Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάστε αυτό τό άρθρο http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=223388.

 

Οταν τα λεγαμε πριν καιρο, καποιοι ελεγαν 'δεν γινεται' κλπ.

Μαλλον δεν εχουν ακομη καταλαβει σε τι χωρα ζουν, ή δεν θελουν να το εννοησουν.

Αλλο το τι θα πρεπε να γινει, κι αλλο το τι γινεται, στην ελλαδα. Απειρα παραδειγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το υγραέριο σαν πρώτη ύλη έχει παρόμοιο κόστος με το πετρέλαιο και τη βενζίνη. Η διαφορά στο τελικό κόστος είναι καθαρά θέμα φορολογίας.

Αν βάλουν πολλοί υγραέριο είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα φορολογηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα λεγαμε πριν καιρο, καποιοι ελεγαν 'δεν γινεται' κλπ.

Μαλλον δεν εχουν ακομη καταλαβει σε τι χωρα ζουν, ή δεν θελουν να το εννοησουν.

Αλλο το τι θα πρεπε να γινει, κι αλλο το τι γινεται, στην ελλαδα. Απειρα παραδειγματα...

 

οταν τα λεγατε πριν καιρο,μεχρι τωρα θα καιγατε υγραεριο!

καλο στην τσεπη σας θα κανατε!

με το αν και ισως και οταν,κακο στην τσεπη σας θα κανατε!αν χρησιμοποιητε πολυ το αυτοκινητο!

προδικαζετε καιτ πριν καν γινει!

δηλαδη αν καποιος ειχε υγραεριο στο αυτοκινητο του απο πριν 3 χρονια και αυριο μπει φορολογια στο υγραεριο,αυτο τι σημαινει,οτι εχασε τα λεφτα του η οτι την πατησε?

αν αυξηθει η φορολογια στο υγραεριο θα αυξηθει και στην βενζινη,οποτε παλι φθηνοτερο θα ειναι!

γιαυτο προφανως θελουν να αυξησουν την φορολογια και παλι στην τιμη της βενζινης απο το 2011!

να τον χαιρονται τον τζεφρυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τα λεγατε πριν καιρο,μεχρι τωρα θα καιγατε υγραεριο!

καλο στην τσεπη σας θα κανατε!

με το αν και ισως και οταν,κακο στην τσεπη σας θα κανατε!αν χρησιμοποιητε πολυ το αυτοκινητο!

προδικαζετε καιτ πριν καν γινει!

δηλαδη αν καποιος ειχε υγραεριο στο αυτοκινητο του απο πριν 3 χρονια και αυριο μπει φορολογια στο υγραεριο,αυτο τι σημαινει,οτι εχασε τα λεφτα του η οτι την πατησε?

αν αυξηθει η φορολογια στο υγραεριο θα αυξηθει και στην βενζινη,οποτε παλι φθηνοτερο θα ειναι!

γιαυτο προφανως θελουν να αυξησουν την φορολογια και παλι στην τιμη της βενζινης απο το 2011!

να τον χαιρονται τον τζεφρυ!

Γιά νά μπορώ νά κάψω αέριο θά πρέπει νά επενδύσω ένα ποσό τής τάξης τών 1600 μέ 2000 ευρώ.Επί πλέον πρέπει νά υπολογίζουμε 1)τό κόστος αντικατάστασης τής δεξαμενής υγραερίου ανά 10ετία πού είναι περί τά 500 - 600 ευρώ 2)τό κόστος τής πίσω ανάρτησης 150 -200 ευρώ (χρειάζεται νά τοποθετηθούν ενισχυμένα ελατήρια ή προσθήκες λόγω τού πρόσθετου βάρους στόν πίσω άξονα).Δηλαδή μετά από 30.000 - 35.000χλμ (2 - 3 έτη) θά έχω αποσβέσει τό κόστος τής μετατροπής καί θά αρχίσω νά έχω κέρδος καί μέ τίς εξής προυποθέσεις: 1)Τής διαφοράς τιμής στά 70-75 λεπτά σέ σύγκριση μέ τήν βενζίνη 2)Ότι δέν θά βγάλει κάποια βλάβη στίς βαλβίδες.Δέν θά τοποθετούσα σύστημα υγραερίου στό αυτοκίνητό μου,θά αγόραζα όμως αυτοκίνητο bi-fuel.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά νά μπορώ νά κάψω αέριο θά πρέπει νά επενδύσω ένα ποσό τής τάξης τών 1600 μέ 2000 ευρώ.Επί πλέον πρέπει νά υπολογίζουμε 1)τό κόστος αντικατάστασης τής δεξαμενής υγραερίου ανά 10ετία πού είναι περί τά 500 - 600 ευρώ 2)τό κόστος τής πίσω ανάρτησης 150 -200 ευρώ (χρειάζεται νά τοποθετηθούν ενισχυμένα ελατήρια ή προσθήκες λόγω τού πρόσθετου βάρους στόν πίσω άξονα).Δηλαδή μετά από 30.000 - 35.000χλμ (2 - 3 έτη) θά έχω αποσβέσει τό κόστος τής μετατροπής καί θά αρχίσω νά έχω κέρδος καί μέ τίς εξής προυποθέσεις: 1)Τής διαφοράς τιμής στά 70-75 λεπτά σέ σύγκριση μέ τήν βενζίνη 2)Ότι δέν θά βγάλει κάποια βλάβη στίς βαλβίδες.Δέν θά τοποθετούσα σύστημα υγραερίου στό αυτοκίνητό μου,θά αγόραζα όμως αυτοκίνητο bi-fuel.

 

1) Η δεξαμενη δεν κοστιζει πανω απο 100 ευρω!

