Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Χωρίς να θέλω να διακόψω τον ειρμό των σκέψεων σας, ζητάω την απάντηση στης εξής μικρή ερώτηση:

 

Έστω ότι μειώνουν τον μισθό στον ιδιωτικό τομέα.

Τα λεφτά αυτά που θα πάνε;

Σε κάποιους που ρώτησα είπαν ότι θα αναπνεύσουν οι επιχειρήσεις και θα σταματήσουν οι μαζικές απολύσεις.

Και ποιος μας το λέει ότι αυτή η μείωση δεν θα είναι απλά μια δικαιολογία ώστε να αυξήσουν τα λεφτά στις τσέπες τους οι εργοδότες;

 

Ειλικρινά συγνώμη αν συζητήθηκε κάτι ανάλογο σε αυτό το thread, απλά τα γεγονότα των τελευταίων ημερών σίγουρα μας πνίγουν όλους.

 

εγω το σκεφτομαι αλλιως.

αν μειωθει ο μισθος του υπαλληλου, τοτε πως ο εργοδοτης του απεναντι μαγαζιου θα εχει πελατια αφου δεν θα εχει λεφτα ο υπαλληλος της απεναντι επειχηρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην Ελλάδα ή κλέφτης είσαι ή φτωχός δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτή η δαιμονοποίηση του κέρδους και οι αυθαίρετες στατιστικές του 99% να μην υπήρχαν ...

 

Επίσης το τελευταίο που είπες είναι εντελώς αυθαίρετο και αβάσιμο εκτός αν θέλεις να το αναλύσεις και αιτιολογήσεις λίγο καλύτερα.

 

Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι με την ελληνικη νομοθεσια δεν γινεται να πλουτισεις (δε λεμε να εχεις 1-2 μαγαζακια, αλλα να γινεις Γερμανος ας πουμε), απλα και μονο με το κερδος των προιοντων σου; (Εξαιρεσεις ισως υπαρχουν, θα επιβεβαιωσουν απλα τον κανονα).

 

Οταν λες "για το τελευταιο" αν εννοεις το "Για να κερδισει αυτος καποιος αλλος εχασε" εννοω το θεμα των επιδοτησεων - προγραμματων, οπου εχω αρκετες περιπτωσεις (σκεψου και ζω επαρχια), οπου επιχειρηση καταφερε και περασε σχεδον σε ολα τα μελη της οικογενειας (ανα 3-4 χρονια), παιρνοντας οτι επιδοτηση μπορουσε καθε φορα. Που σημαινει οτι αν βγουν Α χρησματα για το ταδε προγραμμα, και εσυ αντι να παρεις το κομματι σου, παρεις 5 κομματια, καποιοι αλλοι 4 δε θα προλαβουν να παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισθοί στην Ελλάδα είναι πολύ μικροί. Μείωσή τους θα επιφέρει μόνο παραπάνω κέρδοι. Δεν θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας.

Το δημόσιο είναι άλλη ιστορία, αφού έχει πρόβλημα ρευστού. Δηλαδή υπάρχει ένα σημείο ισορροπίας όπου η απώλεια χρήματος από την αγορά ισοσκελίζεται με τα έξοδα δανείων που απαιτούνται για αυτό το απωλεσθέν χρήμα.

 

Οι ιδιωτικές εταιρίες δεν έχουν πρόβλημα όπως το Δημόσιο και όσες έχουν , έχουν ήδη "ρυθμίσει" εσωτερικά τους μισθούς. Απλά προσπαθούν με λαμογιά να περάσουν και άλλα πράγματα, άσχετα με την περίπτωση της κρίσης.

 

Εγώ προσωπικά, αν κόψουν μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, πουλάω ότι έχω και πάω για άλλα... Λαλάκας εγώ δε θα γίνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι το ψαχνουμε τωρα, σε μια τοσο σαπια χωρα οπως η τρΕλλας οπου βασιλευει η διαφθορα, ο κομματισμος, η φοροδιαφυγη, η αναξιοκρατια, οι ημετεροι και οι λαδοποντικες δεν θα υπαρξει ποτε προκοπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι με την ελληνικη νομοθεσια δεν γινεται να πλουτισεις (δε λεμε να εχεις 1-2 μαγαζακια, αλλα να γινεις Γερμανος ας πουμε), απλα και μονο με το κερδος των προιοντων σου; (Εξαιρεσεις ισως υπαρχουν, θα επιβεβαιωσουν απλα τον κανονα).

