Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα από lidl το Σάββατο 1 καρτέλα με 6 μπαταρίες CR2025. Δοκίμασα 2 από αυτές στο τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή mpeg4, και δεν δούλεψε. Το πολύμετρο έδειξε 2,54 και 2,61V, ενώ κανονικά έπρεπε να δείξει πάνω από 3 μια και 3V είναι η ονομαστική τους τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21, καινούργιες δείχνουν 3~3.2v στο πολύμετρο. Να τις πας πίσω με την απόδειξη, ή καλύτερα πάρε εδώ ένα τηλέφωνο πριν:

 

Tηλεφωνήστε χωρίς χρέωση στο 800 111 3333 (Κλήσεις μόνο εντός Ελλάδος)

Ώρες Εξυπηρέτησης: Δευτέρα - Παρασκευή: 8:00-20:00, Σάββατο: 8:00-19:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pigeon φυσικά και θα τις επιστρέψω, τα lidl είναι ίσως τα μόνα που όχι μόνο δέχονται επιστροφές αλλά επιστρέφουν κιόλας τα χρήματα. Τηλέφωνο δεν πρόκειται να πάρω.

 

Το post πάντως δεν το έκανα για να ζητήσω οδηγίες πως να κινηθώ, το έκανα για να ενημερώσω το φόρουμ ή όποιον ενδιαφέρεται τέλος πάντων για το πόσο άχρηστο είναι το συγκεκριμένο προϊόν. Υπόψιν δεν ήταν πολυκαιρινές, η καρτέλα γράφει πάνω κατασκευή 5ος/2014 και λήξη 4ος/2018.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο στην ανοιχτή τους γραμμή, ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να πάρεις, όταν πρόκειται για επισροφή (θα σου πουν απλά να πας στο κατάστημα αγοράς, με την απόδειξη).

 

Όσο για τις μπαταρίες, πέραν ότι δεν είναι "άχρηστο το συγκεκριμένο προϊόν", με την έννοια της γκάμας (πράγμα που θα ενδιέφερε τους λοιπούς). Το να έτυχε να βγει το συγκεκριμένο πακέτο ελαττωματικό, συμβαίνει.

Και για την ακρίβεια, το να τις φορτίσεις πρώτα θα ήταν το καλύτερο. Αν ΜΕΤΑ τη φόρτιση δεν έχουν την σωστή τάση ή έστω δεν την διατηρήσουν για επαρκές διάστημα (βάλε τες πχ σε κάποιο ασύρματο ποντίκι αν έχεις, όπου θα πρέπει να σου κρατήσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ βδομάδα, με καθημερινή χρήση), τότε ναι, επίστρεψέ τες. Έχεις δικαίωμα ενός μήνα άλλωστε για άμεση επιστροφή χρημάτων σε φάση "DOA", εκτός από την εγγύηση που έχουν. 

Στην τελική, δες αν έχουν μείνει άλλες στο κατάστημα (αν και χλωμό - συνήθως αυτές εξαφανίζονται σαν ζεστά ψωμάκια, εδώ και χρόνια που τις φέρνει το Lidl, ακριβώς γιατί ΕΙΝΑΙ καλές και σε καλή τιμή και ο κόσμος το ξέρει) πάρε ένα ακόμη πακέτο, με τα λεφτά της επιστροφής.

 

...για 'σένα δηλαδή το λέω (να τις φορτίσεις και να τις τσεκάρεις), για να μην χάσεις το προϊόν που για να το πήρες, θα σε βόλευε να το έχεις (και μάλιστα στην τάδε τιμή)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις μπαταρίες, πέραν ότι δεν είναι "άχρηστο το συγκεκριμένο προϊόν", με την έννοια της γκάμας (πράγμα που θα ενδιέφερε τους λοιπούς). Το να έτυχε να βγει το συγκεκριμένο πακέτο ελαττωματικό, συμβαίνει.

Και για την ακρίβεια, το να τις φορτίσεις πρώτα θα ήταν το καλύτερο. Αν ΜΕΤΑ τη φόρτιση δεν έχουν την σωστή τάση ή έστω δεν την διατηρήσουν για επαρκές διάστημα (βάλε τες πχ σε κάποιο ασύρματο ποντίκι αν έχεις, όπου θα πρέπει να σου κρατήσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ βδομάδα, με καθημερινή χρήση), τότε ναι, επίστρεψέ τες. Έχεις δικαίωμα ενός μήνα άλλωστε για άμεση επιστροφή χρημάτων σε φάση "DOA", εκτός από την εγγύηση που έχουν. 

Στην τελική, δες αν έχουν μείνει άλλες στο κατάστημα (αν και χλωμό - συνήθως αυτές εξαφανίζονται σαν ζεστά ψωμάκια, εδώ και χρόνια που τις φέρνει το Lidl, ακριβώς γιατί ΕΙΝΑΙ καλές και σε καλή τιμή και ο κόσμος το ξέρει) πάρε ένα ακόμη πακέτο, με τα λεφτά της επιστροφής.

 

...για 'σένα δηλαδή το λέω (να τις φορτίσεις και να τις τσεκάρεις), για να μην χάσεις το προϊόν που για να το πήρες, θα σε βόλευε να το έχεις (και μάλιστα στην τάδε τιμή)...

 

...μπλα-μπλα-μπλα...

