Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μερικές ερωτήσεις για τους επαϊοντες

- Αργεί να μπει το υγραέριο όταν κάνει κρύο με αποτέλεσμα να καίω και βενζίνη. Μπορεί να κάνει και 15 λεπτά εν κινήσει. Είναι φυσιολογικό;

- Υπάρχει περίπτωση όταν είναι ενεργοποιημένο το υγραέριο στον κινητήρα, να καίει και βενζίνη ταυτόχρονα;

Το αμάξι είναι αισθητά πιο αργό και η επιτάχυνσή του πολύ χαμηλότερη σε σχέση με τη βενζίνη δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά εγώ κάνω 19.000 χλμ το χρόνο. Αξίζει να βάλω αέριο στο Toyota auris 1.33? Γιατί μου είπαν ότι θα χάσω την εγγύηση και έχω ακόμα 5 χρόνια. Με το φτωχό μου το μυαλό υπολογίζω εξοικονόμηση 800-900 ευρώ τον χρόνο όταν η μέση κατανάλωση μου στα 100 χλμ είναι 7,5 λίτρα. Απλά φοβάμαι μην πάθει τίποτα ο κινητήρας. Επίσης ισχύει ότι υπάρχει πλαφόν στην τιμή του υγραερίου;

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια. η αποφαση εληφθει.

Παω να βαλω υγραεριο σε Audi A3 1.8TFSI.

Yπαρχουν καποια καλα ονοματα στο χωρο ή οπου και να απς το ιδιο ειναι;

 

Επισης, υπαρχει καποια νομοθεσια ή κατι τετοιο που να σε προφυλασει για μερικα χρονια εστω οτι το υγραεριο δε θα φτασει τη βενζινη στην τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο tricky επειδή έχεις turbo κινητήρα,άλλα αν βρείς σωστό τεχνικό δέν θα έχεις κανένα θέμα.Είχα διαβάσει στο παρελθόν για εγκατάσταση σε twincharged 1.4 GT sport με απόλυτη επιτυχία.

 

Κατα τ'άλλα για την νομοθεσία που ρωτάς...στην Ελλάδα ζείς.Σήμερα πιλάφι,αύριο μπάμιες :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα το ξερω οτι ειναι ετσι στην ελλαδα απλα ρωταω αν υπαρχει καμια σχετικη νομοθεσια απτην ευρωπαικη ενωση τουλαχιστον ναναι πιο εγκυρα τα πραγματα.

 

Υπαρχουν καποιοι "καλοι" στο χωρο ή παμε οπου ναναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομιζω οτι εχεις ενα αυτοκ.που καιει τοσο πολυ πια...ποσο μαλλον αν εχεις και εγγυηση ακομη.

μην παρασυρεσε απο την μοδα...(οι περισσοτεροι δεν κανουν καν τα κμ που πρεπει για να κερδισεις κατι)

αν βρεις καποιον που να δεινει εγγυηση σε προβλημα μηχανης ή αντλιας και οχι του μηχανηματος που βαζουν γραψτο:P

υπαρχουν ή θα υπαρξουν συντομα συστηματα που θα μπορεις να βαλεις φυσικο αεριο και υγραεριο.

δεν νομιζω να υπαρχει νομος αλλα απλα μια οδηγια ωστε να υπαρχει διαφορα τιμης βενζινης vs lpg

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=27&ct=17&artid=4566866

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικο αεριο ε?αυτο που καινε και στα σπιτια?

αυτο θα ηταν το καλυτερο εβερ...ανεφοδιασμος στο σπιτι...θα κλεισουν ολα τα βενζιναδικα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με το αυτοκινητο μου καιει αρκετα. ειναι η 4κινητη εκδοση και καιω μεσο ορο 13-14λιτρα/100χλμ.

Δινω περιπου 400 ευρω το μηνα για βενζινες.

Ντιναρας για υδρογονο υπαρχει μαγαζι που το κανει στην Ηλια Ηλιου στο νεο κοσμο,λιγο μετα το μετρο.

 

νατο... http://www.wfs.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα το ξερω οτι ειναι ετσι στην ελλαδα απλα ρωταω αν υπαρχει καμια σχετικη νομοθεσια απτην ευρωπαικη ενωση τουλαχιστον ναναι πιο εγκυρα τα πραγματα.

 

Υπαρχουν καποιοι "καλοι" στο χωρο ή παμε οπου ναναι;

 

 

Κάνε τον κόπο και διάβασε μερικές σελίδες πιο πριν. Έχω γράψει αναλυτικά τί προβλέπει η Ευρωπαϊκή Οδηγία και τί έχει υιοθετήσει η Γερμανία. Κάποιοι εγκαταστάτες νομίζουν οτι είναι στη Γερμανία και κακώς κυκλοφορούν φήμες που δεν στέκουν. Από την άλλη, άλλο τόσο κακώς υπάρχουν κάποιοι στενόμυαλοι που θεωρούν σίγουρη την αύξηση του ειδικού φόρου στο υγραέριο. Γιατί να γίνει αυτό και να ανακοπεί ο ξέφρενος ρυθμός των μετατροπών, απ΄όπου εισπράττει εδώ και τώρα ζεστό χρήμα μέσω του ΦΠΑ το Κράτος; Όσο και να αυξηθεί πάντως ο ειδικός φόρος, αν ποτέ αυξηθεί, το υγραέριο σαν καύσιμο έχει μικρότερο κόστος στην παραγωγή του από την όποια βενζίνη ή πετρέλαιο, οπότε και πάλι θα είναι πολύ φθηνότερο. Το τελευταίο διάστημα που αυξήθηκε διεθνώς η τιμή της βενζίνης, το υγραέριο δεν αυξήθηκε αναλογικά το ίδιο και έτσι διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο υπέρ του η διαφορά στην τιμή...

 

Προσοχή στους εγκαταστάτες και στα συστήματα που κυκλοφορούν. Οι πρώτοι να έχουν πιστοποίηση για να μπορείτε να πάρετε τα αναγκαία χαρτιά για ΚΤΕΟ και τα συστήματα να είναι κατάλληλα για το αυτοκίνητό σας και πιστοποιημένα από το Υπουργείο.

Βρείτε αντίστοιχες εγκαταστάσεις στο μοντέλο του αυτοκινήτου σας κάνοντας αναζήτηση στο Google, διαβάστε το πλούσιο υλικό που υπάρχει σε διάφορα forums (4τροχοι, lpgforum.gr , κλπ.) και μην πηγαίνετε σαν αρνιά για σφαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις να κανει τη μετατροπη σε ford transit 2.3 μοντελο 2007? αν ναι με ποιας γενιας? παρουσιαζει προβληματα? και μια ενδεικτικη τιμη για το τελικο κοστος μετατροπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...