Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

leuko όλα αυτά που λες είναι δίκοπο μαχαίρι. Δηλαδή οι 2 μαμάδες είναι η εξαίρεση του κανόνα και δεν πρόκειται να ασκήσουν εγκληματική βια???

Συνέλθετεεεεεεεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

2 καλές μαμάδες σε αντίθεση με ένα «φυσιολογικό» ζευγάρι που ασκεί βία ήταν ένα παράδειγμα. Αλλά η λογική (που ακολουθά και η επιστήμη όταν προσπαθεί να αποδείξει η απορρίψει μια θεωρία) λέει πως αρκεί ένα παράδειγμα για να δείξει ότι η θεωρία δεν είναι 100% σωστή. Άρα δεν μπορεί να πει κανείς γενικόλογα ότι είναι πάντα χειρότερη ή το ίδιο η ανατροφή από μια γκέι οικογένοια σε σχέση με μια «κακή» φυσιολογική γιατί υπάρχει και η περίπτωση να είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή δλδ μπορεί να τύχει ένα ζευγάρι να ασκεί βία, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επιτρέψουμε σε αυτούς των οποίων η μπίλια της ορμονικής τσιγκολελέτας έκατσε στο μηδέν να πάρουν υπό την εποπτεία τους παιδί; Το ότι πρέπει οι κοινωνικές υπηρεσίες του κράτους να είναι πιο δραστήριες δε σημαίνει ότι μπορούμε να σπάσουμε πλάκα με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση του κάθε πιτσιρικά. Διότι ναι όσο σίγουρος και αν νοιώθω για τη σεξουαλικότητα μου αν στο δίπλα δωμάτιο ο ένας μου μπαμπάς έσκαβε τον πωπό του άλλου μου μπαμπά, ε το βλέπω ότι μπορεί και να πίστευα ότι η επιγραφή exit only αναρτημένη στο ύψος του κοκκυγά μου και με βέλος προς τα κάτω δεν είναι δα και τόσο απαραίτητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον γάμο τον ομοφυλόφιλων δεν είμαι υπέρ για τον εξής λόγο. Αν παντρεύονται για να ζήσουν μια ζωή μαζί έχει καλώς. Αν παντρεύονται και θέλουν να υιοθετήσουν και παιδί εκεί τα χαλάμε. Το ρώτησε κανείς το παιδί αν θέλει να μεγαλώσει με τέτοια ιδανικά μέσα σε μια τέτοια οικογένεια, κατάσταση και ατμόσφαιρα? Για αυτό κάποια πράγματα δεν νομοθετούνται και όχι για λόγους ρατσισμού.

 

Ρώτησε κανείς το οποιοδήποτε παιδί σε τι οικογένεια και με ποια ιδανικά επιθυμεί να μεγαλώσει;

 

Συνήθως δεν παίρνω θέση σε τέτοια ζητήματα γιατί και οι δυο πλευρές είναι απόλυτες, οπότε δεν έχει νόημα. Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το πρόβλημα είναι οτι έχουμε στο μυαλό μας τους γκέι ως στερεότυπα ξεφωνημένων και προκλητικών ανθρώπων που κανουν σεξ πρωί-βράδυ?

 

Υπάρχουν μελέτες των ψυχολόγων δείχνουν οτι τα παιδιά των ομοφυλόφυλων δεν είναι φυσιολογικά? Αυτό είναι το πιο βασικό... τα υπόλοιπα είναι προσωπικές υποθέσεις με βάση κοινωνικά και θρησκευτικά ταμπού.

 

 

LLNeo:

Δεν νομίζω οτι σεξουλική διαπαιδαγώγηση θεωρείται το να βλέπει καποιος του γονείς του να κάνουν σεξ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κανείς το οποιοδήποτε παιδί σε τι οικογένεια και με ποια ιδανικά επιθυμεί να μεγαλώσει;

 

Συνήθως δεν παίρνω θέση σε τέτοια ζητήματα γιατί και οι δυο πλευρές είναι απόλυτες, οπότε δεν έχει νόημα. Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε όμως...

 

Όχι δεν τα ρώτησε... Για αυτό και η κυβέρνηση δεν νομιμοποιεί τους γάμους. Τα σκέφτεται...

