Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αγορασα προ δεκα ημερων απο MegaMarket και παιζει αψογα!!!

Αλλη μια φορα συγχαρητηρια για τη λιστα!!σιγουρα βοηθησε πολυ κοσμο ;-) υποστηριζονται οι ελληνικοι υποτιτλοι αν τους εχω σε directory μαζι με την ταινια :-P,χρησιμοποιώντας το AVIAddXSubs δεν μου εμφανιζε υποτιτλους ομως....:confused: εκανα κατι λαθος???:-?

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι αυτά που γράφει ο φίλος dhmk(δημιουργός του AVIAddXSubs)....

 

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι XSUB υπότιτλοι που ενσωματώνονται στο τελικό divx δεν εμφανίζονται αυτόματα στον hardware player. Πρέπει να ενεργοποιηθούν με τον ίδιο τρόπο που ενεργοποιούνται και οι υπότιτλοι των DVD. Με κάποιο πλήκτρο του τηλεχειριστηρίου. Το srt αρχείο, μετά την ενσωμάτωση, δεν χρειάζεται πλέον και γιαυτό μην το βάζετε μαζί με το παραγόμενο divx.

 

Επίσης μπορεί ο player να δουλέψει καλύτερα με το αρχείο αν το μετονομάσετε από .divx σε avi.

 

Αν οι υπότιτλοι, παρόλο που τους επιλέγετε, δεν εμφανίζονται, δοκιμάστε ένα μικρότερο νούμερο στην σελίδα Configuration του προγράμματος, και στη θέση "Vertical Position". Π.χ. 400. Επίσης δοκιμάστε με όλες τις επιλογές στη θέση "Mark Generated Divx as"."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Congrats στα παιδιά που άνοιξαν το τόπικ και συντηρούν τη λίστα.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για player που να παίζει dixv, xvid και να υποστηρίζει ελληνικά srt γύρω στα 50-60 Ευρώ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να έχει υποδοχή USB για να του συνδέσω 2.5'' σκληρό δίσκο που να παίρνει τροφοδοσία από τη USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Congrats στα παιδιά που άνοιξαν το τόπικ και συντηρούν τη λίστα.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για player που να παίζει dixv, xvid και να υποστηρίζει ελληνικά srt γύρω στα 50-60 Ευρώ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να έχει υποδοχή USB για να του συνδέσω 2.5'' σκληρό δίσκο που να παίρνει τροφοδοσία από τη USB.

 

Αυτό που (ξανά-) άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά είναι, αντί να πάρω DVD player με είσοδο USB και να τρέχω για αναβαθμίσεις firmware προκειμένου να βλέπει ελληνικούς υπότιτλοι ή δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι, να χτυπήσω ένα iZak. Αν έχεις και 2,5άρι σκληρό, παίρνεις το μοντέλο χωρίς τον σκληρό και καθάρισες. Τουλάχιστον γλυτώνεις την εγγραφή σε DVD... Άσε που έχεις τρελλή φορητότητα.

 

Δεν ξέρω, το σκέφτομαι σοβαρά.

 

Edit:

Ιδού και μερικά reviews από sites του εξωτερικού (παρακαλώ!):

http://www.cnet.com.au/tvs/accessories/0,239035326,240003640,00.htm

http://gizmodo.com/gadgets/home-entertainment/izak-portable-multimedia-center-torrentpal-for-hdtv-203529.php

http://www.t3.co.uk/reviews/general/general/unibrain_izak_portable_media_player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, το iZak είναι μια επιλογή. Και το σκεφτόμουν παλαιότερα.

Και πράγματι έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές. Βέβαια ακόμη και το diskless το βρίσκω τσιμπημένο στην τιμή.

 

Αλλά τώρα είμαι σε αναζήτηση DVD γιατί μου ζήτησε ο πατέρας μου να του αγοράσω ένα, μιας και έχει μαζέψει όλη τη VideoCD/DVD/σαβούρα του ΔΟΛ, στο εξοχικό. Οπότε χρειάζομαι να παίζει και συμβατικά δισκάκια. Απλά σκέφτηκα ότι αν παίζει και avi, θα μπορώ να κουβαλάω και τον φορητό 2,5'' μου στο εξοχικό και να τον κοτσάρω στη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praktiker, Dvd player F&U model DVD 3705B, 59 Ευρώ το οποίο παίζει αρχεία divx και έξοδο HDMI και πιθανότατα ελληνικά στα divx

Έχει επιπλέον τρείς εισόδους (usb & card reader) και αν εξαιρέσεις την καρακιτσάτη εμφάνιση (το panel είναι σε καθρέφτη!!!) φαινεται καλό για την τιμή του.

Πως σας φαίνετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Praktiker, Dvd player F&U model DVD 3705B, 59 Ευρώ το οποίο παίζει αρχεία divx και έξοδο HDMI και πιθανότατα ελληνικά στα divx

Έχει επιπλέον τρείς εισόδους (usb & card reader) και αν εξαιρέσεις την καρακιτσάτη εμφάνιση (το panel είναι σε καθρέφτη!!!) φαινεται καλό για την τιμή του.

Πως σας φαίνετε???

