Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον νέα μόδα στά lidl ...

προχθές τό σάββατο στό lidl αλίμου  ....

ειχε προσφορά   στά αμύγδαλα σέ συσκευασία 200 gr , κ ενώ ειχα πάει νωρίς 8 κ 10 περίπου τό πρωί ....

πουθενά τά αμύγδαλα ...

αφού πήρα τά υπόλοιπα ψώνια πού ηθελα ρωτάω μιά υπάλληλο πού ειναι τά αμύγδαλα κ ενώ περίμενα νά ακούσω 

απάντηση τύπου οτι τελείωσαν η δέν μάς εφεραν καθόλου (οπως μού εχουν πεί κ γιά αλλα προιόντα αλλες φορές )

μού λέει πηγαίνετε στόν σεκιουριτά ,αυτός τά εχει χρεωθεί σήμερα γιατί εχουν χαμηλή τιμή κ η τά αγοράζουν μέ κούτες 

η τά κλέβουν ...πήγα στόν σεκιουριτά κ τά φύλαγε λές κ φύλαγε τόν χρυσό τής ελλάδος ...

τού ζήτησα 5 συσκευασίες μού τά εδωσε κανονικά κ μού ειπε τά ιδια ...

δέν μού εχει ξανασυμβεί αλλη φορά γιά αυτό τό εγραψα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο υπάλληλος ασφαλείας είχε αναλάβει  την φύλαξη των αμυγδάλων. Τα αμύγδαλα είναι προιόν φαίνεται σε Α βαθμό κίνδυνο.

Επίσης κίνδυνο κλοπής μεγάλο έχουν τα αλκοολούχα ποτά. Για αυτό τα βάζουν και σε ορατό σημείο συνήθως κοντά στα ταμεία,  Αυτό γίνεται κυρίως σε άλλα supermarket. Του lidl είναι ξύδια σε σχέση με κάποια άλλα. Τα κλειδώνουν κιόλα πλέον με ανιχνευτές. Ο αλκοολικός όταν βρει ευκαιρία ρουφάει μερικά καραφάκια και την κάνει.

 

Άλλη μάστιγα είναι και οι κατά φαντασίαν αγοραστές, πελάτες. Προσποιούνται ότι ψωνίζουν και γεμίζουν τα καλάθια και τα καρότσια.  Όταν ικανοποιηθεί η λόξα τους αυτή παρατάνε τα γεμάτα καρότσια και φεύγουν. (Δεν είναι κλέφτες).

Συμβαίνει σε όλα τα καταστήματα. γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οι φανατικοί υπάρχουν και οι πολέμιοι.

Και εγώ ψωνίζω αρκετά πράγματα από το lidl.

 

Παιδιά σήμερα είχε espreso άκοπο 100% arabica 7 ευρώ το κιλό.Πιστεύω φανταστική τιμή όταν ο επόμενος πιο φτηνός

στην αγορά αυτή τη στιγμή είναι 15,30 στο mart (πρώην μακρο)

Πήρα το τελευταίο κιλό από το κατάστημα της περιοχής μου και 2 κιλά από γειτονικό.

Τον έχω ξαναπάρει έκοψα και έφτιαξα σήμερα πολύ καλή γεύση κατά πολύ καλίτερη του mart.

 

Υ.Γ.Ορισμένες φορές σε ορισμένα είδη κάνει τέτοιες προσφορές που οι άλλοι τις βλέπουν με τα κιάλια. 


Ο υπάλληλος ασφαλείας είχε αναλάβει  την φύλαξη των αμυγδάλων. Τα αμύγδαλα είναι προιόν φαίνεται σε Α βαθμό κίνδυνο.

Επίσης κίνδυνο κλοπής μεγάλο έχουν τα αλκοολούχα ποτά. Για αυτό τα βάζουν και σε ορατό σημείο συνήθως κοντά στα ταμεία,  Αυτό γίνεται κυρίως σε άλλα supermarket. Του lidl είναι ξύδια σε σχέση με κάποια άλλα. Τα κλειδώνουν κιόλα πλέον με ανιχνευτές. Ο αλκοολικός όταν βρει ευκαιρία ρουφάει μερικά καραφάκια και την κάνει.

