Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τελευταίο Divx player που έβαλε πριν λίγες μέρες το Lidl αποδείχτηκε μάπα.Το πήρε από δική μου παρότρυνση φίλος μου και μόλις το βάζαμε να παίξει divx ταινίες έπαιζε με σπασίματα και κολλήματα.Υπότιτλους έβγαζε κανονικά όμως.Στη θύρα USB έβαλε ένα stick 1GB όπου τα περιεχόμενα δεν τα έδειχνε όλα (το λέει και στα manual οτι υποστηρίζει μέχρι 512ΜΒ).Βάλαμε και ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο και πάλι τα ίδια.Δεν ξέρω αν τον έχει διαμορφώσει σε FAT (κάπου διάβασα οτι πρέπει να τον κάνεις FAT για να τον διαβάσει.Ισχύει?).Τέλος όταν βάζαμε διάφορα δισκάκια να τα διαβάσει ή έβγαζε μήνυμα bad disk (Στο δικό μου το Waitec παίζουν μια χαρά),ή αργούσε πολύ να τα φορτώσει και να τα παίξει.Επίσης έκανε και ένα βουητό όταν περιστρεφόταν το δισκάκι,σαν σφύριγμα.Το επιστρέψαμε χωρίς πολλά πολλά και πήρε τα χρήματα πίσω καθότι δεν υπήρχε άλλο.Ίσως να ήταν και ελλατωματική η συσκευή.Πάντως είδα και άλλο που είχε επιστραφεί σαν ελλατωματικό.Και τα 2 ασημένια.Πήγαμε μετά στον Κωτσόβολο και δοκιμάσαμε το LG DVX286 αν παίζει ελληνικούς υπότιτλους όπως λέει και η λίστα με τα Divx αλλά παρότι είχε επιλογή για υπότιτλους srt,τους επέλεγες και αντί να βγάλει ελληνικά έβγαζε κινέζικα και τελικά δεν τον πήραμε.Τώρα ψάχνουμε Divx και μας ενδιαφέρουν 2 βασικά πράγματα.Το ένα ενοείτε είναι να παίζει ελληνικούς υπότιτλους εξωτερικούς από srt αρχείο και το άλλο είναι να υποστηρίζει USB θύρα και να βλέπει όλο το σκληρό δίσκο και όχι μόνο μέρος του.Επίσης απότι είδα τα ποιο πολλά έχουν θύρα USB 1.1 που σημαίνει οτι η ταχύτητα διαμεταγωγής είναι απαράδεκτη.Σε USB 2.0 υπάρχει κανένα καλό Divx?Μέχρι 100 ευρώ?

Επίσης βρήκα και ένα μοντέλο που έχει υποδοχή IDE για σκληρό δίσκο (δεν παρέχεται),το QUARTEK DVD/DivX/USB PLAYER RECORDER XD-Rip55 από Hardshop στα 196 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει εξωτερικούς υπότιτλους.Μήπως αξίζει να πηγαίναμε σε τέτοια λύση;Γιατί φοβάμαι οτι όλα τα φτηνά Divx με USB δεν μπορούν να διαβάσουν εξωτερικούς σκληρούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος;Γιατί το κοίταξα και στα feutures της συσκευής λέει

Digital audio playback from USB devices

Digital photo playback from USB devices.

Δηλαδή παίζει μόνο εικόνες και ήχο από USB συσκευές.Εμένα με ενδιαφέρει να παίζει αρχεία divx από σκληρό δίσκο με ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο Divx player που έβαλε πριν λίγες μέρες το Lidl αποδείχτηκε μάπα.Το πήρε από δική μου παρότρυνση φίλος μου και μόλις το βάζαμε να παίξει divx ταινίες έπαιζε με σπασίματα και κολλήματα.Υπότιτλους έβγαζε κανονικά όμως.Στη θύρα USB έβαλε ένα stick 1GB όπου τα περιεχόμενα δεν τα έδειχνε όλα (το λέει και στα manual οτι υποστηρίζει μέχρι 512ΜΒ).Βάλαμε και ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο και πάλι τα ίδια.Δεν ξέρω αν τον έχει διαμορφώσει σε FAT (κάπου διάβασα οτι πρέπει να τον κάνεις FAT για να τον διαβάσει.Ισχύει?).Τέλος όταν βάζαμε διάφορα δισκάκια να τα διαβάσει ή έβγαζε μήνυμα bad disk (Στο δικό μου το Waitec παίζουν μια χαρά),ή αργούσε πολύ να τα φορτώσει και να τα παίξει.Επίσης έκανε και ένα βουητό όταν περιστρεφόταν το δισκάκι,σαν σφύριγμα.Το επιστρέψαμε χωρίς πολλά πολλά και πήρε τα χρήματα πίσω καθότι δεν υπήρχε άλλο.Ίσως να ήταν και ελλατωματική η συσκευή.Πάντως είδα και άλλο που είχε επιστραφεί σαν ελλατωματικό.Και τα 2 ασημένια....

