Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης μη κάνετε το λάθος και τις πατάτε, οι θηλυκές κατά 80% κουβαλάνε αυγά συνεχώς μέσα τους οπότε αυτά δεν πεθαίνουν και τα μεταφέρετε έτσι παντού.

 

Aπ οτι ξερω, ειναι ενα ευμεγεθες κουκουλι το οποιο καποια στιγμη θα αποκολληθει και οταν ανοιξει ξεπηδουν απο μεσα τα νεα κατσαριδακια...

Λογικα οταν πατησουμε τη κατσαριδα και φερει πανω της το κουκουλι θα πατηθει κι αυτο, αλλα κι αν δε πατηθει ειναι ορατο οποτε κανουμε κι ενα συμπληρωματικο πατημα.

 

Αντε, παω τωρα να φαω και καλη μου ορεξη:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον μολις την ''πατησα'' που λενε........... τσαμπα ολες οι προσπαθιες εξοντωσης που εκανα :cry: Αυτο το καλοκαιρι μου εχει παει στραβα.

 

Εχθες προεκυψε προβλημα με την αποχετευση στο σπιτι μου και ο υδραυλικος εχει ανοιξει τα φρεατια :fear: :cry:

Δεν μπορειτε να φανταστητε τι εχει βγει απο εκει μεσα !:X μιλαμε για ορδες .........

απο το πρωι εχω ξεκληρησει τουλαχιστον 15 + καμια 30αρα ο υδραυλικος(ο οποιος δεν μασαει μια ) ,τις παταει και τις βριζει ! :-D

Τα δυσαρεστα νεα ειναι οτι το φρεατιο θα μεινει ανοιχτο τουλαχιστον 10 ημερες :cry::cry:

οποτε προετοιμαζωμαι για πολεμο μεχρι τελικης πτωσεως, 'η αυτες θα μου κανουν εξωση απο το σπιτι 'η εγω......

Ηδη εχω εξοπλιστει με καθε λογης κατσαριδοκτονα και το απογευμα θα παρω την μεγαλη αποφαση να ψεκασω..........:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις την ''πατησα'' που λενε........... τσαμπα ολες οι προσπαθιες εξοντωσης που εκανα :cry: Αυτο το καλοκαιρι μου εχει παει στραβα.

 

Εχθες προεκυψε προβλημα με την αποχετευση στο σπιτι μου και ο υδραυλικος εχει ανοιξει τα φρεατια :fear: :cry:

Δεν μπορειτε να φανταστητε τι εχει βγει απο εκει μεσα !:X μιλαμε για ορδες .........

απο το πρωι εχω ξεκληρησει τουλαχιστον 15 + καμια 30αρα ο υδραυλικος(ο οποιος δεν μασαει μια ) ,τις παταει και τις βριζει ! :-D

Τα δυσαρεστα νεα ειναι οτι το φρεατιο θα μεινει ανοιχτο τουλαχιστον 10 ημερες :cry::cry:

οποτε προετοιμαζωμαι για πολεμο μεχρι τελικης πτωσεως, 'η αυτες θα μου κανουν εξωση απο το σπιτι 'η εγω......

Ηδη εχω εξοπλιστει με καθε λογης κατσαριδοκτονα και το απογευμα θα παρω την μεγαλη αποφαση να ψεκασω..........:eek:

Μην ψεκάσεις με τέζα κλπ δεν κάνεις τίποτα- απλά σκοτώνις ό,τι περπατάει εκείνη τη στιγμή. Φώναξε μια εταιρεία απολυμάνσεων μόνο για τα φρεάτια θα σου πάρουν κανένα 40άρι ευρώ. αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποτιθεται οτι τα κατσ/να δεν ειναι μόνο για μια στιγμη. Ψεκαζεις στα σημεια που συχναζουν και με το που θα περασουν ψοφανε. Και η δραση τους κραταει, λεει, βδομαδες.

Επισης υπαρχουν και τα σπρευ αφρου, περναει το εντομο, κολλαει ο αφρος στα ποδια του, παει μετα στη φωλια και ψοφανε ολα...

 

Φιλε Drunkard, δε γινεται να σκεπασεις προχειρα το φρεατιο ωστε να μην βγαινει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψεκασες κατα πανω της και παρολ αυτα εζησε ως τα βαθεια γεραματα?

 

Θυμαμαι μια φορα ειχα δει μια κατσ/δα στη λεκανη και με το λαστιχο εριχνα νερο για να μεινει στη τρυπα και να πνιγει. Μετα απο αρκετη ωρα μου ειπαν να εγκαταλειψω τη προσπαθεια γιατι οι κατσ/δες δεν πνιγονται... Δηλ. ταξιδευουν κανονικα στους σωλήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψεκασες κατα πανω της και παρολ αυτα εζησε ως τα βαθεια γεραματα?

 

Θυμαμαι μια φορα ειχα δει μια κατσ/δα στη λεκανη και με το λαστιχο εριχνα νερο για να μεινει στη τρυπα και να πνιγει. Μετα απο αρκετη ωρα μου ειπαν να εγκαταλειψω τη προσπαθεια γιατι οι κατσ/δες δεν πνιγονται... Δηλ. ταξιδευουν κανονικα στους σωλήνες?