 

Άλλη μάστιγα είναι και οι κατά φαντασίαν αγοραστές, πελάτες. Προσποιούνται ότι ψωνίζουν και γεμίζουν τα καλάθια και τα καρότσια.  Όταν ικανοποιηθεί η λόξα τους αυτή παρατάνε τα γεμάτα καρότσια και φεύγουν. (Δεν είναι κλέφτες).

Συμβαίνει σε όλα τα καταστήματα. γενικότερα.

Κάπου έχουν και τα δίκια τους και προσπαθούν να προστατέψουν σταθερούς πελάτες από λιανοπωλητές

που πάνε πρωι πρωί και τα σαρώνουν.

 

Θυμάμαι πριν κανά μήνα ένα Σάββατο είχε βάλει μέλι σε πολύ χαμηλή τιμή 2,50 με 3 ευρώ το κιλό δε θυμάμαι ακριβώς.

Πάω κατά τις 9 - 9.30 με σκοπό να πάρω 1-2 κιλά δεν είχε μείνει ούτε ένα μέλι στις παλέτες.

Πηγαίνοντας στα ταμεία που είχε πολύ κόσμο είδα ότι μερικοί που πρόλαβαν είχαν 3-4-5 και παραπάνω συσκευασίες οι οποίες είχαν από 15 κιλά μέλι η κάθε μία.

Πιθανώς είχαν μικρά μπακάλικα και η τιμή τους ήταν πολύ συμφαίρουσα σε σχέση με αυτή που αγοράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φίλτρο λαδιού δεν το αλλάζετε; Θέλει κι αυτό αλλαγή κάθε δεύτερη φορά.

Μην ακουω αηδιες. Καθε φορα αλλαγη φιλτρου.. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...

τζιγκουνιες της ταξεως του 3-5-8 ευρω...

 

ειναι σαν να κανεις μπανιο και να βαζεις το ιδιο βρωμικο εσωρουχο.. αλλωστε μενει κοντα μισο με ενα λιτρο παλιο λαδι μεσα στο φιλτρο, οποτε οσοι το κανετε καθε δευτερη φορα αναλογιστειτε για τι ¨αλλαγη" λαδιων κανετε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οι φανατικοί υπάρχουν και οι πολέμιοι.

Και εγώ ψωνίζω αρκετά πράγματα από το lidl.

 

Παιδιά σήμερα είχε espreso άκοπο 100% arabica 7 ευρώ το κιλό.Πιστεύω φανταστική τιμή όταν ο επόμενος πιο φτηνός

στην αγορά αυτή τη στιγμή είναι 15,30 στο mart (πρώην μακρο)

Πήρα το τελευταίο κιλό από το κατάστημα της περιοχής μου και 2 κιλά από γειτονικό.

Τον έχω ξαναπάρει έκοψα και έφτιαξα σήμερα πολύ καλή γεύση κατά πολύ καλίτερη του mart.

 

Υ.Γ.Ορισμένες φορές σε ορισμένα είδη κάνει τέτοιες προσφορές που οι άλλοι τις βλέπουν με τα κιάλια. 

Κάπου έχουν και τα δίκια τους και προσπαθούν να προστατέψουν σταθερούς πελάτες από λιανοπωλητές

που πάνε πρωι πρωί και τα σαρώνουν.

 

Θυμάμαι πριν κανά μήνα ένα Σάββατο είχε βάλει μέλι σε πολύ χαμηλή τιμή 2,50 με 3 ευρώ το κιλό δε θυμάμαι ακριβώς.

Πάω κατά τις 9 - 9.30 με σκοπό να πάρω 1-2 κιλά δεν είχε μείνει ούτε ένα μέλι στις παλέτες.

Πηγαίνοντας στα ταμεία που είχε πολύ κόσμο είδα ότι μερικοί που πρόλαβαν είχαν 3-4-5 και παραπάνω συσκευασίες οι οποίες είχαν από 15 κιλά μέλι η κάθε μία.

