Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε όχι και η Αυστραλία νησί. Είναι 7,617,930 km2 (6η μεγαλύτερη χώρα). Ολόκληρη ήπειρος.

 

Ας μην τα παραλέμε. Με το ίδιο σκεπτικό και η Αφρική νησί είναι.

 

Και συγκριτικά ολόκληρη η EE είναι 4,324,782 km2.

 

Σχετικά με το θέμα, τα ίδια μου λένε στην Ελλάδα και οι δικοί μου. Καιρός, φραπέδες, δικό μου σπίτι, όλο και κάτι θα βρεθεί, και που κάθεσε εκεί μετά το διαζύγιο κλπ.

Τους αποκαλώ τρελούς, και συνεχίζω (κατ αυτούς) την μίζερη ζωή εδώ Αγγλία. χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κάτσε όχι και η Αυστραλία νησί. Είναι 7,617,930 km2 (6η μεγαλύτερη χώρα). Ολόκληρη ήπειρος.

 

Ας μην τα παραλέμε. Με το ίδιο σκεπτικό και η Αφρική νησί είναι.

 

 

ok, βγάζω την AUS (αν και δε διαφέρει σε τίποτα από το UK ... το ότι είναι τεράστια (ακόμα και αν βγάλεις τις αχανείς ερήμους και ακατοίκητες εκτάσεις) δε λέει από μόνο του κάτι. Και πάλι για να κάνει εμπόριο με τον υπόλοιπο κόσμο πρέπει να διασχίσει το μισό χάρτη σε θάλασσα

 

και βάζω την Σιγκαπούρη, μπορεί να μην είναι μόνη της ένα νησί αλλά δεν την λες και ηπειρωτική χώρα.

 

Το ίδιο και την Ιρλανδία

...

και την Ισλανδία (ακόμα και σήμερα) δεν την λες και υποανάπτυκτη

 

 

ΥΓ

Η Αφρική είναι τόσο νησί όσο η πελοπόννησος + ότι δεν είναι χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα την ταλαίπωρη την Ιαπωνία.

Ε καλά, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτόν που έκανες quote, η Ιαπωνία δεν θεωρείται και η αφρόκρεμα της οικονομικής ευρωστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτόν που έκανες quote, η Ιαπωνία δεν θεωρείται και η αφρόκρεμα της οικονομικής ευρωστίας.

 

W00t?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι επαθες εισαι οκ τωρα? Και πριν φυγουμε απο το Γυμνασιο ισως θα επρεπε μερικοι να ξαναπανε. Δε νομιζεις?

Βεβαίως, κυρίως αυτοί που πετάγονται σαν την βούρτσα σε μια κουβέντα και γράφουν ένα "W00t?:lol:" χωρίς να εξηγούν γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε περιμενα 15 ολοκληρα λεπτα να κανεις edit τι αλλο θες?:o

Επειδή σε κόβω για μεγάλο άρχοντα:

 

Οι μεγαλύτερες κρίσεις στις αγορές της υφηλίου

Ιαπωνία 1990-2003: -79%

Το «σπάσιμο» της φούσκας στην αγορά κατοικίας και μετοχών μετατράπηκε σε «εφιάλτη» αποπληθωριστικών πιέσεων προκαλώντας πιστωτική κρίση. Η Ιαπωνία δαπάνησε σχεδόν 440 δισ. δολάρια σε χρήματα φορολογουμένων –το μεγαλύτερο ποσό μεταξύ 1998 και 2003– με στόχο την προστασία των καταθετών, την απορρόφηση επισφαλών στοιχείων ενεργητικού στις προβληματικές τράπεζες και την ενίσχυση κεφαλαίου σε άλλους χρηματοοικονομικούς οργανισμούς.

