Προς το περιεχόμενο

Aion: Tower of Eternity


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες λοιπόν τα κατάφερα επιτέλους και μπήκα για λίγο να το δω κι εγώ (Κορεάτικος σέρβερ). Οι εντυπώσεις μου είναι ΠΟΛΥ θετικές. Τα γραφικά, ιδίως όταν ανέβασα την ανάλυση στο 1280Χ1024 (!), με ΑΑ και ΑF (!!!) και πλησίασα κοντά σε νερό, ήταν το κάτι άλλο! Σα να ήμουν στον κόσμο του Far Cry. Το βάθος πεδίου (draw distance) ήταν απλά απίστευτο. Η μουσική πάρα πολύ ταιριαστή, με αλλαγή τέμπο στις μάχες, συμφωνική όπως του αρμόζει. Το animation των χαρακτήρων (player, NPCs, monsters) αλλά και του κόσμου είναι εκτός ανταγωνισμού από τα σημερινά MMORPGs.

 

Δυστυχώς ΟΛΑ ήταν στα Κορεάτικα και δεν μπορούσα να καταλάβω και πολλά πράγματα. Ωστόσο, από εμπειρία, βρήκα τα βασικά παράθυρα του παιχνιδιού και τα 'επεξεργάστηκα'.

 

Έχει λοιπόν πολύ καλό quest monitoring σύστημα, με περιγραφή, δυνατότητα εμφάνισης της εξέλιξης του (progress monitor) και αυτόματης καθοδήγησης στο σημείο που αφορά το quest (auto-navigate).

 

Πολύ αναλυτικός είναι και ο χάρτης, ο οποίος είναι σε 3 'βαθμίδες': υπάρχει το γνωστό compass (πάνω δεξιά), ο φουλ χάρτης (πλήκτρο Μ κλασικά) με δυνατότητα επιλογής περιοχής επισκόπισης και φίλτρα αναζήτησης, και ένα transparent area map (δικός μου όρος) που εμφανίζεται στο κέντρο της οθόνης και δείχνει τον άμεσο περίγυρο (ακτίνα περίπου 4 φορές αυτή του compass, ίσως και περισσότερο) του ήρωα χωρίς να εμποδίζει ΚΑΘΟΛΟΥ στη μάχη. Πολύ χρήσιμο, πολύ καλά υλοποιημένο.

 

Το Inventory είναι λιτό και απέριττο (!!!), περιέχοντας όλα τα κλασικά χαρακτηριστικά. Δεν είναι του στυλ 'Tetris' όπου προσπαθείς να χωρέσεις τα αντικείμενά σου κλείνοντας τα κενά -αντιθέτως, όλα τα αντικείμενα καταλαμβάνουν ένα τετραγωνάκι, οπότε υπάρχει μπόλικος χώρος εδώ. Δεν θυμάμαι να είδα tabs... αλλά δεν αποκλείεται να τις αποκτάει από ένα level κι ύστερα (εγώ ήμουν lvl 3). Υπάρχουν δύο σετ όπλων (π.χ. 2Η hammer και sword/shield), γίνεται σύγκριση αυτού που δείχνεις με το ποντίκι με αυτό που κρατάς/φοράς (currently equipped), κλπ κλασικά. Το ότι δεν μου δημιούργησε απορίες παρότι στα Κορεάτικα είναι δείγμα του πόσο κοινό και γνώριμο είναι, προφανώς.

 

Για το skill system δεν θα πω τπτ γιατί δεν κατάλαβα τπτ! Μου φάνηκε πάντως σαν συνδυασμός Titan Quest & Sacred 2: κάθε skill μπορεί να 'ενισχυθεί' προς μία από δύο κατευθύνσεις με την προσθήκη πόντων(;). Διαχωρισμός profession δεν ξέρω πότε γίνεται, προφανώς σε μεγαλύτερο lvl.

 

Λοιπόν, επειδή κάποιος κάπου έγραψε ότι βαριέται τα ατελείωτα reviews, λέω να το τελειώσω εδώ :X Πιστεύω ότι το παιχνίδι αυτό θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ αίσθηση όταν κυκλοφορήσει επιτέλους κι εδώ (Σεπτέμβριο ακούγεται) και θα συγκεντρώσει μεγάλο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα skills τα παιρνεις απο την πολη, θα δεις τους trainers σου αναλογα την class που διαλεξες και πας και τους μιλας και σου πουλανε τα βιβλια, ΝΑΙ! Βιβλια ειναι και εδω σα το L2!

 

Για εμενα ας πουμε που διαλεξα scout-Assassin ο trainer μου ηταν ενας τοξοτης που στεκονταν κοντα στην εισοδο της πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πώ...Έφτασα ένα preist 9 lvl...pvp δεν έχει καθόλου??Bgs ή εξωτερικό pvp?Και από end game ξέρετε τι θα λέει?Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι του pvp!!!

 

Πάντως έχει πολύ ωραία γραφικά..Αυτό που με χαλάει είναι το σύστημα μάχης που φαίνεται λίγο αργό και βαρετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pvp εχει μονο στην Abyss οπου πας μετα τα 25 level ,απο εκει και περα μονο αν ερθει κανεις asmodian στην περιοχη σου η πας εσυ στην δικια τους! Ειναι οπως του wow, καμια διαφορα σε αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα skills τα παιρνεις απο την πολη, θα δεις τους trainers σου αναλογα την class που διαλεξες και πας και τους μιλας και σου πουλανε τα βιβλια, ΝΑΙ! Βιβλια ειναι και εδω σα το L2!

