Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες δεν ειναι το ιδιο και το ξέρετε. Δεν ειπα οτι εξω δεν κανεις φίλους, αλλα αμφιβάλω αν φίλοι απο σχολειο -πανεπιστήμιο, ατομα που τα ξέρεις 10+ χρόνια ειναι το ιδιο με φιλιες απο το εργασιακο περιβαλλον πχ ή η οικογένεια, που ατομα που μπορεις να στηριχτεις είναι μακρια.

Λες για θάλλασα, καλες οι 10 μέρες διακοπες στις 365, αλλα μετα το σχόλασμα απο την δουλεια να μπορεις σε 15 λεπτα να εισαι σε μια παραλια μαζι με φιλαράκια-οικογένεια, και για ολο το καλοκαιρι εγώ δεν το αλλάζω ευκολα. Ειναι πολλά πράγματα και το αναφέρω γιατι ειδα ατομα με 40-50-60Κ, αλλους μαλιστα παντρεμενους στην αγγλια να γυρνάνε πισω. Και η μονιμη απάντηση, ''εκει δεν εχει ζωη'' . Σεβαστη η αποψη σας αλλα και η αποψη οσον γυρισαν ελλάδα έχει ενδιαφέρον. Και δεν το εκαναν για τον φραπε, nescafe εχει και αγγλια(αν και δεν ειναι ο ιδιος..).

 

 

α θα σε γελασω τι εκαναν οι αλλοι.Προσωπικα η οικογενια μου ειναι στην Βρετανια πλεον με την ενοια οτι ζω χρονια με τον συντροφο μου,εχω σπιτι εκει κ εργαζομαι τα ΠΑΝΤΑ ειναι εκει για μενα(hell μεχρι κ Βρετανικη υπηκοοτητα εχω) .Στην Ελλαδα πλεον βρισκεται μονο η μητερα μου (προσφατα εχασα τον πατερα μου) κ ο αδερφος μου μονιμα ...που ενταξει εχουν τις ζωες τους ο καθενας.Η αδερφη μου επισης στο ιδιο τρυπακι με μενα σε αλλη χωρα.Ειναι πως εχεις μαθει.Εξαλλου μια ζωη εξωτερικο ειμασταν με την οικογενεια μου λογω δουλειας των δικων μου.Την τελευταια δεκαετια το ρεκορ παραμονης μου στην Ελλαδα ειναι φετος με 3 συναπτους μηνες(λογω δουλειας κ εαν εξαιρεσω το 12μηνο του στρατου).Απο κει κ περα δεν με συνδεει κατι με την Ελλαδα επι της ουσιας.Ενταξει την αγαπω κ την λατρευω,ενταξει εδω μεγαλωσα(σχεδον) απο κει κ περα οταν λειπεις απο τα 18-19 σου δεν ειναι κ κατι τοσο δυσκολο να μεινεις στην χωρα υποδοχης.Οπως ειπα δεν μετραει η ''φιλολογικη προσεγγιση'' του τι εστι πατριδα για τον καθενα αλλα το τι εχεις που σε κραταει σε καθε τοπο,οποτε ξανα λεω.Οπου γης πατρις κ το πιστευω

 

---------- Προσθήκη στις 02:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:35 ----------

 

Μαλιστα καθισα και εκανα υπολογισμους μολις τωρα.Λοιπον εχω ζησει 15 χρονια στην Ελλαδα(σπαστα κ αθροιστικα) και 14 χρονια εξω(Βραζιλια,Βουλγαρια,Ελβετια κ φυσικα 10 χρονια εξ αυτων Βρετανια).Τρελη διαπιστωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω ηρθα Κυπρο και παίρνω τα λεφτά που θα έπαιρνα Ελλάδα αν θα ήμουν 45-50 χρονών με 15 χρόνια προϋπηρεσία.