 

Για DVD player ακούγεται μια χαρά. Δεν ξέρω τι κάνει από ελληνικά (μένει να διαβάσουμε 'review' αν το'χει πάρει κανένας) και θα'θελα να ξέρω αν έχει lag στο διάβασμα από USB.

 

Αλλιώς φαίνεται πολύ καλή προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα την πωλήτρια αν παίζει ελληνικά στα divx και μου είπε χωρίς να είναι σίγουρη, ότι κατα πάσα πιθανότητα παίζει γιατί έπαιζε και το προηγούμενο μοντέλο. (μιλάω παντα για το F&U model DVD 3705 B)

Το Lag στο διάβασμα από USB τι ακριβώς είναι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Το Lag στο διάβασμα από USB τι ακριβώς είναι ???

 

Γράφοντας "lag στο διάβασμα από USB" εννοώ ότι δεν ξέρω αν υπάρχει καθυστέρηση που ενδεχομένως έχει το DVD Player, διαβάζοντας από τη θύρα USB μία ταινία.

 

Απλώς αναρωτιέμαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
@paredwse

Αν το bitrate της ταινιας ειναι μεσα σε λογικα πλαισια, δεν θα υπαρχει προβλημα....

 

OK, απλώς έθεσα το ερώτημα. :)

 

Προφανώς καλύπτομαι πλήρως από την απάντηση του zavlakas. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά.Αποφάσισα να γινω και εγω μέρος της ςραίας παρέας που έχετε απο διάφορα ποστ που είδα όσον αφορα dvd και σχετικά.Λοιπόν ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εαν δεν πρέπει να κάνω εδω αναφορά για το πρόβλημα μου.Είμαι κάτοχος του Lg dvx 172 και ενω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτό και το "έκανα" να διαβ'αζει Ελληνικούς υπότιτλους σε divx έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα στο να το κάνω region free.

Προσπαθώ το παρακάτω αλλά δεν γίνεται τίποτα (εκτός βέβαια και αν κάνω κάτι λάθος):

1. Power on with no disk

 

2. When the “No Disk” message is displayed open the tray

 

3. Enter: 0, 0, 0 and 0 (4 zeroʼs)

 

4. Enter your required region number, use 0 (zero) for region free

 

5. Press Pause

 

6. Power off

 

7. Disconnect from the main for a few mins

 

8. Power on

 

Κάποιος να με βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Congrats στα παιδιά που άνοιξαν το τόπικ και συντηρούν τη λίστα.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για player που να παίζει dixv, xvid και να υποστηρίζει ελληνικά srt γύρω στα 50-60 Ευρώ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να έχει υποδοχή USB για να του συνδέσω 2.5'' σκληρό δίσκο που να παίρνει τροφοδοσία από τη USB.

 

FUNAI DBR-5311 και με DVB-T(για τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ) 59 euro στο Carrefour.

Εχει USB, SD card reader, αλλά μικρούς και κακοσχεδιασμένους(για μένα) υπότιτλους στα Divx/Xvid.

Βέβαια με το πρόγραμμα AVIAddXSub λύνεις αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά.Αποφάσισα να γινω και εγω μέρος της ςραίας παρέας που έχετε απο διάφορα ποστ που είδα όσον αφορα dvd και σχετικά.Λοιπόν ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εαν δεν πρέπει να κάνω εδω αναφορά για το πρόβλημα μου.Είμαι κάτοχος του Lg dvx 172 και ενω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτό και το "έκανα" να διαβ'αζει Ελληνικούς υπότιτλους σε divx έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα στο να το κάνω region free.

Προσπαθώ το παρακάτω αλλά δεν γίνεται τίποτα (εκτός βέβαια και αν κάνω κάτι λάθος):

1. Power on with no disk

 

2. When the “No Disk” message is displayed open the tray

 

3. Enter: 0, 0, 0 and 0 (4 zeroʼs)

 

4. Enter your required region number, use 0 (zero) for region free

 

5. Press Pause

 

6. Power off

 

7. Disconnect from the main for a few mins

 

8. Power on

 

Κάποιος να με βοηθήσει...

 

Θέλει και ένα Pause πριν βάλεις τα μηδενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praktiker, Dvd player F&U model DVD 3705B, 59 Ευρώ το οποίο παίζει αρχεία divx και έξοδο HDMI και πιθανότατα ελληνικά στα divx

Έχει επιπλέον τρείς εισόδους (usb & card reader) και αν εξαιρέσεις την καρακιτσάτη εμφάνιση (το panel είναι σε καθρέφτη!!!) φαινεται καλό για την τιμή του.

Πως σας φαίνετε???

 

Greektvsubs.gr

24-02-07, 15:36

Απο το post #147 του tonypapadovic

 

"Φίλε Asxetius μπορείς να προσθέσεις το F&U DVD 3705 HDMI με υποστήριξη DivX+USB+Card Reader στη λίστα σου. Κοστίζει 69? στα MediaMarkt και περιλαμβάνεται το hmdi καλώδιο. Οι ελληνικοί υπότιτλοι φαίνονται μια χαρά χωρίς αναβάθμιση firmware. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο σχετικά πες μου"

 

Δεν γνωρίζω αν το 3705 που αναφέρει ο tony είναι ίδιο με το 3705Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...