Προς το περιεχόμενο

Κρυφό σχολιό:μούφα ή μπαρούφα?


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
[...]

Προς ολους οσους θελουν να αμφισβητουν την ιστορια της χωρας τους .

 

[...]

Οποτε παμε στην κατηγορια του ανθελληνισμου κ της αντιπαθειας ..

Έτσι, όταν αμφισβητούμε αυτά που μας μαθαίνουν στα σχολεία (όχι στα κρυφά, στα φανερά), είμαστε ανθέλληνες και αντιπαθούμε τη χώρα μας.

 

Γιατί όχι junkies, αδερφές και ύποπτοι χαρακτήρες; :)

 

Όλα μέσα!

 

[...]

εγώ σας δείχνω πηγές που αποδεικνύουν πως υπήρξαν. [...]

Τέλος πάντων... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εννοώ τα βιβλία της ιστορίας μας

και το αναφέρω σε αντιπαράθεση με άλλες πηγές που

πιθανότατα έχετε εσείς που ομοίως αποδεικνύουν πως δεν υπήρξαν

διάβασε πάλι όλο το ποστ, θα καταλάβεις τι εννοούσα.

αν όχι εδώ είμαστε.

 

το να αμφισβητείς αυτά που σου λένε-δίνουν, μόνο καλό κάνει αφού σημαίνει ανήσυχο πνεύμα και οξύς νους. αρκεί όμως όταν το αμφισβητείς να το ψάχνεις με τρόπο δίκαιο και για τις δύο απόψεις. όχι μόλις βρεις μια πηγή που να το απορρίπτει να πεις "οκ, πάει και αυτό". δεν λέω προς Θεού πως το κάνετε απλά καλύπτω περιπτώσεις.

 

επίσης πιστεύω πως είναι λάθος όσων εδώ μέσα θεωρούν το κρυφό σχολείο κάτι το μη-υπαρκτό (όπως μας το έμαθαν στο σχολείο), το έχουν απορρίψει, και δεν έχουν μπει στον κόπο να ρωτήσουν κανά γέροντα/γριούλα για προσωπικές μαρτυρίες (και όχι για "πιστεύω πως... αφού το λέει η εκκλησία")

το να αμφισβητείς κάτι εκτός από πολύ καλό (πρέπει να ) είναι και πολύ επίπονο μιας και πρέπει να κάνεις τον detective. αυτά κατ' εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρε π.... μου..

ή ΒΑΡΙΕΣΤΕ να διαβάσετε ή ΔΕΝ ξέρετε να διαβάζετε ή δεν γράφω σωστά

 

είπα να ρωτήσετε παππού/γιαγιά για το αν είχαν ΑΥΤΟΙ παππού ή γιαγιά ΔΙΚΟ/ΔΙΚΙΑ τους που να ήταν σε κρυφό σχολείο

 

..ξέρω γω... σας δουλεύω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

το να αμφισβητείς αυτά που σου λένε-δίνουν, μόνο καλό κάνει αφού σημαίνει ανήσυχο πνεύμα και οξύς νους.

Κατ'αρχήν όπως βλέπω παραπάνω (βλ. post της paschalia), δεν κάνει καλό, χαρακτηρίζεσαι ανθέλληνας και γενικώς εξωβελιστέο άτομο. Για να μην πάω στους χαρακτηρισμούς του Aigeas, ότι θα'μαι είτε αρχαιολάτρης είτε κομμουνιστής - σε κάθε όμως περίπτωση αναξιόπιστος. :)

 

αρκεί όμως όταν το αμφισβητείς να το ψάχνεις με τρόπο δίκαιο και για τις δύο απόψεις. όχι μόλις βρεις μια πηγή που να το απορρίπτει να πεις "οκ, πάει και αυτό". δεν λέω προς Θεού πως το κάνετε απλά καλύπτω περιπτώσεις.

Σύμφωνοι εδώ. :)

Αναρωτιέμαι βέβαια πόσοι από τους ένθερμους υποστηρικτές της ύπαρξης του "κρυφού σχολειού" έχουν διαβάσει την αντίθετη άποψη - ας πούμε τη μονογραφία του Άλκη Αγγέλου που συνέστησα παραπάνω

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς οι αιρετικοί-ανθέλληνες-ύποπτοι-προδότες έχουμε (έκοντες - άκοντες) διδαχθεί στο σχολείο τι λένε όσοι υποστηρίζουν την ύπαρξή του. :)

επίσης πιστεύω πως είναι λάθος όσων εδώ μέσα θεωρούν το κρυφό σχολείο κάτι το μη-υπαρκτό (όπως μας το έμαθαν στο σχολείο), το έχουν απορρίψει, και δεν έχουν μπει στον κόπο να ρωτήσουν κανά γέροντα/γριούλα για προσωπικές μαρτυρίες (και όχι για "πιστεύω πως... αφού το λέει η εκκλησία")

Ανέφικτο. Αν έβρισκες γιαγιά-παπούλη που ζούσε όταν φέρεται ότι λειτουργούσε το 'κρυφό σχολειό', τότε θα μιλάγαμε για θαύμα της φύσης, όχι αηδίες. :)

Επιπλέον, προηγουμένως ζήτησα κάποιες ιστορικά μη αμφισβητούμενες πηγές - αφού πρόκειται για ιστορικό γεγονός...