 

Εδω υπάρχουν πολυεθνικές που σκάνε λεφτα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι ειναι μπατε σκύλοι αλέστε. Αν δεν αξίζεις σε πετάνε απο το παράθυρο, ουτε τα 700 που παιρνεις ελλάδα δεν θα πάρεις. Αν αξίζεις ομως ξεχνας τις ελληνικές καταστάσεις του κώλου που η δουλειά σου να περναει σε δευτερη μοιρα και σημασια να εχει μόνο ποιον ξέρεις. Εδω είναι πολιτισμένα και απρόσωπα τα πράματα (στις εταιρίες). Επίσης τα πτυχία σου πιανουν τοπο και όντως εφαρμόζεις αυτα που εχεις μαθει (αν ανήκεις στο 5% των ελληνων φοιτητών που πηραν πτυχίο χωρίς να αντιγράφουν τα παντα. Αν το πτυχίο για σενα ειναι "ενα χαρτι" θα φας πολυ πορτα)

 

Όσον άφορα την ποιότητα ζωης η ελλάδα εχει ενα μονο πράγμα. Ήλιο ΟΛΑ τα άλλα είναι σκατά εις την νιοστή (ισα ισα τα μπουζούκια τα τάβλια οι φραπεδιες τα ανοιχτά πουκάμισα με φουλ τρίχα μου την σπάνε και εδω οπως μου την εσπαγαν στην ελλαδα αν και εδώ οι άνθρωποι ειναι χαρούμενοι οχι μονίμως μουτρωμένοι). Ε ηλιο εχει και εδω (περισσότερο κιολας) οποτε ειμαι άπλα + οτι εχει άπειρους ξενους και στην δουλειά μιλάω μόνο αγγλικά κατι πολυ καλο γιατί οι ξένοι γενικά συνήθως ειναι άνθρωποι.

 

Α και ενα τελευταίο , εδω δεν σε κλέβει ξεδιάντροπα το κάθε σκατόζωο ειτε αυτός ειναι κομματόσκυλο-ΔΥ ειτε είναι εφορας αλλητης του κερατά ειτε ειναι πολιτικό κάθαρμα. Τα λεφτά μένουν σε εσένα.

 

Αν το ποστ μου φανερώνει μια χαλαρή εμπάθεια εναντίων της Ελλάδας είναι γιατί προσπαθώ να συγκρατηθώ, αλλιώς θα ήταν μόνο βρισίδια.

 

Από τιμές πώς είναι εκεί πέρα, ενοίκια, φαί , λογαριασμοί κ.λ.π. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξυ, ε και?? Για αναλογήσου οτι η ποιοτητα ζωης δεν ειναι μονο ο φραπες, ειναι οι φίλοι, η οικογένεια, η θάλλασα, το οτι εισαι σε μια χωρα που δεν θα εισαι για μια ζωή ξένος κτλ. Το οτι οι περισσότεροι προτιμουν να παλεψουν για να μεινουν ελλάδα δεν είναι μονο για τον φραπε...Να φάς τα νιατα σου στα ξενα και να μην απολάμβάνεις οσα σου προσφερει η μεσογειακή σου χώρα είναι μεγάλυ θυσία (σου το λέω γιατι το σκεφτομαι και εγω για εξω..)

 

 

 

Τι να τα κανεις αυτα αμα δεν εχεις δουλεια να ζησεις αξιοπρεπως, μου λες;

Δουλειες των 700 ευρω? Να κανεις τι?

 

Πρωτα κοιταμε να μπορουμε να συντηρηθουμε και μετα ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για θάλλασα, καλες οι 10 μέρες διακοπες στις 365, αλλα μετα το σχόλασμα απο την δουλεια να μπορεις σε 15 λεπτα να εισαι σε μια παραλια μαζι με φιλαράκια-οικογένεια,.

 

Εγω εχω θαλλασα κατω απο το κτήριο που δουλεύω οποτε ειμαι σε 1 λεπτο μετα την δουλεια.

 

Στην ελλαδα μαν 15 λεπτα κανεις μόνο για να περασεις το πρωτο φαναρι και το ξερεις. Το οδικο δυκτιο το σχεδιασαν ζωα κλεφτες αλητες και τομαρια. Εδω 15 λεπτα θες για να πας απο την μια μερα της πολης στην αλλη.

