Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λες Ελλαδα εββοεις Αθηνα, σωστα;

 

εγω απο θεσσαλονίκη ειμαι. Θεσσαλονίκη - Αθηνα δεν παλευονται με τιποτα. Στην πατρα που εζησα εντάξει ψιλοπαλεύεται η κατασταση αν και παλι οσον αφορα τον σχεδιασμο του οδικου δικτύου κλαφτα.

 

Ειμαι αναγκασμένος να εννοω ελλάδα την θεσσαλονικη και την αθηνα γιατι συγκρίνω το επίπεδο δουλειας που μιλαω στην κυπρο (μεγαλες ή πολυεθνικες εταιριες , σοβαρα πόστα). Για τις δουλειες αυτές μονο θεσσαλονίκη - αθηνα παίζουν (για να μην πω μόνο αθηνα).

 

Ακινητη περιουσια

 

Η ακίνητη περιουσία δεν μπορει να ρευστοποιηθεί να πουληθει και να ξαναεπενδυθεί αλλού? Αν ειναι τοσο μεγαλη που δεν ρευστοποιείται τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε για μισθούς καθως ζεις σαν εισοδηματιας (οι γονεις μου ετσι ζουνε βασικά).

οταν ξαναγυρίσουμε δραχμη και η περιουσια απο Χ ευρω γίνει μεσα σε δυο μέρες X/3 ευρω τα λεμε αλλά αυτο ειναι αλλη συζητηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ποσο μπορεις να "συμβιωσεις"¨με ενα σχετικα μονοτονο τροπο ζωης κλπ

 

 

 

Ειλικρινα,δεν καταλαβαινω πως εχει παγιωθει στην κοινη γνωμη της Ελλαδας οτι μια βορεια χωρα πχ θα εχει απαραιτητα μονοτονο τροπο ζωης.Βρε παιδια τον τροπο ζωης εμεις τον φτιαχνουμε.Δλδ κ τι εγινε που δεν εχει ηλιο,καφετεριες φρη σταιλ,φραπεδιες,μπουζουκια,πιτογυρα εξω?

 

Διαμορφωνεις την ζωη σου οπως εσυ θες με τα προσφερομενα τα οποια για μενα στην Βρετανια ειναι μακραν περισσοτερα απο τις ηλιοφανιες της Ελλαδας κ τα μπουζουκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μ'αρέσει αλλά θα το ξαναπώ. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

 

Και αξία δε σημαίνει απαραίτητα χρηματική. Υπάρχει και η συναισθηματική κτλ.

 

Εμένα η ακίνητη περιουσία μου δεν με δεσμεύει, δεν ζώ για να τη συντηρώ ούτε με συντηρεί. Αλλά περαν του συναισθηματικού, επειδή γνωρίζω την αξία που έχει ένα παραθαλάσσιο ακίνητο στην Μεσσηνία, δεν το ρευστοποιώ, και προσπαθώ να χτίσω μια καριέρα ενδοχώρια ώστε να έχω και το ακίνητο το οποίο εκτός του ότι μου αποφέρει το λάδι και την ελιά μου κάθε χρόνο (δεν εμπορεύομαι γιατί πλεον δεν αξίζει), κάθε χρόνο αποκτά μεγαλύτερη αξία, χρηματική.

 

Να στο πώ και αλλιώς, έχω δύο κομμάτια γης, 14 στρ. και 7 στρ. αντίστοιχα. Το χτήμα των 7 στρ. έχει αξία 500.000 ευρώ και το πουλάω. Έτσι και έρθει η ευκαιρία και το δώσω, και θα μείνω με γή στην κατοχή μου και θα μπορώ να κινηθώ πιο άνετα και να χτίσω κάτι καλό. Αν θέλω να φύγω για εξωτερικό όπου ναι θα βρώ καλύτερες δουλειές αναμφισβήτητα και μια πιο οργανωμένη κοινωνία, οι θυσίες που πρέπει να κάνω είναι πολλές, και στο τέλος δεν με συμφέρει αν μπορώ να βρώ μια σταθερή δουλειά εδώ. Γιατί για να φύγω ή θα πρέπει να το πουλήσω το χτήμα, ή να το παρατήσω. Αν το παρατήσω, θα το φάει ο λόγκος και θα κυρηχθεί προστατευόμενο απο τη δασονομία, αρα θα το χάσω τζάμπα. Αν το δώσω, θα πρέπει να το δώσω γρήγορα και θα το δώσω όσο όσο, αρα πάλι χάνω.

