Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Wii softmod θέματα και προβλήματα

 

Γεια σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Έχω ένα Wii ΜΑΥΡΟ και έχω πρόβλημα με το softmod.

 

Το ιστορικό έχει ως εξής:

 

Στην αρχή ξεκίνησα με σκόρπιες εγκαταστάσεις που άρχισα να βρίσκω. Σε κάποια από αυτές (νομίζω εγκατάσταση cios236) μου έβγαλε μήνυμα αν θα παίζω σπασμένα και απάντησα YES με το 1. Μου έβγαλε ένα μήνυμα που μου την έλεγε χοντρά και μετά ότι είμαι τυχερός  που δεν μου καταστρέφει την κονσόλα. 

Παρόλα αυτά η κονσόλα δούλευε κανονικά.

 

Μετά βρήκα αυτό το site http://miniportalz.com/?p=143που τα είχε όλα κατανοητά.

 

Έκανα τις εγκαταστάσεις όλες, με ένα μόνο κόλλημα που επανέφερα μετά από reboot και συνέχισα. 

Τελείωσε χωρίς λάθη.

Ετοίμασα ένα micro sd 32 gb σε USB adaptor με τα εξής προγράμματα WBFS Manager 3.0 WiiBackUpManager WiiBaFu και δοκίμασα να φορτώσω με USB Loader GX, CFG και άλλο ένα αλλά τίποτα.

Τα αρχεία τα έβλεπε. Ενημέρωνε εξώφυλλο αλλά δεν φόρτωνε

Κόλλαγε στο "Reading disk...."

 

Επίσης δεν βρήκα πως βλέπεις ταινίες, είτε αρχεία (τι αρχεία ;) είτε σε DVD Disk.

Και τέλος, είναι ανάγκη να έχεις φορμαρισμένο το δίσκο wbfs ή παίζει με ntfs;

 

Κάθε βοήθεια δεκτή και μπορώ να μεταφέρω την κονσόλα σε κάποιον που θα μπορούσε να κάνει το softmod

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εφαρμογές από την SD κάρτα τις έβαλες;
πότι θυμάμαι αυτή η κάρτα με τις εφαρμογές κτλπ μένει επαόριστο μέσα στη κονσόλα. και ανάλογα τη συσκευή ήταν (;)  δε θυμάμαι πως πήγαινε μέχρι κάποιο όριο σε μέγεθος περί τα 2gb?. 

Τα παιχνίδια τα έχεις ξέχωρα αλλού, σε  usb stick θες;, σε εξωτερικό σκληρό; κτλπ..

sd με adapter δεν έχω δοκιμάσει αλλά δε νομίζω να έχει πρόβλημα αλλά πρέπει να έχουν wbfs format για να το διαβασει από το USB Loader.

Άλλη υποσημείωση είναι πως μονάχα η usb θύρα που είναι προς τα έξω διαβάζει τα παιχνίδια, η άλλη πιο μέσα είναι για τις υπόλοιπες χρήσεις.

Η sd κάρτα που θα έχεις συνέχεια μέσα πρέπει να είναι fat32 καλύτερα.

 

Ορίστε η δικιά μου sd με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές που χρειάστηκαν μέσα, δε θυμάμαι τι πρέπει να γίνει ακριβώς αλλά πιστεύω θα βγάλεις άκρη. Την είχε χρειαστεί ένας φίλος παλαιότερα αλλά δε πιάστηκε ποτέ να κάνει softmod τελικά. (Εγώ το είχα κάνει softmod πριν αυτών των εφαρμογών που έχω σε αυτό το αρχείο αλλά με αυτά είχα κάνει και το update στην τότε τελευταία έκδοση)
https://dl.dropboxusercontent.com/u/55584105/WiiSD/WiiSD.rar
για να βλέπεις ταινίες πρέπει να έχεις κάποια εφαρμογή στην sd κάρτα όπως απότι είδα εδώ πρέπει να είχα ένα media player, άλλες εφαρμογές μπορείς να κατεβάσεις από το homebrew browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα περισσότερα τα έκανα όπως τα είπες αλλά δεν έγινε. Θα δω τα περιεχόμενα της κάρτα. 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω ας στείλει ΠΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φορμαρισμένο το USB σε WBFS και φορτωμένα πάνω σε ISO

Πήγα να φορτώσω με το wad manager τα wads του λινκ που μου έδωσες, και από τα 17 φόρτωσε τα 7. 9 δεν φόρτωναν.

