Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω τυρια μονο απο εκει αγοραζα ειδικα το γκουντα σε φετες (ειναι πεντανοστιμο) και τη φετα οταν ειναι σε προσφορα και το χαλουμι (αλμυρο αλλα ωραιο).

 

Ελα ομως που ετυχε η στραβη. τελος παντων. πολλα ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρε ο αδερφος μου αυγα απο το λιντ, τοσο βιολογικα που οταν το εσπασε βγηκε πουλακι μεσα..στην κυριολεξια..

 

 

Τους γ@μας ή δεν τους γ@μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πολλοί κάνετε εκπτώσεις στην ποιότητα του φαγητού που καταναλώνετε δε το καταλαβαίνω! Λές και θα πέσει ο προυπολογισμός έξω αν αντί για το σαμπρελωτό τυρί του lidl πας και πάρεις έστω του ΑΒ το τυρί που και φθηνό ειναι και κλάσεις ανώτερο!

 

Αν είναι δυνατόν, να καταναλώνετε γαλακτοκομικά και κρεατικά από το έκτρωμα lidl. Ειλικρινά ότι έχω δοκιμάσει, ειδικά τα τυριά που γίνεται λόγος, απλά δεν τρώγονται ρεεεε!! Ειδικά κάποια που είναι σε ζελατίνες, μικρά τετράγωνα για τοστ, απορώ με τι είδους γάλα έχουν παρασκευασθεί, τέτοια αηδία γεύση δεν έχω ξανασυναντήσει!

 

Το χειρότερο σουπερ μαρκετ εβερ, αλλά αφού αρέσει στον κόσμο να τρώει σαβούρα τι να πεις μετά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πολλοί κάνετε εκπτώσεις στην ποιότητα του φαγητού που καταναλώνετε δε το καταλαβαίνω! Λές και θα πέσει ο προυπολογισμός έξω αν αντί για το σαμπρελωτό τυρί του lidl πας και πάρεις έστω του ΑΒ το τυρί που και φθηνό ειναι και κλάσεις ανώτερο!

 

Αν είναι δυνατόν, να καταναλώνετε γαλακτοκομικά και κρεατικά από το έκτρωμα lidl. Ειλικρινά ότι έχω δοκιμάσει, ειδικά τα τυριά που γίνεται λόγος, απλά δεν τρώγονται ρεεεε!! Ειδικά κάποια που είναι σε ζελατίνες, μικρά τετράγωνα για τοστ, απορώ με τι είδους γάλα έχουν παρασκευασθεί, τέτοια αηδία γεύση δεν έχω ξανασυναντήσει!

 

Το χειρότερο σουπερ μαρκετ εβερ, αλλά αφού αρέσει στον κόσμο να τρώει σαβούρα τι να πεις μετά..

 

Το τυρι που αναφερεις ειναι επεξεργασμενο τυρι τυπου spread, αντιστοιχο με το γνωστο σε ολους http://www.lavachequirit.gr/. Καμμια σχεση με τα κλασσικα τυρια για τοστ.

 

Τωρα, το αν θα πεσει ο προυπολογισμος... σε πολλους πεφτει, αυτο δεν μπορεις να το ξερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λαβας τυρί είναι τρίγωνο.Νομίζω εννοεί κάτι άλλα που είναι συσκευασμένα σε ζελατίνα, κάθε φέτα ξεχωριστά

Έχω να φάω χρόνια απο αυτό αλλά το "γνήσιο" ήταν  πολύ νόστιμο αποσο θυμάμαι

 

 

ameriki-tyria.jpg

Επεξ/σία από Porg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαβας τυρί είναι τρίγωνο.Νομίζω εννοεί κάτι άλλα που είναι συσκευασμένα σε ζελατίνα, κάθε φέτα ξεχωριστά

Έχω να φάω χρόνια απο αυτό αλλά το "γνήσιο" ήταν  πολύ νόστιμο αποσο θυμάμαι

 

Εσωτερικα ειναι η ιδια "μαρκα" τυριου, απλα η αλλη εταιρια το βγαζει σε φετες συσκευασμενες ανα μια με ζελατινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πολλοί κάνετε εκπτώσεις στην ποιότητα του φαγητού που καταναλώνετε δε το καταλαβαίνω! Λές και θα πέσει ο προυπολογισμός έξω αν αντί για το σαμπρελωτό τυρί του lidl πας και πάρεις έστω του ΑΒ το τυρί που και φθηνό ειναι και κλάσεις ανώτερο!