Korres, Πλαίσιο, e-shop, αρκετοί έλληνες εφοπλιστές (όχι όλοι εννοείται) και μερικές άλλες ελληνικές εταιρίες που μου διαφεύγουν δεν έχω ακούσει να παρανομούν για να βγάλουν κέρδη. Και είναι λίγο εξωφρενικό να λες ότι το 99% των ελληνικών επιχειρήσεων κλέβει, δεν νομίζεις?

 

Οταν λες "για το τελευταιο" αν εννοεις το "Για να κερδισει αυτος καποιος αλλος εχασε" εννοω το θεμα των επιδοτησεων - προγραμματων, οπου εχω αρκετες περιπτωσεις (σκεψου και ζω επαρχια), οπου επιχειρηση καταφερε και περασε σχεδον σε ολα τα μελη της οικογενειας (ανα 3-4 χρονια), παιρνοντας οτι επιδοτηση μπορουσε καθε φορα. Που σημαινει οτι αν βγουν Α χρησματα για το ταδε προγραμμα, και εσυ αντι να παρεις το κομματι σου, παρεις 5 κομματια, καποιοι αλλοι 4 δε θα προλαβουν να παρουν.

Άλλο κατάλαβα, καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korres, Πλαίσιο, e-shop, αρκετοί έλληνες εφοπλιστές (όχι όλοι εννοείται) και μερικές άλλες ελληνικές εταιρίες που μου διαφεύγουν δεν έχω ακούσει να παρανομούν για να βγάλουν κέρδη. Και είναι λίγο εξωφρενικό να λες ότι το 99% των ελληνικών επιχειρήσεων κλέβει, δεν νομίζεις?

 

Τηρούν το 8ωρο; Πληρώνουν υπερωρίες; Πληρώνουν επιδόματα και όσα έξτρα απαιτούνται; Αναγνωρίζουν πτυχία ΑΕΙ-ΤΕΙ; (με την ανάλογη αύξηση στο μισθό). Κρατάνε τους εργαζομένους τους ακόμα κι αν περάσει ο καιρός και δικαιούνται αύξηση και δεν τους απολύουν για να πάρουν νέους με τον βασικό μισθό; (αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο, έχω ακούσω πολλές ιστορίες που σε "αναγκάζουν να παραιτηθείς" αντί να σε απολύσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηρούν το 8ωρο; Πληρώνουν υπερωρίες; Πληρώνουν επιδόματα και όσα έξτρα απαιτούνται; Αναγνωρίζουν πτυχία ΑΕΙ-ΤΕΙ; (με την ανάλογη αύξηση στο μισθό). Κρατάνε τους εργαζομένους τους ακόμα κι αν περάσει ο καιρός και δικαιούνται αύξηση και δεν τους απολύουν για να πάρουν νέους με τον βασικό μισθό; (αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο, έχω ακούσω πολλές ιστορίες που σε "αναγκάζουν να παραιτηθείς" αντί να σε απολύσουν).

 

Η αναγκαστικη "παραιτηση" ειναι δωρο των σοσιαληστικων κυβερνησεων

προς μαγαλες αλυσιδες καταστηματων, σουπερ μαρκετ κλπ.

Πριν 7 χρονια γνωστος μου "παραιτηθηκε" απο γνωστο σουπερ μαρκετ

μετα απο 9 χρονια δουλειας, χωρις αποζημιωση εννοειται.