 

Κατάλαβες τώρα γιατί είναι ανάλογα με την περίπτωση; Πρέπει κάποιος να ζυγίζει όλα τα συν + πλην και να μην τα βλέπουμε όλα μονόδρομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο να καταλαβεις τον τροπο σκεψης του αλλουνου :-), διοτι ο καθενας μας εχει τελειως διαφορετικο τροπο σκεψης, ειτε στο ποσα λεφτα του φτανουν, ειτε στο τι θεωρει πατριδα (καμμια σχεση με τα γνωστα πατριωτικα, απλα που του αρεσει να ζει, που νιωθει "σπιτι του"), επισης εχει να κανει με το ποσο γουσταρει να δουλευει και πολλα αλλα.

 

Προφανώς και είναι προσωπικό θέμα. Απλά αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτώ σε αυτόν τον τρόπο σκέψης είναι πως νέοι άνθρωποι δεν έχουν τη θέληση ή την υπομονή ή κάποια άλλη αρετή να δημιουργήσουν/αγοράσουν/κατασκευάσουν κάτι δικό τους και εφησυχάζονται(?) στη γονική βοήθεια. Δικός μου τρόπος σκέψης και δικό μου πρόβλημα, αλλά ρε φίλε δημιουργικότητα μηδέν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μιλάμε για άνθρωπο που έχει σπουδάσει και αυτή τη στιγμή εργάζεται σε μία τεράστια εταιρεία τροφίμων και ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο τις μισές ημέρες του χρόνου. Δεν μπορώ να καταλάβω το συγκεκριμένο τρόπο σκέψης.

 

Η φιλη σου δεν μπορεί να έχει παιδιά και να τρέχει τις μισές μέρες του χρόνου.από δω και από κει.. Κάποια στιγμή θα γίνει μάνα και θέλει να μπορεί να έχει ηρεμία και χρόνο για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να μπούμε στην ανάλυση αυτού του παραδείγματος, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που αναφέρεις.

 

Εντάξει μπορεί να μην είναι αυτό. Μπορεί απλά να θέλουν καταβαθος να γυρίσουν στην ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κανεις αυτα αμα δεν εχεις δουλεια να ζησεις αξιοπρεπως, μου λες;

Δουλειες των 700 ευρω? Να κανεις τι?

 

Πρωτα κοιταμε να μπορουμε να συντηρηθουμε και μετα ολα τα αλλα.

 

Αυτο ειναι αλλήθεια, οι περισσότεροι αμα δεν είχαν μια και πεινούσαν θα πηγαιναν βουπερταλ για γκασταρμπιτερ. Το θεμα είναι επιλέγεις τα ''λιγα'' και εδώ ή ''πολλα'' και εξω.Δεν ξέρω αν τα 700 ειναι ικανά να ''διόξουν'' καποιον, αλλά ετσι πως πάει το πράμα με τους μισθούς σύντομα θα δούμε ποιο θα ειναι το όριο για την ''μεγαλη φυγή''

 

Στην σερβία με 500 ευρώ ζείς όπως περίπου κάποιος που παίρνει 1500 μισθό εδώ...

 

Καμια σχέση. Απλά εκει υπάρχει εγκράτεια, ενω εδώ μαθαμε στην σπατάλη.1,2 κανει η βενζίνη, τα προιοντα 20-30% max φθηνότερα και αυτό για τα ντόπια, τα εισαγώμενα είναι περίπου το ίδιο με εδώ. Απλά εκει πχ, το λαπτοπ το κρατάς 5-6 χρόνια, αμάξι οι φοιτητές εχουν zastava , μπουζουκια μονο οι μαφιοζοι και διακοπες με 200ε 7 μερες σε ενοικιαζόμενα και οχι σε νησακια οπως μαθαμε εδω.