 

Αν είναι δυνατόν, να καταναλώνετε γαλακτοκομικά και κρεατικά από το έκτρωμα lidl. Ειλικρινά ότι έχω δοκιμάσει, ειδικά τα τυριά που γίνεται λόγος, απλά δεν τρώγονται ρεεεε!! Ειδικά κάποια που είναι σε ζελατίνες, μικρά τετράγωνα για τοστ, απορώ με τι είδους γάλα έχουν παρασκευασθεί, τέτοια αηδία γεύση δεν έχω ξανασυναντήσει! Το χειρότερο σουπερ μαρκετ εβερ, αλλά αφού αρέσει στον κόσμο να τρώει σαβούρα τι να πεις μετά..

 

Χα χα καλό, ήξερα το άλλο με τον τοτό, αυτό μου διέφυγε. Πολύ θα ήθελα να μάθω το "τυρί του ΑΒ που είναι και κλάσεις ανώτερο" και που "δεν θα πέσει έξω ο προυπολογισμός". Με παράθεση τιμής & βάρους παρακαλώ όχι 2ε το ένα 2,5ε το άλλο. :X

 

Να πούμε 2 λόγια για τα τυριά σε ζελατίνες και γενικά τα μετασκευασμένα τυροκομικά. Ολα αυτά τα προιόντα παρασκευάζονται από αποσυρμένα τυριά, αποσυρμένα γάλατα λόγω ορίου παστερίωσης, φτηνά γάλατα σε σκόνη και ορό γάλακτος, όλα λιωμένα και ξαναπηγμένα σε ότι σχήμα και σχέδιο θέλει ο πελάτης. Ακόμα και τα "la vache qui rit" είναι το ίδιο ακριβώς. Στα περισσότερα πέφτουν μέσα αρώματα ή ακόμα και γλυκαντικά ή διορθωτές οξύτητας γιατί πρέπει να βγάλουν "ήπια" γεύση τύπου cream cheese (Philadelphia)

 

Στο lidl υπάρχουν 3 τύποι τυριών σε ζελατίνες, Τα croq-κάτι (τα πιο ακριβά) σε 2πλη κόκκινη συσκευασία, τα Tenery σε πορτοκαλι και κάτι άλλα σε μπλέ συσκευασία με άσπρες φέτες, τα πιο φτηνά όλων. Τα Tenery είναι ακριβώς τα ίδια σε γεύση και σε ποιότητα με τα la vache γεύση "cheddar". Τα ακριβά είναι λίγο καλύτερα όλων και τα φτηνά είναι πραγματικά σαν να τρως χαρτόνι μουσκεμένο στο γάλα. Ολα αυτά τα τυριά είναι γενικά χαμηλότατης διατροφικής αξίας λόγω της πολλαπλής παστερίωσης και της επεξεργασίας που γίνεται.

 

Από τα υπόλοιπα τυριά, πχ. τα gooda/ edam /butterkase είναι μια χαρά τυριά, το ίδιο και τα ελληνικά τύπου καπνιστό, τυροβολάκι κτλ. Οι φέτες και τα λευκά τυριά είναι απείρως φτηνότερα από οποιοδήποτε άλλο ΣΜ. Σε ποιότητα δεν υστερούν καθόλου από τα υπόλοιπα ιδιωτικής ετικέτας που κυκλοφορούν και σε τιμές είναι 20-30%, κι αν πετύχεις καμιά προσφορά, ως και 50% φτηνότερα.

 

Τα Light τυριά ούτε τα ακουμπάω, είτε ιδιωτικής ετικέτας είτε επώνυμα. Εκτός του οτι είναι εντελώς άχρηστα, είναι πανάκριβα και τις περισσότερες φορές ξυνισμένα. Γι'αυτό αλλωστε και τα κρούσματα μούχλας και αποσύρσεων στα light προιόντα (σε όλα ανεξαιρέτως τα σουπερμάρκετ).

