Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια , επειδη το απογευμα θα παρω ενα καινουργιο dvd player , με θυρα usb και υποστηριξη ελληνικων υποτιτλων , μπορειτε να μου προτεινετε κανενα (εκτος philips 3260/3360 που ειναι μεσα στις επιλογες μου) ;

 

Θα ηθελα φυσικα οι υποτιτλοι να εχουν το σωστο μεγεθος (πριν η' μετα την αλλαγη firmware) , ενω θα προτιμουσα και HDMI εξοδο. Τιμη μεχρι 50-55 ευρω.

 

Ευχαρσιτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα carrefour ειδα ενα philips 3354/58 στα 39ευρω. Δεν εχει θυρα HDMI αλλα ειναι σε καλη τιμη. Ο πωλητης μου ειπε οτι αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους αλλα μερικες φορες τους δειχνει "κινεζικους".

 

Το εχει καποιος να μου πει τις εντυπωσεις του ; Ξερετε αν υπαρχει καπου firmware για υποτιλτους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στα carrefour ειδα ενα philips 3354/58 στα 39ευρω. Δεν εχει θυρα HDMI αλλα ειναι σε καλη τιμη. Ο πωλητης μου ειπε οτι αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους αλλα μερικες φορες τους δειχνει "κινεζικους".

 

Το εχει καποιος να μου πει τις εντυπωσεις του ; Ξερετε αν υπαρχει καπου firmware για υποτιλτους ;

Παρε αυτο που λεμε.Στο συγκεκριμενο μοντελο που αναφερεις δεν υπαρχει προς το παρον τροποποιημενο firmware οποτε θα σου δειχνει πολυ μικρους ελληνικους υποτιλους.

Αυτο που σου ειπε ο πωλητης ειναι μεγαλη χαζομαρα.Παλι καλα που δεν σου ειπε οτι μια αστυνομικη ταινια μερικες φορες γινεται καρατε:-D

Επεξ/σία από talisman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα πηρα το 3360.

 

Μετα απο το περασμα του firmware , οι υποτιτλοι ειναι αψογοι. Αξιζει τα λεφτα του. Ευχαριστω για τα σχολια σας.

Επεξ/σία από mathewgx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδος κλασσικά πήγα και πήρα το philips 3354 μπας και πιάσω την υπερπροσφορά...

Δεν έκανε κούκου με τα ελληνικά srt (κινέζικα κλασσικά) και firmware πουθενά.

Φθηνό και καλό παίζει και divx με ac3 ήχο, εμφανίσημο ίδιο με το 3360, διάβαζε απο εξωτερικό usb σκληρό χωρίς τροφοδοσία γρήγορα, αλλά υπότιτλους ελληνικούς δεν... Ενας θεός ξέρει πότε και αν θα βγεί firmware με ελληνικά για αυτό.

Τελικά το γύρισα πίσω πλήρωσα άλλα 20 και μου το άλλαξαν με το 3360 που εχει hdmi που μου είναι άχρηστη(CRT TV με scart). Το πειραγμένο firmware είναι όντως πολύ καλό!!!

Αν βγει ποτέ το αντίστοιχο firmware και για το philips 3354 και παραμείνει το μηχάνημα κοντά στα 40 ευρώ θα είναι τίμια αγορά για όποιον θέλει απλά κάτι να παίζει divx σε παλιές crt τηλεοράσεις.

Τώρα ομως δε λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδος κλασσικά πήγα και πήρα το philips 3354 μπας και πιάσω την υπερπροσφορά...

Δεν έκανε κούκου με τα ελληνικά srt (κινέζικα κλασσικά) και firmware πουθενά.

Φθηνό και καλό παίζει και divx με ac3 ήχο, εμφανίσημο ίδιο με το 3360, διάβαζε απο εξωτερικό usb σκληρό χωρίς τροφοδοσία γρήγορα, αλλά υπότιτλους ελληνικούς δεν... Ενας θεός ξέρει πότε και αν θα βγεί firmware με ελληνικά για αυτό.