 

Για εμενα ας πουμε που διαλεξα scout-Assassin ο trainer μου ηταν ενας τοξοτης που στεκονταν κοντα στην εισοδο της πολης.

 

Δεν μου λες: έκανες μαθήματα Κορεάτικων (simplyfied) στην Interlingua? :lol:

Που κατάλαβες ποιος είναι ο δικός σου trainer και τι skill να αγοράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε τους κορεάτες και τους κινέζους να κάνουν την βρώμικη δουλειά και το παίζουμε ολοκληρωμένο και bug free όταν έρθει με το καλό εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλο!!!! Αν πας σε λαθος Trainer τα βιβλια ειναι κοκκινα ολα και σου λεει "Ε καραμήτρο!! Αυτα δεν ειναι για εσενα!"

Ενω τα δικα σου ειναι ομορφα και ζωηρα σαν συνταγες της Βεφας!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 4 μερες patch ρε ανθρωπα... οχι 18 ειναι δεν τα λες καλα.

εγω το κατεβασα σε 3 ωρες περιπου απο το elitepvpers τα 2 links που ειχε, και εκανε μιση ωρα για τα patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 4 μερες patch ρε ανθρωπα... οχι 18 ειναι δεν τα λες καλα.

εγω το κατεβασα σε 3 ωρες περιπου απο το elitepvpers τα 2 links που ειχε, και εκανε μιση ωρα για τα patch.

 

Χα χα χα... Καλό, καλό :-D

 

Δεν το λες σοβαρά, έτσι;

 

Έτσι;...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:25 ----------

 

Μα ειναι απλο!!!! Αν πας σε λαθος Trainer τα βιβλια ειναι κοκκινα ολα και σου λεει "Ε καραμήτρο!! Αυτα δεν ειναι για εσενα!"

Ενω τα δικα σου ειναι ομορφα και ζωηρα σαν συνταγες της Βεφας!!!!!

 

Βιβλία για... Κορεάτικη κουζίνα έχει;

Μ'αρέσει ιδιαιτέρως το "Μα-Πο-Το-Φου", το έχει μήπως; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, νομίζω ότι είναι απαραίτητο ένα... ρεζουμέ για να ξαναβρούν τη μπάλα αυτοί που την ψάχνουν ακόμα :-(

Υπάρχουν δύο clients διαθέσιμοι: ο Κινέζικος και ο Κορεάτικος. Και οι δύο παίζουν, αποδεδειγμένα. Οδηγίες για την εγκατάσταση υπάρχουν και για τους δύο:

α) Κινέζικος: οδηγίες από τον GabrielConnor, στη διεύθυνση:

>http://www.elitepvpers.de/forum/aion/230364-how-aion-faqs-guides-links.html

β) Κορεάτικος: οδηγίες από τον aposperitis, στη διεύθυνση:

>http://www.aion-el.ucoz.com/forum/16-69-1

 

Διαφορές:

α) στον Κινέζικο υπάρχει διαθέσιμο και patch που μετατρέπει το UI σε Αγγλικά, κάνοντας το παιχνίδι πιο κατανοητό! Επιπλέον, σύμφωνα με λεγόμενα του GabrielConnor (δεν το έχω επιβεβαιώσει) κάθε account έχει 6 ώρες δωρεάν game στην αρχή

β) στον Κορεάτικο δεν υπάρχουν οι παραπάνω 'ευκολίες' και πρέπει κάποιος να αγοράσει game card για να παίξει έστω και ένα λεπτό. Ωστόσο τα παιδιά στο 'επίσημο' ελληνικό φόρουμ του Aion είναι εξαιρετικά φιλικά και εξυπηρετικά! Βρείτε τους εδώ:

>http://www.aion-el.ucoz.com

 

Κοινά σημεία:

και για τους δύο clients χρειάζεται μετά την εγκατάσταση να γίνει update του παιχνιδιού, το οποίο κρατάει -κατά μέσο όρο- γύρω στις... 4 μέρες! :fear:

Αυτό το τελευταίο το επιβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία. Επιπλέον έχετε υπόψιν ότι και οι clients δεν κατεβαίνουν πολύ γρήγορα, μιας και οι σέρβερ που τους φιλοξενούν είναι πολύ μακριά μας. Νομίζω ότι ο Κινέζικος κατεβαίνει κάπως πιο γρήγορα πάντως (ναι, τους κατέβασα και τους δύο!!!).

 

Όσο για εντυπώσεις μου από το παιχνίδι... μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να δω μόνο το βίντεο της εισαγωγής! Μόλις καταφέρω να μπω και να παίξω θα σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου :-)

 

 

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ φίλε valliant :)

Κατατοπιστικότατος :-D

Οπότε σειρά έχει τώρα πολύ κατέβασμα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ φίλε valliant :)

Κατατοπιστικότατος :-D

Οπότε σειρά έχει τώρα πολύ κατέβασμα.. :P

 

Να'σαι καλά και καλό κουράγιο :fear:

Να ξέρεις όμως ότι αξίζει τον κόπο. Συνολικά παιδεύτηκα 5 μέρες αλλά δεν το έχω μετανοιώσει. Κουράγιο παιδιά, η μέρα είναι κοντά!

Επεξ/σία από the_valliant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...