 

Στα γιαούρτια υπάρχει θέμα, του lidl ήταν κάποτε καλά τώρα ούτε γι'αστείο. :fear:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυριά/Αλλαντικά του ΑΒ καθώς και άλλων ΣΜ π.χ Μαρινόπουλος προέρχονται από εργοστάσιο είτε του Ifantis, είτε του Νίκα ή creta farm ή κάποια άλλη μεγάλη γνωστή αλλαντοβιομηχανία. Αν εσύ θεωρείς ίδιας ποιότητας τα μουχλιασμένα, σαμπρελωτά τυριά του λιντλ με αυτά εντάξει, στην τελική ο καθένας ο,τι θέλει επιλέγει και τρώει..  άσε που δεν είναι λίγες οι φορές με διάφορα κρούσματα ύποπτων τροφίωμ από το εν λόγω σούπερ μαρκερ με τέτοια συχνότητα μάλιστα που δεν τη λες και τυχαία!

 

Πάντως το ότι στη Γερμανία το Lidl αποτελεί από τα τελευταίας κατηγορίας ΣΜ νομίζω αυτό και μόνο λέι πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ότι στη Γερμανία το Lidl αποτελεί από τα τελευταίας κατηγορίας ΣΜ νομίζω αυτό και μόνο λέι πολλά...

 

πάντως φίλος μου που ζούσε στη Γερμανία, όταν πιάσαμε αυτή τη συζήτηση μου ανέφερε ότι τα λιντλ είναι μεσαίας κατηγορίας.

 

εγώ βασικά ψωνίζω συχνά απο λιντλ.

δε σημαίνει ότι αγοράζω ότι έχει.

για άλλα πράγματα θα πάω στο λιντλ, γι άλλα στα καρφουρ, για άλλα στο βερόπουλο.

 

γενικά τα θεωρώ καλά. για τα πράγματα που αγοράζω πάντα.

 

και κάτι τελευταίο επειδή έχουν φαγωθεί μερικοί.

αν δεν είχαμε τέτοια καταστήματα εδώ ξέρετε σε τι τιμές θα πουλούσαν οι δικοί μας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γιαούρτια υπάρχει θέμα, του lidl ήταν κάποτε καλά τώρα ούτε γι'αστείο. :fear:

 

Μη μου λες τέτοια και παίρνω το στραγγιστό 2%, τι άλλαξε;

 

Είμαι λίγο περίεργος με τη γεύση γενικότερα, πέρα απτη φέτα του βαλμά δύσκολα να αγοράσω κάποια άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυριά/Αλλαντικά του ΑΒ καθώς και άλλων ΣΜ π.χ Μαρινόπουλος προέρχονται από εργοστάσιο είτε του Ifantis, είτε του Νίκα ή creta farm ή κάποια άλλη μεγάλη γνωστή αλλαντοβιομηχανία. Αν εσύ θεωρείς ίδιας ποιότητας τα μουχλιασμένα, σαμπρελωτά τυριά του λιντλ με αυτά εντάξει, στην τελική ο καθένας ο,τι θέλει επιλέγει και τρώει..  άσε που δεν είναι λίγες οι φορές με διάφορα κρούσματα ύποπτων τροφίωμ από το εν λόγω σούπερ μαρκερ με τέτοια συχνότητα μάλιστα που δεν τη λες και τυχαία!

 

Πάντως το ότι στη Γερμανία το Lidl αποτελεί από τα τελευταίας κατηγορίας ΣΜ νομίζω αυτό και μόνο λέι πολλά...

 

Απολυτος μηδενισμος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε γενικα πλαισια δεν εχω παραπονο και εχω γλυτωσει αρκετα χρηματα απο lidl και carrefour.

 

Δυο περιστατικα του lidl:περσι 2 καρπουζια μαπα(ηταν ασπρα μεσα) φετος ομως οσες φορες και να πηρα παρα πολυ καλα για 0,19ε/κιλο και μια φορα το μοσχαρι βγηκε πολυ σκληρο και απο τοτε δεν εχω κανει την κινηση να ξαναπαρω. Στα τοσα χρονια που ψωνιζω για δυο μεμονομενα περιστατικα δεν μπορω τα lidl να τα βγαλω σκαρτα.

 

Απο τον Σκλαβενιτη μου εχει βγει το γιαουρτι Δωδωνη ξινο και τα εβαπορε πιεστο(μαρκα του) χαλασμενα.. επισης η φετα του η βαρελισια 8,40ε/κιλο καποιες φορες την φερνει αποτυχια(λασπη) Δυστυχως στην εποχη μας δεν ισχυει οτι πληρωνεις-παιρνεις, μπορει να ειναι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις..