Ο USB Loader ξεκίναγε να διαβάσει και γύρναγε στο menu

 

Ευχαριστώ πάντως αν και το πρόβλημα παραμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα. Είχα κάνει softmod σε ένα Wii. Έπαιζε όλα τα παιχνίδια του Wii, αλλά όχι τα αυθεντικά του Gamecube και έτσι πήγα να το κάνω απεγκατάσταση. Πάτησα system format και τώρα έχουν μείνει κάποια πράγματα μέσα (πάλι δεν παίζει αυθεντικά Gamecube) και δεν μπορώ ούτε να το ξανακάνω softmod (κολλάει στο στο κόκκινο γράμμα hackmii).

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Update σε wii softmode?

 

Καλημερα σε ολους,

 

Προσφατα αγορασα απο ενα συνφορουμιτη ενα μεταχειρισμενο wii για τα μικρα μου παιδια.Το wii ηταν softmod οπως ηθελα αλλα αλλα καποια κανουργια παιχνιδια που κατεβασα οπως το just dance 2015 δεν φορτωνουν και βγαζουν μαυρη οθονη.Απο διαφορα που διαβασα και δοκιμασα σε καποια wii φορουμς μαλλον θα πρεπει να κανω αναβαθμιση τον loader (rev686c IOS249 Rev 14) και iσως και το wii (ver 4).

Αν και εχω αρκετη εμπειρια σε τετοια πειραγματα,επειδη αυτο ειναι των παιδιων και μετα ποιος τα ακουει αν το μπρικαρω ή δεν μπορουν να παιζουν  αντιγραφα,θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει με καποιες αναλυτικες οδηγιες.

Στο δικο μου wii ο loader ειναι περασμενος σαν channel και οχι σαν forwader.

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλημερα για softmod τι ειδους sd καρτα να παρω, κανουν ολες? γιατι διαβασα οτι αυτες που γραφουν sd-hc δεν κανουν, οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα θα μου δωσει φιλος ενα WII SOFT MODE,τα παιχνιδια ηταν σε σκληρο ο οποιος ομως πλεον δεν υπαρχει,

 

εγω εχω ενα παλιο σκληρο δισκο 250 γκ εξωτερικο καθως και μια sd καρτα 16 γκ σαμσουνκ για το κινητο

 

μπορω να χρησιμοποιησν ενα απο τα δυο για να παιζω?να βαλω δηλ τα ισο παιχνιδια που κατεβασα μεσα και να τα συνδεσω με τη κονσολα η θελει συγκεκριμενο τυπο σκληρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα μου δωσει φιλος ενα WII SOFT MODE,τα παιχνιδια ηταν σε σκληρο ο οποιος ομως πλεον δεν υπαρχει,

 

εγω εχω ενα παλιο σκληρο δισκο 250 γκ εξωτερικο καθως και μια sd καρτα 16 γκ σαμσουνκ για το κινητο

 

μπορω να χρησιμοποιησν ενα απο τα δυο για να παιζω?να βαλω δηλ τα ισο παιχνιδια που κατεβασα μεσα και να τα συνδεσω με τη κονσολα η θελει συγκεκριμενο τυπο σκληρου?

 

 

 

 

κατεβαζεις το wbfs manager (ειναι free) φορμαρεις τον σκληρο μεσω αυτου και περνας παλI τα backup iso σου με το ιδιο προγραμμα, με λιγα λογια το μονο που χρειαζεσαι ειναι το WBFS MANAGER

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...