Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από αύριο στα Lidl έχει προιόντα περιποίησης αυτοκινήτου και μου γυάλισαν τα καλύμματα στα 16 ευρώ. Τα έχει αγοράσει στο παρελθόν κανείς να μου πει τι λένε από ποιότητα?

 

Επίσης, απ'ότι ξέρω όταν έχει προσφορές στα Lidl, αυτές εξαφανίζονται σε ελάχιστο χρόνο, τι ώρα λέτε να πάω για να βρω απόθεμα? Υπάρχει κανένα κατάστημα σε Αιγάλεω/Περιστέρι/Χαιδάρι που να στοκάρει αρκετά για να μην τρέχω και βρω άδεια ράφια/καλάθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σαν καταναλωτή τι σε νοιάζει? Τα μαγαζιά ακριβώς όπως είναι θα μείνουν με τα ίδια προϊόντα.

 

Άμα παραμείνουν οι τιμές ίδιες και η ποικιλία των προϊόντων ίδια, δεν με ενδιαφέρει. Λένε όμως ότι έχουν ζημία 20 εκατομμύρια το χρόνο. Μάντεψε τι θα κάνουν για μπορέσουν να είναι στα ίσια στο ισολογισμό.

 

Άσε που δεν πιστεύω να μείνει ο ίδιος αριθμός καταστημάτων που είναι τώρα.

 

Τα carrefour απο τότε που τα πήρε ο Μαρινόπουλος έχουν μειώσει δραματικά την ποικιλία των προϊόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα παραμείνουν οι τιμές ίδιες και η ποικιλία των προϊόντων ίδια, δεν με ενδιαφέρει. Λένε όμως ότι έχουν ζημία 20 εκατομμύρια το χρόνο. Μάντεψε τι θα κάνουν για μπορέσουν να είναι στα ίσια στο ισολογισμό.

 

Άσε που δεν πιστεύω να μείνει ο ίδιος αριθμός καταστημάτων που είναι τώρα.

 

Τα carrefour απο τότε που τα πήρε ο Μαρινόπουλος έχουν μειώσει δραματικά την ποικιλία των προϊόντων.

 

 Τι δραματική μείωση ποικιλίας είδες??Τι προιόντα αγόραζες εσύ απτο carrefour και δεν το βρίσκεις τώρα? Έξω στα μεγάλα λέμε πάντα...τα εντός πόλεις είναι μαρινόπουλος όπως ήταν πάντα  συν τα προιόντα ιδιωτικής ετικέτας του carrefour.

Η μόνη αλλαγή που έγινε στα Carrefour είναι ότι έφυγαν σιγά σιγά από τον τομέα των ηλεκτρικών συσκευών...παλιά είχαν πλυντήρια κουζίνες λαπτοπ τηλεοράσεις σε μεγάλο βαθμό...πλέον έχουν μείνει με μερικές τοστιέρες και κάνα φουρνάκι και όλα αυτά με πολύ μικρότερη ποικιλία από ότι είχαν παλιά που τα μαγαζιά τους είχαν ένα τμήμα που ήταν σαν μικρός Κωτσόβολος.

 

Τα προιόντα ιδιωτικής ετικέτας του carrefour είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ με πριν δεν μειώθηκε και δεν σταμάτησε τίποτα. Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά επώνυμα που υπάρχουν παντού. Ούτε από τα είδη ένδυσης και υπόδησης άλλαξαν κάτι. 

 

Και το carrefour δεν έβγαινε προφανώς και για αυτό "έφυγαν"...αλλά διαφορά στις τιμές εγώ δεν είδα μετά την εξαγορά (εκτός φυσικά απ'την κλασική ετήσια άνοδο τιμών που έχουν ΟΛΑ τα σούπερ μάρκετ στην Ελλάδα πάντα)

 

Αυτές οι εξαγορές επηρεάζουν μόνο τους ισολογισμούς και τους CEO...για μένα και για σένα δεν έχουν την παραμικρή επίπτωση ούτε αρνητική ούτε θετική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου λες τέτοια και παίρνω το στραγγιστό 2%, τι άλλαξε;

Είμαι λίγο περίεργος με τη γεύση γενικότερα, πέρα απτη φέτα του βαλμά δύσκολα να αγοράσω κάποια άλλη

 

Εμεις και το 2% και το 10%. Δυό προβλήματα κυρίως α)εχει γίνει πολύ αραιό -είναι σχεδόν "αγελαδίτσα"- και β) δεν είναι να το αφήνεις να πλησιάζει στην ημ/νια λήξης γιατι θα έχεις ..κιντερ έκπληξη :P

 

Ενας φίλος, τεχνολόγος τροφίμων, μου είπε οτι προσθέτουν γάλα σκόνη και κρέμα σκόνη για να αυξηθεί η παραγόμενη ποσότητα. Γι'αυτό και μόλις το ρίξεις πχ. σε σάλτσα, διαλύεται σαν γαλατάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε πως σας φαινεται το γιαουρτι προμελ 2%.

αν εννοεις το κεσεδακι προσωπικα το παιρνω συχνα γιατι εχει ημερομηνια ληξης κανα 20ημερο μετα. Καλο ειναι αλλα προτιμω το 2% ιδιωτικης ετικετας του carrefour. μου κανει καπως ποιο γεματο στη γευση σα να ειναι λιγο παραπανω λιπαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λιντλ εχουν συμφωνια με γαλακτοβιομηχανιες ελληνικες.επομενως το εργοστασιο εκτος απο το δικο του προιον βγαζει και του λιντλ με αλλη ετικετα.η ποιοτητα ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πλειοψηφία τους τα προϊόντα όλων των σουπερμάρκετ με ετικέτα του σούπερ μάρκετ , πχ "Mr Grand" , είναι τέτοιων περιπτώσεων . Έχω 2 τουλάχιστον προϊόντα του LIDL κατά νου που πωλούνται με άλλη ετικέτα (και στην μισή τιμή) στο LIDL και με την κανονική τους ετικέτα (και την 2πλάσια τιμή) σε άλλα σούπερ μάρκετ . Με την ίδια ποιότητα .

 

Το θέμα είναι να καταφέρεις να τα βρείς .


Για το γαλα το 1,5% - 3,5% UHT, μακράς διάρκειας, τι γνωμη εχετε;

 

Μια χαρά είναι , τα παίρνω για να κάνω στο σπίτι fredo espresso και καπουτσίνο .  Μόνο για καφέ τα παίρνω δηλαδή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σαν καταναλωτή τι σε νοιάζει? Τα μαγαζιά ακριβώς όπως είναι θα μείνουν με τα ίδια προϊόντα.

 

οταν λεει μετρο εννωει την γνωστη που εχει και τα cash n carry και τα mymarket ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...