Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιούνιος μήνας πριν από 15 περίπου χρόνια ,περιοχή Νάξος.

Καλοκαιρινές διακοπές και τύχαμε σε επιδημία ποντικιών που όπως μάθαμε συμβαίνει μια φορά στα 20 χρόνια.

Δεκάδες αρουραίοι των αγρών μεγάλου μεγέθους να έχουν κατακλύσει τα πάντα στα χωράφια στους δρόμους στα περιβόλια.

Οι χωρικού με μεγάλα ξύλα να μπαίνουν στις αγροτικές εκτάσεις και να τα κοπανάνε ενώ αυτά ήταν σαν υπνοτισμένα και κινόντουσαν πολύ αργά.

 

Οι πιτσιρικάδες με τα μηχανάκια κάνανε πέρα-δώθε στους δρόμους και πατάγανε δεκάδες.

Μετά απο 1 βδομάδα όπως είχαν εμφανιστεί εξαφανίστηκαν και μείνανε ελάχιστα.

 

 

Σε κάποιο ντοκιμοντέρ σε ένα παρόμοιο περιστατικό σε ένα νησί στον Ατλαντικό έδειχνε χιλιάδες ποντίκια να αυτοκτονούν πηδώντας από ένα βράχο στην θάλασσα.

Δεν ξέρω αν κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε κάποιο ντοκιμοντέρ σε ένα παρόμοιο περιστατικό σε ένα νησί στον Ατλαντικό έδειχνε χιλιάδες ποντίκια να αυτοκτονούν πηδώντας από ένα βράχο στην θάλασσα.

Δεν ξέρω αν κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και εδώ.

 

Το λατρεμένο Νορβηγικό λέμμινγκ!

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως το ξερεις οτι αυτοκτονουσαν τα ποντικια?ισως να μεταναστευαν στην χωρα μας μαζι με αυτους που τραβηξαν το ντοκιμαντερ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους , πρωτο μου ποστ. :-)

Τελικά gponiri μετα απο τοσο καιρο σε ξαναεπισκευτηκε καμια τερεζα? πανε 2,5 χρονια απ'οτι βλεπω απο τοτε που εγραψες το thread .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως το παλικαρι!καλως ηρθες στο φορουμ των αναμνησεων ;) με μεγαλη μου χαρα ανακοινωνω οτι δεν ξαναπατησε κατσαριδα μεσα στο σπιτι.πως περασανε τα χρονια!ουτε που το καταλαβα...:o

τελικα η ζωη ειναι σαν την κατσαριδα...μικρη και σκοτεινη (στο αδυτο της χασουρας)..χεχε...αν δεν σε πατησουνε καταφερνεις να κανεις γυρω-γυρω-ολοι τον κυκλο της καθημερινοτητας(εδω σημειωνεται η τυχη)..χαχα

αντε και καλως σε βρηκαμε!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ένα τέρας στο σπίτι και λέω να πάρω fastlane γιατί δεν θέλω να ξαναδώ. Είναι αποτελεσματικό? Αφού είναι τζελ σε μέγεθος κόκκου ρυζιού που θα το βρει το τέρας?

Στην θεσσαλονίκη που θα το βρω και πόσο κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρά σε 2 διαφορετικά σπίτια.

Ενα προιόν της Bayer γύρω στα 15€.

Τις ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ , ΤΕΛΟΣ.

 

Μιλάμε για τη μικρή κατσαρίδα.

το βάζεις στα σημεία των πάρτι και περιμένεις. Δεν εξαφανίζονται μαγικά, περιμένεις αρκετά αλλά ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ και αν δεις καμιά κατά λάθος θα είναι μαστουρωμένη

 

Οσο για ορόφους τις βρίσκεις οπουδήποτε. (Υπάρχουν και ιπτάμενες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστήματα πώλησης:

Επιτρέπεται η πώλησή του μόνο από καταστήματα εμπορίας φυτοπροστατευτικών

προϊόντων και χορηγείται μόνο σε συνεργεία που έχουν άδεια απεντομώσεων-

μυοκτονιών από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

 

Αυτά για Bayer , πιστεύω να είναι ίδιο και το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρά σε 2 διαφορετικά σπίτια.

Ενα προιόν της Bayer γύρω στα 15€.

Τις ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ , ΤΕΛΟΣ.

 

Πρεπει να λες για το K-othrine,

παλιο και αρκετα αποτελεσματικο.

 

- Κατερινα το Faslane μπορεις να το βρεις σε φυτωρια και γενικα σε μαγαζια γεωργικων ειδων και φυτοφαρμακων. Δεν ειμαι απο θεσσαλονικη οποτε δεν ξερω να σου προτεινω καποιο μαγαζι

Απο προσωπικη εμπειρια καλο ειναι να να συνδυαστεί και με ενα εντομοκτονο που θα το ψεκασεις οπως π.χ το fendona η το k-othrine.

Το faslane λειτουργει ως δολωμα και επενεργει μετα απο καποιες ωρες. Αφου λοιπον τα σιχαμενα πλασματα το φανε και μολυνουν τον οργανισμο τους επιστρεφωντας στην φωλια τους ψοφανε,οι φιλες τους μετα τις τρωνε( εχουν εμφυτο τον καννιβαλισμο τα σιχαμενα ) και ετσι δηλητηριαζονται ολες μαζι.

Το Fendona ή το K-othrine θα αναλαβουν αυτες που βολταρουν απο εδω και απο εκει και επιπλεον διωχνουν τις μυγες και τα βρωμοκουνουπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστήματα πώλησης:

Επιτρέπεται η πώλησή του μόνο από καταστήματα εμπορίας φυτοπροστατευτικών

προϊόντων και χορηγείται μόνο σε συνεργεία που έχουν άδεια απεντομώσεων-

μυοκτονιών από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

 

Αυτά για Bayer , πιστεύω να είναι ίδιο και το άλλο.

 

Δηλαδή αν πάω να αγοράσω δεν θα μου δώσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μιλησει και ο αρχι-τοπικ-μαν!εγω το αγορασα απο φαρμακειο,κατοπιν αρκετου ψαξιματος.νομιζω οτι το εχουν καταργησει στα φαρμακεια.ριξε μια ματια κ ρωτα για το φαστλειν το σωληναριο.καπου θα περισσευει ;)

οσον αφορα για τη δραση τουμην ανυσηχεις.βαλε ενα κοκο ανα 1μετρο σε περιοχες που πιστευεις οτι μαζευονται.πρωτα ομως θα καθαρισεις καλα το σπιτι κ σαν πεινασμενες που ειναι θα φανε το λειν.τις προσελκυει.σου συνιστω να το βαλεις σε περιοχες που δεν ακουμπας τα χερια σου κ γενικα δεν ερχεσαι σε επαφη,γιατι ειναι τοξικο.ετσι λενε...εγω το εβαλα σε γωνιες κ το αφησα.5σταγονες και αντε γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε που θα το βρω όμως. Γενικα δεν έχω και τρομερό πρόβλημα, σπάνια βλέπω όταν ζεσταίνει ο καιρός. Όμως δεν θέλω να βλέπω ΚΑΘΟΛΟΥ.

thanks για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...