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Eγω παλι,περυσι ειχα πευχει μια στην τουαλετα...

Απο τοτε και για 2 μερες δεν ειχα πατησει μεσα(εκτος του να κανω μπανιο στα "γρηγορα":lol:)

Ειχα ψεκασει και το "μερος" μια μερα ολοκληρο....:-D

Απο τοτε δεν την ξαναειδα...:P

Αξιζε τελικα το βρισιμο απο τους δικους μου!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το καλοκαιρι οτι και να κανεις ειναι αναποφευκτο να βρεις κατσαριδες.Οτι προληπτικα μετρα να εχεις παρει.Την τελευταια βδομαδα εχω βρει 4-5 παρ'οτι εχουμε ψεκασει φρεατια(δεν ερχονται απο κει στανταρ ελεγμενο) και εχουμε ριξει υγρα κατσαριδοκτονα σε ολες τις γωνιες του σπιτιου,της αποθηκης και του παταριου.Οι βρωμιαρες ανεβαινουν κυριως τα βραδια για να μην της παρει κανεις χαμπαρι :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε 1-2 mg42 κάνουν δουλεία, και αρκετό θόρυβο βέβαια...

Σοβαρότερα, οπως προαναφέρθηκε, μη χαλάς λεφτά σε "κατσαριδοκτώνα", οι κατσαρίδες της πόλης ειδικά είναι τούμπανα και προσαρμόζονται αρκετά εύκολα, η καλύτερη λύση είναι μια ομάδα καλών εκτελεστών(είχα βρεί ένα συνεργείο ειδικά για κατσαρίδες, αν βρώ το νούμερό τους θα το παραθέσω αργότερα). Εγώ τουλάχιστον έτσι έλυσα το πρόβλημα μου και δε χρειάστηκε καν να μεταναστεύσω σε άλλο σπίτι και αν θυμάμαι 50-60Ε πήραν. γίνονταν της κακομοίρας και εδώ και 1,5 χρονο δεν έχω δεί/ακούσει τίποτε από κατσαρίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι,περυσι ειχα πευχει μια στην τουαλετα...

Απο τοτε και για 2 μερες δεν ειχα πατησει μεσα(εκτος του να κανω μπανιο στα "γρηγορα":lol:).....

 

Ελα ρε συ, μην υπερβαλλεις. Οι κατσ/δες δεν μενουν ακινητες σε ενα μερος. Μεσα σε 2 μερες θα ειχε διανυσει 100δες μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ, μην υπερβαλλεις. Οι κατσ/δες δεν μενουν ακινητες σε ενα μερος. Μεσα σε 2 μερες θα ειχε διανυσει 100δες μετρα.

 

Nαι...πανω κατω στο μπανιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το μπανιο ηταν κλεισμενο με μονωση?

Οι κατσ/δες αυτο που κανουν συνεχως ειναι να ψαχνουν για τρυπες να μπουν.

 

Λογικα.

2.Τρυπες στο μπανιο...δεν.:P

Δεν ξερω καν απο που μπορει να ειχε μπει.:lol:

Παντως το καλο ειναι οτι καταλαβε το λαθος απο μονη της και την εκανε.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερε ενας φιλος το actellic Και πως θα το βαλει στην αποχετευση, να πω οτι υπαρχει αλλο καλυτερο γι αυτη την δουλεια. Καταρχας το actellic ειναι εντομοκτονο οργανωφοσφορικο και χρησιμοποιειται κυριως σε αποθηκες με τροφιμα και σπορους για ψυλλους και αλλα εντομα. Μυριζει εντονα και δεν ειναι για χρηση μεσα στο σπιτι.

 

Παλιοτερα υπηρχε το diazinon και το διναμε στο μαγαζι για να το βαζουν στις αποχετευσεις. Δεν υπαρχει πλεον, αλλα υπαρχει το PYRINEX που λειτουργει με παρομοιο τροπο. Μπορειτε να το ριχνετε αδιαλυτο απο την τουαλετα, τραβαμε καζανακι 2-3 φορες και αφηνουμε και το δωματιο να αεριστει καλα. Παει απο τις σωληνωσεις στο βοθρο και τις ξεκωλιαζει καθως βγαζει και ατμους. Αρα αν βαλεις ενα τετοιο ποιανεις την πηγη στο βοθρο και αν το συνδιασεις με imperator h icon h fendona h k-othrine h maxforce για οτι κυκλοφορει μεσα στο σπιτι, εισαι καλυμενος 100%

 

 

Aαααα pyrinex, diazinon ειναι φυτοφαρμακα και δεν θα δειτε στις οδηγιες να γραφουν για κατσαριδες, οποτε μην παραξανευτειτε αμμα δεν γραφουν κατι. αλλα ειναι δοκιμασμενα χρονια και κανουν δουλεια αν μπουν απο την τουαλετα για να πανε στον βοθρο. Η για να ψεκασεις καποιο καπακι αποχετευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k-othrine

 

 

Xρησιμοποιω αυτο χρονια κ οτι κατσαριδα βλεπω την βλεπω μονον ανασκελα...:-D

 

Θα δοκιμασω και το Pyrinex για την αποχετευση που προτεινεις ...

Απο το ιδιο μαγαζι θα το προμηθευτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...