Προς το περιεχόμενο

πόσο πιο κότες οι 'αναρχικοί;


andrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τα χτεσινά στημενα επεισόδια η κυβέρνηση αποφάσισε να περάσει στα γρήγορα το νόμο πλαίσιο με αιχμή την κατάργηση του ασύλου.Και μετά μου λέτε ότι δεν παρεισφρύουν στις ομάδες αυτές ασφαλίτες.Δεν πιστεύω επ΄σιης να πιστεύει κανείς ότι όλοι αυτοί είναι φοιτητές.

 

ismomniak το λινκ που δίνιες μιλάει για τον αναρχοσυνδικαλισμό που θεωρεί τις αστικές εκλογές ως τρόπο για να προωθήσουν και αυτοί τις ιδέες τους νεωτεριστικο ρεύμα.αυτοί που τα σπανε εμπνέονται κυρίως από το Νετσάγιεφ μαθητή του Μπακούνιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σήμερα με ενημέρωσε για τα τεκταινόμενα στη χθεσινή πορεία ο αδερφός μου που είχε πάει να δει με φίλο του τον γαύρο σε καφετέρια στην οδό Τζωρτζ. Από ένα σημείο και μετά όλοι είχαν βγει από την καφετέρια κι έβλεπαν τα γεγονότα που είχαν πιο πλάκα από τον αγώνα. Απ' ό,τι μου είπε η φάση έγινε ως εξής:

- Τα ΜΑΤ είχαν στηθεί στη Τζωρτζ (κάθετη στη Στουρνάρη). Οι αναρχικοί (=ασφαλίτες), έβγαιναν από την πύλη του Πολυτεχνείου και πέταγαν μολότωφ και πέτρες πάνω στο οδόστρωμα.

- Μετά από λίγα λεπτά, τα ΜΑΤ προχωρούσαν προς το πολυτεχνείο χτυπώντας τις ασπίδες τους με τα γκλομπζ. Οι "αναρχικοί" έμπαιναν ξανά στο Πολυτεχνείο.

- Λίγα λεπτά αργότερα τα ΜΑΤ υποχωρούσαν πάλι στη Τζωρτζ, και οι "αναρχικοί" ξαναέβγαιναν και πέταγαν εκ νέου μολότωφ και πέτρες στο οδόστρωμα.

- Το όλο σκηνικό "λουστείτε, ξεπλύντε, επαναλάβετε", συνεχίστηκε μέχρις ώτου ένας κουκουλοφόρος με πλάτη στα ΜΑΤ, έκανε νόημα "στοπ". Τότε το "χορευτικό σώου" σταμάτησε και ξαφνικά τα ΜΑΤ εξαφανίστηκαν (για να φύγουν και οι συνάδελφοι από το Πολυτεχνείο). Δευτερόλεπτα μετά έσκασε από το πουθενά η πυροσβεστική κι άρχισε να σβήνει τις φωτιές.

 

Παρακολουθήσατε τον φιλικό αγώνα ΜΑΤ - Ασφάλεια, μια χορηγεία της ελληνικής κυβέρνησης και των ελληνικών ΜΜΕ, στα πλαίσια της προετοιμασίας για την κατάργηση του ασύλου, σε περιγραφή Arioch79. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ, ραντεβού στο επόμενο συλλαλητήριο.

 

ΥΓ: Ο πρύτανης του ΕΜΠ είπε ότι κατέβηκαν από μια κλούβα της αστυνομίας καμμιά εικοσαριά κουκουλοφόροι και από εκείνη τη στιγμή (όλως εντελώς τυχαίως) ξεκίνησαν τα επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΥΓ: Ο πρύτανης του ΕΜΠ είπε ότι κατέβηκαν από μια κλούβα της αστυνομίας καμμιά εικοσαριά κουκουλοφόροι και από εκείνη τη στιγμή (όλως εντελώς τυχαίως) ξεκίνησαν τα επεισόδια.

