Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Funai DBR-5311 υπάρχει στο Carrefour με 59 ευρώ.

 

Εκανα την ερωτηση και πιο πριν αλλα θα ηθελα να την εμπλουτίσω...

 

Υπάρχει dvd που να έχει ταυτόχρονα τα παρακάτω χαρακτηριστικά?

1. HDMI με upscale στα 1080p?

2. Ελληνικούς υπότιτλους οι οποίοι σε περίπτωση που δεν σου αρεσουν να αλλαζουν μεσω firmware. Η ακόμα και αν δεν εχουν να προστίθενται παλι μεσω firmware?

3. usb και card reader που να παιζει με αρκετούς σκληρούς και stick?

4. Να έχει φυσιολογικό μενου που να δείχνει υποκαταλόγους και μεγάλα ονόματα αρχείων (mp3 long filename) και αν δειχνει και ελληνικα στα ονοματα των αρχείων ακόμα καλύτερα?

5. Επίσης ολα αυτα να παίζουν φυφιολογικά και όχι στο στυλ "πρέπει να γραψεις το αρχειο με το nero αλλα σε δισκάκι sony τα μεσάνυχτα και σε fedora linux για να παίξει το dvd την τρίτη στις 5, γιατι εμενα ετσι επαιξε και καντε το και εσεις..."

 

Τα γράφω όλα αυτα γιατι καλός ο οδηγός, καλά και τα φορα αλλα επειδη οι πληροφορίες ειναι αποσπασματικές υπάρχει κανείς που να μπορεί να ανακεφαλαιώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκανα την ερωτηση και πιο πριν αλλα θα ηθελα να την εμπλουτίσω...

 

Υπάρχει dvd που να έχει ταυτόχρονα τα παρακάτω χαρακτηριστικά?

1. HDMI με upscale στα 1080p?

2. Ελληνικούς υπότιτλους οι οποίοι σε περίπτωση που δεν σου αρεσουν να αλλαζουν μεσω firmware. Η ακόμα και αν δεν εχουν να προστίθενται παλι μεσω firmware?

3. usb και card reader που να παιζει με αρκετούς σκληρούς και stick?

4. Να έχει φυσιολογικό μενου που να δείχνει υποκαταλόγους και μεγάλα ονόματα αρχείων (mp3 long filename) και αν δειχνει και ελληνικα στα ονοματα των αρχείων ακόμα καλύτερα?

5. Επίσης ολα αυτα να παίζουν φυφιολογικά και όχι στο στυλ "πρέπει να γραψεις το αρχειο με το nero αλλα σε δισκάκι sony τα μεσάνυχτα και σε fedora linux για να παίξει το dvd την τρίτη στις 5, γιατι εμενα ετσι επαιξε και καντε το και εσεις..."

 

Τα γράφω όλα αυτα γιατι καλός ο οδηγός, καλά και τα φορα αλλα επειδη οι πληροφορίες ειναι αποσπασματικές υπάρχει κανείς που να μπορεί να ανακεφαλαιώσει?

 

Απ'οτι θυμάμαι για τα 3 πρώτα οκ για το Philips 5980.

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις τον nickvog #2 που έχει αγοράσει το philips 5980

 

-----------------------------------------------------------------

 

 

Τα γράφω όλα αυτα γιατι καλός ο οδηγός, καλά και τα φορα αλλα επειδη οι πληροφορίες ειναι αποσπασματικές υπάρχει κανείς που να μπορεί να ανακεφαλαιώσει?

 

:) Ουδεν σχόλιον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χερετε.

Μετα την αγορα του Advent 3326, το δεν παιζει Ελληνικους υποτιτλους (αν και γενικα ειναι πολυ καλο), ειμαι προς αναζητηση καποιου αλλου deck dvd player (κατα προτιμιση multimedia, με sd card, usb input, hdmi support), το οποιο να υποστηριζει Ελληνικους υποτιτλους, κυριως .srt αλλα και .sub σε encoding utf-8 και οχι ansi.

Γνωριζει καποιος ενα τετοιο (με κυριο στοχο την υποστηριξη utf-8 encoding) γυρω στα 70-80?; (αντε και λιιιγο ακριβοτερο).

Αν ναι, παρακαλω αφηστε εδω ενα μυνημα γιατι την ψιλιπατησα με το advent..

Υγ. Υπαρχουν "φτηνα" dvd players που να υποστηριζουν αρχεια ogm / mkv σε x264 encoding;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους zavlakas & asxetius τι γνωρίζουμε για το SIGMATEK DVD player XS-700 Pro DivX;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα παιδιά!

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το firmware του άλλου μοντέλου SIGMATEK XM400 Pro που υποστηρίζει Ελληνικούς subs και για το XS-700??