 

Από τιμές πώς είναι εκεί πέρα, ενοίκια, φαί , λογαριασμοί κ.λ.π. ;

 

εννοίκιο τιμές αθήνας , internet πανακριβο (αν πας cyta που ειναι μονοπώλιο), κινητο παμφθηνο , super market περίπου 20% πιο ακριβό βενζίνη στο 1 ευρω. Τα χειροτερα ειναι τα ρουχα / ηλεκτρονικα / συσκεβες σε αυτα γδερνουνε κυρίως λόγω ελλειψης ανταγωνισμού. Με λιγο ebay/online shopping ολα καλα. Οσον αφορα απο παροχες , οι δρομοι εδω ειναι Χ3 σε μέγεθος συγκριτικα με ελληνικους τα φαναρια δουλεβουνε (και εχουν ενα ξεχωριστό φαναρι πιο κατω απο τα 2 main για να μπορει να βλεπει ο πρωτος οδηγός στο φαναρι καλα γαμαει αυτό). Limassol φοβερη πεντακαθαρη και εχει ομορφια που πρεπει να την δεις για να την πιστεψεις, η παραλιακη πιο πολυ μου θυμίζει LA η miami παρά ελλαδα. Οι θαλλασες εδω συγκρινονται μονο με τις τοπ της ελλάδας εκτος της Ναπας που πηγα που αμφιβάλω αν εχει κατι αντιστοιχο στην ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω θαλλασα κατω απο το κτήριο που δουλεύω οποτε ειμαι σε 1 λεπτο μετα την δουλεια.

 

Στην ελλαδα μαν 15 λεπτα κανεις μόνο για να περασεις το πρωτο φαναρι και το ξερεις. Το οδικο δυκτιο το σχεδιασαν ζωα κλεφτες αλητες και τομαρια. Εδω 15 λεπτα θες για να πας απο την μια μερα της πολης στην αλλη.

 

 

είναι και μεγάλο νησί η κύπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλαδα μαν 15 λεπτα κανεις μόνο για να περασεις το πρωτο φαναρι και το ξερεις. Το οδικο δυκτιο το σχεδιασαν ζωα κλεφτες αλητες και τομαρια. Εδω 15 λεπτα θες για να πας απο την μια μερα της πολης στην αλλη.

 

Οταν λες Ελλαδα εββοεις Αθηνα, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alex_000 νομιζω οτι η κυπρος εχει καθαρα αγγλικο(ξένο εν γενει) πρότυπο οργανωσης, αγορας εργασιας κλπ.

Οποτε λογικο να ειναι πολλα χρονια μπροστά.

 

Το μονο που θα με φοβιζε αν ημουν Κυπρο, ειναι μην κανουν κανενα ντου οι Τουρκοι, καθως αυτοι οι βαρβαροι δεν χαμπαριαζαν ουτε στο παρελθον ουτε και τωρα.

Και δεν μπορω να φανταστω ποσο καλα θα ηταν η Κυπρος, και για εργασια κλπ, αν δεν ειχε γινει η εισβολη.

 

Βάρβαρος είσαι και φαίνεσαι από την κρίση σου.. :)

 

Ενα θα πω...συμφωνα με το τελευταιο P60 οι ετησιες απολαβες μου πανω απο 40Κ κ ειμαι 29.Στην Ελλαδα τι θα επερνα?

 

Εδώ στην καλύτερη θα είχες 10κ...

 

Εντάξυ, ε και?? Για αναλογήσου οτι η ποιοτητα ζωης δεν ειναι μονο ο φραπες, ειναι οι φίλοι, η οικογένεια, η θάλλασα, το οτι εισαι σε μια χωρα που δεν θα εισαι για μια ζωή ξένος κτλ. Το οτι οι περισσότεροι προτιμουν να παλεψουν για να μεινουν ελλάδα δεν είναι μονο για τον φραπε...Να φάς τα νιατα σου στα ξενα και να μην απολάμβάνεις οσα σου προσφερει η μεσογειακή σου χώρα είναι μεγάλυ θυσία (σου το λέω γιατι το σκεφτομαι και εγω για εξω..)