 

Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1980, η ιαπωνική οικονομία είχε πλημμυρήσει από φθηνές και άφθονες πιστώσεις. Οπως, όμως, συμβαίνει πάντα, το φθηνό χρήμα δημιούργησε μία έκρηξη στις τιμές των παγίων και κυρίως στις τιμές των ακινήτων. Στο ζενίθ της φούσκας, η αξία των ακινήτων του Τόκιο ήταν υψηλότερη από τη συνολική αξία των ακινήτων και της γης των Ηνωμένων Πολιτειών. Οταν "έσκασε" τελικά η φούσκα, στις αρχές του 1991, οι ιαπωνικές αρχές έκαναν το λάθος να προσπαθήσουν να σώσουν τις τράπεζες και τις επιχειρήσεις, οι οποίες έβλεπαν τους ισολογισμούς τους να εκμηδενίζονται. Αποτέλεσμα ήταν να μην πραγματοποιηθεί η προσπάθεια εξυγίανσης και η οικονομία να αιμορραγεί αργά, για περισσότερο από μία δεκαετία. Η πολιτική αυτή, δηλαδή να προστατευτούν οι λανθασμένες και υπερτιμημένες επενδύσεις, είχε ως βασική συνέπεια την παγίδευση των οικονομικών πόρων. Αυτό σήμαινε ότι παρέλυσε ουσιαστικά η επενδυτική δραστηριότητα, οπότε μία απλή, έστω και αν βίαια, ύφεση τελικά αναδείχθηκε σε μία παρατεταμένη οικονομική κρίση. Στο πλαίσιο αυτό, το γεγονός ότι η Κεντρική Τράπεζα της Ιαπωνίας μείωσε τα επιτόκια στο μηδέν δεν είχε στην πράξη κανένα αποτέλεσμα. Η βασική κινητήρια δύναμη των επενδύσεων είναι τα μελλοντικά κέρδη, οπότε το γεγονός ότι προσπάθησαν οι αρχές να διατηρήσουν τις φουσκωμένες τιμές των παγίων ακύρωσε ουσιαστικά αυτές τις προσδοκίες.

Πηγή

 

japanpublicprivate.png

 

jpgdp0509.jpg

 

Ψάξε να δεις αν η Ιαπωνική οικονομία έχει ανακάμψει μέχρι σήμερα.

 

 

Τέλος πάντων συζητάτε για τους μισθούς εδώ, θεωρήστε παρένθεση την παρέμβαση μου, δεν ξαναβγαίνω εκτός θέματος και σόρρυ για τη διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε κόβω για μεγάλο άρχοντα:

 

Οι μεγαλύτερες κρίσεις στις αγορές της υφηλίου

 

 

 

 

japanpublicprivate.png

 

Ψάξε να δεις αν η Ιαπωνική οικονομία έχει ανακάμψει μέχρι σήμερα.

 

 

Τέλος πάντων συζητάτε για τους μισθούς εδώ, θεωρήστε παρένθεση την παρέμβαση μου, δεν ξαναβγαίνω εκτός θέματος και σόρρυ για τη διακοπή.

 

 

Καλα τωρα μιλαμε για μια απο τις ισχυροτερες οικονομιες παγκοσμιως η υφεση της οποιας μικρη σχεση εχει με την Ελλαδα κ η δυναμικη της οικονομιας της καμια σχεση με Κυπρο κ σιες

 

 

The economy of Japan is the third largest in the world[3] after the United States and the People's Republic of China but ahead of Germany at 4th. According to the International Monetary Fund, the country's per capita GDP was at $32,608 or the 23rd highest in 2009

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θα πω...συμφωνα με το τελευταιο P60 οι ετησιες απολαβες μου πανω απο 40Κ κ ειμαι 29.Στην Ελλαδα τι θα επερνα?

 

Εντάξυ, ε και?? Για αναλογήσου οτι η ποιοτητα ζωης δεν ειναι μονο ο φραπες, ειναι οι φίλοι, η οικογένεια, η θάλλασα, το οτι εισαι σε μια χωρα που δεν θα εισαι για μια ζωή ξένος κτλ. Το οτι οι περισσότεροι προτιμουν να παλεψουν για να μεινουν ελλάδα δεν είναι μονο για τον φραπε...Να φάς τα νιατα σου στα ξενα και να μην απολάμβάνεις οσα σου προσφερει η μεσογειακή σου χώρα είναι μεγάλυ θυσία (σου το λέω γιατι το σκεφτομαι και εγω για εξω..)