Πιθανώς είχαν μικρά μπακάλικα και η τιμή τους ήταν πολύ συμφαίρουσα σε σχέση με αυτή που αγοράζουν.

Όσα φτηνά μέλια έχω δει, λένε πάνω μίξη από μέλια Κίνας, Ιταλίας, Ισπανίας ή διάφορων άλλων χωρών. Έτσι είναι κι αυτό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα φτηνά μέλια έχω δει, λένε πάνω μίξη από μέλια Κίνας, Ιταλίας, Ισπανίας ή διάφορων άλλων χωρών. Έτσι είναι κι αυτό; 

oσα μελια εχω παρει απο λιντλ ειναι ελληνικα, μερικα και απο κρητη.. αυτα στα πλαστικα μπουκαλια ειναι απο μιξη μελιου ουρουγουαης, χιλης κλπ (!!!!!)

 

εντυπωση μου εκανε παντως οτι ειναι πολυ ρευστα σε σχεση με τα "καλα " μελια που περνεις απο παραγωγο..οποτε σιγουρα κατι παιζει..τωρα το τι....

μιλαμε για μεγαλη ρευστοτητα..δεν καθονται καν στο μαχαιρι για να τα αλοιψω στο βουτυρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oσα μελια εχω παρει απο λιντλ ειναι ελληνικα, μερικα και απο κρητη.. αυτα στα πλαστικα μπουκαλια ειναι απο μιξη μελιου ουρουγουαης, χιλης κλπ (!!!!!)

 

εντυπωση μου εκανε παντως οτι ειναι πολυ ρευστα σε σχεση με τα "καλα " μελια που περνεις απο παραγωγο..οποτε σιγουρα κατι παιζει..τωρα το τι....

μιλαμε για μεγαλη ρευστοτητα..δεν καθονται καν στο μαχαιρι για να τα αλοιψω στο βουτυρο..

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό αυτό, απλά εμένα δεν με τραβάει και ιδιαίτερα να το πάρω ας πούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό αυτό, απλά εμένα δεν με τραβάει και ιδιαίτερα να το πάρω ας πούμε. 

λογικα κατι "παιζει" σε σχεση με καλο μελι που θα παρεις απο λαικη ας πουμε...

λογικα λεω γιατι δεν ξερω κιολας.. αλλα η τιμη ειναι πολυ καλη στο Lidl..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και μέλι Κρήτης στο lidl το οποίο φυσικά είναι ακριβό (5 ευρώ το μισό κιλό), έχει και τα φθηνά τα οποία είναι μίξη Ελληνικών,Βουλγάρικων, Κινέζικων όπως είναι τα φθηνά μέλια σε όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

 

Πολλοί πάνε και παίρνουν χύμα και noname από παραγωγούς δήθεν ντόπια τα πληρώνουν 8 και 10 ευρώ

το κιλό και είναι μέλι Βουλγάρικο το οποίο εισάγουν σε μεγάλες ποσότητες και το συσκευάζουν εδώ για δικό τους.

 

Απλά το lidl ορισμένες φορές κάνει πολύ καλίτερη τιμή σε σχέση με άλλα.

Σου λέει ο άλλος εγώ πάω Σκλαβενίτη που έχει ποιότητα και αγοράζει π.χ. πλήρες γάλα αγνώστου

προέλευσης με 80 λεπτάεπειδή είναι φτηνό.

 

Αν θέλεις ποιότητα πάρε Κουκάκη πάρε Όλυμπος με 1,60 και 1,70 που δεν έχει το lidl.

Στο lidl πάει ο άλλος που δεν έχει να δώσει για γάλα 1,60 και παίρνει ΓΑΛΠΟ με 84 λεπτά και με τα άλλα 80

παίρνει και δύο φραντζολάκια ψωμί και τη βγάζει.Επίσης το ΓΑΛΠΟ μία στις τόσες θα βρει με έκπτωση 30% με κοντινή ημερομηνία λήξης και θα του έρθει 60 λεπτά το λίτρο.