 

Την άλλη φορά ρε μαλάκα τσέκαρε τουλάχιστον ότι δεν μιλάμε για επαναφορτιζόμενες. Μαλάκα. Ε μαλάκα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις 20/11 παιζει λαμπες οικονομιας http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=444

 

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει παρει να μου πει αν εχουν αμεση αποκριση φωτισμου στο ανοιγμα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπλα-μπλα-μπλα...

 

Την άλλη φορά ρε μαλάκα τσέκαρε τουλάχιστον ότι δεν μιλάμε για επαναφορτιζόμενες. Μαλάκα. Ε μαλάκα.

Δώσε πόνο!!!

 

Όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου ΠΟΤΕ δεν έτυχε να μου βγει ελαττωματική μια επώνυμη μπαταρία. Ακόμα και 1-2 χρόνια μετά τη λήξη τους είχαν τη σωστή τάση. Τις συγκεκριμένες τις πήρα γιατί έτυχε να τις δω μπροστά μου τη στιγμή που τις χρειαζόμουν, επειδή ήταν φρέσκες, επειδή τα lidl γενικότερα έχουν καλό value for money σε τέτοια είδη και επειδή είχαν μόνο 2,50€ η εξάδα(σε άλλη περίπτωση πλήρωσα σε κλειδαρά 3 ευρώ για μια).

 

Για όλα τα παραπάνω, εγώ προσωπικά το συγκεκριμένο προϊόν το θεωρώ άχρηστο.

 

Τώρα όλοι οι υπόλοιποι όχι μόνο είστε ελεύθεροι, αλλά επιβάλλεται κιόλας να σχηματίσετε τη δική σας άποψη επί του θέματος. Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, απλά την εμπειρία μου μοιράστηκα μαζί σας.

στις 20/11 παιζει λαμπες οικονομιας http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=444

 

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει παρει να μου πει αν εχουν αμεση αποκριση φωτισμου στο ανοιγμα..?

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τις συγκεκριμένες, αλλά σε γενικές γραμμές οι λάμπες αυτής της τεχνολογίας χρειάζονται λίγο χρόνο για να αποδώσουν αυτό που πρέπει. Μόλις τις ανάβεις σου δίνουν αμέσως κάπου το 60-70%, και σταδιακά στο 1 λεπτό σου δίνουν τη μέγιστη φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Το φηνό το κρέας το τρών' οι σκύλοι», λέει ο σοφός λαός μας.

 

Και στις μπαταρίες, η «φθήνια» συνήθως μεταφράζεται σε χαμηλού εώς μηδενικού επιπέδου Quality Control με αποτέλεσμα να φτάνουν αρκετά κομμάτια σε retail shops όπως αυτά που σου 'τυχαν Joshua21. Αλλά ο πολύς κόσμος δεν έχει πολύμετρο διαθέσιμο, όπως εσύ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Το φηνό το κρέας το τρών' οι σκύλοι», λέει ο σοφός λαός μας.

 

Και στις μπαταρίες, η «φθήνια» συνήθως μεταφράζεται σε χαμηλού εώς μηδενικού επιπέδου Quality Control με αποτέλεσμα να φτάνουν αρκετά κομμάτια σε retail shops όπως αυτά που σου 'τυχαν Joshua21. Αλλά ο πολύς κόσμος δεν έχει πολύμετρο διαθέσιμο, όπως εσύ... ;)

οταν εχουμε ελευθερη αγορα και ελλατωματικες παρτιδες δεν υπαρχει φθηνο και ακριβο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχουμε ελευθερη αγορα και ελλατωματικες παρτιδες δεν υπαρχει φθηνο και ακριβο.

το αναλυεις λιγο αυτο αν μπορείς για όσους σαν και μενα το χρειαζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που δεν μου αρεσει στο Lidl, ειναι οτι δεν εχει πληρη γκαμα προϊοντων.

Βεβαια εχει βελτιωθει πολυ τα τελευταια χρονια.

Δεν εννοω οτι δεν εχει καποιες επωνυμες μαρκες. Εξαλλου αυτο ισχυει σε ολα τα s/m, πουθενα δεν τα βρισκεις ολα, δεν θα κανα ποτε αυτο το παραπονο.

Εννοω οτι δεν εχει καποια πραγματα ουτε καν σαν ειδος, ειτε δικης του ετικετας, ειτε αλλης.

Πχ εμενα μου αρεσουν (τυχαιο παραδειγμα) τα μουστοκουλουρα, ή κατα καιρους αγοραζω 'πατους' παπουτσιων. Ε, δεν εχει.

Πραγματα τα οποια εχουν ολα τα αλλα 'κλασικα' σουπερ μαρκετ, το Lidl δεν τα φερνει καν σαν ειδη.

Ετσι, αναγκαζομαι να πηγαινω παντα, και στο Lidl, και μετα και σε αλλο s/m. Τυχαινει δε, ατομα τα οποια τυχαια συναντω στο lidl, να τα βλεπω μετα οπως κι εγω ο ιδιος πάω, και αυτα στο αλλο s/m!

Και δεν παμε αλλου παντοτε μονο για τις τιμες. Παμε γιατι θελουμε κατι που δεν το φερνει καν το Lidl.

Ειναι κριμα.

Ειναι κριμα γιατι και απο αποψη χρονου, και πρακτικοτητας, πολλες φορες θα ηθελα να πηγαινω μονο στο Lidl και να ξεμπερδευα.

Δεν ξερω σιγουρα αν θα με ικανοποιουσε η επιλογη που θα μου προσεφερε το Lidl, ομως, θα ειχα εστω μια επιλογη, και πολλες πιθανοτητες να μην χρειαστει να παω και σε αλλο s/m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...