Προς το περιεχόμενο

Κρυφό σχολιό:μούφα ή μπαρούφα?


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
_____________:roll: _________

 

υπάρχει ένδειξη/ιστορική απόδειξη ότι υπήρξε το ''κρυφό σχολιό'' ?

Δεν υπάρχει καμία απόδειξη.

Σύγχρονοι ιστορικοί δέχονται ότι το κρυφό σχολείο (όπως το διδασκόμαστε) δεν υπήρξε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχουν δεν υπάρχουν αποδείξεις, οφείλω να postάρω για να δηλώσω το θαυμασμό μου για το "δίλημμα" στο θέμα της συζήτησης.

 

"Μούφα ή μπαρούφα";

 

Μπορώ να πάρω την κουρτίνα 3, παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δεν υπάρχουν αποδείξεις, οφείλω να postάρω για να δηλώσω το θαυμασμό μου για το "δίλημμα" στο θέμα της συζήτησης.

 

"Μούφα ή μπαρούφα";

 

Μπορώ να πάρω την κουρτίνα 3, παρακαλώ;

 

εντάξει είμαι εγκάθετος , αλλά τί έκανε η πλειοψηφία των κληρικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εντάξει είμαι εγκάθετος , αλλά τί έκανε η πλειοψηφία των κληρικών?

 

Θες να ανοίξουμε τέτοια συζήτηση; :lol:

 

Εμφύλιος θα γίνει πάλι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εντάξει είμαι εγκάθετος , αλλά τί έκανε η πλειοψηφία των κληρικών?

 

Δεν ξέρω τι έκανε η πλειοψηφία. Ούτε και η μειοψηφία.

 

Απλά, να επισημάνω ότι, από λογικής σκοπιάς και μόνο, όσο άκυρο είναι το ερώτημα "μούφα ή μπαρούφα", άλλο τόσο άκυρη είναι και η ερώτηση που θέτεις τώρα.

 

Έστω ότι η πλειοψηφία των κληρικών ήταν πουλημένοι, συνεργάτες των Τούρκων κτλ. κτλ. Απαντά αυτό στο αρχικό σου ερώτημα αν υπήρξε κρυφό σχολειό;

 

Όχι.

 

Άρα, κάτι άλλο θέλεις να πεις και διάλεξες, imho λάθος τρόπο να το θέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό μην παιδεύεστε να βρείτε τι έγινε...

 

Μιλάμε για το κρυφό σχολειό! Αφού ήταν κρυφό, πως να το καταγράψουν οι ιστορικοί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό μην παιδεύεστε να βρείτε τι έγινε...

 

Μιλάμε για το κρυφό σχολειό! Αφού ήταν κρυφό, πως να το καταγράψουν οι ιστορικοί;;;

δεν θα είχαμε μαρτυρίες των ευεργετηθέντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μετά από 60 χρόνια κάποιοι αναζητούν αν ήταν οι Ναζί εγκληματίες κι αν έκαναν στ' αλήθεια σαπούνι τους εβραίους, βέβαια απόψεις που αν εκφράζονταν το "55 για παράδειγμα θα οδηγούσαν με μαθηματικό τρόπο στο λιντσάρισμα.

 

Μετά από 150 χρόνια άλλοι ψάχνουν αν όντως υπήρχε κρυφό σχολείο ή αν έγιναν πράγματι 80 επαναστάσεις, και δεν αμφιβάλλω καθόλου πως σε 200 χρόνια δεν θα αμφισβητηθεί ακόμη και η ίδια η ύπαρξη της επανάστασης. Εδώ ούτε λίγο ούτε πολύ εκείνος ο γέρος του Μοριά (με τον σταυρό στην κεφάλα) σε λίγο θα βγει μελος του.... ΥΣΕΕ και φανατικός αντιχριστιανός και άλλα τέτοια κωμικοτραγικά, που αποδυκνείουν βέβαια την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η παιδεία τα τελευταία 20 χρόνια.

 

 

Υ.Γ

Θέλω την βιβλιογραφία των "ιστορικών" που υποστηρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ κρυφό σχολείο. Nα δούμε γιατί δεν υπήρχε, και όχι γιατί υπήρχε. Γιατί το ποιηματάκι αυτό χάνεται στο βάθος του χρόνου.

 

 

 

«Φεγγαράκι μου λαμπρό

 

φέγγε μου να περπατώ,

 

να πηγαίνω στο σχολειό

 

να μαθαίνω γράμματα

 

του Θεού τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό το άρθρο στη wikipedia αναφέρει ότι το ποιηματάκι που γράφει ο Αιγαίας εντοπίζεται χρονικά στο 19ο αιώνα (όταν και όπως υποστηρίζει ο συντάκτης του άρθρου συστηματοποιήθηκε ο "εθνικός μύθος" -και όχι "αστικός θρύλος" όπως λέει ο Γηρυόνης- του κρυφού σχολειού.)

 

Το αναφέρω αυστηρά και μόνο ως πηγή, με την επισήμανση ότι στη wikipedia γράφουν οι πάντες.

 

Και κάτι που έμαθα από τη δουλειά μου ως μεταφραστής:

 

"Η ύπαρξη ενός κειμένου αποδεικνύει απλά και μόνο ότι κάποιος έγραψε αυτά τα πράγματα που αναφέρονται στο κείμενο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φυσικά και δίνω μία βαρύτητα στο όνομα του Ν. Δραγούμη σε σχέση με τους σημερινούς "Ολύμπιους πατέρες". Αλλά δεν είναι και ο μόνος βέβαια:

 

 

Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΝΙΚ. ΔΡΑΓΟΥΜΗ

 

 

 

Και σαν αυθεντική μαρτυρία της ιστορικότητος του κρυφού σχολειού φυλάω την μαρτυρία του Νικολάου Δραγούμη, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Πανδώρα» του μηνός Ιανουαρίου 1855 (τόμος Εʼ, σελ. 450 κ.ε.), όπου γράφει για τον πατέρα Μάρκο (1770-1854) ότι: «ως εάν έφερε μεγαλόσταυρον εις τον λαιμόν και ταινίαν εγκάρσιον εις το στήθος, εκαυχάτο πάντοτε ο πατήρ μου ότι εδάρη υπό του οθωμανού χάριν των ελληνικών γραμμάτων».

 

Και προσθέτει ο Νικόλαος Δραγούμης : «Ουχί μόνον κοπιώντες, αλλά και κινδυνεύοντες εσπούδαζον οι πατέρες ημών γράμματα. Έκαστος των Τούρκων και ο έσχατος, ως γνωστόν, είχε το δικαίωμα να τυραννεί, να φορολογεί και να φονεύει τους οπαδούς του Χριστού. Επειδή δε τα σχολεία διήγειραν τας υποψίας αυτών και κατέστρεφον παντοιοτρόπως, και διδάσκαλοι και μαθηταί εσοφίζοντο παντοίους επίσης τρόπους δια να αποφεύγωσιν την οργήν των. Και οσάκις συνήρχοντο εις το σχολείον, εις εξ αυτών ιστάμενος πλησίον του παραθύρου ως κατάσκοπος έστρεφεν ανήσυχος πανταχού το βλέμμα και έδιδεν προς τους άλλους την είδησιν ότι έβλεπεν οθωμανόν ερχόμενον μακρόθεν…» (Κωνσταντίνου Γανωτή, φιλολόγου : «Το Κρυφό Σχολειό και ποιους ενοχλεί», περιοδικό ΕΚ ΠΕΤΡΑΣ, Αγ. Νικόλαος Κρήτης, σελ. 1224).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...