Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χωρίς διάθεση ειρωνείας και χλευασμού,

μπορεί κάποιος να αναφέρει μερικά Gay Rights που πρέπει να αναγνωρισθούν (ή εννοείτε νομοθετηθούν; ) στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι φίλε μου και αυτό. Και όοοολα όσα ζητάνε με διάφορες διαδηλώσεις που κάνουν ανά τον κόσμο σε στύλ τσίρκου με φτερά και πούπουλα. Γιατί αν τους δώσεις το δικαίωμα να παντρευτούνε θα σου ζητήσουν και παιδί. Κι αν τους δώσεις ένα παιδάκι, ποιος είσαι εσύ κύριε (δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά!) που θα προκαθορίσεις τη σεξουαλική προτίμηση-μοίρα αυτού του παιδιού??? Γιατί μη μου πεις οτι θα ζει με 2 άντρες και θα έχει επιλογή στο αν θα γίνει ομο ή αμφιφυλόφιλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς διάθεση ειρωνείας και χλευασμού,

μπορεί κάποιος να αναφέρει μερικά Gay Rights που πρέπει να αναγνωρισθούν (ή εννοείτε νομοθετηθούν; ) στην Ελλάδα;

 

α) Ο γάμος μεταξύ τους.

β) Οικονομικά πεπραγμένα που προκύπτουνε από το γάμο (π.χ. κληρονομιά περιουσίας του συντρόφου).

 

Κι αν τους δώσεις ένα παιδάκι, ποιος είσαι εσύ κύριε (δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά!) που θα προκαθορίσεις τη σεξουαλική προτίμηση-μοίρα αυτού του παιδιού??? Γιατί μη μου πεις οτι θα ζει με 2 άντρες και θα έχει επιλογή στο αν θα γίνει ομο ή αμφιφυλόφιλος...

 

Καλά αυτό απλώς δεν υφίσταται διότι αν ήτανε έτσι τότε απλώς δε θα υπήρχανε ποτέ ομοφυλόφιλοι αφού όλοι τους μεγαλώσανε μέσα σε ετεροφυλόφιλο περιβάλλον. Η προτίμηση στο φύλο δεν προέρχεται από το κοινωνικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ο γάμος μεταξύ τους.

β) Οικονομικά πεπραγμένα που προκύπτουνε από το γάμο (π.χ. κληρονομιά περιουσίας του συντρόφου).

 

σορρυ κιολας πες με καφρο πες με οτι θες αλλα η χωρα μας εχει πιο σημαντικα

 

θεματα να ασχοληθει περα απο τον γαμο τον gay. δες ποσο εχει αυξηθει η

 

καταναλωση των ψυχοφαρμακων τα τελευταια χρονια στην ελλαδα και πες μου

 

ποιο ειναι πιο αξιο σχολιασμου.

 

Καλά αυτό απλώς δεν υφίσταται διότι αν ήτανε έτσι τότε απλώς δε θα υπήρχανε ποτέ ομοφυλόφιλοι αφού όλοι τους μεγαλώσανε μέσα σε ετεροφυλόφιλο περιβάλλον. Η προτίμηση στο φύλο δεν προέρχεται από το κοινωνικό περιβάλλον.

 

απο δυο gay τι θα βγει straight? κοροιδευομαστε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα περί πολιτισμού που θα καταρρεύσει αν οι γκέι αποκτήσουν καλύτερη αναγνώριση είναι εξωφρενικά όταν ξέρεις ότι συνήθως έρχονται από άτομα που θεωρούν τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό καμάρι τους.

 

η αρχαία ελλάδα, βάση του πολιτισμού του σήμερα γενικότερα και η ελλάδα του τώρα των εκατό ετών, της κόκα κόλα και του οθωμανικού επηρεασμού. του νεοέλληνα όπως το περιέγραψε ο πανούσης.