 

Απορία: Δέχομαι ότι ΟΛΑ τα επειδόσια, μα ΟΛΑ, είναι στημένα. Προβοκάτσια. Και ρωτάω: αυτοί που κάνουν αυτές τις προβοκάτσιες, τόσο ηλίθιοι είναι που κατεβάζουν τους κουκουλοφόρους μπροστά στον πρύτανη; Μπροστά σε μάρτυρες;

 

Ή μήπως δεν έχουν λεφτά να τους πληρώσουν μια υπερωρία, βρε αδερφέ, και να τους στείλουν να πίνουν καφέ από νωρίτερα εκεί γύρω, ώστε να πιάσουν πόστα εγκαίρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αrioch φαντάσου μια σκηνή σε μια εποχή όπου έχει καταργηθεί το άσυλο στα ΑΕΙ.Υπάρχει μια καλλιτεχνική παράσταση πχ προβολή κινηματογραφικού έργου από την πλευρά των φοιτητών(ε σορρυ τεμπεληδων για τη Γιαννάκου).Παω γω να δω το έργο και ξαφνικά μπουκάρουν οι αναρχικοί και τα κάνουν μπάχαλο.Μπαίνειο μέσα η αστυνομία και εσύ ποιους νομίζεις ότι πίανει;Τους γιους τω μεγαλοκάτι ή εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έκτακτη είδηση: ο Πάρις Κασιδόκωστας συνελλήφθη σε προβολή της ταινίας "Θου Βου Φαλάκρός Πράκτωρ" στο Αμφιθέατρο της ΑΣΟΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Δέχομαι ότι ΟΛΑ τα επειδόσια, μα ΟΛΑ, είναι στημένα. Προβοκάτσια. Και ρωτάω: αυτοί που κάνουν αυτές τις προβοκάτισες, τόσο ηλίθιοι είναι που κατεβάζουν τους κουκουλοφόρους μπροστά στον πρύτανη; Μπροστά σε μάρτυρες;

 

Έλα ντε! Κοίτα, το σκηνικό αυτό δε μπορώ να το διασταυρώσω. Τη φάση όμως που περιγράφω στο ποστ μου την περιέγραψε ο αδερφός μου που είναι το πιο απολίτικο (ή μη κομματικοποιημένο αν προτιμάς) άτομο που γνωρίζω. Και απ' ό,τι μου είπε έκανε μπαμ σε όλους εκεί (όχι μόνο σε αυτόν) ότι η όλη φάση ήταν στημένη. Είχε και το ντέρμπυ στις 7 και θέλανε να το λήξουνε από τις εξίμιση ως φαίνεται. Να πάνε μετά τη δουλειά να δούνε μαζί το παιχνίδι, όπως όλοι...

 

ΥΓ: Εγώ αναγκάστηκα να ακυρώσω χθες ραντεβού με γιατρό της οποίας το ιατρείο βρίσκεται στο "μάτι του κυκλώνα". Απ' ό,τι μου είπε η ίδια που έχουν δει τα μάτια της πολλές φορές το ίδιο σκηνικό, κι αυτή την ίδια άποψη σχημάτισε για την "αυθεντικότητα" των οδομαχιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αrioch φαντάσου μια σκηνή σε μια εποχή όπου έχει καταργηθεί το άσυλο στα ΑΕΙ.Υπάρχει μια καλλιτεχνική παράσταση πχ προβολή κινηματογραφικού έργου από την πλευρά των φοιτητών(ε σορρυ τεμπεληδων για τη Γιαννάκου).Παω γω να δω το έργο και ξαφνικά μπουκάρουν οι αναρχικοί και τα κάνουν μπάχαλο.Μπαίνειο μέσα η αστυνομία και εσύ ποιους νομίζεις ότι πίανει;Τους γιους τω μεγαλοκάτι ή εμένα;

 

Φαντάζομαι αυτούς που τα σπάνε - τώρα αν σε δουν εσένα με μια μολότωφ στο χέρι φαντάζομαι δεν θα φταίει το ότι δεν είσαι γιος μεγαλοκάτι για να σε συλλάβουν.

 

Και στο παράδειγμά σου, δε σε πειράζει το ότι θα μπουν μέσα οι αναρχικοί να τα σπάσουν; Η ίδια λογική πάει και πιο πέρα, αν σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα αρχίσουν να πλακώνονται οι οπαδοί μεταξύ τους, να μην επεμβαίνει η αστυνομία γιατί μπορεί να συλληφθεί και κάποιος άσχετος;

 

Ο πρύτανης του ΕΜΠ είπε ότι κατέβηκαν από μια κλούβα της αστυνομίας καμμιά εικοσαριά κουκουλοφόροι και από εκείνη τη στιγμή (όλως εντελώς τυχαίως) ξεκίνησαν τα επεισόδια.