 

Δεν είμαι απόλυτος. Κουβέντα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κανείς το οποιοδήποτε παιδί σε τι οικογένεια και με ποια ιδανικά επιθυμεί να μεγαλώσει;

 

Υπάρχει δηλαδή κάποια έρευνα που λέει ότι τα παιδιά είναι cool για το αν είχαν 2 μπαμπάδες ή δύο μαμάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δηλαδή κάποια έρευνα που λέει ότι τα παιδιά είναι cool για το αν είχαν 2 μπαμπάδες ή δύο μαμάδες;

 

Αναφερόμουν γενικά και όχι μόνο στην περίπτωση των gay.

 

Για παράδειγμα, κανείς δεν ρωτάει ένα παιδί αν θέλει να γεννηθεί στην φτώχεια και όμως το κράτος δεν απαγορεύει στους φτωχούς (και δεν αναφέρομαι μόνο σε Ελλάδα) να κάνουν παιδιά.

 

Δεν μπορώ να δω το σκεπτικό πίσω από το επιχείρημα: Ρώτησε κανείς αυτό το παιδί αν θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και το θέμα αφορά κυρίως τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, η γνώμη μου είναι η ακόλουθη:

 

Υποστηρίζω την πλήρη εξομοίωση όλων των ζευγαριών που συζούν, ανεξαρτήτως φύλου, με τα έγγαμα ζευγάρια ως προς τα δικαιώματα (βλ. φορολογικές ελαφρύνσεις, κληρονομικά, συνταξιοδοτικά κλπ).

Είμαι δηλαδή υπέρ των Κοινωνικών Ενώσεων (περισσότερα εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_union).

 

Δεν έχω ακόμα διαμορφώσει θέση για το δικαίωμα υιοθεσίας σε ζευγάρια που αποτελούνται από άτομα του ιδίου φύλου αλλά είμαι μάλλον αρνητικός προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μίλησε για τα love parade, αξίζει να πάτε μία φορά, διαδήλωση είναι μόνο που αντί για μολότοφ πετάνε κομφετί, που κερνάνε σαμπάνια, αντί για την ντουντούκα με τον **** (αυτολογοκρισία:κομματικός χαρακτηρισμός), ακούγονται Petshop Boys και It's raining men... και αντί για συντεταγμένους υπό κάποια κομματική σκεπή διαδηλωτές έχουν επαγγελματίες χορευτές και χορεύτριες... Και δε φοβάσαι να μην μπουκάρουν και μπάτσοι από το πουθενά.

 

Επί της ουσίας τώρα, η συντροφικότητα είναι χαρακτηριστικό των ανεπτυγμένων νοητικά οργανισμών και εφόσον η νομική της υπόσταση είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα των ετεροφυλοφίλων, είναι αναγκαίο να αναγνωρισθεί για όλους.

 

Από εκεί και πέρα, ευτυχώς για την ανθρωπότητα, δεν είμαι ούτε ψυχολόγος, ούτε κοινωνιολόγος, ούτε έχω ενδιαφέρον να διαβάσω για το θέμα της σωστής ανατροφής απογόνων, επομένως δεν μπορώ να πάρω μία ξεκάθαρη θέση. Μάλλον το στερεότυπο που έχω στο μυαλό μου είναι ετεροφυλόφιλο ζευγάρι με τέκνα, αλλά από ένα στερημένο άτομο, χωρίς οικογένεια, χωρίς θαλπωρή, χωρίς φροντίδα και πεταμένο σε κάποιο φανάρι, προτιμώ να το δω μεταξύ των δυο μ(π)αμ(π)άδων του. Επίσης σκέφτομαι παιδιά, όπως ο γιος του Μ. Χατζιδάκι, μεγάλωσε με τις ιδιαιτερότητες του πατριού του και;;;

Δε θα καταλήξω κάπου, σκόρπιες σκέψεις πετώ αλλά καλύτερα είναι να μην είμαστε απόλυτοι, αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως με τον παρεδώσε. Απολύτως όμως.

