Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως δεν το κάνουν επειδή τους συμφέρει να τα επιστρέψουν παρά να τα πουλήσουν με -30%! 

μακροπρόθεσμα καμία αλυσίδα δεν την συμφέρει

γιατί;

γιατί καταλήγεις εμπορικά να μαζεύεις όλον τον ανθρώπινο κατιμά της πόλης και να διώχνεις τους πελάτες που μπορούν να πάρουν κάτι άλλο πέρα από ευκαιρίες και χώμα τιμές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως αυτό που κανει το λιντλ να μειώνει κατα 30% την τιμη ενός προϊόντος οταν φτάνει στην ημερομηνία λήξης ειναι ορθή πρακτική και κακώς δεν εχει βρει μιμητές.

 

Το κανει σιγουρα το mymarket σε γαλα που αγοραζω. Δεν εχω κοιταξει αλλα προϊοντα, αλλα εχω την αισθηση οτι εχω δει και σε αλλα προϊοντα ψυγειου αντιστοιχη τακτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακροπρόθεσμα καμία αλυσίδα δεν την συμφέρει

γιατί;

γιατί καταλήγεις εμπορικά να μαζεύεις όλον τον ανθρώπινο κατιμά της πόλης και να διώχνεις τους πελάτες που μπορούν να πάρουν κάτι άλλο πέρα από ευκαιρίες και χώμα τιμές 

Άρα λες ότι δεν τους συμφέρει το -30% επειδή θα πηγαίνει κόσμος που θα παίρνει μόνο αυτά; Πιστεύω ότι μπορεί να συνδυαστεί, για όλους είναι τα σούπερ μάρκετ, γι'αυτό έχουν και τέτοια ποικιλία και διαφορετικές τιμές πιστεύω. Αν δεν αγόραζαν κάποιοι όλα αυτά τα πράγματα δεν θα τα έφερναν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λες ότι δεν τους συμφέρει το -30% επειδή θα πηγαίνει κόσμος που θα παίρνει μόνο αυτά; Πιστεύω ότι μπορεί να συνδυαστεί, για όλους είναι τα σούπερ μάρκετ, γι'αυτό έχουν και τέτοια ποικιλία και διαφορετικές τιμές πιστεύω. Αν δεν αγόραζαν κάποιοι όλα αυτά τα πράγματα δεν θα τα έφερναν!

όχι μόνο αυτό

αρκετοί απο αυτό το κοινό έχουν και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Φαντάσου ένα sm να πλημμυρίζει με γύφτους, ημιάστεγους ή με ζητήματα ηλεκτρικού, νερού στο σπίτι τους 

Ε σε τέτοιο χώρο εγώ τουλάχιστον δεν θα ήθελα να συνυπάρχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο αυτό

αρκετοί απο αυτό το κοινό έχουν και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Φαντάσου ένα sm να πλημμυρίζει με γύφτους, ημιάστεγους ή με ζητήματα ηλεκτρικού, νερού στο σπίτι τους 

Ε σε τέτοιο χώρο εγώ τουλάχιστον δεν θα ήθελα να συνυπάρχω 

Κατάλαβα πως το λες αλλά το βρίσκω κάπως υπερβολικό. Εννοώ ότι όλα τα σούπερ μάρκετ έχουν φτηνές σειρές και προσφορές αλλά βλέπεις διάφορο κόσμο μέσα. Δεν πιστεύω δηλαδή πως μια επιπλέον προσφορά -30% σε κάτι που λήγει σύντομα θα αλλοιώσει τόσο τις αναλογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πως το λες αλλά το βρίσκω κάπως υπερβολικό. Εννοώ ότι όλα τα σούπερ μάρκετ έχουν φτηνές σειρές και προσφορές αλλά βλέπεις διάφορο κόσμο μέσα. Δεν πιστεύω δηλαδή πως μια επιπλέον προσφορά -30% σε κάτι που λήγει σύντομα θα αλλοιώσει τόσο τις αναλογίες.

το πόσο θα της αλλοιώσει δεν το ξέρω αλλά σίγουρα θα έχει αλλοίωση

τον ίδιο ποιοτικά κόσμο μάζευε το carrefour και τον ίδιο ο Σκλαβενίτης;

τον ίδιο ποιοτικά κόσμο μάζευει το bazaar και το ίδιο ο Σκλαβενίτης ή το market inn

το lidl με τον Σκλαβενίτη;

Σε άλλο νήμα που είχε ανοίξει πριν κανα δυο μέρες ένα μέλος Ταύρος vs Χαλάνδρι είχα αναφέρει το παράδειγμα του lidl στην περιοχή που είναι ο καταυλισμός τους. Στο ίδιο ακριβώς σημείο έχει lidl, ΑΒ και Σκλαβενίτη. Μάντεψε σε ποιο sm πήζει το μάτι σου από μακριά κλαρωτή φούστα και χρυσό δόντι

...εγώ φοβάμαι ότι εννοεί λακίζουν οι λουδοβίκοι και μόνο με το που βλέπουν τριγύρω τους κατιμάδες.

edit - με πρόλαβε...

