Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν διάβασα όλο το τόπικ και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί , αλλά οκ έστω κάνεις απολύμανση κτλ .

 

..Εγώ όμως έχω άλλο πρόβλημα . Με τις ιπτάμενες απο το μπαλκόνι!(πρώτος όροφος) , Δηλ εκει που κάθομαι στο πισι στο δωματιο μου σκάει πετώντας απο την μπαλκονόπορτα το "θηρίο" και πέφτει στούκας αν είμαι τυχερός σε καμιά οθόνη ή γραφείο , ή αν είμαι ατυχος πάνω μου.

 

Σκέφτομαι για σίτες ,αλλα θέλει καποια φράγκα φαντάζομαι γιατί αν βάλω θα πρέπει να βάλω και στο σαλόνι δίπλα κτλ για να κλείσω όλες τις είσόδους.

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει . Όποτε κάθομαι μπαλκόνι σκάνε μια μία πάνω στις τέντες .

 

αϊ μαμήδια πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας ένα αεροβόλο μπορείς να εξασκηθείς στη σκοποβολή. Το κάναμε σπίτι ενός φίλου, με κατσαρίδες και κολλητήρια. Βέβαια μετά η τέντα σου θα θυμίζει ελβετικό τυρί. Τεσπά. Οπότε σήκωσέ τη καλύτερα πρώτα εκτός αν είναι από χοντρό πανί και αντέχει τις ριπές του αεροβόλου. Η πρωτότυπη αφηρημένη διακόσμηση από τα ζουμιά της τερέζας είναι μπόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας ένα αεροβόλο μπορείς να εξασκηθείς στη σκοποβολή. Το κάναμε σπίτι ενός φίλου, με κατσαρίδες και κολλητήρια. Βέβαια μετά η τέντα σου θα θυμίζει ελβετικό τυρί. Τεσπά. Οπότε σήκωσέ τη καλύτερα πρώτα εκτός αν είναι από χοντρό πανί και αντέχει τις ριπές του αεροβόλου. Η πρωτότυπη αφηρημένη διακόσμηση από τα ζουμιά της τερέζας είναι μπόνους.

 

plezed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα ξεκινησα πολεμο στα σιχαμενα και τιποτενια πλασματα :-D

Σχολασα απο την δουλεια και επισκευθηκα ενα φυτοριο κοντα στην γειτονια μου για να εξοπλιστω !

-Μπηκα μεσα σαν σιφουνας και αγορασα τον οπλισμο μου ο οποιος στοιχισε 40 € :rolleyes: αλλα χαλαλι εαν κανει δουλεια γιατι δεν μπορω ουτε να τις βλεπω ποσο μαλλον να ερθουν και σπιτι μου.

Καθε χρονο φωναζουμε συνεργειο και μας κανει απολυμανση αλλα μου την εδωσε και ηθελα αυτο το καλοκαιρι να τις ξεπαστρεψω με τα χερια μου !:-D

Αγορασα λοιπον αυτα εδω και ξεκινησα Chemical Warfare !

chemicalwarfare.jpg

 

Γαντια,γυαλια προστασιας μια μασκα για το προσωπο και ενα ψεκαστικο μην πεθανουμε εμεις και οχι αυτες.

Ψεκασα με imperator ολη την αυλη,τους τοιχους,την ταρατσα,τα μπαλκονια και γενικα παντου και οπου μπορουσα (μενω σε μονοκατοικια) μεχρι και εξω στο πεζοδρομιο ψεκασα , αλλα η μεγαλη προκληση ηταν να ανοιξω το καπακι της αποχετευσης που εχω στον κηπο ...μπρρρρρρ ...... το ανοιξα φοβουμενος μηπως πεταχτει τιποτα και αρχισω να τα βρισιδια και να χοροπηδαω και γινω νουμερο :lol: , το ανοιξα και παλι καλα βγηκε μονο μια βρωμιαρα την οποια την πατησα και εγινε χαλκομανια,

εριξα μπολικο πραγμα απο imperator και εβαλα επιπλεον και το gel Maxforce της bayer.

Αφου λοιπον ψεκασα παντου ξαναπηρα το Maxforce και εβαλα στις γωνιες και σε διαφορα σημεια μεσα εξω και στην εισοδο του σπιτιου.

Αφου τελειωσα εκλεισα με ταπες ολα τα σιφωνια και πηγα σε ενα φιλο μου για να κανω εκει μπανιο και να μην ριξω νερα και το ξεπλυνω απο την αποχετευση τουλαχιστον για μια μερα.

-Το 3o φαρμακο που αγορασα λεγεται actellic και σκοτωνει με την επαφη και με τους ατμους του :X το φυλαω για αργοτερα να το ριξω σε κανα μηνα στην αποχετευση να τις ρημαξει εαν εχει μεινει καμια ορθια .

Συνολικα μου πηρε 1.5 ωρα αλλα εκανα πολυ καλη δουλεια , μεσα στο σπιτι δεν ψεκασα αλλα χρησημοποιησα το maxforce λιγο σε καθε γωνια των δωματιων.