 

Ειλικρινα,δεν καταλαβαινω πως εχει παγιωθει στην κοινη γνωμη της Ελλαδας οτι μια βορεια χωρα πχ θα εχει απαραιτητα μονοτονο τροπο ζωης.Βρε παιδια τον τροπο ζωης εμεις τον φτιαχνουμε.Δλδ κ τι εγινε που δεν εχει ηλιο,καφετεριες φρη σταιλ,φραπεδιες,μπουζουκια,πιτογυρα εξω?

 

Διαμορφωνεις την ζωη σου οπως εσυ θες με τα προσφερομενα τα οποια για μενα στην Βρετανια ειναι μακραν περισσοτερα απο τις ηλιοφανιες της Ελλαδας κ τα μπουζουκια.

 

Καλα, ας μην ειχες την δουλεια και τα 40Κ και να δω αν θα εμενες εστω και 1 μερα εκει . Διοτι η δουλεια ειναι ο κυριος λόγος που μένουν αγγλια οσοι πατριωτες ειναι εκει. Εδω οι ιδιοι οι αγγλοι δεν αντεχουν την χωρα τους. Η κρητη (και οχι μονο) εχει γεμισει απο συνταξιουχους αγγλους που τα παρατησαν ολα και ηρθαν να ζησουν οσα χρονια τους απεμειναν. Και αυτοι δεν πινουν φραπε μην τους στειλει μια ωρα αρχιτερα, αρα ο φραπες δεν ειναι ο λογος που ερχονται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα,δεν καταλαβαινω πως εχει παγιωθει στην κοινη γνωμη της Ελλαδας οτι μια βορεια χωρα πχ θα εχει απαραιτητα μονοτονο τροπο ζωης.Βρε παιδια τον τροπο ζωης εμεις τον φτιαχνουμε.Δλδ κ τι εγινε που δεν εχει ηλιο,καφετεριες φρη σταιλ,φραπεδιες,μπουζουκια,πιτογυρα εξω?

 

Διαμορφωνεις την ζωη σου οπως εσυ θες με τα προσφερομενα τα οποια για μενα στην Βρετανια ειναι μακραν περισσοτερα απο τις ηλιοφανιες της Ελλαδας κ τα μπουζουκια.

 

Παρεξηγησες, στο μονοτονο τροπο αναφερομουν τον ελληνικο, εννοωντας οτι προτιμαει καποιος να παραμεινει ολη του τη ζωη σε ενα χωρο, αντεχοντας τα στραβα του (μικρος μισθος, ασχημες συνθηκες εργασιας κλπ), αντισταθμιζοντας του με το καποια πραγματα που τον κρατανε ακομη στην ελλαδα.

 

Προφανώς και είναι προσωπικό θέμα. Απλά αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτώ σε αυτόν τον τρόπο σκέψης είναι πως νέοι άνθρωποι δεν έχουν τη θέληση ή την υπομονή ή κάποια άλλη αρετή να δημιουργήσουν/αγοράσουν/κατασκευάσουν κάτι δικό τους και εφησυχάζονται(?) στη γονική βοήθεια. Δικός μου τρόπος σκέψης και δικό μου πρόβλημα, αλλά ρε φίλε δημιουργικότητα μηδέν;;;

 

Εμ, πρεπει να βαλουμε μεσα στην κουβεντα τον ορο τεμπελια. Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δηλωνουν τεμπεληδες, και οι οποιοι λειτουργουν με ενα τροπο ωστε να δουλεψουν ελαχιστα, ισα ισα για να βγαλουν αυτα τα 1000-1200 ευρω. Οταν δε, απο αυτα τα χρηματα, το μεγαλυτερο ποσοστο τους το δωσει το ενοικιο απο πχ ενα μαγαζι σε κεντρικο σημειο, τοτε εχεις πεσει σε περιπτωση ανθρωπου. Και δεν ειναι λιγοι να πεις οτι μιλαμε για περιπτωση.