 

πρώτα πρώτα χρειάζεται να μην κουβαλάνε στίγμα, να μην τους θεωρούν χειρότερους από εγκληματίες λες και είμαστε χώρα ζώων. γάμοι και λοιπά είναι λεπτομέρειες χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ κιολας πες με καφρο πες με οτι θες αλλα η χωρα μας εχει πιο σημαντικα

 

θεματα να ασχοληθει περα απο τον γαμο τον gay. δες ποσο εχει αυξηθει η

 

καταναλωση των ψυχοφαρμακων τα τελευταια χρονια στην ελλαδα και πες μου

 

ποιο ειναι πιο αξιο σχολιασμου.

 

απο δυο gay τι θα βγει straight? κοροιδευομαστε τωρα?

 

Ναι έχει πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί, αλλά αυτό τί σημαίνει; Ότι δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο; Και στο κάτω κάτω ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθούμε με τα λιγότερο-σοβαρά, ας τα βγάλουμε από τη μέση για να έχουμε όλο το χρόνο να ασχολούμαστε με σοβαρά.

 

Δε μου λες, ο ομοφυλόφιλος από έναν ετερο- και έναν ομο-φυλόφιλο γιατί βγήκε ομοφυλόφιλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδον κιολας , αλλα κατα ποσο χαιρουν εκτιμησης σε αλλες χωρες ?

 

Κ κατα δευτερο λογο , τι σημαινει ειμαι πολιτισμενος ?

Βασει ποιας χωρας ειναι το μετρο συγκρισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μεταχείριση ρε? Πλάκα μου κάνετε ?

Όλοι έχουμε την ίδια μεταχείριση σαν ίσοι Έλληνες πολίτες αν θυμάμαι καλά.

Αν και δεν είμαι ρατσιστής αυτό που θέλουν δεν είναι ίση μεταχείριση αλλά ειδική μεταχείριση! Πχ… θυμάμαι σε έναν φίλο μου του είχαν κάνει σύσταση από την αστυνομία επειδή είπε «μια» κύριο

Το μόνο που πιστεύω ότι δεν έχουν είναι να μπορούν να κάνουν γάμο. Τα άλλα είναι κοινωνικός ρατσισμός αλλά δεν μπορεί να αλλάξει ο κόσμος τα μυαλά του από την μία μέρα στην άλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάρα πολύ.

 

Τι μεταχείριση ρε? Πλάκα μου κάνετε ?

Όλοι έχουμε την ίδια μεταχείριση σαν ίσοι Έλληνες πολίτες αν θυμάμαι καλά.

Αν και δεν είμαι ρατσιστής αυτό που θέλουν δεν είναι ίσοι μεταχείριση αλλά ειδική μεταχείριση! Πχ… θυμάμαι σε έναν φίλο μου του είχαν κάνει σύσταση από την αστυνομία επειδή είπε «μια» κύριο

Το μόνο που πιστεύω ότι δεν έχουν είναι να μπορούν να κάνουν γάμο. Τα άλλα είναι κοινωνικός ρατσισμός αλλά δεν μπορεί να αλλάξει ο κόσμος τα μυαλά του από την μία μέρα στην άλλη!

 

Ναι ε; Δε μου λες εσένα αν δε σε άφηναν να νυμφευθείς αυτή που θέλεις θα το θεωρούσες ίση μεταχείρηση; Ρε πάτε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό απλώς δεν υφίσταται διότι αν ήτανε έτσι τότε απλώς δε θα υπήρχανε ποτέ ομοφυλόφιλοι αφού όλοι τους μεγαλώσανε μέσα σε ετεροφυλόφιλο περιβάλλον. Η προτίμηση στο φύλο δεν προέρχεται από το κοινωνικό περιβάλλον.

 

Ναι αλλά κάτι μου λέει ότι το παιδί αυτό έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνει gay απ' ότι straight. Που είναι το κακό θα μου πεις; Στο ότι δεν θα προέρχεται από εσωτερική του ανάγκη αλλά από οικογενειακά πρότυπα.