 

Πρώτα να διαβάζεις μερικά post και μετά να γράφεις. Το μηχάνημα εγώ το πήρα τέλη 2006. Εχει παίξει 2 season Prison Break,3 season LOST,1 season EUREKA και κάποιες άλλες σειρές. Πρέπει να είμαι πολύ τυχερός γιατί και υπότιτλους εμφάνισε και όλα τα περιεχόμενα τα έδειξε και δεν κόλλησε, εκτός απο μια φορά που τελικά αποδείχθηκε ότι έφταιγε το αρχείο.

Δίσκο έβαλα 120GB φορμαρισμένο σε FAT32 και έπαιξε και είδα και κάποια έργα. Δοκίμασα MP3φωνο με δίσκο 20GB BLUESKY σε FAT32 και πάλι έπαιξε. Εχω δοκιμάσει στικάκι 2GB sandisk, 1GB άγνωστης μάρκας και έχουν παίξει. Μόνο ένα του 1GB άγνωστης μάρκας παρουσίασε πρόβλημα, αλλά παρουσίαζε και στον υπολογιστή προβλήματα. Τα DVD-R που χρησιμοποιώ είναι πάντα επώνυμα και τα γράφω σε 4Χ πάντα

Αν τα δισκάκια είναι %#$%$#%@ και τα γράψεις σε 500Χ μάλλον θα σου εμφανίσουν πρόβλημα. Μου έχει τύχει να παίζει η ταινία και μην εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

Αυτά απο μένα. Αν διαβάσεις και μερικά ακόμη post θα καταλάβεις τι γίνετε.

 

Πήγαμε μετά στον Κωτσόβολο και δοκιμάσαμε το LG DVX286 αν παίζει ελληνικούς υπότιτλους όπως λέει και η λίστα με τα Divx αλλά παρότι είχε επιλογή για υπότιτλους srt,τους επέλεγες και αντί να βγάλει ελληνικά έβγαζε κινέζικα και τελικά δεν τον πήραμε.Τώρα ψάχνουμε Divx και μας ενδιαφέρουν 2 βασικά πράγματα.Το ένα ενοείτε είναι να παίζει ελληνικούς υπότιτλους εξωτερικούς από srt αρχείο και το άλλο είναι να υποστηρίζει USB θύρα και να βλέπει όλο το σκληρό δίσκο και όχι μόνο μέρος του.Επίσης απότι είδα τα ποιο πολλά έχουν θύρα USB 1.1 που σημαίνει οτι η ταχύτητα διαμεταγωγής είναι απαράδεκτη.Σε USB 2.0 υπάρχει κανένα καλό Divx?Μέχρι 100 ευρώ?

 

Πατάς το Subtitle στο τηλεκοντρολ για 2-3 sec και επιλέγεις CP1253.

Αν δεν παίξει χρειάζεται μια ρύθμιση στο setup. (θα το γράψω αργότερα αφου βρω το σχετικό post)

Τα μοντέλα στην λίστα είναι τσεκαρισμένα.

Τα LG των τελευταίων 2-3 χρόνων παίζουν ελληνικούς υπότιτλους.

Διάβασε κανένα post, και μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα (χωρίς να κάνεις δοκιμές), και μπερδεύεις τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα LG των τελευταίων 2-3 χρόνων παίζουν ελληνικούς υπότιτλους.