Αν θεωρείς τέτοιες επιστημονικές πηγές τις διηγήσεις, πάω πάσο. :)

 

@ paschalia:

Ας παραθέσουμε λοιπόν ολόκληρο το κείμενό σου:

 

Εστω οτι ειναι σωστες οι αποψεις σας κ εστω οτι οντως τα γεγονοτα δεν εγιναν ετσι οπως τα διδαχτηκαμε .

 

Τι θα κερδισετε σαν κατοικοι ιθαγενεις της παροντος χωρας τοτε ?

 

Αυτο που κανει μια χωρα ειναι η ιστορια της κ οταν αυτη αμφισβητειται απο τον πασα ενα κατοικο της τοτε αρχιζει να παυει να υφισταται ..

Πιστεύεις ότι το να ζούμε διδασκόμενοι και διδάσκοντες με τη σειρά μας στα παιδιά παραμύθια είναι προτιμότερο; :)

 

Ορθότατον. Ο νέος διαφωτισμός αρχίζει: ΚΑΤΩ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ! :mrgreen:

 

Οποτε παμε στην κατηγορια του ανθελληνισμου κ της αντιπαθειας ..

Τουλάχιστον δεν υβρίζω και δεν λοιδωρώ όσους έχουν διαφορετική άποψη από εμένα. Προσπάθησέ το. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμυθια ?

Νταξ .

 

Οσο για τις κατηγοριες περι υβρεως κ λοιδωριας καλη προσπαθεια .

 

Δε ξερω πως θεωρεις οτι ειναι ο ορισμος του ανθελληνα αλλα για μενα το να αμφισβητει καποιος την ιστορια με τοσο τελεσιδικο τροπο θεωρωντας την παραμυθακια δεν ειναι ακριβως ο ορισμος του φιλλεληνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ, πάλι, πέραν από την περίοδο πριν κατά τη διάρκεια και λίγο μετά την Επανάσταση του 1821, τους όρους "Φιλέλληνας" και "Ανθέλληνας" ούτε θέλω να τους ακούω.

 

Ειδικά όταν ακούω πολιτικούς να μιλούν για "ανθελληνική" στάστη του τάδε ή του δείνα φυσικού ή νομικού προσώπου, βγάζω σπυθούρια.

 

Υ.Γ. Πολλούς νομικούς όρους χρησιμοποιώ τις τελευταίες ημέρες και τον βλέπω τον paredwse να με ρεζιλεύει κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Δε ξερω πως θεωρεις οτι ειναι ο ορισμος του ανθελληνα αλλα για μενα το να αμφισβητει καποιος την ιστορια

Έτσι, έτσι. Όχι μόνο είναι Ιστορία...

με τοσο τελεσιδικο τροπο θεωρωντας την παραμυθακια

... όχι μόνο είναι μη αμφισβητούμενη Ιστορία...

δεν ειναι ακριβως ο ορισμος του φιλλεληνα .

 

... είναι και Ιστορία που αν τολμήσεις να την αμφισβητήσεις σε έχει πάρει ο διάολος του ανθελληνισμού, του ραγιαδισμού, του φιλοτουρκισμού και του δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-σμού. :)

 

Πού'σαι Διονύσιε Σολωμέ, να δεις ότι το Έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό όχι ό,τι είναι αληθινό, όπως έλεγες, αλλά ό,τι γουστάρουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Υ.Γ. Πολλούς νομικούς όρους χρησιμοποιώ τις τελευταίες ημέρες και τον βλέπω τον paredwse να με ρεζιλεύει κάποια στιγμή...

 

Μη μασάς. :)

Θα σε διορθώσω (με pm ;) ) μόνο αν κάτι βγάζει μάτι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Ανέφικτο. Αν έβρισκες γιαγιά-παπούλη που ζούσε όταν φέρεται ότι λειτουργούσε το 'κρυφό σχολειό', τότε θα μιλάγαμε για θαύμα της φύσης, όχι αηδίες. :)

Επιπλέον, προηγουμένως ζήτησα κάποιες ιστορικά μη αμφισβητούμενες πηγές - αφού πρόκειται για ιστορικό γεγονός...

Αν θεωρείς τέτοιες επιστημονικές πηγές τις διηγήσεις, πάω πάσο. :)

 

για παππού του παππού σας λέω ρε σεις.. αμαν!