 

Αφού ο πρύτανης βλέπει ότι είναι ασφαλίτες όλοι αυτοί, γιατί δεν αίρει το άσυλο, να τους συλλάβει (αναγκαστικά) η αστυνομία, και μετά θα αποκαλυφθεί η -κατά τον πρύτανη- πλεκτάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτακτη είδηση: ο Πάρις Κασιδόκωστας συνελλήφθη σε προβολή της ταινίας "Θου Βου Φαλάκρός Πράκτωρ" στο Αμφιθέατρο της ΑΣΟΕ.

 

Χα χα γελασαμε.Πρώτον απαξιώνεις τις προσπάθειες των παιδιών των καλλιτεχνικών ομάδων των ιδρυμάτων και δεύτερον εσύ τι νομίζεις΄ότι είναι αναρχικοί;απολυμένοι από τα εργοστάσια;Παιδάκια του πλούσιου μπαμπά είανι που από την ανία τους τα σπάνε.

 

αν σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα αρχίσουν να πλακώνονται οι οπαδοί μεταξύ τους, να μην επεμβαίνει η αστυνομία γιατί μπορεί να συλληφθεί και κάποιος άσχετος;

 

Κατάλαβα προτέινεις δλδ να μην πηγαίνουμε στο γήπεδο μην την πατήσουμε.Εγώ λέω να μη βγαίνουμε και από το σπίτι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έλα ντε! Κοίτα, το σκηνικό αυτό δε μπορώ να το διασταυρώσω. Τη φάση όμως που περιγράφω στο ποστ μου την περιέγραψε ο αδερφός μου που είναι το πιο απολίτικο (ή μη κομματικοποιημένο αν προτιμάς) άτομο που γνωρίζω. Και απ' ό,τι μου είπε έκανε μπαμ σε όλους εκεί (όχι μόνο σε αυτόν) ότι η όλη φάση ήταν στημένη. Είχε και το ντέρμπυ στις 7 και θέλανε να το λήξουνε από τις εξίμιση ως φαίνεται. Να πάνε μετά τη δουλειά να δούνε μαζί το παιχνίδι, όπως όλοι...

 

ΥΓ: Εγώ αναγκάστηκα να ακυρώσω χθες ραντεβού με γιατρό της οποίας το ιατρείο βρίσκεται στο "μάτι του κυκλώνα". Απ' ό,τι μου είπε η ίδια που έχουν δει τα μάτια της πολλές φορές το ίδιο σκηνικό, κι αυτή την ίδια άποψη σχημάτισε για την "αυθεντικότητα" των οδομαχιών...

 

Εγώ, το ξαναλέω, δέχομαι ότι είναι τα πάντα στημένα. Μία λογική εξήγηση ψάχνω, γιατί δεν το στήνανε καλύτερα. Δεν είναι δα και τίποτε δύσκολο να στείλεις τον προβοκάτορα λίγο νωρίτερα να πιάσει πόστο. Έστω, φέρτους με ι.χ. να μην κουραστούν, αλλά με κλούβα; Μήπως να τους κατεβάζουν από ελικόπτερα, να γίνει και καλύτερο εφέ;

 

Και, βέβαια, δεν αμφισβητώ τον αδερφό σου. Απλά, απορώ και ελπίζω ότι κάποιος θα σκεφτεί μια λογική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα προτέινεις δλδ να μην πηγαίνουμε στο γήπεδο μην την πατήσουμε.Εγώ λέω να μη βγαίνουμε και από το σπίτι μας.

 

Προτείνω να αφήνουμε την αστυνομία να κάνει τη δουλειά της όταν τελούνται αξιόποινες πράξεις. Έτσι και με το παράδειγμα της προβολής της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Χα χα γελασαμε.Πρώτον απαξιώνεις τις προσπάθειες των παιδιών των καλλιτεχνικών ομάδων των ιδρυμάτων και δεύτερον εσύ τι νομίζεις΄ότι είναι αναρχικοί;απολυμένοι από τα εργοστάσια;Παιδάκια του πλούσιου μπαμπά είανι που από την ανία τους τα σπάνε.