 

Τα πιο πολλα ναι αλλαο οχι ολα.Ειχε παρει περυσι ενας φιλος απο mediamarkt ενα που δεν επαιζει ουτε υπηρχε αναβαθμιση για υποτιτλους.Δεν θυμαμαι μοντελλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δισκάκια είναι %#$%$#%@ και τα γράψεις σε 500Χ μάλλον θα σου εμφανίσουν πρόβλημα. Μου έχει τύχει να παίζει η ταινία και μην εμφανίζονται οι υπότιτλοι

Tα Richoe είναι %#$%$#%@ μήπως? Και η ταχήτητα που τα έγραψα ήταν 4X.Και αν ήταν μαπέ όπως λές τα DVD δεν θα έπαιζαν ούτε στο Waitek που ανέφερα οτι παίζουν μια χαρά.

Μάλον εσύ προτρέχεις να απαντήσεις και δεν διάβασες το post και το τι είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθειστε παιδια,εχω παρει το lg 298h παταω το κουμπι subtitles 3-4 δευτερα,βαζω το cp 1252,βαζωκαι στο setup -disc-subtitles-others-6976,και παρολα αυτα δεν μου παιζει τους υποτιτλουσ.μηπως τα αρχεια των υποτιτλων πρεπει να τα εχω στον ιδιο φακελο με την ταινια?παιζει ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τα αρχεια των υποτιτλων πρεπει να τα εχω στον ιδιο φακελο με την ταινια?

 

Σαφεστατα !!!! Και με ιδιο ονομα οπως την ταινια αλλα φυσκα με καταληξη .srt οι υποτιτλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Richoe είναι %#$%$#%@ μήπως? Και η ταχήτητα που τα έγραψα ήταν 4X.Και αν ήταν μαπέ όπως λές τα DVD δεν θα έπαιζαν ούτε στο Waitek που ανέφερα οτι παίζουν μια χαρά.

Μάλον εσύ προτρέχεις να απαντήσεις και δεν διάβασες το post και το τι είπα.

 

Απο το post #1074 του φίλου gsak στο θέμα μας στο greektvsubs

10-08-07, 22:36

 

Συνάδελφοι καλησπέρα (και καλώς σας βρήκα...1ο post)

 

Διάβασα πριν μερικές μέρες στο Θέμα αυτό για τα Silvercrest που θα έφερνε το LIDL και... έστησα ξώβεργες την Πέμπτη το πρωί.

 

Ενδιαφερόμουν για ένα DVD Player που θα έπαιζε από τα στικάκια που έχω αλλά και (κυρίως) από το σκληρό δίσκο Western Digital (USB, 60GB, χωρίς αυτόνομη τροφοδοσία).

 

Αποτέλεσμα: Θρίαμβος!

 

Παίζουν κανονικά (JPG & mp3):

 

1. SD Cards:

TwinMOS Ultra-X 1 GB

NYTECH 256 MB

Sandisk 128 MB (miniSD w/ adapter)

 

2. Memory Stick Duo

Lexar 512 MB

 

3. Όλα τα παραπάνω και μέσω του USB card reader i-mono

 

Επίσης, παίζουν κανονικα divX με υπότιτλους (srt & sub) τα στικάκια:

 

Memorex Traveldrive 1 GB

TwinMOS U3 smart 2 GB

 

ΔΕΝ παίζει ένα παλιό στικάκι MyFlash 512 MB

 

Και πάνω από όλα, παίζει κανονικά ο σκληρός δίσκος Western Digital 60 GB (ο μαύρος με το μπλε φωτάκι) αφού όμως έγιναν τα εξής: κόπηκε σε 2 partition των 30 GB, μετατράπηκαν και τα 2 partition σε FAT32 (από NTFS), εκ των οποίων βλέπει μόνο τη μία (αλλά τη βλέπει πάντα)

 

Μετά από όλα αυτά, νομίζω ότι το Player είναι ΟΚ, τουλάχιστον ως προς τα θέματα καρτών και USB.

 

-------------------------------------------------------

 

Μέχρι 100 ευρώ θα σου πρότεινα LG DVX-298H και Philips 5980

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήξαμε στο Philips 5980 τελικά μιας και ο φίλος μου έχει τηλεοραση Philips 37'' Full HD.Κατέβασα και την αναβάθμηση για να παίζει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους.Υπάρχει περίπτωση να είναι αναβαθμισμένο από το κουτί του?Μπα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...