 

Ας παντρευτούν, δε με πειράζει. Με γεια τους με χαρά τους. Ακόμα και αν δεν παντρεύονται, ας μπορούν να έχουν τα ίδια φορολογικά/άλλα προνόμια που προκύπτουν στα ζεύγη ετεροφιλοφύλων. Συμφωνώ με όλα αυτά. Αλλά με την υιοθεσία είμαι 1000% αντίθετος. Δε θέλω οι επιλογές των γονιών να επιβάλλονται και στα παιδιά.

 

Θες και ένα extreme παράδειγμα; Στην χώρα της υπερβολής (όχι, δεν είναι η Ελλάδα αυτή), δύο gay γυναίκες, που τυγχάνει να είναι και τυφλές, έμπλεξαν με τα δικαστήρια. Υιοθέτησαν ένα κοριτσάκι με πρόβλημα στην όραση, το οποίο όμως από ότι αποδείχθηκε μεγαλώνοντας μπορεί με επέμβαση να αποκτήσει ένα ικανοποιητικό επίπεδο όρασης. Αυτές όμως δε θέλουν να γίνει η επέμβαση, γιατί θέλουν η κόρη τους να είναι τυφλή και λεσβία σαν αυτές.

 

Τι θέλω να πω με το παράδειγμα; Οι γονείς μεγαλώνουν τα παιδιά τους να είναι ίδια με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί, αλλά αυτό τί σημαίνει; Ότι δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο; Και στο κάτω κάτω ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθούμε με τα λιγότερο-σοβαρά, ας τα βγάλουμε από τη μέση για να έχουμε όλο το χρόνο να ασχολούμαστε με σοβαρά.

 

Δε μου λες, ο ομοφυλόφιλος από έναν ετερο- και έναν ομο-φυλόφιλο γιατί βγήκε ομοφυλόφιλος;

 

πρωτη απαντηση. αφου το θεωρεις και το αναγνωριζεις ως θεμα το οποιο αντικειμενικα ειναι μηδανιμης αξιας μπροστα σε αλλα προβληματα που αντιμετωπιζει η ελληνικη κοινωνια πως περιμενεις να ασχοληθει κανεις με αυτο? οι ξενες χωρες που αναφερεις εχουν λυσει τα βασικα τους προβληματα ολα εχουν μια σειρα. ενας γιατρος θα ασχοληθει πρωτα με τις βαριες πληγες ενος ασθενη και μετα με τις γρατζουνιες.

 

δευτερη απαντηση.προφανως το παιδακι θα το υιοθετησουν και αν ειναι ετεροφυλοφιλο φαντασου σε τι ψυχολογικη κατασταση θα ερθει οταν καταλαβει οτι ολλα τα αλλα παιδακια εχουν μπαμπα και μαμα και αυτο εχει μπαμπα και μπαμπα η μαμα και μαμα. ωραιο ε? ιδανικη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το μόνο που πιστεύω ότι δεν έχουν είναι να μπορούν να κάνουν γάμο"

Το έθεσα σαν την μονη αδικία προς τους ομοφυλοφιλους το παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα @@ μας και τα δικαιώματά τους και ο πόνος τους. Ας γίνουν φυσιολογικοί να μην έχουν προβλήματα. Δηλαδή να λύσουμε ένα πρόβλημα (που στο κάτω κάτω δε μας αφορά αλλά αφορά μια μικρή μερίδα ανθρώπων) δημιουργώντας 50??? Ας μας πουν και ινδιάνους και απολίτιστους. Όλη αυτή η ιστορία ξεκινάει από την ώρα που ονομάσαμε τους ανωμαλάρες και τους τρελούς ιδιέταιρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κυρίως πρόβλημα είναι το μίσος μερικών κατά των ομοφυλοφίλων, το στίγμα που κουβαλάν οι ομοφυλόφιλοι στην ελλάδα.

 

είναι ειρωνικό και ίσως εξωφρενικό να μιλάνε κάποιοι για "δύσκολη" λύση του προβλήματος όταν ο τρόπος που μιλάνε για τους ομοφυλόφιλους είναι ένδειξη του κυρίως προβλήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...