 

2) η 60ara δεξαμενη και γεματη (53 λιτρα καθαρα) να ειναι δεν ξεπερναει τα 73 κιλά.οποτε καμια ζημια!

 

υπαρχουν αυτοκινητα που λειτουργουν με υγραεριο απο το 2000 απροβληματιστα!

αν εισαι γκαζοφωνιας ολη την ωρα,μπορει να προκυψει προβλημα λογο υπερθερμανσης!

αυριο μεθαυριο τελειωνουν τα αποθεματα πετρελαιου και θα πρεπει να πεταξουμε τα αυτοκινητα μας.αυτο σημαινει οτι πρεπει απο τωρα να αρχησουμε να κυκλοφορουμε με γαιδουρια?

δεν παει ετσι.με το αν και ισως και αυτο,δεν κανεις οικονομια στην τσεπη σου!

μακαρι να μην μας μαμουσε στην φορολογια η κωλοκυβερνηση και ολα θα ηταν μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υβριδικα,ντιζελ,υγραεριο,υδρογονο ειναι ημιμετρα,

το μελλον ειναι ηλεκτρικα αυτοκινητα

 

το μελλον ειναι το υδρογονο!

και οχι να ψαχνεις για πριζες της ΔΕΗ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μελλον (οριζοντας 100 ετων) ειναι οι συνθετικοι υδρογονανθρακες. Τιποτα δεν μπορει να παραβγει στην μεταφορα ενεργειας τη μανικα της αντλιας και στην συμπυκνωση ενεργειας τη δεξαμενη βενζινης.

 

Ισως με την εξελιξη των υπεραγωγων να δουμε κατι ενδιαφερον στο μελλον σχετικα με τον τομεα της ηλεκτροκινουμενης αυτοκινησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η δεξαμενη δεν κοστιζει πανω απο 100 ευρω!

 

2) η 60ara δεξαμενη και γεματη (53 λιτρα καθαρα) να ειναι δεν ξεπερναει τα 73 κιλά.οποτε καμια ζημια!

 

υπαρχουν αυτοκινητα που λειτουργουν με υγραεριο απο το 2000 απροβληματιστα!

αν εισαι γκαζοφωνιας ολη την ωρα,μπορει να προκυψει προβλημα λογο υπερθερμανσης!

αυριο μεθαυριο τελειωνουν τα αποθεματα πετρελαιου και θα πρεπει να πεταξουμε τα αυτοκινητα μας.αυτο σημαινει οτι πρεπει απο τωρα να αρχησουμε να κυκλοφορουμε με γαιδουρια?

δεν παει ετσι.με το αν και ισως και αυτο,δεν κανεις οικονομια στην τσεπη σου!

μακαρι να μην μας μαμουσε στην φορολογια η κωλοκυβερνηση και ολα θα ηταν μια χαρα!

Ο φίλος μου,πού έχει βάλει υγραέριο σέ 2 οχήματα (Toyota Avensis & Daihatsu Sirion) ρώτησε αυτόν πού τού έκανε τήν τοποθέτηση (http://www.ygraeriokinisi.gr) καί τού είπε πώς ή δεξαμενή τού υγραεριου έχει 500-600 ευρώ.Στά αυτοκίνητα πού έβαλε το υγραέριο "έκατσαν" πίσω καί αναγκάστηκε στο μέν Avensis νά αλλάξει ελατήρια καί νά βάλει πιό ενισχυμένα γιά επανέλθει στό εργοστασιακό υψος.Στο δέ Sirion φτιάξαμε προσθήκες από τεφλόν γιατί δέν βρήκαμε ελατήρια.Ο άνθρωπος είναι ευχαριστημένος,απλά εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός σέ ότι έχει νά κάνει μέ οποιαδήποτε μετατροπή επί τού αυτοκινήτου.Στά περί φορολογίας συμφωνώ απόλυτα.Στό κράτος-οπερέτα πού ζούμε δέν ξέρουμε τί μάς ξημερώνει...

 

---------- Προσθήκη στις 20:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:52 ----------

 

Και ποια καινουρια αυτοκινητα που ειναι τωρα στην αγορα, ειναι bi-fuel?
Opel,Fiat,Volvo παράγουν αυτοκίνητα Bi-fuel.Αυτές τίς εταιρείες γνωρίζω εγώ.Πρέπει καί άλλες.Εδώ στήν Ελλάδα είχε φέρει παλιά ή Opel (το Kadett νομίζω) Bi-fuel γιά ταξί.Τώρα ετσι πού διαμορφώνεται ή κατάσταση πιστεύω -ιδαίτερα άν υπάρξει αγοραστικό ενδιαφέρον- πώς θά εισάγουν Bi-fuel καί εδώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατος-οπερετα δεν θα πει τιποτε.

Δειτε τι εγινε με την...καπνοαπαγορευση.

Σημερα διαβαζω ετοιμαζονται να τα 'παρουν πισω' τα μετρα.

Μπραβο.

Ελλαδα. Η χωρα που δεν ξερεις ποτε απο που θα σου 'την φέρουν' και τι σου ξημερωνει.

 

Οπως καταλαβενετε ειναι θεμα χρονου να τα κανουν σκ@τ@ και με την υγραεριοκινηση.

Παει ο αλλος κανει μετατροπη=επενδυση, και θα ξυπνησει ενα πρωι το κρατος και θα στην 'φορεσει΄. Ετσι απλα και ...ταπεινα!

Να μαζεψουν φραγκα θελουν, κι ας μη μεινει κολυμπυθροξυλο.

Δεν νομιζω να χρειαζεται να ειναι μαντης κανεις για να δει τι επεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...