Τελικά το γύρισα πίσω πλήρωσα άλλα 20 και μου το άλλαξαν με το 3360 που εχει hdmi που μου είναι άχρηστη(CRT TV με scart). Το πειραγμένο firmware είναι όντως πολύ καλό!!!

Αν βγει ποτέ το αντίστοιχο firmware και για το philips 3354 και παραμείνει το μηχάνημα κοντά στα 40 ευρώ θα είναι τίμια αγορά για όποιον θέλει απλά κάτι να παίζει divx σε παλιές crt τηλεοράσεις.

Τώρα ομως δε λέει.

 

Οταν το βαζεις πρωτη φορα το dvd player σου δειχνει κινεζικα και πρεπει να πας στο menu και να αλλαξεις την επιλογη των divx subtitles.Αυτο ομως δεν εχει σημασια γιατι ετσι και αλλιως θα σου τους εδειχε υπερβολικα μικρους.Ποτε μια θυρα hdmi δεν ειναι αχρηστη(και εγω μεχρι προσφατα ειχα CRT TV).Και μην ξεχνας οτι πριν απο λιγους μηνες εβρισκες με αυτη την τιμη player χωρις hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Οταν το βαζεις πρωτη φορα το dvd player σου δειχνει κινεζικα και πρεπει να πας στο menu και να αλλαξεις την επιλογη των divx subtitles.Αυτο ομως δεν εχει σημασια γιατι ετσι και αλλιως θα σου τους εδειχε υπερβολικα μικρους.Ποτε μια θυρα hdmi δεν ειναι αχρηστη(και εγω μεχρι προσφατα ειχα CRT TV).Και μην ξεχνας οτι πριν απο λιγους μηνες εβρισκες με αυτη την τιμη player χωρις hdmi

 

 

Έψαξα μια προς μια τις επιλογές του σετάπ και δεν είχε τπτ για γλώσσα υποτίτλων.

Αν δεν είχε κανένα κόλπο στύλ lg (παρατεταμένη πίεση του subtitle button) το συγκεκριμένο, τότε δεν υποστηρίζει καθόλου ελληνικά με το μαμά firmware. Ξενέρωσα όταν το πήρα πρέφα γιατί και το Scaub Lorenz και το Hyunday 330 που είχα έπαιζαν τα πάντα σωστά χωρίς να πειράξω το παραμικρό και ηταν και μια χαρά στο μέγεθος. Στο philips το μέγεθος των υποτίτλων χωρίς upgrade μου φάνηκε μια χαρά αλλά έπαιζε σωστά μόνο αγγλικούς.

Τράβηξα και ενα ss πριν το ξαποστείλω πίσω.

4002332390_1cd75db887_b.jpg

Στο πειραγμένο firmware οπως ηταν αρχικά ρυθμισμένοι οι υπότιτλοι ηταν χάλια. Έβγαιναν στην μέση της οθόνης σε μαύρο πλαίσιο με μαύρο χρώμα και λευκό περίγραμμα.

Τώρα τους ρύθμισα να βγαίνουν κάτω χωρίς μαύρο πλαίσιο με λευκό χρώμα και μαύρο περίγραμμα και φαίνονται πραγματικά σαν τους υπότιτλους των ξένων σειρών και ταινιών που βλέπουμε στην TV.

Σε wide screen 32" ήταν τόσο μεγάλοι που με ενοχλούσαν και για αυτό τους είχα στο normal ή medium. Ακόμα και σε 15άρα bluesky crt φαίνονται μια χαρά στο large.

Πιο άνετα βλέπεις Divx subs παρά τους υπότιτλους των καναλιών.

Θεός ο τύπος που κάθεται και φτιάχνει τα firmware αν και είναι έλλειψη που δεν είναι απο default ωραία ρυθμισμένοι οι υπότιτλοι μόλις περάσεις το firmware.