 

Δε γέλασες; Κρίμα. Κοίτα, καμιά προσπάθεια δεν απαξιώνω. Με τα "παραδείγματά" σου απορώ.

 

Οι αναρχικοί είναι προβοκάτορες μπάτσοι, οι αναρχικοί είναι παιδάκια πλουσίων, οι αναρχικοί είναι τέλος πάντων τα πάντα εκτός από αναρχικοί. Αυτοί, πήρανε σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snoob τα είπα πριν 3 σελίδες.Είναι λογική ασφαλίτικη να παρεισφρύουν σε τέτοιες ομάδες.Σου έφερα παραδείγματα "τρομοκρατικών "ομάδων του εξωτερικού.Τις δηλώσεις του Ρουσόπουλου που είπε να καταργήσουμε το άσυλο όσο πιο γρήγορα γίνεται δεν τις ακουσες;Είναι πλεκτάνη να αμυρώσουν τις 10000 κόσμο που πήγαν χτες στην πορεία και να πει ο ηλίθιος κοσμάκης(το 85% του ελλ.λαού) πως για όλα τα κακα φταίνε οι αναρχικοί και να ιδρυθούν ιΑΕΙ και να μπουν κάμερες στους δρόμους.

 

Οι αναρχικοί είναι προβοκάτορες μπάτσοι, οι αναρχικοί είναι παιδάκια πλουσίων, οι αναρχικοί είναι τέλος πάντων τα πάντα εκτός από αναρχικοί. Αυτοί, πήρανε σύνταξη

 

διάβασε το Δελαστίκ να δεις τι λέει.Υπάρχουν 3ων ειδών.Τα πρεζάκια οι ασφαλίτες και οι χαβαλετζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν μου δώσεις link, να το διαβάσω το άρθρο του Δελαστίκ. Διαφορετικά, με τι κριτήρια να το ψάξω; Πού το βρήκες;

 

Εγώ, μια πάρα πολύ απλή ερώτηση έκανα, και απάντηση δεν παίρνω: αφού το στήνουν που το στήνουν, γιατί το κάνουν μπροστά στα μάτια μαρτύρων;

 

Να το θέσω απλά: δέχομαι να συζητήσω τα πάντα, αρκεί να έχουμε μια λογική βάση, όχι να λέμε κουβέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρχικοι η αλλιως γνωστοι αγνωστοι ....δουλεια δεν ειχε ο διαολος γ@μου... τα παιδια του.Η αστυνομια του τοτε δεν εχει καμια σχεση με την αστυνομια του τωρα οπως επισης και η αναρχια του τωρα δεν εχει καμια σχεση με την την τοτε κατακραυγη και επανασταση....Υπαρχουν και χειροτερα και δυστηχως ακομα το μο....νι ξυριζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snoob τα είπα πριν 3 σελίδες.Είναι λογική ασφαλίτικη να παρεισφρύουν σε τέτοιες ομάδες.Σου έφερα παραδείγματα "τρομοκρατικών "ομάδων του εξωτερικού.Τις δηλώσεις του Ρουσόπουλου που είπε να καταργήσουμε το άσυλο όσο πιο γρήγορα γίνεται δεν τις ακουσες;Είναι πλεκτάνη να αμυρώσουν τις 10000 κόσμο που πήγαν χτες στην πορεία και να πει ο ηλίθιος κοσμάκης(το 85% του ελλ.λαού) πως για όλα τα κακα φταίνε οι αναρχικοί και να ιδρυθούν ιΑΕΙ και να μπουν κάμερες στους δρόμους.

.

 

Το πετάω σε ένα ποστ πριν από 3 σελίδες τις λέξεις Ερυθρές Ταξιαρχίες και Μάινχοφ στην ίδια πρόταση δε σημαίνει φέρνω παραδείγματα.

Ούτε είναι αρκετό για να στηρίξει το επιχείρημα που ξεκινάει πάντα με "ως γνωστόν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...