 

 

Απο εκει και πέρα για δείτε την άλλη πλευρά των μισθών στο εξωτερικό. Σερβία-> μισθός γιατρου σε νοσοκομείο 500-600Ε. Μισθός φοιτητή που δουλευει 12 ώρες τη μερα για να σπουδάσει 300Ε.12 μισθοι, οχι 14.

Αυτούς τους μισθούς είδα και αναρωτίομουν ειναι οι Σέρβοι 3 υπο-αναπτυκτοι για να έχουν τέτοιους μισθους?Μήπως οι δικοί μας μισθοί είναι υπερβολικοι για τα βαλκάνια? Και να πώ πως με αυτους τους μισθούς και η σερβια είναι μια χαρά οργανωμένη χώρα, μη πώ ποιο οργανωμένοι απο ελλαδιτσα μας.

 

Στην σερβία με 500 ευρώ ζείς όπως περίπου κάποιος που παίρνει 1500 μισθό εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να προσπαθεί ο ένας να επιβάλλει τη γνώμη του στον άλλο. Και το σωστό σε μια τέτοια απόφαση είναι περιστασιακό. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου η καλύτερη ιδέα είναι να σηκωθείς να φύγεις, και περιπτώσεις όπου δεν είναι εφικτό.

 

Και εγώ, 11 χρόνια έκανα στις ΗΠΑ, και το τελευταίο πράγμα που έκανα απο το αεροπλάνο γυρνώντας Ελλάδα ήταν να τους μουτζώσω. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν μπορώ να φύγω γιατί έχω περιουσία, οικογένεια και έναν Α κύκλο εδώ. Δεν αποκλείω όμως τίποτα, ούτε στρουθοκαμηλιάζω γιατί γνωρίζω πως είναι καλύτερα έξω αν θέλεις να ζήσεις αξιοπρεπώς (σε συγκεκριμένες χώρες).

 

Αν τα πράγματα φθάσουν στο απροχώρητο στην Ελλάδα και βλέπω ότι ιδρώνω όχι για να εξασφαλίσω ένα μέλλον αλλά για να επιβιώσω με το ζόρι, έ ίσως εγώ και η συντροφός μου είναι καιρός να κοιτάμε για αλλού. Αλλά μόνο στην εσχάτη γιατί η αλλαγή απαιτεί πολλές θυσίες και έξοδα.

 

Αν βέβαια είσαι νέος (20-25 χρονών), δε σε δεσμεύει κάποια ακίνητη περιουσία και έχεις την σχετικά οικονομική άνεση να αρχίσεις μια καριέρα έξω, καλύτερα να μην αφήσεις την ευκαιρία να σου ξεφύγει, γιατί το τραίνο περνάει και δεν ξανασταματάει.

 

Όλες οι χώρες έχουν θετικά και αρνητικά, ο καθένας ιεραρχεί τις αξίες του διαφορετικά, θέλω να πιστεύω πως όλοι είμαστε ώριμοι αρκετά να γνωρίζουμε ποιά είναι η καλύτερη σταδιοδρομία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να προσπαθεί ο ένας να επιβάλλει τη γνώμη του στον άλλο. Και το σωστό σε μια τέτοια απόφαση είναι περιστασιακό. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου η καλύτερη ιδέα είναι να σηκωθείς να φύγεις, και περιπτώσεις όπου δεν είναι εφικτό.

 

Όπως τα λες είναι . Είναι πολλές οι περιτπώσεις που δεν φευγεις. Όπως και πολλές που φεύγεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο θεωρείτε δεσμευτική την ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα;

 

Ο μόνος λόγος που θα γύριζα Ελλάδα είναι 3-4 φίλοι και οι γονείς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο θεωρείτε δεσμευτική την ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα;

 

Ο μόνος λόγος που θα γύριζα Ελλάδα είναι 3-4 φίλοι και οι γονείς μου.