 

Οι άλλοι αντί να βάλουν έκπτωση και ρίξουν την τιμή σε κοντινή ημερομηνία λήξης το πετάνε στα σκουπίδια ή το

επιστρέφουν και το κάνουν σοκολατούχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και μέλι Κρήτης στο lidl το οποίο φυσικά είναι ακριβό (5 ευρώ το μισό κιλό), έχει και τα φθηνά τα οποία είναι μίξη Ελληνικών,Βουλγάρικων, Κινέζικων όπως είναι τα φθηνά μέλια σε όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

 

σκουπίδια

και μάλιστα πανάκριβα σκουπίδια

νομίζεις πως το παίρνεις φθηνά, πληρώνεις γλυκόζη και τοξίνες (αν είναι δυνατόν μέλι από Κίνα) με ευρώ για σίγουρο καρκίνο

 

 

Πολλοί πάνε και παίρνουν χύμα και noname από παραγωγούς δήθεν ντόπια τα πληρώνουν 8 και 10 ευρώ

το κιλό και είναι μέλι Βουλγάρικο το οποίο εισάγουν σε μεγάλες ποσότητες και το συσκευάζουν εδώ για δικό τους.

 

Στους παραγωγούς βλέπεις και γεύεσαι

Δεν ξέρω αν όλοι εσείς οι μίζεροι του ευρωλεπτού έχετε καταστρέψει τους γευστικούς κάλυκες σας.

Αλλά εγώ το μέλι που παίρνω από παραγωγό από Κρήτη με το που το ανοίγεις μυρίζει θυμάρι όλο το σπίτι.

Το ελατίσιο που παίρνω από Τρίπολη απλά σπέρνει

Το ανθόμελο που αγοράζω από το χωριό του πατέρα μου απλά δεν υπάρχει 

 

Σου λέει ο άλλος εγώ πάω Σκλαβενίτη που έχει ποιότητα και αγοράζει π.χ. πλήρες γάλα αγνώστου

προέλευσης με 80 λεπτάεπειδή είναι φτηνό.

είτε παίρνει no name γάλα από το lidl είτε από άλλο supermarket την ίδια ανοησία κάνει κανείς 

 

Θέλει κανείς φθηνό και καλό γάλα; Υπάρχουν πλέον επιλογές το γάλα του Θες Γάλα. Ειδικά το πλήρες υπέροχο.

Όλοι εσείς που αγοράζετε τα no name χημικά γάλατα από τα sm κάντε το εξής τέστ

Αφήστε μια ποσότητα εκτός ψυγείου.

Κανονικά το γάλα ξινίζει και πήζει. Τα no name και ειδικά αυτά των πολλών ημερών απλά πικρίζουν 

ΧΗ-ΜΕΙΑ

 

 

Αν θέλεις ποιότητα πάρε Κουκάκη πάρε Όλυμπος με 1,60 και 1,70 που δεν έχει το lidl.

Στο lidl πάει ο άλλος που δεν έχει να δώσει για γάλα 1,60 και παίρνει ΓΑΛΠΟ με 84 λεπτά και με τα άλλα 80

παίρνει και δύο φραντζολάκια ψωμί και τη βγάζει.Επίσης το ΓΑΛΠΟ μία στις τόσες θα βρει με έκπτωση 30% με κοντινή ημερομηνία λήξης και θα του έρθει 60 λεπτά το λίτρο.

 

αν δεν υπάρχει κοντά Θες Γάλα ναι Κουκάκη, Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή είναι μονόδρομος

 

 

 

Οι άλλοι αντί να βάλουν έκπτωση και ρίξουν την τιμή σε κοντινή ημερομηνία λήξης το πετάνε στα σκουπίδια ή το

επιστρέφουν και το κάνουν σοκολατούχο.