 

Και όσο για την υιοθεσία, επίσης δεν έχω καταλήξει. Ήμουν αρνητική μέχρι πρότινος αλλά εντάξει, μπορώ να σκεφτώ και κανά δυο επιχειρήματα υπέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ομοφυλόφιλος.Αλλά καί να ήμουν δεν θα θεωρούσα ως μέγιστο θέμα όπως αυτό έχει αναδειχθεί το θέμα των δικαιωμάτων.Καί ποιών δικαιωμάτων δηλαδή ποτέ δεν κατάλαβα.Ζούμε σε πολιτισμένη χώρα η οποία έχει πιά αποδεχτεί τα πάντα καί αυτό το είμαστε τελευταίοι δεν στέκει.Ο καθένας καθορίζει τη ζωή του όπως αυτός νομίζει φτάνει να μην ενοχλεί προκαλώντας.Τελικά πολύ φασαρία ενώ δεν θάπρεπε.Υπάρχουν εξάλλου τόσα προβλήματα στην κοινωνία πού χρήζουν άμεσης προσοχής καί το θέμα των ομοφυλοφίλων είναι δευτερεύον.

Καί ποιοί μας κατατάσουν τελευταίους σε τέτοια θέματα?Μα φυσικά οι Άγγλοι καί γενικά οι Δυτικοί.

Δεν είδα ποτέ όμως να κάνουν μιά έρευνα οι Βρετανοί γιά να δούνε ποιοί είναι οι πιό φανατικοί άντρες ή οι πιό αισθησιακές γυναίκες μιλάμε βέβαια με βάση εθνικά χαρακτηριστικά.

Δηλαδή με την ίδια λογική επειδή οι Λατίνοι εραστές είναι οι πιό θερμοί αυτό κοντεύει να χαρακτηριστεί εκτός μόδας?Το θέμα είναι ποιός κόπτεται γιά τέτοια θέματα.

 

edit:

Αν υπάρχει κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ στη συζήτηση,όπου τον απασχολεί σοβαρά το θέμα π.χ της υιοθεσίας ή τού γάμου ας βγεί καί να το πεί θαρραλέα.Γιατί αν ο ίδιος έχει πρόβλημα να εκφραστεί καί να 'αποκαλυφθεί' τότε τι να περιμένεις από όλους τούς άλλους πού λοιδορούν τούς ομοφυλόφιλους.Μήπως δηλαδή την περιθωριοποίηση τους την προκαλούν καί οι ίδιοι με τη στάση τους?Έτσι θα φανεί καί ποιός από εμάς είναι προοδευτικός ή όχι από τον τρόπο πού θα τοποθετηθεί σε μιά πιό στενή συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα αφορά κυρίως τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, η γνώμη μου είναι η ακόλουθη:

 

Υποστηρίζω την πλήρη εξομοίωση όλων των ζευγαριών που συζούν, ανεξαρτήτως φύλου, με τα έγγαμα ζευγάρια ως προς τα δικαιώματα (βλ. φορολογικές ελαφρύνσεις, κληρονομικά, συνταξιοδοτικά κλπ).

Είμαι δηλαδή υπέρ των Κοινωνικών Ενώσεων (περισσότερα εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_union).

 

Δεν έχω ακόμα διαμορφώσει θέση για το δικαίωμα υιοθεσίας σε ζευγάρια που αποτελούνται από άτομα του ιδίου φύλου αλλά είμαι μάλλον αρνητικός προς το παρόν.

 

Συμφωνω ως προς το πρωτο σκελος.

 

Ως προς το 2ο ειμαι εντελως καθετος. Δεν ειμαι απολυτος ως προς το θεμα

πως αν ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων υιοθετησουν ενα παιδι δεν θα ανταπεξελθουν

επαξια, ισα-ισα μπορει να γινουν και καλυτεροι γονεις σε σχεση με καποιους

αλλους. Αλλα παρ' ολα αυτα το παιδι απο μια ηλικια και μετα οταν θα αρχισει

να καταλαβαινει τι συμβαινει τριγυρω του θα αρχισει να αναρωτιεται διαφορα.

Εκει ειναι που μπορει να χαλασει ολο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του αλλα καποιοι ομοφυλοφίλοι το παρακανουν* (δεν μπορω τοτε να το κρατησω και φωναζω ΕΞΩ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ!!!!)

 

*you know στο στυλ ολοι ειιναι gay καταβαθος ή οτι αυτοι ειναι φυσιολογικοι και εμεις ανομαλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...