Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ειδα το θεμα και ειναι αρκετα ενδιαφερον!!! εψαξα σημερα και βρηκα και εγω ενα SONY DVP NS-38 που το εχς πανω απο χρονο που το εδινε δωρο το carfour μαζι με τηλεοραση sony! και δεν παιζει ελληνικα srt τα δειχνει "αλαμπουρνεζικα" υπαρχει κατι που μπορω να κανω η να το παρατησω? ευχαριστω προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα και πάλι!

Συνάδελφος έχει το samsung 870 και το philips 3142...

 

Το πρώτο samsung 870, όταν του βάζεις avi με external subtitles, σε αφήνει να επιλέξεις από το μενού του dvd player, ποιο αρχείο θέλεις, και ποιο srt αρχείο θέλεις, αλλά όταν πάει να παίξει την ταινία, τα γραμματα εμφανιζονται κινέζικα , πιθανότατα δεν αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους. Πατώντας το κλασσικό κουμπί των υποτίτλων, δε μου βγάζει το επίσης κλασσικο cp1253 ως επιλογή, παρά μόνο subtitle on/off.

Ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάτι ? Αν υπάρχει κανά firmware, ή αν απλά πρέπει να πατήσω κάποιο αλλο κουμπιι?

 

Για το 2ο, philips 3142, πρέπει να ειναι το μοναδικό που δεν εχει φτιάξει firmware ο φίλος μας ο vb6rocod. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό που δίνεται εδώ?

ή πιο σωστά αυτό που δίνει ο ζαβλακας, εδώ (γιατί το αλλο που ειναι λινκ του ινσόμνια,δεν παίζει)....

Κάνουν την ίδια δουλειά, ή όχι?

 

σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αύριο θα πάω να πάρω αυτό

Turbo-X DV-HD100 DVD Player

 

Το χει παρει κανείς να μου πει εντυπώσεις;

Καλώδιο HDMI έχουν αυτές οι συσκευές ή το αγοράζω έξτρα;

 

Τα dvd είναι 720p και με τη λειτουργία upscale 1080 τα βλέπουμε στην full hd σαν από θεωρητικά "dvd 1080p" ;

 

Αν έπαιρνα πιο ακριβό και επώνυμο κερδίζω κάτι;

(δεν μπορώ να σκεφτώ τι παραπάνω θα κανε ένα sony)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου νομίζω πως δεν γράφει πουθενά ότι είναι 720. Αν είναι έτσι, τότε καλύτερα πάρε κάτι άλλο που να είναι HD και όχι απλά να κάνει upscaling, για να μπορείς να βλέπεις όλες σου τις ταινίες ανεξαρτήτως ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως, πριν απο την αγορά:Θήκη 2 εξωτ.δίσκων, με σύνδεση usb, αναγνωρίζεται από dvd players όπως το Phllips 3260 ?

Εχει δοκιμάσει κανείς?

Και αν ναι, αναγνωρίζει και τους 2 σκληρούς, ή έναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Υπάρχει κάποιο player να διαβάζει εξωτερικό σκληρό με usb σε NTFS;

Η τηλεόρασή μου το διαβάζει κατευθείαν με usb μια χαρά αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους.

Δεν βλέπω να λέει κανένας για υποστήριξη NTFS.:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Υπάρχει κάποιο player να διαβάζει εξωτερικό σκληρό με usb σε NTFS;

Η τηλεόρασή μου το διαβάζει κατευθείαν με usb μια χαρά αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους.

Δεν βλέπω να λέει κανένας για υποστήριξη NTFS.:confused:

 

και γιατι δεν τον μετατρέπεις και εσυ σε fat32 να τελειωνεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν τον μετατρέπεις και εσυ σε fat32 να τελειωνεις? :)

 

Διότι είναι 1 Terrabyte και γιατί είναι γεμάτος και με άλλα πράγματα εκτός από ταινίες φυσικά!:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Διότι είναι 1 Terrabyte και γιατί είναι γεμάτος και με άλλα πράγματα εκτός από ταινίες φυσικά!:fear:

 

απο αλλο φόρουμ, βοήθεια από φίλο:

 

convert x: /FS:NTFS

 

στο CMD

 

Όπου x το γράμμα του σκληρού

 

και τον μετατρέπεις σε fat32, χωρίς να κανεις φορμάτ! Με κάθε επιφύλαξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Υπάρχει κάποιο player να διαβάζει εξωτερικό σκληρό με usb σε NTFS;

Η τηλεόρασή μου το διαβάζει κατευθείαν με usb μια χαρά αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους.

Δεν βλέπω να λέει κανένας για υποστήριξη NTFS.:confused:

 

Το Pioneer DV-410V-K μου διαβαζει σε NTFS κανονικοτατα αλλα μονο 2,5 αρηδες δισκους.Οτι 3,5 αρη εχω βαλει ενω τον βλεπει,δεν εμφανιζει αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw to iq340 αλλα δεν παιζει τα νεα avi 576p λογικα και τα 720

ViDEO cODEC...:Xvid

FRAMERATE.....: 23.976 fps

BiTRATE.......: 2 787 Kbps

RESOLUTiON....: 1024 x 432

φταιει το firmware?μηπως αναγνωριζει οτι δεν ειναι συνδεδεμενο με hdmi και κοβει το σημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα DVD players που παίζουν MPEG-4 AVI διαθέτουν ολοκληρωμένα που δε μπορούν να χειριστούν video streams με ανάλυση μεγαλύτερη από 720χ576. Μάλλον και το δικό σου χαρακτηρίζεται από τον συγκεκριμένο τεχνικό περιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά.

 

Θέλω να πάρω ένα dvd που να παίζει divx και xvid και να κοστίζει εώς και 50 ευρώ.

 

Από μάρκες δεν γνωρίζω ποιά είναι καλά κ ποιά όχι, απλά από οτι έχω διαβάσει τα philips και τα LG είναι πιο καλά.

 

Συνήθως οτι κατεβάζω έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, οπότε δεν κωλύομαι πολύ στους εξωτερικούς.

 

Πιο συγκεκριμένα, είμαι ανάμεσα στο Philips DVP3520

και στο Toshiba SD590.

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάτι?

Επεξ/σία από makantonio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...