κουταμάρες 

Τα γαλπο της μεβγαλ δεν είναι;

της ΤΥΡΑΣ

προμηθεύει αρκετά sm με no name γαλακτοκομικά προιόντα της 

Από τις χειρότερες εταιρίες γαλακτοκομικών 

το google είναι δύναμη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πάντα αλλα πολύ συχνά το ¨ο,τι πληρώνεις παίρνεις¨ ισχύει.

 

Ρίχνετε μια μάτια στις συσκευασίες, εχει γίνει μόδα να βάζουν φοινικέλαιο αντι για το προϊόν που υποτίθεται οτι αγοράζεις (εχω δει κασέρι όπου ήταν 80% γαλα και 20% φοινικέλαιο).

 

Πάντως αυτό που κανει το λιντλ να μειώνει κατα 30% την τιμη ενός προϊόντος οταν φτάνει στην ημερομηνία λήξης ειναι ορθή πρακτική και κακώς δεν εχει βρει μιμητές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πάντα αλλα πολύ συχνά το ¨ο,τι πληρώνεις παίρνεις¨ ισχύει.

 

Ρίχνετε μια μάτια στις συσκευασίες, εχει γίνει μόδα να βάζουν φοινικέλαιο αντι για το προϊόν που υποτίθεται οτι αγοράζεις (εχω δει κασέρι όπου ήταν 80% γαλα και 20% φοινικέλαιο).

 

 

και έγραφε στην συσκευασία ή στο ταμπελάκι του κασέρι;

Αυτό είναι πολύ σοβαρό που ρωτάω κανονικά για να ονομάσουν κάτι φέτα, κασέρι κοκ πρέπει να έχει συγκεκριμένες αναλογίες γάλακτος διαφορετικά είναι παραπλάνηση του καταναλωτή και τιμωρείται 

Για να μην αναφερθώ πως το φοινικέλαιο σύμφωνα με τον ΠΟΥ είναι καρκινογόνο

Αν υπάρχει η συσκευασία του προιόντος ή αν ακόμα το πουλά το μαγαζί ως κασέρι καρφί για καταγγελία στον ΕΦΕΤ

 

Και ορίστε και ένα παράδειγμα για τον λατρεμένο ΤΥΡΑΣ με τα γαλακτοκομικά σκουπίδια του 

 

 

 

Την επιβολή χρηματικού προστίμου ύψους 20.000 ΕΥΡΩ στην επιχείρηση ΤΥΡΑΣ ΑΕ, βιομηχανία γάλακτος, 5ο χλμ. Τρικάλων-Πύλης. Η επιχείρηση παρήγαγε για λογαριασμό της ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΕ τυρί (κασέρι ΠΟΠ) μη κανονικό και νοθευμένο. Έπειτα από εξέταση δείγματος τυρί ΠΟΠ -κασέρι από το Γενικό Χημείο του Κράτους, βρέθηκε να περιέχει αγελαδινό γάλα σε ποσοστό ~ 10%, γεγονός που οδηγεί το καταναλωτή σε πλάνη όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του τροφίμου.

http://www.efet.gr/images/old_efet/deltio253.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πάντα αλλα πολύ συχνά το ¨ο,τι πληρώνεις παίρνεις¨ ισχύει.

 

Ρίχνετε μια μάτια στις συσκευασίες, εχει γίνει μόδα να βάζουν φοινικέλαιο αντι για το προϊόν που υποτίθεται οτι αγοράζεις (εχω δει κασέρι όπου ήταν 80% γαλα και 20% φοινικέλαιο).

 

Πάντως αυτό που κανει το λιντλ να μειώνει κατα 30% την τιμη ενός προϊόντος οταν φτάνει στην ημερομηνία λήξης ειναι ορθή πρακτική και κακώς δεν εχει βρει μιμητές.

Ίσως δεν το κάνουν επειδή τους συμφέρει να τα επιστρέψουν παρά να τα πουλήσουν με -30%! Τώρα τι γίνονται όλες οι επιστροφές δεν ξέρω ακριβώς, πιστεύω όμως ότι κάποια τα πληρώνουμε σε κανονική τιμή και τα ξανατρώμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...