 

Γιατί η ακίνητη περιουσία έχει κάποια αξία, είτε πραγματική είτε επενδυτική. Αλλά και πάλι, είναι ανάλογα με την έκταση και περιοχή του ακινήτου. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες παιδιά, μην τα συγχωνεύουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο σκέψης. Η περιουσία δεν μπορεί να καθορίζει που θα ζήσεις. Βασικά το επιχείρημα σου, μου θυμίζει μία συζήτηση που έχω κάνει με μία καλή μου φίλη που ζει στην Ολλανδία, η οποία θέλει να γυρίσουν (είναι ζευγάρι) στην Ελλάδα διότι ξέρει πως θα έχουν την περιουσία των δικών τους να διαχειριστούν και επομένως τα 1000 ευρώ που θα έχει ο καθένας του για μισθό θα φτάνουν.

 

Και μιλάμε για άνθρωπο που έχει σπουδάσει και αυτή τη στιγμή εργάζεται σε μία τεράστια εταιρεία τροφίμων και ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο τις μισές ημέρες του χρόνου. Δεν μπορώ να καταλάβω το συγκεκριμένο τρόπο σκέψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο σκέψης. Η περιουσία δεν μπορεί να καθορίζει που θα ζήσεις. Βασικά το επιχείρημα σου, μου θυμίζει μία συζήτηση που έχω κάνει με μία καλή μου φίλη που ζει στην Ολλανδία, η οποία θέλει να γυρίσουν (είναι ζευγάρι) στην Ελλάδα διότι ξέρει πως θα έχουν την περιουσία των δικών τους να διαχειριστούν και επομένως τα 1000 ευρώ που θα έχει ο καθένας του για μισθό θα φτάνουν.

 

Και μιλάμε για άνθρωπο που έχει σπουδάσει και αυτή τη στιγμή εργάζεται σε μία τεράστια εταιρεία τροφίμων και ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο τις μισές ημέρες του χρόνου. Δεν μπορώ να καταλάβω το συγκεκριμένο τρόπο σκέψης.

 

Δεν ειναι απαραιτητο να καταλαβεις τον τροπο σκεψης του αλλουνου :-), διοτι ο καθενας μας εχει τελειως διαφορετικο τροπο σκεψης, ειτε στο ποσα λεφτα του φτανουν, ειτε στο τι θεωρει πατριδα (καμμια σχεση με τα γνωστα πατριωτικα, απλα που του αρεσει να ζει, που νιωθει "σπιτι του"), επισης εχει να κανει με το ποσο γουσταρει να δουλευει και πολλα αλλα.

Το οτι καποιοι τους αρεσουν τα ταξιδια, οι νεες παραστασεις, τα καλα λεφτα απο μια αξιοπρεπη δουλεια κλπ, ειναι απολυτως θεμιτο, αλλα οχι πανακεια. Πχ εγω μπορει να εχω οπως λεει και ο subdee παραπανω, καποιο ακινητο το οποιο να μου αποφερει 1000 ευρα το μηνα, εχω και το πατρικο μου που πλεον μενω μονος μου, οποτε και εγω να περναω καλα χωρις στην ουσια να χρειαζεται να σηκωθω το πρωι και να τρεχω πανικοβλητος για 700 ευρα. Καποιος αλλος αντιθετα ολο αυτο ισως το θεωρει δεσμευση, και προτιμα να την κοπανησει ωστε να βρει κατι με καλο μισθο εξω, και να μπορει να κανει και αυτο που του αρεσει, δηλ τα ταξιδια του.

Ολα ειναι σχετικα, αναλογα τι περιουσια ειναι αυτη που εχεις, τι σου αποφερει, ποσο τεμπελης εισαι, ποσο μπορεις να "συμβιωσεις"¨με ενα σχετικα μονοτονο τροπο ζωης κλπ.

Φυσικα παντα μιλαμε αν εχεις κατι πισω σου, αν εισαι σαν την καλαμια στον καμπο, και αφραγκος και ανεργος, και η μονη σου ευκαιρια ειναι να πας πχ Αθηνα να κανεις την τυχη σου, τοτε βεβαια το να μη διαλεξεις το εξωτερικο (εστω και για εργατης), ειναι τρομερη βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...