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το firmware του άλλου μοντέλου SIGMATEK XM400 Pro που υποστηρίζει Ελληνικούς subs και για το XS-700??

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για την ώρα δεν συζητήσαμε κάτι τέτοιο εδώ ή στο greektvsubs

:sad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά πήρα σήμερα το dvd silvercrest απο τα lidl. Οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά ελληνικά ενώ και η εικόνα είναι καλή, Ξέρει κάποιος να μου πεί τι είναι η θύρα vga , έχω lcd tv και υποστηρίζει τέτοια έξοδο, θα δω καλύτερη εικόνα αν τη χρησιμοποιήσω; και επίσης παρατήρησα ένα πρόβλημα. Έχω σε ένα dvd 12 αρχεία avi. Το silvercrest μου εμφανίζει οτι έχει μέσα μόνο 2 όμως, το βάζω σέ άλλο divx player που έχω και δείχνει οτι έχει 12, ξερει κανεις τι γίνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το firmware του άλλου μοντέλου SIGMATEK XM400 Pro που υποστηρίζει Ελληνικούς subs και για το XS-700??

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Πιθανοτατα οχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Έχω σε ένα dvd 12 αρχεία avi. Το silvercrest μου εμφανίζει οτι έχει μέσα μόνο 2 όμως, το βάζω σέ άλλο divx player που έχω και δείχνει οτι έχει 12, ξερει κανεις τι γίνετε...

 

 

Από δω και πέρα θα βάζεις σε ξεχωριστά folders την κάθε ταινία με τους υπότιτλούς της μέσα.:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μιας και τον παίζω σήμερα (μεταφορικά) λέω να πάω μέχρι Lidl να τσιμπήσω το Silvercrest που πρότεινε ο φίλος asxetius. Μια ερώτηση μόνο: αν του βάλεις εξωτερικό δίσκο που χρειάζεται ρεύμα από τη usb, το υποστηρίζει αυτό το συγκεκριμένο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά πήρα σήμερα το dvd silvercrest απο τα lidl. Οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά ελληνικά ενώ και η εικόνα είναι καλή, Ξέρει κάποιος να μου πεί τι είναι η θύρα vga , έχω lcd tv και υποστηρίζει τέτοια έξοδο, θα δω καλύτερη εικόνα αν τη χρησιμοποιήσω; και επίσης παρατήρησα ένα πρόβλημα. Έχω σε ένα dvd 12 αρχεία avi. Το silvercrest μου εμφανίζει οτι έχει μέσα μόνο 2 όμως, το βάζω σέ άλλο divx player που έχω και δείχνει οτι έχει 12, ξερει κανεις τι γίνετε...

 

Μαλλον τα 10 ειναι avi αλλα οχι divx ,γιατι το dvd αυτο δεν βλεπει τα avi οταν δεν ειναι κωδικοποιημενα με divx, ενω τα 2 ειναι divx και γιαυτο τα βλεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχανημα του lidl το πηρα και εγω .

Του εβαλα φλασακι 2 gb με fat32 και παιζει κανονικα ,μαλιστα το ξεκινα γρηγορα (σε 10"-15" περιπου) .

Το μονο που ειδα οτι οι υποτιτλοι ειναι καπως μικροι αλλα ενταξει βλεπονται καλα , αν ειχαν περιγραμα και δεν ηταν τελειως ασπροι θα ηταν καλυτερα

Ξερει κανεις κανενα τροπο να τους μεγαλωσουμε ή να μπει περιγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pc_admin δε μιλάω για φλασάκι. Αλλά για 2.5'' σκληρό που τραβάει ρεύμα από τη USB μιας και δεν έχει ξεχωριστή τροφοδοσία. Έχεις άποψη για αυτό; Το υποστηρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι θυμάμαι για τα 3 πρώτα οκ για το Philips 5980.

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις τον nickvog #2 που έχει αγοράσει το philips 5980

-----------------------------------------------------------------

:) Ουδεν σχόλιον :)

 

Για το 4ο (mp3 long filename) δεν παιζει. Σύμφωνα με την philips από το faq του DVP-5980:

 

Question

What is the maximum filename length displayed for USB files?

 

Answer

Kindly note that the maximum filename length displayed will be 8 characters.

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τα 10 ειναι avi αλλα οχι divx ,γιατι το dvd αυτο δεν βλεπει τα avi οταν δεν ειναι κωδικοποιημενα με divx, ενω τα 2 ειναι divx και γιαυτο τα βλεπει

 

De nomizw na isxyei afto.

Exw valei merikes fores arxeia video pou den einai divx kai deixnei tis onomasies kanonika alla vgazei "den yposthrizete afto to format" otan pas na ta paikseis.

 

Mhpws ta onomata twn arxeiwn exoun tipota periergous xarakthres kai den ta vlepei????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...