 

Φταινε και οι καταναλωτες γιατι δεν πανε να κανουν παραπονα απλα λενε δεν ξαναψωνιζω.. κακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα carrefour μην τα βάζετε στα ξένα. Είναι ελληνικά πλέον εδώ και 2 χρόνια. Μαρινόπουλος είναι 100% απλά κράτησε το brand name και έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα του χρήσης του σε όλα τα Βαλκάνια.

 

Τα lidl όπως όλα τα σούπερ μάρκετ έχει τα καλά έχει και τα άσχημα. Προσωπικά πηγαίνω στα lidl για συγκεκριμένα πράγματα. ΟΛΑ τα καθαριστικά/χαρτικά. Κάποια συγκεκριμένα πράγματα από τις θεματικές τους βδομάδες. (noodles-ασιατικη, σάλτσα-γαλλική ή ισπανική, σνιτσελ-γερμανικη, μπαχαρικα-μεξικάνικη κ.α)

 

Επίσης καλά και σε τρομερές τιμές είναι τα ζυμαρικά και οι χυμοί του. Σνακ/λιχουδιές για τον σκύλο. Οι πίτες του και οι πίτσες του οι (4 μαργαρίτες με 2ευρώ) είναι τιμιότατη λύση και υπάρχουν πάντα στην κατάψυξη μου για γρήγορο βραδινό. 

 

(Γλυκά δεν ξέρω γιατί δεν τρώω αλλά ακούω καλά πράγματα για τις σοκολάτες του)

 

Επίσης είναι πολύ τίμια λύση και με τρομερή πολιτική εγγύησης για αγορά μικροηλεκτρικών συσκευών (τοστιέρες,ζυγαριές,φουρνακι μικροκυμμάτων κ.α) και μερικά πραγματάκια για κουζίνα ή μπάνιο.

 

Τα lidl δεν είναι ούτε για να κάνεις ΟΛΑ τα ψώνια σου από κει...ούτε για κανένα...όπως όλα τα σούπερμαρκετ δλδ. Απλά χρειάζεται κάτι το οποίο στην Ελλάδα υπάρχει μόνο τα τελευταία χρόνια που σφίξαν τα γάλατα...ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ!

 

ΥΓ Για μένα αν έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ...ή έχετε γνωστό σας που μπορεί να σας το δώσει...τότε συμφέρουν τρελά αγορές από METRO και MAKRO. Ακόμα θυμάμαι φοιτητής στην Κρήτη που το ΜΑΚΡΟ εκεί (δίπλα στο ΤΕΙ κιόλας και στις εστίες που έμενα) επέτρεπε αγορές με φοιτητικό πάσο...τρελές τιμές και μάρκες που δεν βρίσκεις σε κανένα σούπερ μαρκετ γιατί προορίζονται για επαγγελματική χρήση. Μιλάμε έπαιρνες κατεψυγμένες πίτες για γύρο τις 20 με 1 ευρώ. Ψωμιά του τοστ...τυριά...αλλαντικά...κατεψυγμένα....όλα πάμφθηνα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Για μένα αν έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ...ή έχετε γνωστό σας που μπορεί να σας το δώσει...τότε συμφέρουν τρελά αγορές από METRO και MAKRO. Ακόμα θυμάμαι φοιτητής στην Κρήτη που το ΜΑΚΡΟ εκεί (δίπλα στο ΤΕΙ κιόλας και στις εστίες που έμενα) επέτρεπε αγορές με φοιτητικό πάσο...τρελές τιμές και μάρκες που δεν βρίσκεις σε κανένα σούπερ μαρκετ γιατί προορίζονται για επαγγελματική χρήση. Μιλάμε έπαιρνες κατεψυγμένες πίτες για γύρο τις 20 με 1 ευρώ. Ψωμιά του τοστ...τυριά...αλλαντικά...κατεψυγμένα....όλα πάμφθηνα!

 

Αποχωρεί η Makro απο την Ελλάδα:

 

http://bankingnews.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/item/163794-%CF%86%CE%B5%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1-makro-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-super-market-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%AF%CF%84%CE%B7/163794-%CF%86%CE%B5%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1-makro-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-super-market-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%AF%CF%84%CE%B7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...