να έχει γενηθεί γύρω στο 1910-1920 και να είχε παππού που ήταν παιδάκι την περίοδο του '21.

και αν δεν ζούν ρωτήστε τους γονείς σας αν τους είχαν πει κάποια τέτοια ιστορία.

μην κολλάτε τόσο, καλή θέληση θέλει.

ιστορικά ΜΗ αμφισβητούμενη πηγή ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν υπάρχει..

επιστημονική πηγή την διήγηση; που κολλάει η επιστήμη εδώ;

για προσωπικές μαρτυρίες μιλάω όχι για επιστήμες ή θρήλους.

επειδή σχετικά είναι κοντά η περίοδος του '21 (όχι πολλές γενειές) θα μπορούσαμε να έχουμε όσο γίνεται μαρτυρίες με ελάχιστες αλοιώσεις.

ειλικρινά δεν καταλαβαίνετε ρε σεις ; έχω κάποιο πρόβλημα έκφρασης/επεξήγησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 χρονών e.g. ο παππούς μου, τον έκανε στα 30 ο προ τον οποίο έκανε στα 30 ο προ-προ, σύνολο 140 χρόνια... πάμε άλλη μία γενιά πίσω: 170, πλησιάζουμε, λίγο ακόμα!!! 200 χρόνια, μόλις 6 γενιές πίσω, ότι πρέπει για αξιόπιστες mouth to mouth πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμυθια ?

Νταξ .

 

Οσο για τις κατηγοριες περι υβρεως κ λοιδωριας καλη προσπαθεια .

 

Δε ξερω πως θεωρεις οτι ειναι ο ορισμος του ανθελληνα αλλα για μενα το να αμφισβητει καποιος την ιστορια με τοσο τελεσιδικο τροπο θεωρωντας την παραμυθακια δεν ειναι ακριβως ο ορισμος του φιλλεληνα .

 

 

Δεν νομίζω οτι θα κλονιστεί ο Ελληνισμός αν το κρυφό σχολείο δεν υπήρχε με την μορφή που γνωρίζουμε.

 

Η ιστορία έχει αναχθεί σε επιστήμη από Ελληνες ιστορικούς οπως ο Ηρόδοτος. Οπότε το να αναζητούμε την αλήθεια και να αμφισβητούμε είναι μέρος της παράδοσης μας αλλά και της φιλοσοφίας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
για παππού του παππού σας λέω ρε σεις.. αμαν!

να έχει γενηθεί γύρω στο 1910-1920 και να είχε παππού που ήταν παιδάκι την περίοδο του '21.

και αν δεν ζούν ρωτήστε τους γονείς σας αν τους είχαν πει κάποια τέτοια ιστορία.

Αδυνατώ να βρω, έχουν περάσει τα χρόνια, έχω χάσει ό,τι παπούδες-γιαγιάδες είχα να χάσω. Πάντως όσο ζούσαν (γιατί τους πρόλαβα και τους 4) δεν μου είχαν πει τίποτα.

Παραδέχομαι βέβαια ότι δεν τους είχα ρωτήσει επί τούτου...

 

 

μην κολλάτε τόσο, καλή θέληση θέλει.

ιστορικά ΜΗ αμφισβητούμενη πηγή ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν υπάρχει..

επιστημονική πηγή την διήγηση; που κολλάει η επιστήμη εδώ;

για προσωπικές μαρτυρίες μιλάω όχι για επιστήμες ή θρήλους.

Μάλλον όντως υφίσταται κάποιο πρόβλημα, όπως αναρωτιέσαι. Όταν μιλάμε για ένα τόσο σημαντικό ιστορικό γεγονός όπως η ύπαρξη οργανωμένου κρυφού σχολειού σε 400 χρόνια Τουρκοκρατίας, λυπάμαι αλλά θα ζητήσω ιστορική πηγή κι όχι τη διήγηση του προπάππου του παππού μου.

 

Δεν ζήτησα μη αμφισβητούμενη ιστορική πηγή - ζήτησα όμως τουλάχιστον ιστορική πηγή.

 

Προκαλεί βέβαια εντύπωση γιατί ο 'κλασσικός' ιστορικός Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος, ο οποίος αφιέρωσε δύο (2) τόμους από τους εννέα της περίφημης «Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους» του, στην περίοδο της Τουρκοκρατίας, δεν βρήκε να πει δύο κουβέντες γι'αυτό το γνωστό τοις πάσοι (απ'ότι φαίνεται...) Κρυφό Σχολειό. Θα το ξέχασε. Εκτός κι αν υποστηρίζεται ότι ο Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος είναι ανθέλλην, κομμουνιστής, ακραίος, ποταπός, πρεζάκιας, βάζελος ή οτιδήποτε τέτοιο μιαρόν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...