Επισης ο ορος νεος μπορει να παει στο 20-25, ενας "νεος" της ηλικιας μου για να φυγει πλεον απο το ελαντα, πρεπει να φτασει στο αμην, οποτε αφου δε φυγαμε μικροι (αλλοι λογω γλωσσας, αλλοι λογω καποιας περιουσιας, αλλοι λογω οικογενειακων υποχρεωσεων), τωρα πλεον καποιος στην ηλικια μου ψαχνει απεγνωσμενα να βρει να λειτουργησει οπως μπορει εδω, παρα να φτασει ουτε μεχρι την ιταλια. Δεν ξεριζωνεται ευκολα ο 35-40αρης πλεον, εχει ζησει ηδη τη μιση του ζωη.

Τελος, αν υπαρχει αυτη η γονικη βοηθεια, τι θα κανεις; Θα την πεταξεις απλα για να πεις οτι εκανες/δημιουργησες κατι δικο σου; Πιστευω οχι, και μιας και η ακινητη για αυτο λεγεται ακινητη και θα μεινει εδω, αμα θελει καποιος μπορει να δημιουργησει κι εδω εχοντας την περιουσια ως εναρκτηρια βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Καμια σχέση. Απλά εκει υπάρχει εγκράτεια, ενω εδώ μαθαμε στην σπατάλη.1,2 κανει η βενζίνη, τα προιοντα 20-30% max φθηνότερα και αυτό για τα ντόπια, τα εισαγώμενα είναι περίπου το ίδιο με εδώ. Απλά εκει πχ, το λαπτοπ το κρατάς 5-6 χρόνια, αμάξι οι φοιτητές εχουν zastava , μπουζουκια μονο οι μαφιοζοι και διακοπες με 200ε 7 μερες σε ενοικιαζόμενα και οχι σε νησακια οπως μαθαμε εδω.

 

 

3 χρονια εζησα στην Σοφια με την οικογενια μου.Μιλαμε τα προιοντα κ οι υπηρεσιες ειναι εντελως τπτ απο αποψη ακριβειας.1/6 της τιμης Ελλαδας ακομα κ σημερα.500 ευρω ειναι 1000 λεβα.1000 λεβα ζεις σαν θεος Βουλγαρια.Χαλαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια εζησα στην Σοφια με την οικογενια μου.Μιλαμε τα προιοντα κ οι υπηρεσιες ειναι εντελως τπτ απο αποψη ακριβειας.1/6 της τιμης Ελλαδας ακομα κ σημερα.500 ευρω ειναι 1000 λεβα.1000 λεβα ζεις σαν θεος Βουλγαρια.Χαλαρα

 

Για ποια εποχη μιλας? Γιατι αλλαξαν τα πραγματα, Βελιγράδι πριν 3 εβδομαδες ημουν, πιστεψε με με 500Ε (50.000 διναρια) δεν ζεις σαν θεος και οι σερβοι το ξερουν. 1/6 της τιμης της ελλάδας δεν πιστευω να υπάρχει ουτε 1 προιον πλεών στην ευρωπαικη βουλγαρια, ακομα και ντοπια λευκη σαρκα δεν βρίσκεις με τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια εποχη μιλας? Γιατι αλλαξαν τα πραγματα, Βελιγράδι πριν 3 εβδομαδες ημουν, πιστεψε με με 500Ε (50.000 διναρια) δεν ζεις σαν θεος και οι σερβοι το ξερουν. 1/6 της τιμης της ελλάδας δεν πιστευω να υπάρχει ουτε 1 προιον πλεών στην ευρωπαικη βουλγαρια, ακομα και ντοπια λευκη σαρκα δεν βρίσκεις με τοσο...

 

για το σημερα μιλαω.Εχω φιλους Βουλγαρους.Θεος εισαι με 1000 λεβα στην Βουλγαρια ασυζητιτι.Θεος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...