Επίσης διάβασα και για κάποια κολλήματα και για bugs αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τπτ άσχημο μετά απο εντατικές δοκιμές που έκανα με ταινίες είτε απο usb stick είτε απο external HDD είτε απο dvdr- dvdr+ κτλ κτλ.

Επιμένω πως αν βγεί firmware για το 3353 θα είναι πολύ τίμια αγορά στα 40e.

Καλό reader φαίνεται να ναι και απο οποιοδήποτε μέσω διάβαζε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το κυριότερο είναι πως είναι όμορφη συσκευή, συμαζεμενη και δεν συχένεσαι να το βλέπεις όπως πολλά άλλα. Κυρίως united και hyundai που ντρέπεσαι να τα βάλεις στο σαλόνι τόσο ψεύτικα που δείχνουν...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα δεις στο guide του 3354 υποστηριζει υποτιτλους Divx ελληνικα Ειναι διαφορετικη επιλογη απο τους υποτιτλους για αναπαραγωγη δισκου (σελιδα 20)

http://www.p4c.philips.com/files/d/dvp3354_12/dvp3354_12_dfu_ell.pdf

Τα αγγλικα ειναι πραγματι καλα αλλα με τα ελληνικα θα παθαινες σοκ, ειναι ψειρες.

Εμφανισιακα οπως βλεπω ειναι ολοιδιο με το 3360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα δεις στο guide του 3354 υποστηριζει υποτιτλους Divx ελληνικα Ειναι διαφορετικη επιλογη απο τους υποτιτλους για αναπαραγωγη δισκου (σελιδα 20)

http://www.p4c.philips.com/files/d/dvp3354_12/dvp3354_12_dfu_ell.pdf

Τα αγγλικα ειναι πραγματι καλα αλλα με τα ελληνικα θα παθαινες σοκ, ειναι ψειρες.

Εμφανισιακα οπως βλεπω ειναι ολοιδιο με το 3360

 

Νομίζω πως είναι η γλώσσα υποτίτλων που θα ξεκινάνε τα dvd.

Δε λέει τπτ για divx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :-)

Εχω την εξής απορία.......σε dvd united που παίζει ταινίες με υποτιτλους srt μέσω usb stick προσπαθώ να πάιξω ταινίες με ενσωματωμένους τους υπότιτλους στην ταινία από, το dvd μου λέει λοιπόν ότι δεν τις υποστηρίζει, έκανα λοιπόν convert την ταινία από avi σε divx και πάλι τα ίδια, τι πρέπει να κάνω άραγε ? Σημείωση ότι στο lap παίζει κανονικά η ίδια ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :-)

Εχω την εξής απορία.......σε dvd united που παίζει ταινίες με υποτιτλους srt μέσω usb stick προσπαθώ να πάιξω ταινίες με ενσωματωμένους τους υπότιτλους στην ταινία από, το dvd μου λέει λοιπόν ότι δεν τις υποστηρίζει, έκανα λοιπόν convert την ταινία από avi σε divx και πάλι τα ίδια, τι πρέπει να κάνω άραγε ? Σημείωση ότι στο lap παίζει κανονικά η ίδια ταινία.

 

Μήπως η ταινία είναι HD και όταν πάει να φορτώσει γράφει "HD format not supported" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η ταινία είναι HD και όταν πάει να φορτώσει γράφει "HD format not supported" ?

 

όχι , τελικά το θέμα ήταν ότι πριν την κατάληξη του αρχείου πρέπει Max να έχεις 8 γράμματα, εγώ ο άμπαλος το πέρναγα με όλο τον τίτλο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bρηκα αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=107251 λέει στα χαρακτηριστικα ότι υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους...

Αληθεύει αυτό ή όχι; Το εχει κανεις;;

Επεξ/σία από vk13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...