέσα και να το πουλάει για Ελληνικό.Ξέρεις 

πόσα μέλια από αυτά που έφυγαν από τα lidl την ημέρα της προσφοράς με 2,50 ευρώ το κιλό και τα πήραν 

κάποιοι ανά 100 και 200 κιλά  κατέληξαν σε τέτοια κουτιά και πωλούνται σε αφελείς για ντόπια με 8 και 10

ευρώ το κιλό.

 

https://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%B1+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9&rlz=1C1XBRQ_enGR738GR738&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjx_pHHodvVAhUKtRQKHTnoCbUQsAQIKg&biw=1680&bih=940

 

 

Ξέρεις ότι σε πολλά χωριά περιδιαβαίνουν "ντόπιοι παραγωγοί" και πουλάνε ντόπιο μέλι με 5 και 6 ευρώ το κιλό

πράγμα αδύνατο αν πραγματικά μιλάμε για ντόπιο μέλι.

Πήγα στην πεθερά μου σε μακρινό χωριό και μου έδινε ένα τέτοιο των δύο κιλών το οποίο  όπως μου 

είπε αγόρασε από περαστικό Έλληνα  παραγωγό με 8 ευρώ (4 ευρώ το κιλό) και νόμιζε ότι τον γέλασε.

όποιος αγοράζει προιόντα γενικά από πλανόδιους είναι θύμα 

Δεν διαφέρει σαν αγορά από το να πάρεις άρωμα, γυαλιά, ρολόι από τον γύφτο στο πεζοδρόμιο της Πατησιων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...