Με τοσα χημικα που εριξα ελπιζω οτι περναει ακομα και εξω απο το σπιτι να πεθαινει:devil: , εγω μεχρι στιγμης ειμαι οκ ....δεν επαθα τιποτα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν φίλος σου και μου τα έλεγες αυτά, θα πήγαινα στην τουαλέτα και θα έβαζα 5-6 απ'αυτές τις πλαστικές, τις ψεύτικες. Μετά θα απολάμβανα το εγκεφαλικό σου :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχααχαχααχαχα....το καινουριο επεισοδιο του terminator!φιλε μου καλως ηρθες στους κατσαριδομαχους!ειμαι σιγουρος οτι για καμια βδομαδα ουτε νιαουρισμα δεν θα ακουσεις με τον χημικο πολεμο που ξεκινησες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν φίλος σου και μου τα έλεγες αυτά, θα πήγαινα στην τουαλέτα και θα έβαζα 5-6 απ'αυτές τις πλαστικές, τις ψεύτικες. Μετά θα απολάμβανα το εγκεφαλικό σου :ρ

 

-Πραγματικα θα παθαινα εγκεφαλικο ! χαχαχα

 

αχααχαχααχαχα....το καινουριο επεισοδιο του terminator!φιλε μου καλως ηρθες στους κατσαριδομαχους!ειμαι σιγουρος οτι για καμια βδομαδα ουτε νιαουρισμα δεν θα ακουσεις με τον χημικο πολεμο που ξεκινησες! :)

 

-Οτι μπαινει στο F.I.R του σπιτιου μου θα πεθαινει απο τις αναθυμιασεις και τα τοξικα :mrgreen::mrgreen:

αυτο συμπεριλαμβανει και γατια,σκυλια ,πουλια κ.λ.π. τα παντα ολα νεκρα :lol:

Βεβαια το οτι κερδισα την μαχη δεν σημαινει οτι θα κερδισω και τον πολεμο μιας και θα ερθουν σε 1-2 καλοκαιρια με καινουργιο dna και ανοσια στα φαρμακα:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλο το τόπικ και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί , αλλά οκ έστω κάνεις απολύμανση κτλ .

 

..Εγώ όμως έχω άλλο πρόβλημα . Με τις ιπτάμενες απο το μπαλκόνι!(πρώτος όροφος) , Δηλ εκει που κάθομαι στο πισι στο δωματιο μου σκάει πετώντας απο την μπαλκονόπορτα το "θηρίο" και πέφτει στούκας αν είμαι τυχερός σε καμιά οθόνη ή γραφείο , ή αν είμαι ατυχος πάνω μου.

 

Σκέφτομαι για σίτες ,αλλα θέλει καποια φράγκα φαντάζομαι γιατί αν βάλω θα πρέπει να βάλω και στο σαλόνι δίπλα κτλ για να κλείσω όλες τις είσόδους.

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει . Όποτε κάθομαι μπαλκόνι σκάνε μια μία πάνω στις τέντες .

 

αϊ μαμήδια πια..

 

Σίτες αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κατασκευάσεις και μόνος σου. Δυστυχώς είναι απαραίτητες. Όσα παράθυρα δεν έχουν σίτες σπίτι μου παραμένουν ερμητικά κλειστά για όλο το καλοκαίρι. Πέρασα πέρσι ένα σοκ, ξημερώματα Ιούλιο μήνα, με μια "jimmy jump" ιπτάμενη κατσαρίδα που την ώρα που έγραφα σε αυτό εδώ το site :lol: πήδηξε πάνω στο στήθος μου. 2 ώρες την κυνήγαγα και όταν επιτέλους γνώρισε το τσόκαρο μου (δεν θέλω σχόλιο γουστάρω τσόκαρα τρελά χαχα) έβγαζα κραυγές αλά caveman :P. Μετά έβαλα σίτες σε όλα παράθυρα που χρησιμοποιώ αρκετά και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Πέρασα πέρσι ένα σοκ, ξημερώματα Ιούλιο μήνα, με μια "jimmy jump" ιπτάμενη κατσαρίδα που την ώρα που έγραφα σε αυτό εδώ το site :lol: πήδηξε πάνω στο στήθος μου.

 

Μετα απο αυτο εγω θα ειχα κανει Μαστεκτομη :lol::lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχει περασει περιπου ενας μηνας απο τοτε που εκανα απολυμανση και το μονο που εχω δει ειναι 2 κατσαριδες ΝΕΚΡΕΣ :devil: εξω στο πεζοδρομιο η μια και η αλλη στην εισοδο του σπιτιου.

Απ'οτι βλεπω μεχρι στιγμης τα φαρμακα κανανε φοβερη δουλεια(imperator & maxforce) και εχουν εξαφανιστει ολες :-) ( μαλλον θα εχουν παει στους γειτονες :-D) θα ριξω αυριο το μισο μπουκαλι απο το actelic στην αποχετευση και το υπολοιπο θα το ψεκασω.