αν εσένα σε ικανοποιεί να ψωνίζεις μαζί με τύπους που έχουν να κάνουν μπάνιο μήνες, ουρλιάζουν κοκ, δικαίωμα σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εσένα σε ικανοποιεί να ψωνίζεις μαζί με τύπους που έχουν να κάνουν μπάνιο μήνες, ουρλιάζουν κοκ, δικαίωμα σου 

 

...εδώ δεν με χαλάει να συνυπάρχω σε θρεντ με τύπους που έχουν αισθητική αλλεργία στις χρυσές φούστες και τα κλαρωτά δόντια, τί λες τώρα

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανει σιγουρα το mymarket σε γαλα που αγοραζω. Δεν εχω κοιταξει αλλα προϊοντα, αλλα εχω την αισθηση οτι εχω δει και σε αλλα προϊοντα ψυγειου αντιστοιχη τακτικη.

 

Μολις θυμηθηκα οτι και στα ΑΒ εχω δει σχετικη εκπτωση, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν στα ψυγεια. Ηταν σιγουρα στο ψυγειο οπου τοποθετουν το συσκευασμενο φαγητο (μαγειρευτα, σαλατες, σουσι κλπ.). Παντως, ειναι αποριας αξιον πώς δεν εχω δει κλαρωτες φουστες και χρυσα δοντια στα δυο συγκεκριμενα μαρκετ με τοσο μεγαλες προσφορες. Ημουν σιγουρος οτι ολοι στους καταυλισμους κανουν κρα για εκπτωτικο σουσι και κατσικισιο γαλα με πολυ συντομη ημερομηνια ληξης :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έγραφε στην συσκευασία ή στο ταμπελάκι του κασέρι;

Αυτό είναι πολύ σοβαρό που ρωτάω κανονικά για να ονομάσουν κάτι φέτα, κασέρι κοκ πρέπει να έχει συγκεκριμένες αναλογίες γάλακτος διαφορετικά είναι παραπλάνηση του καταναλωτή και τιμωρείται 

Για να μην αναφερθώ πως το φοινικέλαιο σύμφωνα με τον ΠΟΥ είναι καρκινογόνο

Αν υπάρχει η συσκευασία του προιόντος ή αν ακόμα το πουλά το μαγαζί ως κασέρι καρφί για καταγγελία στον ΕΦΕΤ

 

Και ορίστε και ένα παράδειγμα για τον λατρεμένο ΤΥΡΑΣ με τα γαλακτοκομικά σκουπίδια του 

 

http://www.efet.gr/images/old_efet/deltio253.html

 

Ειναι ενα gouda (αν θυμαμαι καλα) που πουλα το discount markt. Την επομενη φορα που θα παω θα το βγαλω φωτο και θα το ανεβασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πάντα αλλα πολύ συχνά το ¨ο,τι πληρώνεις παίρνεις¨ ισχύει.

Ρίχνετε μια μάτια στις συσκευασίες, εχει γίνει μόδα να βάζουν φοινικέλαιο αντι για το προϊόν που υποτίθεται οτι αγοράζεις (εχω δει κασέρι όπου ήταν 80% γαλα και 20% φοινικέλαιο).

Πάντως αυτό που κανει το λιντλ να μειώνει κατα 30% την τιμη ενός προϊόντος οταν φτάνει στην ημερομηνία λήξης ειναι ορθή πρακτική και κακώς δεν εχει βρει μιμητές.

Και ο Βασιλοπουλος το κανει. Και με 50% κιολας. Αλλα το πολυ 1-3 μερες πριν την ληξη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται στο Χαλάνδρι και τον Ταύρο, αλλά το ΑΒ στο Φάρο Ψυχικού που ψωνίζω εγώ έχει με διαφορά τις περισσότερες "κλαρωτές φούστες" από όλα τα sm της περιοχής. Αυτό πάντως δεν φαίνεται να απασχολεί καθόλου τους υπόλοιπους πελάτες.

 

Έχει και προσφορές στα ψυγεία σε τυριά, γάλατα, γιαούρτια, κοτόπουλα κλπ, από 30-50%, ανάλογα μάλλον με το πότε λήγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πάντα αλλα πολύ συχνά το ¨ο,τι πληρώνεις παίρνεις¨ ισχύει.

Ρίχνετε μια μάτια στις συσκευασίες, εχει γίνει μόδα να βάζουν φοινικέλαιο αντι για το προϊόν που υποτίθεται οτι αγοράζεις (εχω δει κασέρι όπου ήταν 80% γαλα και 20% φοινικέλαιο).

Πάντως αυτό που κανει το λιντλ να μειώνει κατα 30% την τιμη ενός προϊόντος οταν φτάνει στην ημερομηνία λήξης ειναι ορθή πρακτική και κακώς δεν εχει βρει μιμητές.

Εδώ μεγάλη εταιρία βάζει φοινικέλαιο στη φέτα και την πουλάει φέτα.

Δεν έχουμε κράτος να τους σκίσει.

Αν και κάποιοι έχουν μετοχές εκεί όποτε πάλι χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...