Απλα του εκαναν μεταθεση απο το ενα ακρο της Αττικης στο αλλο, ηθελε

4 ωρες δρομο με την κινηση να παει και να 'ρθει + αρκετα φραγκα

για βενζινη, το παλεψε μα δεν αντεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καταλαβαινω οτι ο αλλος εχει βαλει στοχο να με διωξει με καθε τροπο τοτε γυρναει το κεφαλι μου αναποδα. Οποτε ειχα την "πολυτελεια" επαιζα το παιχνιδι τους μεχρι να τους αναγκασω να με απολυσουν αυτοι. Νεανικα παιχνιδια ομως, πλεον το μονο που κανω ετσι και δω κατι τετοιο αυτοματα ψαχνω για αλλη δουλεια προσπαθωντας να κρατησω τα νευρα μου μεχρι να μπορεσω να φυγω ή ακομα καλυτερα να προλαβουν και να σπασουν τα δικα τους νευρα με την δικη μου απαθεια και να με διωξουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηρούν το 8ωρο; Πληρώνουν υπερωρίες; Πληρώνουν επιδόματα και όσα έξτρα απαιτούνται; Αναγνωρίζουν πτυχία ΑΕΙ-ΤΕΙ; (με την ανάλογη αύξηση στο μισθό). Κρατάνε τους εργαζομένους τους ακόμα κι αν περάσει ο καιρός και δικαιούνται αύξηση και δεν τους απολύουν για να πάρουν νέους με τον βασικό μισθό; (αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο, έχω ακούσω πολλές ιστορίες που σε "αναγκάζουν να παραιτηθείς" αντί να σε απολύσουν).

Νομίζω ότι οι μεγάλες εταιρίες είναι πιο "δίκαιες" σε εργασιακά θέματα από τις μικρές γιατί δεν τις παίρνει να κάνουν πολλά πολλά. Μπορεί και να έχω άδικο. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι αν κάποιος προαχθεί σε "υπεύθυνος" αυτομάτως χάνει το δικαίωμα του στο 8ωρο και στις έως ένα βαθμό, πληρωμένες υπερωρίες. Γνωστός μου αναγκάστηκε να το μάθει με τον δύσκολο τρόπο.

 

Στα υπόλοιπα μάλλον έχεις δίκιο, θα κάνω ένα reconsider :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό? Οι μονοπωλιακές πολιτικές? Ο αθέμιτος ανταγωνισμός? Δεν είναι χαζό το πλαίσιο π.χ. να "κλέβει" φραγκοδίφραγκα από τους υπαλλήλους. Αλλού είναι το χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό? Οι μονοπωλιακές πολιτικές? Ο αθέμιτος ανταγωνισμός? Δεν είναι χαζό το πλαίσιο π.χ. να "κλέβει" φραγκοδίφραγκα από τους υπαλλήλους. Αλλού είναι το χρήμα.

Α μιλάμε για το παγκοσμιοποιημένο καπιταλιστικό σύστημα αυτή τη στιγμή? Εγώ νόμιζα ότι αναφερόμασταν στην αγορά εργασίας της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μιλάμε για το παγκοσμιοποιημένο καπιταλιστικό σύστημα αυτή τη στιγμή? Εγώ νόμιζα ότι αναφερόμασταν στην αγορά εργασίας της Ελλάδας.

Το θέμα είχε πάει πως τα οικονομάνε οι επιχειρήσεις που δεν κλέβουν. Οι μεγάλες, οι τίμιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελικα οι νεοελληνες που βλεπουν ζοφερο το μελλον στην ελλαδα, σκεφτονται την λυση της μεταναστευσης ή οχι?

Εγω διαβαζω αντικρουμενες ερευνες.

Αλλοι λενε ναι στο εξωτερικο, αλλοι προτιμουν ελλαδα εστω και μες τη μιζερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολιτικός στην ιστορία της ανθρωπότητας που να τόλμισε να τα βάλει με τα μεγάλα ψάρια; (ούτε να το σκεφτεί δεν θα τόλμαγε)

 

Αν και η απαντηση ειναι μετα απο αρκετο καιρο, ΝΑΙ υπαρχει πολιτικος που τα εβαλε με τα μεγαλα ψαρια και ονομαζεται Θαπατερο. Ο οποιος ειχε το θαρρος/θρασος να βαλει στην φυλακη τους 2 μεγαλυτερους χρηματοδοτες του κομματος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...