Γενικα ιδιαιτερο προβλημα δεν ειχα αλλα μπορω να πω οτι με την επαναλαμβανομενη απολυμανση καθε χρονο πλεον εχουν σχεδον εξαφανιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι χτες ειχε στη τηλεοραση το Μimic2, ξερετε αυτο με τις γιγαντιαιες μεταλλαγμενες κατσαριδες. Το ξαναειδα γιατι εχει πλακα. Να και το finale με τον κατσαριδα μνηστηρα...

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=00nAUp9J4s0[/ame]

 

Σίτες αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κατασκευάσεις και μόνος σου. Δυστυχώς είναι απαραίτητες. Όσα παράθυρα δεν έχουν σίτες σπίτι μου παραμένουν ερμητικά κλειστά για όλο το καλοκαίρι. Πέρασα πέρσι ένα σοκ, ξημερώματα Ιούλιο μήνα, με μια "jimmy jump" ιπτάμενη κατσαρίδα που την ώρα που έγραφα σε αυτό εδώ το site :lol: πήδηξε πάνω στο στήθος μου. 2 ώρες την κυνήγαγα και όταν επιτέλους γνώρισε το τσόκαρο μου (δεν θέλω σχόλιο γουστάρω τσόκαρα τρελά χαχα) έβγαζα κραυγές αλά caveman :P. Μετά έβαλα σίτες σε όλα παράθυρα που χρησιμοποιώ αρκετά και ησύχασα.

 

Ποια παραθυρα? Και το αιρ κοντισιον τι το'χουμε?

Εγω ταχω κλειστα εδω και πολλααα χρονια, γιατι υπαρχει και χειροτερος κινδυνος, να κοιμασαι και να σουλατσαρουν πανω σου και να θεωρησουν το στομα φωλια...

Τωρα, υπαρχει και καλυτερη λυση απ το τσοκαρο. Αντι να περιμενει πότε η κατσαριδα θα περπατησει σε επιπεδη επιφανεια για να το χρησιμοποιησεις, καλυτερα να εχεις το σπεϋ ετοιμο και να τη ψεκασεις μολις εχεις την ευκαρια. Απο κει και περα εχει μόνο λιγα λεπτα ζωης:devil:

 

Α, και την προηγουμενη βδομαδα σκοτωσα μια μεγαλη σαν ποντικι... Οι μεγαλες κανουν και πιο μεγαλο κρατς οταν τις πατας! Ειναι κι αυτη μια ικανοποιηση.

Επεξ/σία από screenshot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα στο μαγαζί με κατσαρίδες, όχι τις κοινές τις μεγάλες που υπάρχουν παντού αλλά ένα είδος πολύ μικρό το οποίο λέγεται κατσαρίδα των αποθηκών και η πλάκα είναι ότι δεν τις βλέπεις καλά και αν τις προσέξεις κάποια στιγμή λες ότι θα είναι κάποια μωρά από τις κοινές κατσαρίδες οπότε αν σκοτώσεις 1-2 μεγάλες το ίδιο διάστημα και κάνεις σπρέι με τα κατσαριδακτόνα υποθέτεις ότι το θέμα έληξε, δυστυχώς φίδι που σε έφαγε. Είναι εκατοντάδες από αυτές και μόνο αν το καταλάβεις νωρίς θα ξεμπερδέψεις, εγώ έκλεισα το μαγαζί για 15 μέρες έκανα 3 ψεκασμούς με K-othrin παντού αλλά τελικά αυτές βασίλευαν. Η λύση ήρθε από μία εταιρία απεντόμωσης η όποια χρησιμοποίησε το MaxforceIC με δέκα σταγόνες από αυτό σε 80 τμ εξαφάνισε τα πάντα.

 

Επίσης μη κάνετε το λάθος και τις πατάτε, οι θηλυκές κατά 80% κουβαλάνε αυγά συνεχώς μέσα τους οπότε αυτά δεν πεθαίνουν και τα μεταφέρετε έτσι παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρωμαι που ξεμπερδεψες με δαυτες :-)

εχουν κανει κανει καμια επανεμφανιση απο τοτε?

Αυτο που λες για το πατημα το εχω ξανακουσει :fear:,οπως και οτι εαν δουν οτι κινδυνεύουν απορριπτουν το κουκουλι με τα αυγα τους για να σωθει η γεννα και εκκολαπτετε μετα απο καποιο καιρο :X

- Πηγα και πηρα σημερα 2 φακελακια segethrin ( 12 ευρω και τα 2) το οποιο ειναι αντιστοιχο του k-othrin για να κανω το Σ/Κ ενα επαναληπτικο ψεκασμο γιατι εβρεξε και ξεπλυνε το φαρμακο που ειχα ριξει πριν κανα μηνα.

url%5D

Παντως με την χρηση ιmperator και Maxforce ηρεμησα , το μονο που εχω δει ειναι μερικες ψοφιες, πολυ καλα φαρμακα , λιγο ακριβα αλλα κανουν δουλεια.

Επεξ/σία από Drunkard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...