 

 

Απο εκει και πέρα για δείτε την άλλη πλευρά των μισθών στο εξωτερικό. Σερβία-> μισθός γιατρου σε νοσοκομείο 500-600Ε. Μισθός φοιτητή που δουλευει 12 ώρες τη μερα για να σπουδάσει 300Ε.12 μισθοι, οχι 14.

Αυτούς τους μισθούς είδα και αναρωτίομουν ειναι οι Σέρβοι 3 υπο-αναπτυκτοι για να έχουν τέτοιους μισθους?Μήπως οι δικοί μας μισθοί είναι υπερβολικοι για τα βαλκάνια? Και να πώ πως με αυτους τους μισθούς και η σερβια είναι μια χαρά οργανωμένη χώρα, μη πώ ποιο οργανωμένοι απο ελλαδιτσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη φιλους δεν κανεις εξω? και μπορεις να απολαυσεις τις παραλιες της ελλαδας και του καθε τουριστικου μερους στις διακοπες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη φιλους δεν κανεις εξω? και μπορεις να απολαυσεις τις παραλιες της ελλαδας και του καθε τουριστικου μερους στις διακοπες σου.

 

Eλα ντε...ποσο μαλλον οταν ζεις 10 συναπτα ετη εξω,εχεις αγορασει σπιτι,εχεις σχεση εξω χρονια τωρα κ εχεις ΟΛΟ πλεον το φιλικο σου κυκλο εξω.Οπου γης πατρης λεω στον φιλο παρα πανω.Ωραια η Ελλαδα κ η φραπεδια το καλοκαιρι.Σιγα ομως που η ηλιοφανεια η ο φραπες θα μπορουσαν να μου ηταν κινητρο για μονιμη εγκατασταση στην Ελλαδα.Χαμενος απο χερι θα ημουν...κ επισης τωρα καταλαβαινω την παλη που εδωσαν οι δικοι μου να μεινω πανω.Μιλαμε ακουω οτι μαναδες εκλαιγαν για να γυρισουν τα παιδια τους Ελλαδα.Η δικια μου εκλαιγε να ΜΗΝ γυρισω(κ τα ιδια κ στην αδερφη μου κανουν τωρα).Χωρις πλακα τωρα...κλαμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες δεν ειναι το ιδιο και το ξέρετε. Δεν ειπα οτι εξω δεν κανεις φίλους, αλλα αμφιβάλω αν φίλοι απο σχολειο -πανεπιστήμιο, ατομα που τα ξέρεις 10+ χρόνια ειναι το ιδιο με φιλιες απο το εργασιακο περιβαλλον πχ ή η οικογένεια, που ατομα που μπορεις να στηριχτεις είναι μακρια.

Λες για θάλλασα, καλες οι 10 μέρες διακοπες στις 365, αλλα μετα το σχόλασμα απο την δουλεια να μπορεις σε 15 λεπτα να εισαι σε μια παραλια μαζι με φιλαράκια-οικογένεια, και για ολο το καλοκαιρι εγώ δεν το αλλάζω ευκολα. Ειναι πολλά πράγματα και το αναφέρω γιατι ειδα ατομα με 40-50-60Κ, αλλους μαλιστα παντρεμενους στην αγγλια να γυρνάνε πισω. Και η μονιμη απάντηση, ''εκει δεν εχει ζωη'' . Σεβαστη η αποψη σας αλλα και η αποψη οσον γυρισαν ελλάδα έχει ενδιαφέρον. Και δεν το εκαναν για τον φραπε, nescafe εχει και αγγλια(αν και δεν ειναι ο ιδιος..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...